5 fakti par zāļu vēsturi un ražošanu: Stāsta eksperte
Zāles mūsdienās ir pavisam ierasts un visbiežāk arī ļoti nepieciešams pirkums aptiekā. Stāvot rindā ar recepti, reti kurš aizdomājas, kāda tām patiesībā ir raiba un sarežģīta vēsture – turklāt, nesaraujami saistīta ar cilvēces attīstību.
Aspirīna vēsture un nozīme mūsdienās: Stāsta farmaceite
Par vienu no nozīmīgākajiem farmācijas jomas atklājumiem tiek uzskatīts tieši aspirīns, kas ticis izmantots pret sāpēm, drudzi un lai novērstu un ārstētu sirds un asinsvadu slimības. Kas ir aspirīns, kādos nolūkos to lieto mūsdienās un kāda piesardzība jāņem vērā, to lietojot, stāsta klīniskā farmaceite.
Viedoklis: Zāļu viltojumi jeb – ko varam mācīties no "Ozempic" gadījuma?
Oktobra vidū arī Latviju pāršalca ziņa, ka vairākās Eiropas valstīs konstatētas viltotas diabēta zāles. Lai arī zāļu viltojumi ir sliktākais iespējamais viltojumu veids, jo apdraud cilvēku dzīvību, tomēr ziņa par viena specifiska medikamenta viltojumu izpelnījās, varētu pat teikt, neadekvāti plašu publicitāti. Kādēļ? Jo medikaments daudz plašāk nekā “zāles diabēta ārstēšanai” bija pazīstams kā “zāles notievēšanai”.
Kontracepcijas līdzekļi tagad un agrāk jeb – kā izgudrotas kontracepcijas tabletes?
Kontracepcijas līdzekļu vēsture ir sena un daudzpusīga – šim nolūkam izmantoti visdažādākie līdzekļi. "BENU Zāļu enciklopēdijas" kampaņas mīlestības svētku izdevumā ieskatīsimies mūsdienu kontracepcijas līdzekļu izgudrošanas gaitā. Vairāk stāsta klīniskā farmaceite.
C vitamīna vēsture un nozīme veselības uzturēšanā: Stāsta farmaceite
Šodien C vitamīns ir pašsaprotama ikdienas sastāvdaļa – uzņemot to ar uzturu vai vīrusu sezonās uztura bagātinātāju veidā. Tas ir visplašāk zināmais un populārais vitamīns – taču tā nav bijis vienmēr! C vitamīna trūkums ir bijis nopietns drauds cilvēka veselībai sendienās...
Insulīns – atklājums, kas ievērojami mainījis diabēta pacientu dzīvi
Runājot par nozīmīgākajiem farmācijas jomas atklājumiem, kas snieguši arvien jaunas ārstniecības un profilakses iespējas, nevaram nepieminēt insulīnu, kas ir palīdzējis novērst diabēta letālu iznākumu un komplikācijas.
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles? Stāsta farmaceits
Vai tev ir bijusi reize, kad ārsts izrakstījis pagatavojamas zāles? Izrādās, zāļu gatavošanas aptiekā iespēja var būt noderīga ne tikai šādā situācijā.
Penicilīns: Kā tas radies un kā to izmanto mūsdienās?
Runājot par nozīmīgākajiem farmācijas jomas atklājumiem, kas snieguši arvien jaunas ārstniecības un profilakses iespējas, nevaram nepieminēt antibiotikas – lai gan to aizsākumi bijuši pavisam nejauši, tās pavēra durvis arvien jauniem sasniegumiem un atklājumiem, kā arī vērienīgi uzlaboja veselības nozares iespējas.
Farmaceits: Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu (INTERVIJA)
Klāvs Kazaks ir Ekstemporālo zāļu nodaļas vadītājs “Mēness aptiekā”. Viņa – zinoša un augsti motivēta farmaceita – ikdienas darbs rit Rīgā, “Jaunajā Torņakalna aptiekā”, kur ik dienu pēc ārstu izrakstītām receptēm top dažādas zāles. Senajam zāļu izgatavošanas veidam Klāvs saredz jaunas perspektīvas un uzskata, ka šai jomai ir vēl daudz iespēju attīstīties.
Viedoklis: Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji
Nav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti