medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12613
Nozares raksti4800
Ekspertu atbildes20696
Jautājumi un atbildes | atbild ārsts (eksperts) | medicine.lv
Vai var iestāties grūtniecība 7 dienu laikā, kad nav jālieto kontracepcijas tabletes?
Labdien!

Pirmo reizi uzsāku kontracepcijas tablešu lietošanu - "Yasminella". Šobrīd esmu izlietojusi pirmo iepakojumu jeb 21 tableti. Pēc norādēm vajadzētu sākties mēnešreizēm. Mans jautājums ir - vai šo 7 dienu laikā, kad šis tabletes nav jādzer, var iestāties grūtniecība, ja tiek turpināta dzimumdzīve?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Ja tabletes uzsāktas pareizi un lietotas regulāri, grūtniecība iestāties nevar.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai pie psihiatra var iet kopā ar kādu tuvu cilvēku?
Labdien!

Vai drīkst pie psihiatra iet kopā ar draudzeni, ja es pati to vēlos? Viņa mudināja mani vērsties pēc palīdzības. Es saprotu, ka man ir problēmas, tās apgrūtina manu dzīvi, to pat par dzīvi nosaukt nevar... Man ļoti grūti runāt par savām problēmām. Es zinu, ka man ir vajadzīga palīdzība, tomēr baidos, ka es nevarēšu pat neko pateikt, jo es nevaru nekam atvērties un pat pati nevaru līdz galam pieņemt, ka esmu slima, tomēr viss par to liecina. Es negribu runāt par cēloņiem un es nevaru to izmainīt, bet es saprotu, ka tagad vairs nav citas izejas. Mans stāvoklis tikai pasliktinās. Tāpēc es gribēju uzzināt, vai drīkst ņemt kādu līdzi, ja tā ir mana vēlēšanās, lai viņa varētu izstāstīt vairāk par mani? Jo es baidos, ka es aizvēršos, un ārsts kaut ko nepamanīs, vai es nevarēšu izstāstīt par savām jūtām, jo tā varbūt ir mana vienīgā iespēja, ka var kaut ko uzlabot.

Paldies!
Atbild:
Gunta Andžāne, Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācija
Labdien!

Protams, ka Jūs varat ņemt draudzeni līdzi, ja uzskatāt, ka tas palīdzēs kontaktēt Jums ar psihiatru. Jūs arī varat pirms tam izstāstīt draudzenei galvenos punktus, par kuriem vajadzētu informēt ārstu. Ir cerība, ka, tiklīdz Jūsu veselības stāvoklis uzlabosiet, Jūs spēsiet pati pietiekami labi komunicēt.
Neatlieciet palīdzības meklēšanu!

Psihoterapija / psihiatrija

Vai ir nepieciešams veikt dzemdes kakla vēža skrīningu, ja nekad nav bijušas seksuālas attiecības?
Labdien!

Saņēmu uzaicinājuma vēstuli uz valsts apmaksātu profilaktisko dzemdes kakla vēža skrīningu. Vēlos noskaidrot, vai ir nepieciešams veikt šo pārbaudi, ja nekad nav bijušas seksuālas attiecības?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jā, ir nepieciešams veikt. No 25 gadu vecuma katrai sievietei jāveic šis izmeklējums.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai asiņošana starp mēnešreizēm var liecināt par ko nopietnu?
Labdien!

Ir pagājušas tieši 7 dienas pēc mēnešreižu pēdējās dienas, un šodien atkal sākās asiņošana. Pa šīm dienām ir bijis arī sekss ar nelielām sāpēm. Vai tas varētu būt kas nopietns? Varbūt asiņošana ir sāpju dēļ seksa laikā? Esmu 20 gadus veca.

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Pēc apraksta spriežot, tā varētu būt ovulācijas asiņošana, kas ir normāla parādība. Iesaku tomēr apmeklēt ginekologu, jo Jums esot arī sāpes.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kaulu sāpes un grūtības ilgi nostāvēt - ar ko tas varētu būt saistīts?
Labdien!

Man meitai ir 18 gadi, bet kādus divus gadus viņa sūdzas par kaulu sāpēm, nevar ilgi nostāvēt, staigājot krakšķ locītavas. Šodien viņai pie īkšķa ir uzpampis un sāp. Cenšos pierunāt viņu iet pie ārsta, bet viņa atsakās. Esmu ļoti uztraukusies, zinu, ka tas ir nopietni.

Paldies!
Atbild:
Marģers Funka, Funka M. ārsta osteorefleksoterapeita prakse
Labdien!

Par locītavu krakšķēšanu nevajadzētu uztraukties, tas ir fizioloģiski jauniem cilvēkiem. Varbūt meita pēdējos gados straujāk aug un tas arī var radīt diskomfortu. Kas ar slodzi?

Vienkāršākais, ko var darīt, regulāri padzert vitamīnu un minerālu kompleksus.

Ja locītavu pietūkumi ir ar sāpēm, tad vajadzētu veikt elementāru apskati, laboratoriskus izmeklējumus pie ģimenes ārsta.

Ar cieņu

Reimatoloģija / kaulu, locītavu un saistaudu slimības

Alerģija, cērmes vai vīruss?
Labdien!

Bērnam ir 6 gadi. 2 nedēļas ir aizlikts kakls, uz rīkles aizmugurējās sienas ir tādas ka pumpas. Kādreiz daktere teica, ka tādas rodas tad, kad imunitāte cīnās ar vīrusu. Pēc laiciņa bērns sāka sūdzēties par sāpēm vēderā. Aizgājām nodevām urīna un asins analīzes, un rezultātā izmaiņas ir: eritrocīti 5.2 (paaugstināti), eozinofīlie 8.2 (paaugstināti), eozinofīlie abs. 0.77 (paaugstināti). Ko tas varētu nozīmēt? Un ko tālāk darīt? Domas bija par cērmēm, tāpēc iedevu bērnam "Helmentoxu".

Paldies!
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Izsitumi uz rīkles mugurējās sienas var būt daudzu iemeslu rezultātā. Var arī tā teikt, kā Jums izskaidroja Jūsu daktere - varbūt tā bija tieša, konkrēta vīrusa izpausme, piemēram, herpes simplex.

Asins analīzi jāvērtē kompleksi, nevar skatīties tikai uz rādītājiem, kuri atzīmēti jau laboratorijā ar sarkanu krāsu, tas bieži dod maldīgus secinājumus. Jūs veicāt dehelmintizāciju, bet jautājums ir, vai tas bija vajadzīgs, jo parazīti atrasti netika, faktiski, neviens viņus nemeklēja.

Domāju, ka Jums vairāk jāpievērš uzmanību kaklam un to biežāk jāskalo utt. Uz analīzēm neskatieties, to interpretācija bieži noved pie nepareiza rezultāta.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kad pēc operācijas var atsākt kontracepcijas tablešu lietošanu?
Labdien!

Lietoju orālo kontracepciju "Yarina" vairāk nekā gadu. Nu ir paredzēta plānveida operācija, un anesteziologs lika pārtraukt tablešu lietošanu. Pārtraucu lietot tabletes, kad iepakojums bija pusē, un nedēļu pēc to pārtraukšanas man sākās mēnešreizes.
Kad operācija būs garām, kad es varu atsākt "Yarina" lietošanu?
Vai man jāsagaida nākošās mēnešreizes?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Kontracepcijas tabletes atkal jāuzsāk, sagaidot nākamās menstruācijas. Tā kā nav informācijas, kāda veida operācija ir veikta, jautājiet to savam ārstam. Tabletes ir jāpārtrauc, lai novērstu iespējamo trombozes risku.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kāds varētu būt cēlonis sāpēm skrienot vēdera lejasdaļā?
Labdien!

Esmu sieviete, 21 gadu veca, sveru 75 kg un esmu 172 centimetrus gara.

Šodien sāku skriet, taču pēc brīža parādījās stipras, spazmveida sāpes vēdera lejasdaļā (nav sāna sāpes). Šīs sāpes atgādināja menstruāciju sāpes. Sākumā sāpes bija paciešamas un turpināju skriet, taču pēc kādām piecām minūtēm sāpes kļuva stipras un paskriet vairs nebija iespējams, parādījās arī sāpes plaušās (pieņemu, ka no nepareizas elpošanas, jo, kad sāpes kļuva ļoti stipras, vēl mēģināju skriet, un pareizi elpot nesanāca). Beigās beidzu skriet, jo vairs nevarēju paskriet, kā arī iet uz mājām varēju tikai ar ļoti smagām sāpēm.

Agrāk man jau ir bijušas cistas un iekaisumi ginekoloģijas jomā. Kad apgūlos, sāpes pazuda uzreiz. Kas tas varētu būt un ko darīt, lai varētu skriet?

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Labdien!

Drošāk būtu konsultēties ar ginekologu (Iekaisums? Cista?). Ja nekāda saslimšana netiek konstatēta, biežākais sāpju iemesls ir muskuļu disbalanss. Vajadzētu iesildīties pirms skriešanas, pakāpeniski palielinot slodzes apjomu. Vēlams konsultēties ar speciālistu (fizioterapeitu, treneri) par skriešanas tehniku. Atbilstošiem apaviem arī ir nozīme.

Sports veselībai, sporta centri

Vai ir normāli, ka pēc pirmās manuālās terapijas procedūras vairākas dienas ir slikti, reibst galva, sāp spranda un ceļas asinsspiediens?
Labdien!

Man ir 31 gads. Sakiet, lūdzu, ja pēc manuālā terapeita pirmās procedūras apmeklējuma vakarā paliek slikti, reibst galva, sāp spranda, parādījusies sarkana seja un asinspiediens paceļas 130/90, vai tas ir normāli? Ir pagājušas 5 dienas kopš procedūras, un simptomi ir saglabājušies. Mans ārsts nezināja, ko man atbildēt un nepārliecinoši izteica, ka tā ir organisma reakcija uz pārmaiņām. Bet vai tiešām tas tā ir? Gāju pie terapeita jo ir problēmas ar kakla un jostas spondilozi, skoliozi, kifozi, ar asinspiedienu (lietoju zāles). Vai tiešām, laikam ejot, paliks labāk vai tomēr kaut kas ir ne tā?

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Labdien!

Pēc manuālās terapijas ir iespējamas blakusparādības. Pirms izvēlēties ārstēšanas metodi (īpaši - netradicionālo), ir ļoti vēlams iepazīties ar informāciju par šo metodi. Viena no iespējām - sazinieties ar speciālistu, kurš Jums šo manipulāciju veica.

Fizioterapija

Kad īsti var atsākt lietot orālās kontracepcijas tabletes?
Labdien!

Man paredzēta plānveida operācija. Lietoju orālo kontracepciju "Yarina" gadu. Anesteziologs teica, ka jāpārtrauc OK lietošana apmēram nedēļu pirms operācijas. Man sanāk pārtraukt lietot tabletes, kas iepakojums būs pusē. Esmu uztraukusies, jo nezinu, kad būs gaidāmas nākošās mēnešreizes. Un kad un kā es varēšu atsākt lietot "Yarina"? Vai pirmajā ciklā jau? Vai jāgaida vēl laiks būs?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Orālo kontracepciju vajadzētu pārtraukt mēnesi pirms operācijas. Tas nozīmē - neuzsākt kārtējā iepakojuma lietošanu. Ja operācija ir drīz un tabletes jau ir otrajā cikla pusē, pārtraukt uzreiz, un sāksies priekšlaicīga menstruācija. Uzsākt no jauna var atkarībā no operācijas veida. Tas jājautā ķirurgam, cik lieli ir pēcoperācijas trombozes draudi.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības