Kur veikt zobu estētisko pārklājumu?
Labdien!

Septiņus gadus atpakaļ veicu zobu estētisko pārklājumu. Tagad vajadzētu to atjaunot, taču ārsts, pie kā to veicu, mainījis darba vietu. Kur un pie kā es varētu griezties? Un cik tas varētu man izmaksāt (6-8 zobi)?
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Zobu estētisko pārklājumu drīkst veikt vispārējas prakses zobārsts.

Īpašo reģistru šiem pakalpojuma veicējiem nav.

Vienīgā iespēja - ieskatīties reklāmā vai veikt aptauju, zvanot uz zobārstniecības firmām.

Zobārstniecība / mutes veselība

Cik ilgi var kavēties mēnešreizes?
Labdien!

Cik ilgi drīgst kavēties mēnešreizes?

Man ir 20 gadi, un parasti mans cikls ir atšķirīgs - no 21-23 dienām. Šoreiz ir tā, ka kavējas 3 dienas. Augusta mēnesī sākās 13-16. datumā, biju rēķinājusies, ka šomēnes būs 8. datumā, bet vēl nav.

Vai to var ietekmēt elektroencefalogrāfijas izmeklējums, kas bija 4 septembrī?
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien!

Normāls mēnešreižu cikls var būt 21-35 dienas. To rēķina no pirmās mēnešreižu dienas līdz nākamajai pirmajai mēnešreižu dienai. Dzīves laikā sievietei cikla garums var mainīties, tāpat kā var izmainīties arī mēnešreižu ilgums un apjoms. Jūsu vecumā vēl var būt, ka tas nav pilnībā noregulējies.

Ja mēnešreizes kavējas, viens no iespējamiem iemesliem var būt grūtniecība, kas, protams, iespējama gadījumā, ja dzīvojat dzimumdzīvi (no Jūsu stāstītā noprotu, ka nelietojat hormonālu kontracepciju). Ja grūtniecība neapstiprinās, iespējami citi iemesli, ko var precizēt pie ārsta. Zināms, ka arī stress var izraisīt mēnešreižu nobīdi.

Bet uz jautājumu - vai elektroencefalogrāfija to var ietekmēt - domāju, ka nevar.

Lai ārsts varētu pilnvērtīgi izvērtēt Jūsu mēnešreižu regularitāti, iesaku izveidot mēnešreižu kalendāru, kuru pierakstat vismaz 6 mēnešus. Tā būs iespējams precīzi novērtēt cikla regularitāti un dot Jums nepieciešamās rekomendācijas.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai tā ir ķermeņa pielāgošanās fiziskai slodzei?
Sveiki!

Esmu 22 gadus vecs jaunietis, un mans parastais assinspiediens ir 135/55 ar pulsu 45.

Ļoti daudz sportoju, nodarbojos ar svarcelšanu (man ir liela muskuļu masa) un bassketbolu, bet tā no bērna kājas esmu apmeklējis vieglatlētiku, futbolu.

Man ir veikti daudzi izmeklējumi, piemēram, krūšu rentgens, Echo, Velo, Ct vēderam, Holter, Dopleks kaklam, un nekādas patoloģijas netika atrastas. Vienīgi Holter uzrādīja, ka naktī pulss bija 38 ar kaut kādiem ritma traucējumiem. Tāpat tika veiktas daudz un dažādas assinsanalīzes - vairogdziedzeris, lipīdi, pilna assinsaina, gkikoze, nieres, utt.

Pašam liekas, ka ļoti labi jūtos, un nekad nereibst un nesāp galva. Kājas un pirksti arī nesalst, un pulsu visur var sataustīt.

Jautājums - vai man vajadzētu uztraukties? Vai arī tā ir ķermeņa pielāgošanās fiziskai slodzei?
Atbild:
Margarita Čačka, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"
Labdien!

Sportistiem pie lielām, pastāvīgām slodzēm var attīstīties bradikardija, kad pulss kļūst lēns - zem 60 reizēm minūtē.
Taču laikā, kad pulss kļūst lēnāks par 40 reizēm minūtē, piemēram, miegā, cirkulācijā sūknējas pārāk maz asiņu un no tā var ciest tieši smadzeņu apasiņošana.

Protams, sākumā var būt laba pašsajūta, tomēr regulāri jāpārbauda sirds vismaz reizi gadā: kardiogramma, EHO kardiogramma, Holtera monitorings, aritmologa konsultācija.

Bet, ja parādās galvassāpes, reiboņi, slikta dūša, vemšana, sāpes vai spiediena sajūta krūtīs, uzreiz jāgriežas pie ārsta.

Arī 22 gados spiediens var būt paaugstināts, jo pie slodzes tas var paaugstināties par 50 vienībām, bet tas var apdraudēt dzīvību.

Es ieteiktu pie ģimenes ārsta pārbaudīt iemeslus augstam asinsspiedienam. Viens no iemesliem varētu būt problēmas ar nierēm.

Tāpēc ir ieteicams veikt ultrasonogrāfiju nierēm, nodot urīna analīzes. Vai arī tomēr problēmas varētu būt ar sirdi.

MFD Veselības centrā "Iļģuciems" ir iespējams pierakstīties pie artimologa Dr. Ivana Kozlova, gan arī veikt kardiogrammas, EHO kardiogrammas, Holtera monitoringa, ultrasonogrāfijas izmeklējumus.

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma

No kā atkarīgs magnetoterapijas ilgums?
Labdien!

Magnetoterapijas procedūras ilgums ir 15 - 30 minūtes. Jautājums: kad ir 15 minūtes, kad 30 minūtes? Kas to izlemj?

Maksa ir viena, tikai ilgums dažāds. Diagnoze - mugurkaula jostas - krustu daļas deģeneratīva spondilartroze.

Ar cieņu, paldies!
Atbild:
Ulrika Eistreike, "Nacionālais rehabilitācijas centrs Vaivari", SIA
Labdien!

Magnetoterapijas ilgums ir atkarīgs no diagnozes. Jaunākās paaudzes aparātos, kurus izmantojam, ievada diagnozi un aparāts regulē procedūras ilgumu.

Fizioterapija

Vai man pārtraukt lietot šīs zāles?
Labdien!

Man ik pa laikam, apmēram reizi gadā, rodas piena sēne. Šoreiz arī sākās, taču ar biezākiem izdalījumiem, taču bez niezes.

Iepriekš mana daktere teica, ka varu visu laiku neskriet pie viņas, bet nopirkt bezrecepšu Vagisan 7 pesārijus un izlietot. Tā arī darīšu šoreiz.

Ir trešā diena, un man ir radusies šausmīga nieze. Vai man pārtraukt lietot šīs zāles vai tomēr izlietot, un nieze pati pāries?
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu aprakstītās izpausmes raksturīgas ne tikai piena sēnes radītam iekaisumam. Neredzot situāciju, neiespējami dot ieteikumus. Reizi gadā katrai sievietei jāveic ginekoloģiska izmeklēšana. Dodieties pie ārsta.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ko nozīmē šīs fibrogastroskopijas izmeklējumos diagnosticētās kaites?
Labdien!

Vakar veicu fibrogastroskopiju un man atklāja 4 kaites. Vēlētos lūgt speciālistus nokomentēt saprotamā valodā, ko šie nosaukumi nozīmē:

1. Kardija
2. Piloruss
3. b./duodeni čūla
4. Antrums

Paldies!
Atbild:
Jekaterina Kondratiško, "Consilium Medicum", SIA
Labdien!

Tie ir anatomiskie termini:

1. Kuņģa augšējā daļa, kur ieiet barības vads.
2. Kuņģa "izejas" daļa uz divpadsmitpirkstu zarnu.
3. Divpadsmitpirkstu zarnas čūla.
4. Kuņģa daļa pirms "izejas" daļas uz divpadsmitpirkstu zarnu.

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Vai ir vērts nodot šīs analīzes?
Labdien!

Jautājums - ja ir bijusi onkoloğija - nooperēta krūts un pēc laika izoperētas olnīcas, vai ir nozīme nodot analīzes CA125 un HE4?
Atbild:
Margarita Čačka, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"
Labdien!

Tā kā Jums jau ir noteikta diagnoze "krūts vēzis", un bijusi krūts noņemšanas operācija un olnīcu izņemšana, tad pēc onkologu rekomendācijas nenosaka ne Ca 125, ne He4. Var noteikt nespecifiskos marķierus CEA vai/ un CA 15.3.

Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas

Vai šie rādītāji ir saistīti ar olnīcas cistu?
Labdien!

Man ginekologs USG atklāja 11 x 7 cm lielu olnīcas cistu. Man ir 55 gadi. Ir nolikta operācijas diena. Izejot pirmsoperācijas asins analīzes, uzrādās paaugstināti rādītāji tikai bilirubīnam -21.4 (norma 1.1-19.0) un bilirubīns tiešais ir 7.3 (norma <3.4). Arī urīnā bilirubīns, urobilinogēns ir 17 (norma<17). Vai šādi rādījumi ir no cistas, vai tomēr tas liecina par žultsakmeņiem?
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Sveicināti!

No Jūsu aprakstītajiem datiem grūti spriest par kopējo ainu. Ņemot vērā sonogrāfisko atradni (cistu), tālākā taktika (operācija) ir pareiza un to būtu jāveic. Papildus pirms operācijas noteikti rekomendētu CA-125 un HE4 noteikšanu asinīs, kā arī nepieciešamības gadījumā kompjūtertomogrāfiju mazajam iegurnim un vēdera dobuma orgāniem. Bilirubīns šajā gadījumā nav izteikti palielināts un maz ticams, ka saistīts ar olnīcas cistu. Ja zināms, ka ir žultsakmeņi, tad var gadīties, ka tie vainīgi pie paaugstināta bilirubīna rezultāta.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Par ko varētu liecināt sāpīgs bumbulis makstī?
Labdien!

Nesen maksts sieniņa sāka nedaudz palikt jutīga un pietūkusi. Tā ir bijis arī agrāk, un tas parasti pēc kāda laika pāriet. Bet pēc 1-2 dienām minētajā vietā uzradās jau ar roku iekšpusē sataustāms bumbulis/pietūkums. Minētais bumbulis sāp, kad uz to uzspiež. Grūti sēdēt uz to pusi, un sajūta ir tāda, it kā bumbulis jau spiestu arī uz anālo atveri. Iztaustot šķiet, ka uzpampusi cīpsla jeb muskulis.

Ar šo problēmu jau esmu arī iepriekš vērsusies pie ginekologa, bet viņš neko neatrada.

Šoreiz papildus šai problēmai vēl pēc 2 dienām radās arī cistīts.

Pieraksts pie ģimenes ārsta un cita ginekologa ir pēc nedēļas, bet vēlos zināt, kas tas varētu būt, jau tagad.

Paldies!
Atbild:
Agnese Bergmane-Muižniece, "Vītols un Vītols", SIA
Sveiki!

Protams, precīzu diagnozi iespējams noteikt, tikai to apskatot. Tomēr, izlasot Jūsu aprakstu, domāju, ka vainīgs ir Bartolīnī dziedzeris. Tajā var veidoties šķidruma sakopojums vai reizēm pat strutas. Esošajā situācijā izklausās, ka nepieciešama ķirurģiska šī veidojuma atvēršana, ko var veikt bez narkozes. Ja sāpes ir stipras un nemazinās ar vienkāršiem pretsāpju līdzekļiem, kā arī parādās temperatūra, iespējams arī vērsties pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības