medicine.lv skaitļos

Lietotāji online114
Aktīvie uzņēmumi12795
Nozares raksti1633
Ekspertu atbildes21477
Jautājumi un atbildes : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv
Kā atbrīvoties no nepatīkamā aromāta?
Labdien!

Man ir 18 gadi. Situācija ir šāda - Es vienu dienu ejot peldēties baseinā ieliku tamponu, jo tieši sākās meiteņu dienas. Pēc nedēļas man sākās ar intīmo vietu problēmas - izraisījās izdalījumi, slikts aromāts un nieze. Plus pa virsu sēnīte parādījās. Esmu bijusi pie ginekologa. Izrakstīja man tabletes pret baktērijām, kas jāliek lejā. Un vēl lietoju svecītes. Analīzēs man atklāja kaut kādu baktēriju. Aizejot atkal pie ginekologa, man izrakstīja tikai 3 dzeramās tabletītes un viss. Ir pagājis vairāk par mēnesi un man dažreiz parādās nepatīkams aromāts intīmā zonā. Es katru vakaru eju mazgāties, bet nekā. Mainu veļu, ieliktnīšus un gāju kumelīšu vannā. Es vairs nezinu, ko darīt, lai atbrīvotos no nepatīkamā aromāta.

Paldies!
Atbild:
Kristīne Ķempe, ginekoloģe, ultrasonogrāfijas speciāliste
Labdien! Bieži vien nepatīkamu aromātu dzimumceļos var veidot gardnerella, kas ir sievietes dzimumceļu floras sastāvdaļa. Ikdienā tai proporcionāli jābūt salīdzinoši nedaudz un jādominē veselīgajai florai - pienskābajām baktērijām, tomēr dažādi faktori šo proporciju var nojaukt un tādā brīdī šī pataloģiskā flora var sākt vairoties. Gardnerellai raksturīga ir arī aktīvāka vairošanās menstruālā cikla otrā pusē. Tomēr dažkārt arī citi mikroorganismi var radīt sūdzības par nepatīkamiem izdalījumiem....
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekoloģe
Labdien! No attāluma grūti dot padomu. Ārstam ir jāredz situācija. Jums ir bijusi ārsta noteikta ārstēšana, tāpēc vizīte jāatkārto, lai novērtētu rezultātus un atkārtoti paņemtu analīzes. Viens no nepatīkamas smakas un izdalījumu cēloņiem varētu būt nepareiza mazgāšanās ar nepiemērotiem līdzekļiem (nelietot ziepes, speciālos intīmās kopšanas līdzekļus pirkt tikai aptiekā) un noteikti pārtraukt lietot ieliktnīšus....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai vēl joprojām Latvijā netiek diagnosticēts UDHS/UDS pieaugušajiem?
Labdien!

Redzēju šeit jau pāris jautājumus par šo tēmu, bet, tā kā tie ir nu jau diezgan veci, vēlējos aktualizēt.

Vai vēl joprojām Latvijā netiek diagnosticēts UDHS/UDS pieaugušajiem? Un, ja man ir aizdomas par UDS, vai man obligāti jāiet caur ģimenes ārstu vai varu uzreiz pierakstīties pie konkrēta ārsta speciālista, lai sāktu ceļu pie diagnozes saņemšanas?

Paldies!
Atbild:
Baiba Brokāne-Čekstere, ārste-psihiatre
Labdien! UDHS/UDS pieaugušo vecumā netiek konstatēts, bet uzmanības deficīts, hiperaktivitāte, koncentrēšanas grūtības kā simptomi var būt pie dažādām citām psihiskām saslimšanām. Diagnozes precizēšanai jāapmeklē psihiatrs. Ar cieņu,...

Psihoterapija / psihiatrija

Vai tiešām paaugstinātās antivielas pret tireoglobulīnu asinsanalīzēs nav nekas nopietns?
Labdien!

Nodevu asins analīzes, visi rādītāji bija labi (pilnā asinsaina, TSH, FT4, FT3), taču antivielas pret tireoglobulīnu (AV TG) iekrāsotas sarkanā krāsā, rezultāts 20,32 (norma 0.0 - 4.11). Ģimenes ārsts teica, nav vērts izmeklēt, lai padzeru nomierinošas zāles. Vēlos pārliecināties, vai tiešām šis rādītājs nav nekas nopietns un var tā vienkārši to atstāt? Papildus tam man ir grūtības nomest lieko svaru, ļoti strauji pieņemos svarā, neēdot tik daudz, un jūtos ļoti depresīva.

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Šīs analīzes norāda uz autoimūno tireoidītu. Ar cieņu,...
Atbild:
Anda Kariņa, ģimenes ārste
Labdien! Ja vairogdziedzera rādītāji TSH, FT3, un FT4 ir normāli, tas liecina, ka dziedzera funkcija ir adekvāta. Antivielas pret kādu no vairogdziedzera olbaltumvielām liecina par autoimūnu procesu. Tam ārstēšanas nav. Varētu gan apsvērt USG veikšanu vairogdziedzerim. Jāseko TSH regulāri (~1x gadā). Ar cieņu,...

Endokrinoloģija / diabēts

Vai tas ir normāli, ka pie 2. grūtniecības nav smērējumu kā 1. grūtniecības reizē?
Labdien!

Pēdējās mēnešreizes bija 15.04.24. (6 dienas), bija jābūt maijā uz 11.05.24, bet nav. Tika veikts grūtniecības tests mājas apstākļos, kurš uzrādīja pozitīvu. Uztaisīju vēl atkārtoti pēc 3 dienām - pozitīvs. Man šī ir otrā grūtniecība. Ir tikai vieglas sāpes labajā vai kreisajā pusē, sāpošas krūtis (uzbriedušas) un krūšu gali ir jutīgi, kā arī nelaba dūša (gribas vemt, bet vemšanas nav, rīstos). Ir mīksts vēders bieži vien. Tāpat vairāk uz vakaru vēders uzpūšas. Ar ciklu man nekad nav bijušas problēmas. Vienīgi šogad martā apslimu ar gripu, kura ciklu izjauca, un starpā bija vien 20 dienas. Bet tā viss ir labi. Ginekologu apmeklēju reizi gadā, jo sūdzību nav. Un pirmā grūtniecība noritēja ļoti veiksmīgi.

Satrauc, vai auglis ir tur, kur viņam jābūt, - dzemdē? Jo nav nekādu smērējumu kā pirmajā grūtniecības reizē, kad bija nelieli rozā smērējumi. Ginekologa vizīte vēl jāgaida nedēļu. Ģimenes ārsts nosūtīja uz izmeklējumu, diagnoze Z32. Analīzēs konstatēja, ka ir D vitamīna trūkums.

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekoloģe
Labdien! Normāli grūtniecības laikā smērējumi nemēdz būt. Jūsu grūtniecība ir pašā sākuma stadijā, par augli var sākt runāt no 9. nedēļas. Pagaidām dzemdē notiek šūnu dalīšanās un to sauc par embriju. Diagnoze Z 32 nozīmē - iespējama normāla grūtniecība. Nav pamata uztraukumam, ir jākompensē D vitamīna trūkums, bet to pastāstīs ginekologs vizītes laikā....
Atbild:
Kristīne Ķempe, ginekoloģe, ultrasonogrāfijas speciāliste
Labdien! Lai konstatētu grūtniecības novietošanos dzemdes dobumā, ir jāveic ultrasonogrāfija. Dažādas pavadošas sajūtas - gan velkošas sajūtas, gan nelabums - var būt arī pie normāli novietotas grūtniecības. Ne vienmēr visas grūtniecības noritēs vienādi, sajūtas var atšķirties. Patreiz Jums jāgaida ārsta konsultācija un apskate, tad arī varēs grūtniecības novietošanos precizēt....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai Latvijā izraksta RPEP antibiotikas (līdzās PREP) seksuāli aktīviem cilvēkiem, piemēram, gejiem?
Labdien!

Ir seksuāli aktīvi cilvēki, piemēram, geji, kas nodarbojas ar krūzingu vai grupas seksu. Pārsvarā anālais sekss ir ar prezervatīvu, taču daudzi domā, ka orālais sekss ir pietiekami drošs arī bez prezervatīva. Un, pat ja prezervatīvs tiek lietots, tas var saplīst, arī ķermenu saskares rezultātā (ja ir brūces) var tikt pārnestas STS infekcijas utt.

Sakarā ar šo gribēju pajautāt - vai Latvijā ir ārsti, kas izraksta otrā rīta antibiotikas tieši pret STS baktēriju slimībām? Pret HIV palīdzot PREP, un HIV kopumā tiek kontrolēts. Bet pasaulē (par Latviju nezinu) no jauna uzliesmojot baktēriju STS (sifiliss utt.) un ir dzirdēts, ka ASV vai Kanādā pēta (vai pat jau izraksta) antibiotikas gan kā PREP (profilaksi, kas līdzīga HIV PREP), gan arī otrā rīta zāles, ja nu tomēr (daļēji) nedrošs sekss ir noticis.

Varbūt Latvijā ir līdzīgas iespējas? Piemēram, aiziet pie venerologa un dabūt antibiotiku receptes un lietošanas instrukciju šādiem gadījumiem arī tad, ja cilvēks ir vesels, bet pastāv nedroša seksa riski?

Zinu, ka antibiotiku rezistence ir vētraina problēma. Bet ja STS baktērijas nokauj jau pašā saknē, tad tām ir mazāka iespējas izplatīties, vairoties un mutēt. Tāpat arī antibiotiku rezistences problēmu vajadzētu risināt, aktīvāk pielietojot MI jaunu antibiotiku atklāšanā (kaut kas jau ir noticis). Medicīnai tomēr ir jākalpo cilvēkiem, nevis otrādi.

Paldies!
Atbild:
Dainis Balodis, seksologs
Labdien! Man nav zināms, ka Latvijā kāds izrakstītu medikamentus Jūsu minēto antibiotiku veidā. Nedomāju, ka profilakse šādas antibiotiku pielietošanas veidā būs efektīva....

Seksoloģija / seksuālā veselība

Vai šāda asinsspiediena lēkāšana varētu būt saistīta ar plaušu veselību?
Labdien!

Sieviete, 60 gadi. Lietoju asinsspiedienu samazinošus līdzekļus - "Prestilol". Ko nozīmē un ko darīt, ja no mazākām fiziskajām darbībām, piemēram, uzkopjot divas telpas, asinsspiediens uzlec uz 230/170? Kad apsēžos miera stāvoklī, jau nākamajā minūtē spiediens pamazām normalizējas, 5 minūtēs sasniedzot jau 139/90. Pulss pie jebkura asinsspiediena mērījuma ir 65- 75. Esmu pārbaudījusi sirdi ar ehokardiogrammu - esot nedaudz palielināta sirds, bet tā viss normas robežās. Pie fiziskām darbībām ir arī elpas trūkums, kas miera stāvoklī arī normalizējas. Plaušu ārsts uzstādīja diagnozi pneimofibroze. Un CT laikam secināja PH. Vai tāda veida asinsspiediena lēkāšana varētu būt saistīta ar plaušām?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Neveicot sīkākus izmeklējumus, diagnozi uzstādīt nevar. Ar cieņu,...

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma

Kad drīkst sākt nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm pēc dzemdes abrazīvās tīrīšanas?
Labdien!

Biju bērniņa gaidībās, bet dzīvības pazīmes apstājās pirmajā trimestrī. Tika veikta dzemdes abrāzija, un ārsts rekomendācijās ir noteicis mēnesi miera režīmu. Pēc operācijas pirmā diena bija fiziski smaga, bet jau jūtos labi. Tāpēc vēlos noskaidrot, kad drīkst sākt nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm pēc dzemdes abrazīvās tīrīšanas.

Paldies!
Atbild:
AVA Clinic
Labdien! Pēc abrāzijas ir rekomendēts atsākt nodarboties ar fiziskām aktivitātēm uzreiz pēc mēnešreizēm....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai tikai ar dzīvesveida maiņu ir iespējams samazināt paaugstināto holesterīna līmeni un tikt vaļā no aterosklerozes?
Labdien!

Kardiologs pēc datortomogrāfijas veikšanas ar kontrastvielu atklāja man vieglu sirds artēriju aterosklerozi un izrakstīja preparātu "Atorvastatin 40 mg". Taču tam ir nopietni blakusefekti. Vai samazināt paaugstināto holesterīna līmeni un līdz ar to arī tikt vaļā no aterosklerozes ir iespējams tikai ar dzīvesveida maiņu - veselīgs uzturs, sporta zāle, svara samazināšana? Vai tomēr bez zālēm neiztikt?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Nezinot neko sīkāk par Jūsu kopējo veselības stāvokli, vecumu utt., pilnvērtīgi atbildēt uz Jūsu jautājumu diemžēl nevar. Ar cieņu,...

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma

Vai augstā temperatūra var būt saistīta ar lielu stresu?
Labdien!

Kā tas var būt, ka vienu dienu ir slikta pašsajūta un temperatūra 38 grādi, bet nākamjā ir jau 36.7? Vai tas var būt saistīts ar lielu stresu, kas iepriekšējā nedēļā ir bijis, vai arī ir saķerts vīruss, kurš paslēpies, ieņemot miera stāvokli?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, ģimenes ārste
Labdien! Paaugstinātai ķermeņa temperatūrai ir kaut kāds cēlonis (vīruss, bakteriāls vai autoimūns iekaisums). Maz ticams, ka stresa laikā būtu tik augsta temperatūra. Tomēr ar stresu iepriekšējā nedēļā tai gan nav nekāda sakara. Ieteicams konsultēties ar ārstu un nodot analīzes. Ar cieņu,...

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Paaugstināts hemoglobīns - vai tā varētu būt pārāk lielas dzelzs devas vaina?
Labdien!

Esmu sieviete, 35 gadi.

Pirms pāris dienām uztaisīju asins analīzes - pilno asins ainu, un atklājās paaugstināts eritrocītu līmenis 5,1 (2018. gadā bija 5,7), un paaugstināts hemoglobīna līmenis 159 (2018. gadā 128).

Pēc analīzēm, kuras tika veiktas pāris gadus atpakaļ, ārsts lika ikdienā lietot dzelzs uztura bagātinātājus, jo dzelzs līmenis pazemināts, ko arī varbūt ne pilnīgi regulāri, bet cenšos lietot. Vai tā varētu būt pārāk lielas dzelzs devas vaina? Vai varbūt pārāk mazas ūdens uzņemšanas vaina?

Domāju, vai pārtraukt uz laiku lietot dzelzs preperātus un pacensties ar ūdens dzeršanu, un tad uztaisīt analīzes vēlreiz, vai viss ir nopietnāk un steidzami jādodas pie ārsta? Vēl paaugstināts ir PDW-tr. sadalījums 16,9. Pārējie rādītāji atbilst normai.

Paldies!
Atbild:
Pāvels Naumovs, ārsts homeopāts
Labdien! Jūsu problēmas cēloņi var būt dažādi - no parastās elementārās dispepsijas (uztura nesagremošana) līdz hormonālo funkciju traucējumiem. Labāk tomēr griezties pie ārsta, kas spēj paskatīties uz problēmu plašāk, ņemot vērā vienotā cilvēka (Homo totus) principus. Ar cieņu,...

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Sāpes kuņģī, slikta dūša, sausa mute - kas varētu būt pie vainas?
Labdien!

Man ir 19 gadi, un mani satrauc viens jautājums. Savos 14 gados notievēju ļoti strauji, ēdu ļoti maz un neapzināti nometu 10 kg pāris mēnešos, un dēļ tā sākās nelielas problēmas ar un kuņģi, bija asas un spēcīgas sāpes kuņģī. Ja neapēdu kaut ko, kad sāpēja kuņģis, tas nepārgāja. Ar laiku svars atnāca atpakaļ un sāpes mazinājās, bet periodiski uznāk tādas reizes, kad kuņģi dedzina, ir slikta dūša, sausa mute, neēdot ir slikta dūša, bet paēdot paliek vēl sliktāk, šķiet, ka kuņģis nepārstrādā pārtiku, un bieži vien tad ir ātra vēdera izeja un vēders burbuļo. Tas var ilgt no trīs dienām līdz pat divām nedēļām. Kas varētu būt pie vainas?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Pēc sūdzībām spriežot, Jums ir problēmas ar gremošanas traktu, kuru vajag izmeklēt un uzstādīt diagnozi, lai varētu uzsākt ārstēšanu. Varam piedāvāt veikt vispārēju organisma izmeklēšanu mūsu medicīnas centrā, kura laikā tiek izmeklēts katrs orgāns un sistēma. Sīkāku informāciju var uzzināt, zvanot darbdienās uz tālruni 27088877, vai www.vs888.lv. Ar cieņu,...
Atbild:
Anda Kariņa, ģimenes ārste
Labdien! Ar vislielāko varbūtību varu teikt, ka Jums ir gastrīts, un ir nepieciešams doties pie ārsta, veikt gastroskopiju un saņemt ārstēšanu. Cēlonis var būt helikobaktēriju infekcija, kas var novest pie kuņģa čūlas. Tāpēc atlikt apmeklējumu nevajadzētu, kā arī ar diagnozi un ārstēšanu kavēties nebūtu vēlams. Ar cieņu,...

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Vājas mēnešreizes ar nelabu aromātu - kas varētu būt pie vainas?
Labdien!

Sieviete, 40 gadi. Vērsos pie ginekologa ar problēmu - neliela smērēšanās pēc dzimumakta. Ginekologs paņēma uztriepi un pie reizes arī veica vēža skrīningu. Ultrosonogrāfijā tika konstatēts, ka man ir mioma dzemdes ārpusē, bet ārsts nomierināja, ka tā nerada draudus veselībai. Dakteris konstatēja iekaisumu un izrakstīja Lomexinu, bet pieteica to lietot pēc analīžu rezultātu saņemšanas.

Kamēr gaidīju analīžu rezultātus, kādu nedēļu pēc ginekologa apmeklējuma sākās nestipras, velkošas sāpes vēdera lejas daļā, kas turpinājās vairākas dienas. Lomexinu nelietoju, jo instrukcijā teikts, ka to nedrīkst, ja ir sāpes. Lietoju Nalgedolu, tas palīdzēja. Griezos pie ģimenes ārsta. Uztaisīja analīzes. Ar nierēm, vairogdziedzeri un cukura līmeni viss normas robežās.

Mēnešreizes sākās divas dienas vēlāk, bet asiņošana ļoti vāja ar nelabu smaržu, lai arī līdz tam vienmēr ir bijusi intensīva asiņošana, kas priekš manis ir normāli. Tā arī netiku skaidrībā, kas par vainu un ko ārstēt. Ginekologs, kuru apmeklēju, atrodas citā pilsētā un rindā jāgaida diezgan ilgi. Domāju, varbūt uztaisīt analīzes uz STS?

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekoloģe
Labdien! No rakstītā diemžēl nav saprotams, kādi bija analīžu rezultāti. Cik noprotams, ir bijis redzams maksts gļotādas iekaisums, un tāpēc ieteikts Lomexin, kuru arī vajadzētu lietot. Ja nākamās mēnešreizes ir līdzīgas, jādodas pie ginekologa. STS analīzei nav nozīmes, vispirms jāārstē to, kas ir atrasts....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Miega traucējumi, galvassāpes, reiboņi un paaugstināts asinsspiediens - ko vēl izmeklēt, lai atrastu cēloni?
Labdien!

Esmu 27 gadus vecs jaunietis. Jau vairākus mēnešus ir grūtības ar gulēšanu, regulāri nakts laikā mostos vairākas reizes bez iemesla. Tai pat laikā arī ir grūtības ar iemigšanu. Paralēli tam, ne regulāri, bet ik pa laikam uznāk vidējas līdz stipras galvassāpes, reiboņi, spiedoša sajūta galvā, asinsspiediens paaugstināts un vājums, un savilktas sprandas sajūta.

Ir veikti izmeklējumi (holters, duplex galvas un kakla asinsvadiem, velo ergo, usg vēdera dobumam, ekg,), bet neko neatrod. Priekšā vēl ir encefalogramma, magnētiskā rezonanse, polisomnogrāfa izmeklējums.
Vai būtu vēl rekomendācijas, ko varētu izmeklēt?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, ģimenes ārste
Labdien! Miega traucējumiem vienmēr ir saistība ar psihoemocionālām grūtībām, trauksmi, stresu utt. Tāpat savilktā spranda, galvassāpes, kā arī mēreni augstāks asinsspiediens bieži ir pavadonis psihoemocionālām problēmām. Ja izmeklējumos nekā neatrod, jāķeras pie trauksmes mazināšanas, fizikālās terapijas. Smagos gadījumos apsverama antidepresantu lietošana. Ar cieņu,...

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Asas sāpes muguras lejas daļā, izliekums uz vienu sānu - pie kāda ārsta vērsties?
Labdien!

Kādas 3-4 reizes gadā gadās traumēt muguru, vienkārši kaut kur liecoties un jūtot muguras lejasdaļā kaut ko izkustoties. Pēc tam palēnām sākas asas sāpes un lateral shift - pāris dienas palieku šķībs uz vienu sānu, ar asām neciešamām sāpēm komplektā. Nekad nekas netirpst. Pa kādu nedēļu parasti viss sadzīst un nekas vairs nesāp, tomēr ir neliels diskomforts muguras lejasdaļā visu laiku. Pie kāda ārsta man jādodas uz pārbaudi? Ar kādu naudas summu jārēķinās?

Paldies!
Atbild:
Ilze Bērziņa, FRM ārste
Labdien! Pie pārslodzes, ergonomiski nepareizām pozām / kustībām sāpes var rasties muskuļu / saišu lokāla saspringuma dēļ - šādos gadījumos sāpes pakāpeniski pāriet. Ja nerodas ilgstošas sūdzības, nav nepieciešams veikt MR vai DT. Konsultējieties ar ģimenes ārstu, iespējams, ir nozīme veikt Rtg izmeklējumu taisnajā un sānu projekcijā - tas nav dārgs izmeklējums. Iesaku konsultēties pie ergoterapeita un / vai fizioterapeita par ergonomijas principiem un vingrojumiem ikdienā....

Fizioterapija, rehabilitācija

Kā tikt galā ar svara pieaugumu pēc traumas?
Labdien!

Pirms 4 gadiem bija trauma (lauzta gūža un papēži) . Pēc traumas un mēnesi noguļot slimnīcā, sāka pieaugt svars, un figūra vairs nebija tik slaida kā pirms tam. Pēc traumas nesanāk nomest svaru, tas visu laiku svārstās ap +/- 2 kg . Lai ko es darītu, nekas nepalīdz, ir lielas aizdomas, ka svars ir pieaudzis dēļ zālēm. Nezinu vairs, ko darīt, pie kādiem ārstiem vērsties, lai uzlabotu veselību un beidzot iegūtu normālu un vajadzīgo svaru savos 23 gados uz 163 m augumu. Citi saka, lai pārbaudu vielmaiņu vai hormonus, vai insulīna rezistenci. Bet nezinu, vai tas palīdzēs, un pie kādiem ārstiem ir jāvēršas, lai varētu to visu pārbaudīt.

Paldies!
Atbild:
Ilze Bērziņa, FRM ārste
Labdien! Svara mazināšanai ir būtiski sabalansēt uzņemto un patērēto kaloriju daudzumu. Izvērtējiet, vai tiek uzņemts pietiekošs ūdens daudzums (2-2,5 l/dn), vai nelietojat saldumus, saldinātos dzērienus ikdienā. Nevajadzētu lietot desas, kūpinājumus, ceptus kartupeļus. Sīkāku informāciju iegūsiet pie uztura speciālista. Izvērtējietarī savu ikdienas aktivitāšu līmeni! Ja ir aizdomas par insulīna rezistenci, 2.tipa cukura diabētu - ģimenes ārsts nosūtīs uz analīzēm, ja būs nepieciešams, pie...

Fizioterapija, rehabilitācija

Pie kādiem ārstiem vērsties ar palielinātu limfmezglu
Gandrīz gadu ir palielināts limfmezgls kakla aizmugurējā daļā, kas pēdējā laikā sāk spiest un ir sāpes arī sprandā, grozot galvu un pat guļot ,visu tajā pašā pusē. Asins aina normā. Pie Lora diagnosticēts tubotīts to ārstēja mēnesi ar Breso, taču sāpju sajūta ausī vēl parādās īpaši, ja laukā ir vējains vai vēsāks laiks. Usg uzrāda daļēji izmainītu limfmezglu 2,5 x 1,5 cm. Pie kāda speciālista vērsties , lai pārbaudītu vai limfmezgls nav ļaundabīgs? Vai iet atkārtoti pie Lora? Pagaidām viens speciālists sūta pie cita un nav skaidrs pie kā vērsties. Zobi ir pārbaudīti, veikta higēna un viss ir kārībā.
Atbild:
Ārsts Pāvels Naumovs, homeopāts, otolaringologs
Labdien! Lai pārbaudītu limfmezglu uz onkoloģisku noslieci, Jums ir jāgriežās pie onkologa. Ar cieņu,...

Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas

Vai strauju veselības stāvokļa pasliktināšanos slimnīcā varēja izprovocēt strauja cukura līmeņa pazemināšana?
Labdien!

Sieviete, 68 gadi. Ilgus gadus ir 2.tipa diabēts, smaga neiropātija, cukura līmenis "lēkā". Ēd saskaņā ar endokrinoloģijas nodaļā saņemtiem norādījumiem, pieturoties pie tiem pat ļoti stingri. Ar augstiem cukura rādītājiem (no līdz pat 28 vai pat 30) sadzīvo gadiem. Ārstējošais endokrinologs periodiski nomaina insulīnu, bet nekas nemainās. Gadu gaitā izveidojas situācija, ka organisms faktiski pieradis pie augstā cukura līmeņa, ja tas krītas zem 12, zem 10 - tad paliek slikti, tremors, var būt pat ģībšana. Pagājušajā rudenī bija gūžas kaula lūzums, slimnīcā atteicās operēt uzreiz cukura līmeņa dēļ (bija 15), 2 reizes strauji pazemināja cukura līmeni, nepabrīdinot pacienti, kādu insulīna devu viņai ievada, un bija ļoti slikti. Saprotot situāciju, ārsti tomēr veica operāciju ar esošo cukura līmeni. Martā saslima ar plaušu karsoni, ārstējās mājās, pēc tam palika slikti, bija samaņas zudums, nonāca slimnīcā, terapijas nodaļā, kur ārsts konstatēja, ka situācija ir smaga, un nosūtīja uz intensīvās terapijas nodaļu. Cilvēks jūtas tik slikti, ka pati nevar izskaidrot ārstiem to, kas ir jāizskaidro. Tuvinieki informē ārstus par situāciju ar pacientes diabētu, cukura līmeņa īpatnībām. Absolūti neapgalvojot, ka tāds cukura līmenis būtu normāls. Ārstējot plaušu karsoni ar antibiotikām, paralēli tiek ļoti strauji pazemināts cukura līmenis. No 15 uz 5. Pat neesot slimai, pacientei no tāda cukura līmeņa 100% paliktu slikti, viņa zaudētu samaņu. Jo tā ir bijis. Uz tuvinieku iebildumiem ārsti nereaģē. Tiek turpināta terapija, visu laiku uzturot šo zemo cukura līmeni. Nākamajā naktī pacientei bija sirds apstāšanās, kuru ārsti nevarēja izskaidrot. Pēc reanimēšanas paciente pusotru mēnesi bija bez samaņas, līdz nesen mira, tā arī nenākot pie samaņas. Jautājums - vai stāvokļa strauju pasliktināšanos slimnīcā varēja izprovocēt strauja cukura līmeņa pazemināšana?
Atbild:
Anda Kariņa, ģimenes ārste
Labdien! Ārstējot cukura diabētu, mērķis ir sasniegt normālu cukura līmeni asinīs. Jūsu minētie glikozes rādītāji, ar ko sadzīvoja paciente, liecina, ka viņas diabēts ilgstoši netika adekvāti ārstēts. Tāpēc drīzāk veselības problēmas, kas noveda pacienti nāvē, būtu saistāmas ar slikti kontrolētu diabētu un ilgstoši augsto glikozes līmeni, kas radījis ievērojamu kardiovaskulāro un citu orgānu (nieru) darbības traucējumus. Tomēr, nezinot detaļas un situācijas attīstības hronoloģiju, neņemos spriest...

Endokrinoloģija / diabēts

Velkošas sajūtas muguras lejasdaļā mēnešreižu laikā - vai tas var būt nmo spirāles?
Labdien!

Gadu atpakaļ tika ielikta Levosert hormonālā spirāle. Pusgadu pēc spirāles ielikšanas sāku just velkošas sāpes muguras lejasdaļā. No sākuma saistīju to ar spondilozi. Tad pamanīju, ka sāpes sākas tieši mēnešreižu laikā, vienu divas dienas pirms. Vēderu, vēdera lejadaļu nevelk - tur nekāda diskomforta. Mēnešreizes nav sāpīgas. Sūdzība tikai par velkošām sajūtām muguras lejasdaļā mēnešreižu laikā (protams, var arī iesāpēties cikla vidū, bet pārsvarā tieši mēnešreižu laikā). Vai tas varētu būt no spirāles? Pieraksts pie ginekologa jau ir.

Liels paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekoloģe
Labdien! Visticamāk, ka sāpes saistāmas ar muguras problēmu. Mēnešreižu laikā notiek izmaiņas dzemdē un tā var dot kairinājumu uz mugurkaulāju....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Mēnešreižu vietā smērēšanās - vai tas var būt dēļ stresa?
Labdien!

Man visu šo laiku vienmēr bija regulāras un normālas mēnešreizes. Bet šajā mēnesī 14. datumā sākās smērēšanās un jau 12 dienas ir tikai smērēšanās. Pagājušajā mēnesī piedzīvoju diezgan lielu stresu. Grūtniecības variantu es izslēdzu, jo ar draugu izsargājamies. Vai tā smērēšanās varētu būt dēļ stresa?
Man ir 24 gadi.

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekoloģe
Labdien! Stress – viens no populārākajiem menstruāciju traucējumiem šajā vecuma grupā. Psihoemocionālie pārdzīvojumi, ko var radīt gan mīlestības lietas, gan mācības, eksāmeni un citi faktori – tas viss spēj ietekmēt menstruālo ciklu. Sevišķi šis iemesls raksturīgs tām jaunajām sievietēm, kas nupat kā uzsākušas dzimumdzīvi – pēc katras seksuālo attiecību reizes tiek gaidītas menstruācijas, rodas stress par iespējamo grūtniecību un šis saspringums ir tik liels, ka var kļūt par reālu iemeslu menstruāciju...

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kurā dienā jānodod asins un urīna analīzes?
Labdien!

Man jānodod asins un urīna analīzes. Tas jādara no 3.-5. cikla dienai. Ko tas nozīmē? Kurā dienā jānodod?

Paldies!
Atbild:
Kristīne Ķempe, ginekoloģe, ultrasonogrāfijas speciāliste
Labdien! Cikla dienas tiek rēķinātas no menstruāciju sākuma. Tātad 1. menstruāciju diena ir 1. cikla diena....
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekoloģe
Labdien! Pieņemts uzskatīt, ka normāls menstruālais cikls – no iepriekšējo mēnešreižu pirmās dienas līdz nākamo mēnešreižu pirmajai dienai – ir no 21 līdz 35 dienām, bet vidēji 28 dienas. Tātad menstruālā cikla pirmā diena sakrīt ar pirmo mēnešreižu dienu. Menstruācijas parasti ilgst vidēji 2–7 dienas. Tātad analīzes jānodod 3., 4. vai piektajā dienā no mēnešreižu pirmās dienas....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Smaga depresija - ko iesākt?
Labdien!

2 mēnešus atpakaļ neirologs man konstatēja cervikobrahiaļģiju (Miofasciālais sāpju sindroms), jo sūdzējos par sāpēm galvas / kakla aizmugurē. Bija tirpšana, tagad tā kaut kur pazudusi. Neirologs bija izrakstījis antidepresantus, jo biju aizpildījis testu un tur sakrājās daudz punktu, kā arī pirms tam biju pie psihologa, kas pateica, ka man ir smagas depresijas pazīmes un ka viņa nevarēšot palīdzēt, jo ir vajadzīga psihiatra palīdzība. Es nebiju pie psihiatra. Atgriezos pie antidepresantiem, tajā pašā dienā iedzēru pustableti, kā neirologs bija teicis. Pēc pāris stundām es sāku smaidīt, bija nenormāla prieka sajūta, enerģijas pieaugums, par sāpošo kaklu es biju aizmirsis. Tajā pašā dienā man bija nakts maiņa darbā. Viss likās skaisti, nebija gandrīz nekādu sliktu domu, bet bija svīšana un parādījās sausums un neliels pietūkums mutē. Sejas muskuļi bija saspringti. Tomēr tā bija labākā diena manā dzīvē. Arī otrā dienā man vajadzēja uz darbu. Kad es iedzēru pustableti antidepresanta, braucot uz darbu, sapratu, ka kaut kas nav labi. Smaids pazuda, sejas muskuļi apakšā bija saspringtāki, arī naktī ļoti bieži palika slikti. Pats trakākais bija ap 4 no rīta - kad sāku žāvāties, bija ļoti grūti attaisīt muti, bet, kad attaisīju, sajutu ļoti spēcīgas sāpes abu roku tricepsos, bija sajūta, ka tricepsus plēš. Kopš tās nakts es pārstāju lietot antidepresantus. Otrā naktī pēc zāļu atmešanas man bija smaguma sajūta krūtīs, kreisā roka bija ļoti saspringusi, tas pats ar zoda muskuļiem, redze uz brīdi palika sliktāka, blāvāka... Vēl dažas dienas bija nenormāla tirpšana. Pēc tam kādu mēnesi pa lielam ne par ko nesūdzējos, bet aptuveni 2 nedēļas atpakaļ notika tāda kā lēkme, bija slikti, sajūta, ka sirds stipri sitas, redze pasliktinājās, palika blāvāka, bija spēka zudums plecos. Pēc brīža muskuļi bija ļoti saspringti, it īpaši kakla aizmugurē. Bija izsaukta ātrā palīdzība. Viņi pateica, ka visi rādītāji ir normā, ka problēma varētu būt nervos. Ģimenes ārsts izrakstīja Noofen, un pēc šīm zālēm ir labāk - vismaz neceļos pa 7 reizēm naktī. Bet zods sānos ir nedaudz saspringts, kas velk smaidu uz leju. Ļoti nožēloju, ka vispār iedzēru antidepresantus. Tagad es nezinu, ko darīt tālāk, jo ir bezspēka sajūta plecos un rokās gandrīz katru dienu, ir zudusi vēlme kaut ko darīt, ļoti grūti aiziet pierakstītes pie ārsta, mokos, bet es nezinu, tieši kāpēc es neko nedaru. Ne sāpes kaklā ir izārstētas, ne depresija, palika tikai sliktāk. Ko man iesākt?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Pie smagas depresijas ir jāvēršas pēc palīdzības pie psihiatra. Ar cieņu,...

Psihoterapija / psihiatrija

Vai apgrūtināta elpošana var būt no alerģijas?
Labdien!

Man ir ziedputekšņu alerģija. Ir tādi simptomi kā iesnas, acu nieze. Šobrīd ir parādījusies tāda lieta kā apgrūtināta elpošana, ļoti minimāls sauss klepus, bet tiešām ļoti reti. Elpošana apgrūtināta ir ne tikai pie slodzes, bet arī mierā. Bet tā ir ciešama.

Gribēju jautāt, vai tas varētu būt no alerģijas, jo it kā nekādas citas slimības nav novērotas šobrīt?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Apgrūtināta elpošana ir saistīta ar alerģiju, jo elpceļu šūnās ir alerģiska tūska. Ar cieņu,...

Elpceļu / plaušu saslimšanas

Nepāriet cistīts - ko darīt?
Labdien!

Īsti nezinu, ko man iesākt un ko darīt. Aizgāju pie ģimenes ārsta, atklājās, ka man ir hronisks cistīts. Izdzēru Doxy, nepārgāja, tad izrakstīja Klerimed, pēc tam izdzēru vēl Canephron, uztaisīju analīzes, un uzrādījās, ka esmu vesela, bet simtpomi vēl ir. Ģimenes ārste teica, ka antibiotikas vairs nerakstīs un vienkārši lika dzert dzērveņu tabletes un vēlreiz Canephron, bet simptomi kā bija, tā nepāriet. Es nezinu, kur man tādā ziņā iet un ko darīt. Dzīvesvietas tuvumā nav neviena urologa.

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Pēc apraksta spriežot, Jums ir hroniska urīnceļu infekcija. Varam piedāvāt veikt vispārēju organisma izmeklēšanu, kas ir balstīta uz biorezonansi, mūsu medicīnas centrā. Izmeklējuma laikā tiek izmeklēts katrs orgāns un sistēmas, tai skaitā arī uroģenitālā sistēma, un noskaidrotas funkcionālās izmaiņas, iekaisuma procesi un patogēnā mikroflora (candida, stafilokoki, ureoplazmas utt.), kas ļoti bieži uztur iekaisuma procesus urīnkanālos. Sīkāku informāciju var uzzināt, zvanot uz...

Uroloģija / nefroloģija

Ko nozīmē ektātiska krūšu kurvja aorta datortomogrāfijas aprakstā?
Labdien!

Ko nozīmē ektātiska krūšu kurvja aorta datortomogrāfijas aprakstā?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, ģimenes ārste
Labdien! Tas nozīmē, ka radiologs ir konstatējis paplašinātu aortu krūšu kurvī. Tāda atrade varētu būt gados vecākam pacientam. Pie noteikta lieluma paplašinājumam varētu būt lietot vārds aneirisma. Vēlams veikt EhoKG un konsultēties ar kardiologu. Ar cieņu,...

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma