Dilemma: pacientu dati – kvalitatīvas ārstēšanas atslēga vai privātuma cena?
Pacientu datu izmantošana kvalitatīvākai ārstēšanai un inovācijām veselības aprūpē ir viena no aktuālajām tēmām mūsdienu medicīnā. No vienas puses, dati var veicināt jaunu ārstēšanas metožu izstrādi, personalizēt veselības aprūpi un uzlabot pacientu dzīves kvalitāti. No otras puses, vienotas sistēmas trūkums un bažas par pacientu privātumu bieži ir nopietns šķērslis datu izmantošanas attīstībai.
Asaru plūdi vai acs sausums – kāpēc tie jānovērš?
Ja acīs grauž vai ir sausuma, noguruma sajūta, apsārtums, vēlme bieži mirkšķināt, grūtības no rītiem atvērt acis, ar šādām problēmām nekavējoties jādodas pie ārsta. Sīkāku problēmas skaidrojumu sniedz oftalmoloģe, papildina farmaceite.
Kā saglabāt emocionālo līdzsvaru gada tumšajā periodā? Iesaka psihoterapeits
Novembris ir laiks, kad tumšie vakari un drūmās dienas jau atkal kļuvušas par ikdienas realitāti. Šajā periodā dabiskās saules gaismas trūkums un pelēcīgā atmosfēra var ietekmēt ne tikai emocionālo labsajūtu un kopējo garastāvokli, bet arī fizisko pašsajūtu.
Ko visbiežāk nezinām par antibiotiku lietošanu? Skaidro farmaceite
Novembrī tiek atzīmēta Eiropas antibiotiku diena, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības izglītotību par pareizu antimikrobiālo līdzekļu lietošanu. Kas ikvienam jāzina par pareizu antibiotiku lietošanu un kādas ir biežākās kļūdas to lietošanā, stāsta klīniskā farmaceite.
Urologs: Katram vīrietim jāatrod ārsts, ar kuru var runāt par visu
Novembris ir vīriešu veselības mēnesis, kad īpašu uzmanību pievērš prostatas vēža skrīningam, taču vēl lietderīgāk būs pievērst uzmanību vīrieša veselībai kopumā, jo vienas problēmas var ietekmēt citas, un vispār katram vīrietim noderētu atrast savu ārstu, ar kuru var izrunāt visu.
Kas var palīdzēt palēnināt sirds novecošanos? Stāsta uztura speciāliste
Latvijā un Lietuvā ir visaugstākā mirstība no sirds un asinsvadu sistēmas slimībām (CVD) Eiropas Savienībā. Latvijā no tiem mirst 4000 no viena miljona cilvēku. Uzturs ir cieši saistīts ar šo saslimšanu attīstību, tāpēc zinātne meklē cilvēkiem pievilcīgus pārtikas produktus, kas varētu samazināt kardiovaskulāro saslimšanu riskus.
Zobārsta ieteikumi: kā uzturēt mutes dobuma veselību starp vizītēm? Reklāmraksts
Lai gan regulāri zobārsta apmeklējumi palīdz laikus novērst zobu bojājumus un smaganu saslimšanu risku, taču tikpat būtiski ir ikdienā rūpēties par mutes dobuma un zobu higiēnu, kā arī pievērst uzmanību saviem ikdienas paradumiem. Veselības un skaistuma centra Adoria higiēniste Anita Preisa dalās ar padomiem, kā uzturēt mutes dobuma veselību un skaistu smaidu starp profilaktiskajām zobārsta apskatēm.
Raidījums "Kas notiek medicīnā": Kas notiek rehabilitācijā?
Piektajā raidījumā par rehabilitāciju un šīs nozares digitalizācijas iespējām stāsta PSKUS Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra vadītāja Anda Nulle.
Viedoklis: Sievietēm, kurām jādodas uz mamogrāfiju, būtu jāpiešķir apmaksāta brīvdiena (INTERVIJA)
Lai gan krūts veselībai īpaša uzmanība tiek pievērsta tieši oktobrī, uzaicinājuma vēstules veikt skrīninga mamogrāfiju pilnīgi bez maksas sievietes saņem visu gadu. Diemžēl atsaucība ir gaužām maza, toties arvien pieaug to pacienšu skaits, kurām atklāj jau ielaistu krūts vēzi. Kāpēc tā un vai iespējams ko darīt lietas labā, saruna ar Latvijas Sieviešu volontieru biedrības “Vita” vadītāju Irīnu Janumu.
Kā saglabāt tvirtu un veselīgu ādu apkures sezonā?
Ne viens vien piekristu, cik labi būtu, ja ādas stāvoklis ziemā būtu tāds pats kā vasarā. Taču diemžēl tas nav iespējams – apkure padara gaisu sausāku, kas veicina ādas dehidratāciju, savukārt ārējie faktori – spēcīgs vējš un aukstums – ātrāk noārda ādas lipīdu aizsargslāni. Kā rudens un ziemas periodā labāk pasargāt ķermeņa ādu un saglabāt tās veselību, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.