medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12559
Nozares raksti4646
Ekspertu atbildes20592
Jautājumi un atbildes | atbild ārsts (eksperts) | medicine.lv
Izaugums pie anālās atveres un spiedoša sajūta taisnajā zarnā, vēdera pūšanās - kas to varēja izraisīt?
Labdien!

Nesen pie anālās atveres pamanīju tādu kā izaugumu, pumpiņu, apmēram zirņa lielumā. Sāpes nav - arī aiztiekot, paspiežot. Asinis nokārtojoties - nav. Cik saskatīju, tā izskatās caurspīdīga, šķietami ūdeņaina, miesas krāsas. Vienīgais - reizē ar šīs pumpas parādīšanos jūtu nepatīkamu, spiedošu sajūtu taisnajā zarna dienas otrajā pusē un vēdera pūšanos.

Kas varētu būt šis izaugums? Hemoroīdi, polipi vai kas cits? Kā ārstēt?

Paldies!
Atbild:
Dr. Mauriņa vēnu un lāzermedicīnas klīnika, "Flebomedika", SIA
Labdien!

Pēc Jūsu aprakstītās situācijas, visdrīzāk, būtu nepieciešama proktologa konsultācija, jo precīzu diagnozi un arī rekomendējamu ārstēšanu attālināti būs pagrūti noteikt. Tas varētu būt anāls polips, tikpat labi taisnās zarnas iekaisums (proktīts), pararektālas fistulas sākums vai arī vienkārši mierīgs nesaasināts hemoroidālais mezgls. Katrā no šiem gadījumiem taktika un ārstēšana būtiski atšķirsies. Tā var būt medikamentoza terapija (hemoroīdu gadījumā) vai tikai ķirurģiska ārstēšana (polipa gadījumā), bet to Jums precīzāk izstāstīs speciālists-proktologs.

Proktoloģija

Ja iegūta medmāsas 1. līmeņa augstākā izglītība, vai, vēloties kļūt par zobārstu, tik un tā jāmācās pieci gadi?
Labdien!

Esmu izmācījusies par medmāsu (1. līmeņa augstākā izglītība). Ja vēlos izmācīties par zobārstu, vai man būtu jāmācās 5 gadi, vai arī kāds gads tiktu pielīdzināts?

Paldies!
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Protams, jāmācās piecus gadus un pēc tam visu dzīvi.

Kursi, semināri, mācību centri

Kāpēc katru mēnesi atkārtoti parādās piena sēnīte?
Labdien!

Pirms pāris mēnešiem vērsos pie ginekologa ar sūdzībām par vaginālo sēnīti. Analīzes atnāca - viss labi. Bija jālieto bezrecepšu lodītes. Sēnīte pazuda, bet atkārtojās katru mēnesi tieši pēc ovulācijas perioda, un tā katru mēnesi. Visam pa virsu puisim analīzes parādīja ureaplazmu.

Vai tas kā varētu būt saistīts? Vai jānodod kādas citas analīzes, jo ginekologa paņemtā uztriepe neparādīja man šo ureaplazmu? Kur vērsties?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Ja puisim analīzes parādīja ureaplazmu, jādodas pie ginekologa. Tā ir nosacīti seksuāli transmisīva saslimšana, kuras laikā bieži ir arī sēnīte.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai būtu nepieciešams apmeklēt acu ārstu pie šādiem redzes rādītājiem?
Labdien!

Nesen apmeklēju optikas salonu, kur veicu redzes pārbaudi. Tika konstatēts -0,5 vienai acij un -0,25 otrai acij. Man ir 20 gadu. Jautājums ir, vai būtu nepieciešams apmeklēt acu ārstu? Ikdienā brilles, manuprāt, nebūtu nepieciešamas, bet vai ir iespējams kaut kā apturēt redzes turpmāko pasliktināšanos? Vai briļļu nenēsāšana nevar pasliktināt redzi?

Paldies!
Atbild:
Una Brūna, "Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA
Labdien!

Lielākajā daļā optikas salonu tiek veikta redzes pārbaude, lai saprastu, vai ir, vai nav nepieciešamas brilles, bet acu ārsts vizītes laikā veic pilnu acu veselības pārbaudi ar diagnozes uzstādīšanu un tālākas terapijas nozīmēšanu, ja tāda ir nepieciešama.

Jūsu gadījumā būtu ieteicams apmeklēt acu ārstu, jo ārsts Jums varētu izstāstīt, kādēļ ir radušies šie mīnusi -0,5 un -0,25, kā arī izskaidrotu, vai ir iepējams apturēt redzes turpmāko pasliktināšanos, par briļļu nēsāšanu ikdienā un kā tas ietekmētu Jūsu redzes stabilitāti nākotnē.

Ar cieņu,

Acis, optika / acu veselība

Vai ir iespējama grūtniecība 48 gadu vecumā?
Labdien!

Vai ir iespējama grūtniecība 48 gadu vecumā? Vīrietis ļoti vēlas bērnu, bet jau 5 mēnešus mēģinām un neizdodas. Viņam ir bērni no iepriekšējās kopdzīves, man arī. Vai pie vainas ir mani gadi?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Šajā vecuma grupā bērnus dzemdē vairs tikai 0,03 procenti sieviešu, un izredzes uz veiksmīgu grūtniecību ir dramatiski samazinājušās. Jau bērna ieņemšana un iznēsāšana vien šajā vecumā uzskatāma par izcilu sasniegumu un savā ziņā liecina par to, ka sieviete saglabājusi lielisku veselību.

Daudz dzirdēti stāsti par veiksmīgiem gadījumiem, kad sievietes tikušas pie bērniem, kad viņām jau tuvojas 50 gadu vecums, taču patiesībā vairāk nekā pusē gadījumu grūtniecība iestājusies ar mākslīgās apaugļošanas palīdzību, šīs vecuma grupas sievietēm tikusi izmantota donores olšūna.
Kad bērns ir ieņemts, šīs vecuma grupas grūtniecei noteikti būs jāiziet pamatīgas medicīniskās pārbaudes, kādas parasti netiek veiktas jaunākām sievietēm.

Pat ja sieviete šajā vecumā ir saglabājusi lielisku veselību, bērna iznēsāšana un dzemdēšana būs grūtāka nekā pie tādas pašas veselības 20 gadu vecumā. Grūtniecība šādā vecumā var būt bīstama kā mātei, tā bērnam.

Vairāk nekā puse grūtniecību sievietēm, kam pāri 45, beidzas ar spontāno abortu (pirms grūtniecības 20. nedēļas). Salīdzinot ar 20 līdz 29 gadus vecām sievietēm, iespēja, ka bērns piedzims nedzīvs, par 40 gadiem vecākām grūtniecēm ir dubultojies. Šī iemesla dēļ mediķi šīm sievietēm grūtniecības pēdējā posmā veic vairāk stresa testu un ultrasonogrāfisko izmeklēšanu.

Ievērojami pieaug arī risks, ka bērns piedzims ar hromosomu anomālijām. 45 gadu vecumā iespēja dzemdēt bērnu ar Dauna sindromu ir viena pret 30, bet citu hromosomu anomāliju risks ir viens pret 21. 49 gadus vecām sievietēm šis risks ir attiecīgi viens pret 11 un viens pret astoņi.

Jūsu gadījumā jāveic padziļināti izmeklējumi abiem partneriem, jo bērnu esamība nenorāda par objektīvo stāvokli patlaban.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kāpēc zūd līdzsvars?
Labdien!

Jau kādu mēnesi man zūd līdzsvars. Viss sākās ar grīdas šūpošanos, pēc tam tas sāka izpausties citādāk. Stāvot kājās, pāris reizes dienā rodas sajūta, ka krītu, pazūd zeme zem kājām. Tas ilgst dažas sekundes. Sajūtas nav patīkamas, liekas, ka krītu. Kas var būt pie vainas un kā rīkoties?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa
Labdien!

Iemesli Jūsu minētajām sūdzībām var būt dažādi - sākot ar anēmiju un beidzot ar neiroloģiskām diagnozēm.

Lūdzu, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu. Jāmēra asinsspiediens, jāveic asins analīzes, jāveic izmeklējumi. Ārsts varētu veikt asins analīzes un nosūtīt uz izmeklējumiem vai pie speciālista, ja būtu tāda nepieciešamība.

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Migrēna ar vemšanu vairāku stundu garumā menstruāciju pirmajā vai otrajā dienā - ko darīt?
Labdien!

Vispār migrēnas manā dzīvē nav nekas jauns, bet tieši pēdējā pusotra gada laikā (man ir 45 gadi) tās notiek tieši menstruāciju 1. vai 2. dienā un jau trīs reizes ir bijis tā, ka vemju ik pa 30 minūtēm kādas 6 stundas, un nekāds "Finlepsin" pat nelīdz! To lietoju, jo man iekaist sejas nervs šad tad, un tad mēģinu noņemt galvassāpes arī pie menstruāciju migrēnām, bet palīdzēt tas sāk, kad jau lielā vemšanas fāze ir garām, pēc kādām 10 stundām no migrēnas sākuma.

Vai tiešām nav kāds līdzeklis, ko varētu kaut vai iepotēt, kad sākas tā neizturamā migrēnas stadija? Kur meklēt izeju no šīm sāpēm? Un vienmēr dažas stundas pirms tām galvassāpēm ir tāda sajūta, ka esmu pieslēgta pie kaut kādas ķīmijterapijas, organismā kaut kādas reakcijas notiek, sliktuma viļņi tā kā uzpeld un tad arī uz galvu aiziet.

Citādāk esmu pilnīgi vesela, nekad ne ar ko neslimoju. Menopauze arī nevar būt sākusies, jo menstruācijas man sākās tikai 21 gada vecumā, tas periods tad man attiecīgi attālinās.

Liels paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu gadījumā jākonsultējas ar galvas sāpju speciālistu un ginekologu. Iespējams, ka vajadzīga hormonu terapija, bet to var secināt tikai pēc šo divu speciālistu veiktās apskates. Tas, ka Jums vēlu sākās menstruācijas, liecina par zināmām hormonālās sistēmas darbības izmaiņām, bet tas nav rādītājs, ka attiecīgi menopauze iestāsies vēlāk.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai zīdainim varētu būt piena nepanesamība?
Labdien!

Zīdainis, kuram ir 2 mēneši, katru dienu, ēdot no krūts, raud un niķojas, it kā viņam sāpētu ēdot. Tas notiek 2-3 ēdienreizēs pa dienu, ne katrā. Naktī nekā tāda nav. Ēd viņš ik pa 2 stundām, reizēm 2,5 stundām. Arī tāpat naktī. Atraugu gaidot, iznāk pieniņš. Un trakākais ir ik rītu - mokās ar vēdera izeju, sākot no 6 rītā, ļoti sten, kunkst kādas 2 stundas, kamēr iziet vēders. Tas iziet ar tādu kā mazu sprādzieniņu. Tāda vēdera izeja mēdz būt arī pa dienu, vairāk uz pēcpusdienu. Reizēm ir zaļgana vēdera izeja, bet parasti dzeltena. Šādi mazulim ir jau 2 nedēļas.

Vai tās varētu būt kolikas vai arī problēmas ar piena nepanesību?

Līdz ģimenes ārstam vēl nedēļā jāgaida.

Paldies!
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Jā, varētu būt, bet ar to var viegli cīnīties. Jums maksimāli no uztura jāizslēdz piena produkti. Galvenais - turpināt krūts barošanu! Pēc Jūsu apraksta, vairāk izklausās kā laktozes nepanesība, kas salīdzinoši ir daudz vieglāka saslimšana.

Pediatrija / bērnu veselība