medicine.lv skaitļos

Lietotāji online185
Aktīvie uzņēmumi12424
Nozares raksti4334
Ekspertu atbildes20356
Jautājumi un atbildes | atbild ārsts (eksperts) | medicine.lv
Kā rīkoties, ja ir nespēja norīt ēdienu un reizēm arī šķidrumu?
Labdien!

Man ir veģetatīva distonija. Reizēm izjūtu arī žņaudzošas sāpes vēdera kreisajā pusē, ir nepietiekama ieelpa, kā arī caureja. Tagad pievienojusies arī nespēja norīt ēdienu, reizēm - arī škidrumu. Ir bijuši spēcīgi stresi un pārdzīvojumi pēdējos 3 gadus. Vai nespēja norīt ēdienu ir kāda distonijas izpausme vai atseviška saslimšana? Piebildīšu, ka ieteiktās rīšanas pozas nepalīdz. Vai ir kādas zāles, kas atvieglo rīšanas refleksu? Ko darīt? Jau nedēlu neesmu neko ēdusi, ir paniskas bailes aizrīties, ir sevi jāpiespiež, lai kaut ko norītu.

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Ieteicama vizīte pie psihiatra, jo visdrīzāk Jums ir saasinājusies veģetatīvā distonija.

Ar cieņu,

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Kā mazināt muskuļu nogurumu un kā gūt prieku sportojot?
Labdien!

Būtu labi uzzināt, pie kāda ārsta vērsties..

Pa lielam esmu it kā vesels, bet man ir ļoti jāuzmanās ar lieko svaru (tas traucē gan manam izskatam, gan sirdij). Tāpēc es sportoju sporta zālē - darbojos ar velotrenažieri (ar vidēju un lielu slodzi, 200-350W) un svariem (40-60 kg). Tagad man ir 2 sesijas nedēļā pa 1:20 h katra. Pirms Covid bija 2 sesijas nedēļā, pa 3 h katra. Pašlaik man ir lēnais restarts.

Problēma tā, ka man ir grūti panākt prieku no sporta, tas mani izsmeļ un psiholoģiski ir grūti gan saņemties uz treniņu, gan izpildīt to, gan arī atgūties. Ir zināms prieks, kad es ieeju ritmā, minos, sviedri nāk, elpošana normāla, viss notiek. Tāpat arī svarus pacelt varu. Bet, kad es ņemu lielākas slodzes (kājām, rokām, velo), tad ir šī nepatīkamā ātrā noguruma sajūta. Sevišķi jūtams tas ir pēc Covid - ja es agrāk varēju izpildīt 2 piegājienus pēc kārtas, tad tagad man tie ir jādala daļās u. tml. Tā man ir bijis visu dzīvi - inetelektuāli pasaulē nav tādas lietas, kas man būtu par sarežģītu vai neiespējamu (tiešām nav; tātad man nav depresija un nogurums), bet sportiski nav šī "draiva" un prieka. Es nevaru saprast sportistus, kas var 8 h darboties sporta zālē, kā arī cilvēkus, kas meklē sportiskas aktivitātes ikdienā. Pastaigas ir ok, paskriet kādu gabaliņu arī varu. Bet tas, ko es gribētu panākt, ir, lai mani muskuļi prasītos pēc fiziskām aktivitātēm, lai es tās izbaudītu (sevišķi slodzi, lai būtu nogurumizturīgs) un lai būtu lielāks efekts (mazāki tauku slāņi). Man nav vajadzīgas uzvaras sacensībās un muskuļu kalni, bet es gribu būt kā visi puiši, kas dabiski vēlas sportot un kuriem arī viss sanāk.

Vai ir kāds ārsts, kas mani varētu konsultēt par šīm lietām? Varbūt var lietot augšanas hormonu, testosteronu, kaut kādus steroīdus - bet nelielās, drošās un medicīniski pamatotās devās? Ar ko runāt? Ko meklēt?

Vīrietis, 39 gadi, 185 cm, 96 kg, testosterons normas robežās, bet pie pašas apakšējās robežas.

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Labdien!

Par testosterona lietošanas/nelietošanas nepieciešamību jākonsultējas ar endokrinologu.

Ja sportošana nesagādā nekādu prieku, iespējams, jāmaina aktivitāšu veids. Varbūt sporta zālē ir slikta gaisa kvalitāte, tāpēc nogurums iestājas skābekļa trūkuma dēļ.

Ķermeņa masas kontrolei ir ļoti svarīgs ēšanas režīms/ ēšanas paradumi (ne tikai sportiskā aktivitāte). Ja Jums ir sēdošs darbs/dzīvesveids, ar 2 sesijām sporta zālē var nepietikt. Noteikti ir vajadzīga arī dinamiskā slodze. Slodzes apjoms jāpieaudzē pakāpeniski. Nav iemesla sevi salīdzināt ar "citiem puišiem", jo kādam sports ir profesija.

Iespējams, Jums nepieciešama psihologa palīdzība.

Fizioterapija

Vai asiņošanu izraisījusi ārkārtas kontracepcija?
Labdien!

No 29. maija līdz 3. jūnijam man bija mēnešreizes. 5. jūnijā gadījās situācija, kad ierastā kontracepcijas metode lika šaubīties par savu efektivitāti, tāpēc pēc 8h (6.06.) iedzēru ārkārtas kontracepciju ar nosaukumu "NorLevo". Šādas zāles gadījies lietot pirmo reizi mūžā, un pēc 5 dienām jeb 11.06. parādījās asiņošana. Sākumā tā bija rozīgas nokrāsas, taču pēc tam jau koši sarkanu asiņu krāsā (lai gan daudzuma ziņā mazāk nekā mēnešreižu laikā un šķita, ka tās ir tīras asinis bez citiem piejaukumiem) un turpinās jau ceturto dienu.

Uztaisīju arī grūtniecības testu, lai pārliecinātos, vai neesmu stāvoklī un saprastu, vai tās nav kādas komplikācijas saistībā ar to, taču tests ir negatīvs.

Vai var būt tā, ka tās ir mēnešreizes, kas sākušās 2 nedēļas ātrāk, vai tomēr nē? Vai nākošām mēnešreizēm, kas paredzētas 28. jūnijā, vajadzētu būt kā plānots vai ārkārtas kontracepcija var šo kārtību arī izjaukt? Un kurā brīdī vajadzētu vērsties pie ginekologa?

P.S. Piebildīšu, ka man ir tādas saslimšanas kā akūts čūlainais kolīts un nierakmeņi, ja nu tas dod papildu informāciju.

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Šo parādību tiešām izsauc avārijas kontracepcija. Jūsu ierastais cikls būs izmainīts un, visticamāk, mēnešreizes būs, skaitot no pēdējās asiņošanas.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ar ko saistītas kustības/kūleņi kuņģī un barības vadā pie gremošanas problēmām?
Labdien!

Reizēm es uz vienu divām sekundēm izteikti izjūtu kaut kādas kustības kuņģī un barības vadā, bet visbiežāk kuņģī. Tās sajūtas ir grūti aprakstīt, it kā kāds klauvētu tajā kuņģī, it kā tur kāds apmestu kūleni. Stāvoklī es neesmu. Šādas sajūtas sākās pirms pāris mēnešiem un izpaužas tajās reizēs, kad ir gremošanas problēmas.

Kas tas varētu būt? Varbūt tās ir kaut kādas muskuļu kustības/kontrakcijas/ viļņi vai arī tas ir no nerviem?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Ieteicams izmeklēt visu gremošanas sistēmu un noskaidrot, vai organismā nav parazīti. Varam piedāvāt veikt vispārēju organisma izmeklēšanu, tai skaitā arī gremošanas trakta pārbaudi, mūsu medicīnas iestādē un noskaidrot patogēnās mikrofloras (sēnes, parazīti, vīrusi, baktērijas) klātesamību organismā. Sīkāku informāciju var uzzināt, zvanot uz tālruni 27088877, vai www.vs888.lv.

Ar cieņu,

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Vai drīkst lietot alkoholu kontracepcijas tablešu lietošanas laikā?
Labdien!

Pirmo mēnesi lietoju kontracepcijas tabletes YASMINELLE. Vai tablešu lietošanas laikā drīkst lietot alkaholu? Un vai šīs tabletes tiešām pasargā no grūtniecības?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Alkoholu drīkst lietot simboliski, lai tas neizsauktu vemšanu vai caureju. Iesaku rūpīgi līdz galam izlasīt tablešu instrukciju.

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Par ko liecina sāpes urinējot un asins piejaukums, sāpes mugurpusē?
Labdien!

Pirms 5 dienām sajutu sāpes urinējot, kā arī pamanīju nelielus asins izdalījumus (vajadzība uz tualeti ir daudz biežāka, taču bieži urinēšana ir ļoti neliela). Pēc 4 dienām sāpes ir gandrīz pazudušas un asinis arī vairāk nav, taču staigājot sāku just sāpes mugurpusē, iespējams, nieru daļā. Par ko varētu liecināt šie simptomi un pie kāda ārsta griezties?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Ieteicama vizīte pie urologa.

Ar cieņu,

Uroloģija / nefroloģija

Kāpēc pirmo dienu mēnešreizes ir normālas, bet pārējās dienās ir tikai smērēšanās?
Labdien!

Man parasti ir sāpīgas mēnešreizes un tās ilgst 5 dienas. Šomēnes, kad man sākās mēnešreizes, tās bija tikai pirmo dienu, bet pārējās 4 dienas bija tikai neliela, rozīga smērēšanās. Ko tas varētu nozīmēt?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Diemžēl no tik īsa apraksta nevar izdarīt secinājumus par problēmu. Dodieties pie ārsta, ja līdzīga situācija atkārtojas.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai ieteicams strādāt mežā cilvēkam ar veģetatīvo distoniju?
Labdien!

Man ir 24 gadi. Sākšu ar to, ka man ir veģetatīvā distonija. Tīliņ būs pagājis jau pusgads, kopš man ir šī slimība. Cēlonis bija iekšējs stress un pārslodze darbā, tāpēc kopš visa šī pametu darbu, nodzīvoju laiciņu pa māju, jo no sākuma tas bija kā murgs un biju neizpratnē, ka tas viss ir no nervu sistēmas.

Progress ir, bailes ir mazinājušās un nu jau iztieku bez panikas lēkmēm. Protams, sāpes krūtīs, asinsspiediena svārstības, ātra sirdsdarbība un tas, ka pastiprināti jūtu savu sirdsdarbību, joprojām ir un būs. Bailes jau no sākta gala bija par sirdi, bet nu esmu apzinājies, ka ar sirdi viss ir kārtībā.

Jau mēnešus divus pamazām mēģinu strādāt mežā ar zāģi, lai būtu pietiekamas fiziskās aktivitātes. Vismaz mēģinu lēnu garu sakārtot savu ikdienu, bet tas ir ļoti grūti.

Jautājums ir šāds - vai darbs mežā šādā gadījumā ir ieteicams vai arī nē? Un vai var iztikt bez psihiatra apmeklēšanas?

No zālēm lietoju tikai "Adaptol" un "Betalock Zok", ar pārtraukumiem.

Paldies!
Atbild:
Gunta Andžāne, Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācija
Labdien!

Darbs mežā var dot nepieciešamās fiziskās aktivitātes, bet bez pārslodzes.

Psihiatra konsultācija tomēr būtu vēlama, lai precizētu traucējumu cēloni. Līdzīgi simptomi var būt, ja ir:

1) izdegšanas sindroms,
2) veģetatīvā distonija,
3) depresija ar netipisku gaitu.

Varētu būt atšķirīga medikamentozā taktika. Būtu vēlama psihoterapija, kas ļautu labāk izprast pašam sevi un savu ķermeni.

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Vai šie simptomi liecina par nopietnu sirds problēmu?
Labdien!

Esmu 40 gadīga sieviete. Jau apmēram gadu jūtu sirds kūleņošanu. Tam visam klāt ir nākušas arī galvassāpes, spiedoša sajūta krūškurvī, smeldzošas sāpes kreisajā rokā. Naktī mostos augšā no pekšņiem elpas trūkumiem un ļoti stipri nosvīdušu krūškurvi.

Sakiet, lūdzu, vai tā varētu būt kāda nopietna sirds problēma? Piebildīšu, ka tēvs, vecmamma un tēva brālis ir miruši sakarā ar sirds problēmām.

Paldies jau iepriekš par atbildi!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Lai noskaidrotu, vai tā ir sirds problēma vai sirds neiroze, ir jāveic ehokardiogramma.
Ar cieņu,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Bumbulis/pumpa zem maksts gļotādas - kas tas varētu būt?
Labdien!

Man ir 18 gadi. Nezinu, ko man darīt - man zem maksts gļotādas parādījās tāda kā strutaina pumpa jeb bumbulis, kas ar laiku palika violets un tāds kā uzpampis. Ko man darīt, un kas tas varētu but?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Apraksts nesniedz pietiekamu informāciju, lai noteiktu diagnozi. Iesaku doties pie ginekologa vai ģimenes ārsta.

Pampums un strutas liecina par iekaisumu. Ja veidojums ir nesāpīgs un neizmainās, var nogaidīt. Iespējams, ka ar laiku pazudīs.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības