Vai pie dziļo vēnu trombozes var būt paaugstināts CRO un temperatūra?
Labdien!

Vai pie dziļo vēnu trombozes var būt nedaudz paaugstināts CRO - 11,4 (pēc Centr. laborat. norma 0-5), kā arī temperatūra 37-37,4?

Paldies!
Atbild:
Ģirts Mauriņš, "Flebomedika", SIA
Labdien!

CRO (C-reaktīvais olbaltums) noteikti nav dziļo vēnu trombozes diagnostiskais marķieris, bet tas norāda par iekaisumu procesa norisi. Ieteiktu izslēgt iespējamos iekaisuma cēloņus. Vai ir bijusi kāda operācija vai invazīva manipulācija, ādas vai iekšējo orgānu iekaisumi? Dažiem pacientiem ar dziļo vēnu trombozi novēro nelielu CRO paaugstināšanos un nelielu temperatūras celšanos. Pēc ārstēšanas uzsākšanas vajadzētu atkārtoti noteikt CRO līmeni, tas parasti samazinās un ir normas robežās.

Ar cieņu,

Fleboloģija / vēnu saslimšanas

Problēmas ar sirdi vai veģetatīvā distonija?
Labdien!

Esmu 30 gadus jauns vīrietis.

Vēlos uzzināt, vai tā ir veģetatīvā distonija? - Mani nomoka sirds pārsitieni, citreiz vakarā, citreiz no rītiem. Nodarbojos aktīvi ar sportu, spēlēju basketbolu. Pirms 6 mēnešiem esmu izgājis Slodzes testu sporta akadēmijā. Tur man rezultāti bija virs vidējā. Un nekādu sirds vainu neatklāja. Pirms 2 mēnešiem nodevu gan asins analīzes, gan arī tika veikts 24h EKG. Neko neatklāja, viss normas robežās. Bet joprojām, kā jau teicu, sirds pārlec, kas nav tā labākā sajūta. Esmu bijis arī pie psihologa, jo bija panikas lēkmes un bailes nomirt. Šobrīd, spēlējot basketbolu, arī ir tādas sajūtas - kaut man neapstātos sirds.

Paldies!
Atbild:
Dace Simsone, "Klīnika Dzintari", SIA
Labdien!

Tā varētu būt veģetatīvā distonija. Vislabāk būtu psiholoģiski-psihoterapeitiski pastrādāt ar tām iekšējām bailēm, bet, ja nelīdz, tad kādu brīdi palietot kādu medikamentu.

Ar cieņu,

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma

Kā ir saistīta insulīna rezistence ar policistisko olnīcu sindromu un aptaukošanos?
Labdien!

Pirms vairākiem gadiem strauji pieņēmos svarā. Nelīdzēja ne diētas, ne fiziskās aktivitātes. Aizgāju pie endokrinologa, tika veiktas analīzes, un atklājās insulīna rezistence. Tika noteikta arī diagnoze - aptaukošanās. Ārstu rekomendācijas - sabalansēts uzturs, fiziskas aktivitātes. Tika norādīts - lai samazinātu insulīna līmeni, jāzaudē svars, bet, lai zaudētu svaru, jāsamazina insulīna līmenis. Pie tā viss arī palika. Apnika mainīt endokrinologus, pati meklēju internetā info un iespējamos turpmākās rīcības scenārijus.

Pavisam nejauši ieguvu informāciju, ka insulīna rezistences noteikšanas gadījumā ir ļoti svarīgi pārliecināties, vai nav policistisko olnīcu sindroms. Esmu jau pierakstījusies uz konsultāciju pie ginekologa, bet tā nebūs tik drīz. Gribētos precizēt šo jautājumu par insulīna rezistences sasaisti ar iespējamu policistiskā olnīcu sindroma diagnozi, un kā tādos gadījumos norit ārstēšana?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu aprakstītās izmaiņas mēdz būt savā starpā saistītas. Jautājums ietver ļoti plašu endokrinoloģijas nozares daļu un uz to nevar atbildēt īsi. Arī ārstēšana ir daudzveidīga, tāpēc jāapbruņojas ar pacietību un jāievēro endokrinologa norādes. Mainīt endokrinologus neiesaku, jo katrs ārsts izstrādā ilgtermiņa ārstēšanas un izmeklēšanas taktiku.

Endokrinoloģija / diabēts

Sāpes pēdā pēc ceļojuma - kā rīkoties?
Labdien!

Pēc ekskursijas pa Gruziju, kur bija daudz jāstaigā, sākās sāpes kraisās pēdas vidusdaļas ārējā daļā. Nav pat īsti skaidrības - pie kāda speciālista vērsties? Liekas, ka sāpes ir nevis kādā no locītavām, bet sāp pats kauliņš.

Paldies!
Atbild:
Agris Briedis, "Tehniskā ortopēdija", SIA
Labdien!

Iesaku pārbaudīt pēdas noslogojuma sadalījumu atbalsta virsmā - veikt dinamisko podometriju. Dažādu iemeslu dēļ izmainīta slodze pēdu atbalsta virsmā rada problēmas, kuras neizpaužas uzreiz, bet pēc kāda laika vai pie lielākām slodzēm.

Viens no risinājumiem - izgatavot individuālas ortopēdiskās zolītes, lai optimizētu slodzes sadalījumu un atbalstītu pēdas velves, kas nodrošina, lai pēdas veiktu savas funkcijas - triecienabsorbciju. SIA "Tehniskā Ortopēdija" piedāvā pilnu komplektu: podometriju un mērījumus, zolīšu kompjuterizētu modelēšanu un izgatavošanu, kā arī pielāgošanu apaviem. Pieraksts un plašāka informācija: www.ortopedija.lv

Podoloģija / pēdu aprūpe

Sāpes zīdainim jau no pirmā mēneša - kā saprast sāpju cēloni un kā to ārstēt?
Labdien!

Zīdainītim drīzumā būs 3 mēneši. Pirmo mēnesi baroju ar pienu un maisījumu "Aptamil1" (pret kolikām), pēc tam tikai ar maisījumu "Frisolac Gold".

Lieta tāda, ka bērniņš savu lielāko nomodas daļu raud. Viņam sāp vēderiņš. It kā kaut ko spiež, kājiņas velk pie sevis, skaļi raud -kliedz, skatoties acīs. Asaras līst. Var redzēt, ka bērns mokās milzīgās sāpēs!

Ēd ļoti labi, nav nekādas vemšanas vai caurejas. Svarā pieņemas ļoti labi, kā daktere saka. Ārsti mums kā vecākiem sākotnēji teica, ka tas ir normāli, lai mēs padzeram nervu zāles. Bērnam, visticamāk, esot kolikas. Devām (arī turpinām) "Espumizan", "Bio Gaia" un "Liveo" (nomainām ik pēc 2 nedēļām). Nekas nemainījās.

Jāpiemin, ka bērniņam ir sausa ādiņa. Dibentiņš arī ir iekaisis (ap anālo atveri). Nodevām fēces, bet tur - kaka zaļa, putrveida, sārmaina, slēptās asinis, gļotas un leikocīti 15-25, kā arī taukskābes + un ziepes++. Neatliekamajā uzņemšanā pediatrs mūs nolēma nepaturēt, bet ieteica lietot turpmāk "Aptamil Degestive Care". Iet trešā diena... nekas nemainās. Ko darīt? Kā saprast un noteikt, kas bērniņam kaiš? Kas vispār ir šis sāpju cēlonis?

Paldies!
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Ļoti labi, ka nomainījāt barošanu uz "Aptamil Digestiv care"!
Parasti ārsti daudzos gadījumos pie bērna raudāšanas vaino kolikas, bet tā nemaz nav.

Jums būtu bērnu jāparāda kādam pieredzējušam pediatram, jo, iespējams, sāpju cēlonis ir pavisam cits. Varat arī atbraukt pie manis uz praksi.

Cieņā,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Melni punktiņi zīdaiņa vēdera izejā - no kā tas var būt?
Sveiki!

Meitiņai (5.5 mēneši, zīž krūti un tikko sākām nogaršot arī ķirbi) ir tādi maziņi melni punktiņi, kā netīrumiņi vēdera izejā. Kas tas varētu būt?

Paldies!
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Domāju, ka šiem "mazajiem punktiņiem" nav jāpievērš uzmanība, ja bērns jūtas labi.

Turpiniet barot atbilstoši vecumam un dzīvojiet laimīgi!

Cieņā,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Pie kā vērsties?
Labdien!

Pirms gada nonācu P. Stradiņa slimnīcā ar ļoti stiprām sāpēm kuņģa apvidū. Izrakstīja mani tajā pašā dienā, jo nekas slikts neesot. Tad sāka ļoti sāpēt spranda, aizgāju uz MR izmeklējumu, kur noskaidrojās, ka man ir iztaisnotā lordoze. Pašlaik ļoti strādāju pie tā, lai nesasprindzinātu sprandu, bet katru rītu pamostoties un līdz vakaram periodiski sāp muguras muskuļi, vairāk ap un zem lāpstiņām, un apmēram 2 nedēļas ir smags kuņģis neatkarīgi no tā, ko un kad ēdu, bieži uz īsu brīdi ir slikta dūša.

Pie kā man šādā gadījumā vērsties un vai viss aprakstītais ir savā starpā kā saistīts?


Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Vēlams apmeklēt fizioterapeitu un sākt vingrošanu, masāžu vai cita veida fizioterapiju. Var īslaīcigi palīdzēt nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, ko var izrakstīt Jūsu ģimenes ārsts. Noder arī masāžas kurss.

Par kuņģi - iespējams, ir gastrīts vai skābes reflekss, ko veicina tie paši nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi. Varat uzsākt lietot "Omeprosol" 20 mg 2 x dienā uz nedēļu, tad 1 kapsulu dienā. Recepti nevajag. Par tālāko konsultējaties pie sava ģimenes ārsta.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Paaugstināti rādītāji analīzēs un ļoti sausa āda bērnam - par ko tas liecina?
Labdien!

Meitai ir 9 gadi. Slimo diezgan reti, bet, kad nododam analīzes, tad visu laiku ir paaugstināti Eozonofili un Bazofili, kā arī Antistreptolizīns. Ir ļoti sausa āda un tāda kā zosāda. Par ko tas liecina?

Paldies!
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Jums nebūtu sevišķa uzmanība japievērš analīzēm.
Sausā āda jau liecina par tendenci saslimt ar atopisko dermatītu.
Sausos ādas rajonus vajag ieziest ar taukainām ziedēm, piemēram, cinka ziedi vai tādām, kas satur eļļas utt., un jāziež ir vairākas reizes dienā!

Protams, Jums vajadzētu apmeklēt savu pediatru.


Cieņā,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Sāpes nokārtojoties pa lielam - ko varu darīt pati līdz vizītei pie ārsta?
Labdien!

Sieviete, 21 gads. Jau apmēram mēnesi nomoka grūtības nokārtoties pa lielam. Sākumā bija aizcietējums, taču tas pats no sevis pārgāja. Tagad vēdera izeja ir dažāda. Taču vienmēr, kad nokārtojos, ir sāpes. Un pat pēc tam, kad viss jau izdarīts, kādu laiku sāpes turpinās. Pie ārsta tieku tikai oktobra sākumā. Vai tikmēr varu pati sev kā palīdzēt? Jo sāpes mani ieved teju depresijā.

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Var lietot rektālas svecītes vai krēmus, ko piedāvā aptiekās. Biežākais diskomforta iemesls ir anālas fisūras (plaisas), kas parasti rodas, lielai fēču masai strauji iestiepjot gļotādu. Šādā plaisā var iekļūt infekcija, tā var asiņot pēc defekācijas un protams sāpēt. Vēlama proktologa konsultācija. Pirms vizītes vēlams iztukšot zarnas. Var lietot "Microlax" klizmiņu vizītes dienas rītā.

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Vai var tā būt, ka vecākiem ir rēzus negatīva asinsgrupa, bet bērns piedzimst ar rēzus pozitīvu asins grupu?
Labdien!

Vai var tā būt, ka abiem vecākiem ir rēzus negatīva asinsgrupa, bet bērns piedzimst ar rēzus pozitīvu asins grupu?

Paldies!
Atbild:
Liene Ņikitina-Zaķe, "GenEra", SIA
Labdien!

Jā, Rh negatīvā ģimenē ir iespēja piedzimt bērnam ar Rh pozitīvu asinsgrupu, taču praksē šādi gadījumi ir ļoti ļoti reti.

Savā praksē gan ar šādu gadījumu esam saskārušies. Ja tāda situācija ir radusies, tad mēs ieteiktu atkārtoti noteikt Rh faktoru mammai, tētim un bērnam, un tad, ja Rh faktora analīzes rezultāti apstiprinās un arī paternitāte ir neapšaubāma, tālāk, ja ir interese, var konsultēties pie hematologa vai Valsts asinsdonoru centrā par iespējām atklāt šāda fenomena ģenētiskos iemeslus.

Ģenētika