Kur vērsties, lai ārstētu atkarību no narkotikām?
Sveiki!

Man ir problēma, ka es jau no 13 gadu vecuma lietoju narkotikas.

Pašā sākumā es pamēģināju ostīt līmi, bet tagad jau vairāk nekā desmit gadus lietoju pārsvarā amfetamīnu, bet tagad jau pusgadu lietoju arī heroīnu. Saprotu to, ka narkotikas noved mani postā, bet atmest es nevaru. Dažreiz arī iedzeru cikladolu, kuru nopērku pie tiem, kuriem to izraksta. Nekā tāda traka jau nebūtu, ja es vienā piegājienā neizdzertu vienu tāfelīti jeb aptuveni 25 tabletes. Dažreiz sanāk arī divas tāfelītes, un ir bijušas dienas, kad arī vairākus iepakojumus izdzeru - ja ne uzreiz, tad dienas laikā. Pēc tam man ir nežēlīgas halucinācijas, un vienreiz es arī pamodos mežā, bet īsti neatceros, kā es tur nokļuvu. Vēlos šo visu atmest, bet īsti nezinu - kur vēsties, lai man palīdzētu?

Paldies!
Atbild:
Medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Lai uzsāktu ārstēšanos no narkotiku atkarības, Jums jādodas pie narkologa, kas piemeklēs Jums piemērotas efektīvākās ārstniecības metodes.

Ar cieņu,

Narkoloģija / atkarību ārstēšana

Cik ilga ir atveseļošanās pēc artroskopiskās ķirurģijas?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, vai pie secinājuma "Kreisās ceļa locītavas hondropātija, femur mediālā kondiļa slodzes virsmā nepilna biezuma hondrāls bojājums" pareizākais risinājums ir artroskopiskā ķirurģija? Cik ilga ir atveseļošanās pēc operācijas?

Paldies!
Atbild:
MFD Veselības grupa, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"
Labdien, cien. Marta!

Viss atkarīgs no pacienta vecuma, ne visiem pacientiem ķirurģiska iejaukšanās būs labākais un pareizākais risinājums. Jums jāuzticas savam ārstējošajam ārstam. Ja vēlaties vēl kāda speciālista viedokli, iesaku Jums griezties pie cita traumatologa, tādējādi pārliecinoties vai Jūsu gadījumā operācija būtu pareizākais risinājums.

Cieņā,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Klasesbiedri pastāvīgi apsmej - kā rīkoties?
Labdien!

Man ir 14 gadi. Gāju skolā, kurā bija 6 klases, tās pabeidzu ar lielu draugu skaitu - praktiski visi skolēni man bija vairāk vai mazāk draugi. Tomēr, mainot skolu un sākot iet 7. klasē, man bija grūti iejusties, jo sastrīdējos ar visu savu klasi, kurā ir 14 skolēni. Strīds notika caur saraksti, un sarakstē es, protams, nebiju tik kautrīga, kā runājot aci pret aci. Sarakstē es sarunāju visādas muļķības, kuras nožēloju, tāpēc klasesbiedriem atvainojos.

Kādu laiku mani apsmēja, bet, kad es sāku visu pieņemt un pasmējos, viss noklusa. Tomēr klases zēni izdomāja, ka no manis var "inficēties", un no manis mūk pa gabalu. Tas ilgst jau no decembra. Esmu par to runājusi ar klases meitenēm un atklājās, ka viņi joprojām mani apsmej par saraksti.

Tajā sarakstē es biju pajautājusi par tuberkulozes poti, ko iešpricēja skolā, lai zinātu, kam tā ir. Bet klases biedri uzreiz sadusmojās. Jā, es visu sabojāju un nespēju to labot ne pati, ne ar skolotāju, vecāku un psihologu palīdzību. Tādēļ es sāku kavēt skolu un radīju problēmas vecākiem.

Citreiz uz skolu negribās iet, jo ir grūtības ar mācībām, bet lielākoties es nevēlos piedzīvot apsmiešanu. Visvairāk man ir bail, ka tieši sporta stundās izmantos izdevību, lai mani apsmietu, jo sports man ļoti nepadodas, kā arī esmu ļoti neveikla. Kad ir brīvdienas, esmu pieradusi pie savas labās dzīves, kurā mani atbalsta māsa, bet tad, kad ir jāiet uz skolu, man ir bail atgriezties tur, kur mani neviens neaizstāv.

Es nevienam neesmu teikusi, bet man ir domas par pašnāvību, bet no darbības mani aptur mani daudzie talanti, kurus redzu tikai es, un zirgi, kas man ir mīļi, bet neviens mani neatbalsta tajā, ka gribu mācīties jāt. Man ir grūti dzīvot, bet es nevēlos beigt dzīvi, jo man ir tikai dzīves sākums. Nezinu, varbūt mani tā dzīve pārbauda, bet tas ir par traku, es nespēju to izturēt. Gribu zvanīt uz 116111, bet es nekad neesmu viena. Draudzene, kura ar mani gāja iepriekšējā skolā vienā klasē, ar mani vairs nedraudzējas, lai vai kā es censtos. Līdzko es vecākiem ieminos, ka labāk būtu izdarīt pašnāvību, nekā ciest, viņi mani neuztver nopietni. Tāpēc lūdzu Jums palīdzību. Jo es nevēlos beigt savu dzīvi 14 gados.

Paldies par atbildi jau iepriekš!
Atbild:
Inita Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse
Labdien!

Man ļoti žēl, ka Tu tā jūties un tev ir tik smagi. Pusaudžu vecums ir sarežģīts laiks mūsu katra dzīvē, un nokļūšana apsmejamā lomā to padara vēl grūtāku. Jo nedrošāk jūties, jo vairāk citiem ir patika Tevi apsmiet. Tas, ko Tu raksti, ir ļoti nopietni, un tev noteikti nepieciešama palīdzība.

Kā saprotu, šobrīd Tavā pusē ir tikai māsa. Tomēr tas, ka mājās brīvdienās ir laba dzīve, nepalīdz, kad atkal jāiet uz skolu. Varbūt viņa var dot kādu labu praktisku padomu?

Tev ir 14 gadi, tādēļ vērsies pēc palīdzības pie vecākiem – pastāsti, ka klasē jūties nepieņemta un vēlies apmeklēt psihologu vai psihoterapeitu. Vai tas būtu Tev un Taviem vecākiem pieejams? Varbūt skolotāja (klases audzinātāja) varētu būt Tavā pusē? Katrā ziņā noteikti ir kāds, kuram Tu esi svarīga un kurš Tev gribētu palīdzēt. Iepriekšējā skolā klasesbiedri bija draudzīgāki un – viņi taču nekur nav pazuduši. Varbūt Tu vari ar viņiem atsākt komunicēt internetā vai klātienē? Meklē palīdzību un savējos, kur vien vari – centies sākt visu no jauna, parādīt savu raksturu un personību, kas Tev piemīt un ko Tu vari attīstīt. Ja Tev šķiet, ka šobrīd neviens ar Tevi negrib draudzēties, atceries – tā ik pa laikam jūtas visi pusaudži, pat ja to no malas nevar redzēt. Tas ir tikai šī brīža periods, kurš – Tu pati saproti – ka beigsies. Ja ir pavisam slikti, zvani uz uzticības tālruni vai raksti šeit.

Lai Tev izdodas!

Psihoterapija / psihiatrija

Kā rīkoties, ja pēc potītes lūzuma ārstēšanas kāja pampst un sāp?
Sveiki!

Mana ome (54 gadi) salauza potīti, bija lauzti 3 kauli, tāpēc vina 3 mēnešus nogulēja ģipsī. Kad viņai noņēma ģipsi, tika uzstādīta diagnoze osteoporoze. Tagad jau 7 mēnešus ome klibo, un tā kāja ir piepampusi un sāp, arī ādas krāsa ir citādāka. Ārsts tikai pateica, lai atsakās no kruķiem.

Mēs jau sākam atmest cerības, ka viņa kādreiz staigās. Un nav arī iespējas tikt pie speciālistiem, jo nav transporta.

Lūdzu, iesakiet, kā rīkoties!

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Sveiki!

Potītes lūzums noteikti nenozīmē, ka cilvēkam būtu jāguļ. Arī tikmēr, kamēr ir ģipša longete, drīkst sēdēt un staigāt ar palīgierīcēm (kruķiem vai staigāšanas rāmi).

Ja kauli ir saauguši, kāju drīkst slogot. Ja ir tūska, sēžot un guļot kāju var pacelt augstāk (atbalstīt uz spilveniem vai paliktņa). Var uzlikt aukstu kompresi uz 10-15 minūtēm 3-4 reizes dienā (starp ledus kompresi un ādu jābūt sausam dvielim).

Ja nav pieejams fizioterapeits, atliek kāju iekustināt pašu spēkiem - pakāpeniski palielināt kustību apjomu pēdas locītavā.

Osteoporoze var attīstīties, ja kāja netiek slogota. Ir jānosaka kaulu minerālu blīvums. Ja osteoporozes diagnoze apstiprināsies, tiks nozīmēts kāds no specifiskajiem osteoporozes ārstēšanas medikamentiem.

Par transporta nodrošinājumu nokļūšanai ārstniecības iestādē ir jāinteresējas pašvaldības sociālajā dienestā.

Osteoporoze

Vai straujš svara pieaugums var būt Laima slimības dēļ?
Labdien!

Esmu 21 gadu jauna. Pēdējos 3 gados esmu ļoti strauji pieņēmusies svarā (pirmo 2 gadu laikā +10 kg un pēdējā gada laikā vēl +10).

2018. gada vasarā staigāju pie ārsta, jo ļoti sāpēja ceļgalu locītavas, un septembrī man analīzēs uzrādīja Laima slimības baktēriju. Visu septembri dzēru antibiotikas, palika labāk, bet oktobra beigās atkal sākās simptomi - galvas sāpes, sāpes locītavās, tai skaitā arī pirkstu locītavās, nespēks, grūtības koncentrēties. Novembrī atkal veicu pārbaudi, analīžu testi bija joprojām pozitīvi. 21 dienu laida antibiotikas caur sistēmām.
Tagad sāp ceļgali un vingrojot vai sportojot sāpes paliek lielākas.

Es nezinu, ko lai dara, lai nomestu liekos kilogramus. Esmu 165
cm un nu jau sveru 77 kg.

Kā rīkoties, un pie kādiem ārstiem uz konsultāciju man vajadzētu iet, lai tiktu galā ar savām sāpēm un lieko svaru?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Diemžēl Laima slimībai tas ir raksturīgi. Tomēr svara pieaugumam jāmeklē arī citi cēloņi. Iespējams, nepieciešams konsultēties ar endokrinologu un dietologu.

Imunoloģija

Kāda ir leikocītu un limfocītu norma asinīs bērnam?
Sveiki!

Kāda ir norma asinīs 1.4 gadus jaunam bērnam ir leikocītiem un limfocītiem? Atnāca asins analīzes - leikocīti 6.77, limfocīti % 58.1.

Paldies!
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Leikocitārā formula bērna vecumā var mainīties ļoti bieži, un tas ir normāli.

Jūsu gadījumā leikocītu daudzums ir normāls, arī limfocītu daudzums ir pieņemams, protams, analīzes iet kontekstā ar klīnisko atradi. Medicīnā viss ir jāvērtē kompleksi.

Cieņā,

Pediatrija / bērnu veselība

Vai drīkst vakcinēties pirms endoskopijas?
Labdien!

Gribēju noskaidrot vai vakcinēšanās, piemēram, pret ērču encefalītu, pirms endoskopijas nesagādās kādas problēmas procedūrā?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Plānota endoskopija nav kontrindikācija, lai vakcinētos pret ērču encefalītu. Ja šī ir pirmā ērču encefalīta pote mūžā, vēlams vakcinēties vismaz 3 dienas pirms izmeklējuma, ja gadījumā rodas kādas blaknes, piemēram, temperatūras reakcija.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Pie kāda ārsta vērsties un kādas pārbaudes veikt, ja nomoka sirds pārsitieni, smaguma sajūta un smagnēja elpošana?
Labdien!

Vairākus gadus smēķēju 7 cigaretes dienā. Tagad nu jau 2 mēnešus nesmēķēju. Sportoju un ēdu veselīgi pēdējos 6 gadus.

Pēdējos 8 mēnešus man ir neizprotamas problēmas - vismaz reizi dienā pieredzēšu vai nu sirds pārsitienus - tā, ka jāapstājas un no šoka jāievaidās, vai jau pamostos ar smagu sajūtu sirds apvidū, "vājumu sirdī", un smagnējāku nekā parasti elpošanu. Dažreiz sirdī parādās duroša sajūta. Ir bijušas epizodes nakts laikā, kad nepieciešams piedomāt pie elpošanas, citādi iemiegot apstājas elpošana dabiskā veidā.

Cik esmu novērojusi, tas nav saistīts ar uzturu vai stresu. Bet stresa situācijās lielāka iespējamība, ka kāda no pazīmēm parādīsies. Tomēr arī absolūta miera stāvoklī šis epizodes notiek.

Sirds elektrogrammā viss ir kārtībā. Dzelzs organismā ir pietiekami.

Esmu apjukusi, jo nezinu, pie kura ārsta precīzi vērsties un kādas asins analīzes un pārbaudes vēl būtu jāveic.

Nedzīvoju Latvijā, bet pēc nedēļas braukšu uz Latviju, tāpēc vēlētos apmeklēt speciālistu.

Liels paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Pēc sūdzībām spriežot, Jums vajag vērsties pie kardiologa vai neirologa. Iespējams, Jums ir arī veģetatīvā distonija.

Ar cieņu,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kurā menstruāciju cikla dienā jānodod dzimumhormonu analīzes?
Labdien!

Kurā cikla dienā jānodod analīzes testosterona un estradiola līmeņa noteikšanai asinīs? Cikla garums ~33 dienas. Un kādus dzimumhormonus vēl bez testosterona un estradiola būtu ieteicams pārbaudīt, lai noskaidrotu, vai nav dzimumhormonu disbalanss?

Sūdzības - maksts sausums. Sonogrāfiski un maksts uztriepēs nekādas novirzes no normas nav konstatētas, tādēļ būtu lietderīgi izslēgt hormonu disbalansu kā iespējamo iemeslu šīm sūdzībām.

Jau iepriekš paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Dzimumhormonu līmenis mainās dažādās menstruālā cikla dienās. Ārsts nosaka dienas, kurās un kādus izmeklējumus veikt, vadoties no problēmas un izmeklēšanas mērķa. Maksts sausums ir problēma dažādos vecumos, tādēļ neklātienē nevar norādīt konkrētus izmeklējumus, nezinot Jūsu vecumu un sūdzību vēsturi.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības