
No pētījuma līdz iedzīvotājiem: kā eksperti izvērtē vakcīnu drošumu un efektivitāti (INTERVIJA)
Atzīmējot desmit gadus kopš Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra izveides, kā arī Eiropas Imunizācijas nedēļu Latvijā, norisinās izglītojoša un skaidrojoša kampaņa “Tici zinātnei! Vakcinējies!” – lai sekmētu, ka vakcinācija kļūst par daļu no veselīga dzīvesveida. Kampaņas ietvaros ZVA eksperte stāsta, kā un cik ilgi tiek testētas un pārbaudītas vakcīnas pirms to reģistrācijas un laišanas apritē.

Grūtniece un saule – bīstams duets? Speciāliste atklāj patiesību
Topošajām māmiņām siltais laiks prasa īpašu vērību, jo saule grūtniecības laikā var kļūt ne tikai par patīkamu sabiedroto, bet arī atstāt paliekošas pēdas uz ādas. Kas jāņem vērā, atrodoties saulē grūtniecības laikā, un kā pareizi kopt ādu pirms un pēc atrašanās atklātā saulē?

Kas jāēd, lai sirds kalpotu ilgāk? Uztura speciālistes padomi
Līdz pat 80% no sirds un asinsvadu slimībām var novērst vai attālināt ar pareizu dzīvesveidu, tostarp veselīgu uzturu. Par to, kā ikdienas ēdienkarte var kļūt par sirds sabiedroto, stāsta Veselības centru apvienības (VCA) uztura speciāliste Karīna Ozola – viena no speciālistēm, kura iesaistījās sociālajā kampaņā “Dzirdi savu sirdi!”.

Asinis urīnā? Neignorē – tā var būt pirmā urīnpūšļa vēža pazīme
Maijs visā pasaulē tiek atzīmēts kā urīnpūšļa vēža atpazīšanas veicināšanas mēnesis. Šī saslimšana skar gan sievietes, gan vīriešus, lai arī stiprā dzimuma pārstāvji atrodas lielākā riska zonā.

Farmaceita padomi drošākai vasarai – kā lietot repelentus
Sākoties siltajai sezonai, palielinās arī risks saskarties ar dažādiem kukaiņiem, kuru kodumi var radīt ne vien diskomfortu, bet arī nopietnas veselības problēmas. Kā uzsver farmaceits, īpaši svarīga aizsardzība ir, uzturoties dabā – mežos, pie ūdenstilpnēm vai pārgājienos.

Profesore Indra Zeltiņa par C hepatītu: Visbiežāk cilvēks nemaz nezina, kur, kad un kā inficējies
Narkotikas nelietoju un ar svešiniekiem neguļu – tādi ir biežāk dzirdētie argumenti, kamdēļ cilvēki uzskata, ka C hepatīts viņus nevar skart. Maldīgi. No 19. līdz 23. maijam notiek 2025. gada pavasara Eiropas Testēšanas nedēļa, un profesore Indra Zeltiņa mudina izmantot šo iespēju un pārbaudīties.

Kā āra aktivitātes ietekmē bērna attīstību
Spēlēšanās ārā bērnam sniedz fiziskus un emocionālus ieguvumus un veido atmiņas visam mūžam. Mūsdienu sabiedrībā, kur daudz tiek runāts par mentālo veselību un tuvām attiecībām, atgriešanās pie vienkāršām aktivitātēm dabā ir vērtība, ko nedrīkst aizmirst.

Hormonu ietekme uz sievietes ādas veselību
Hormoni ir ķermeņa ķīmiskie vēstneši, ko ražo endokrīnās sistēmas dziedzeri. Hormoni regulē daudzus bioloģiskos procesus, tostarp vielmaiņu, garastāvokli un arī ādas veselību. Speciālisti atklāj novēroto – sievietes, īpaši pusmūžā, cenšas rūpēties par ādas kopšanu, pievēršot pastiprinātu uzmanību gan profilaksei, gan ārstēšanai.

Psiholoģe: trauksme ir izplatīta, taču risināma problēma
Trauksme lielā mērā ir samaksa par evolūciju – par mūsu spēju domāt un reflektēt, taču problēmas sākas, ja ļaujam tai pārņemt ikdienu. Par to, kas ir trauksme un kā ar to tikt galā, stāsta kognitīvi biheiviorālā terapeite, Dr. psych. Ilona Krone.

“Ar sāpēm vēderā nevajag ciesties!” Edgara stāsts par iekaisīgo zarnu slimību
“Diagnoze bija šoks,” saka Edgars Kaplers, atminoties laiku, kad viņš piedzīvoja prātam neaptveramas sāpes vēderā. Tolaik viņam bija vien 16, un drīz arī tika uzstādīta diagnoze – Krona slimība.