medicine.lv skaitļos

Lietotāji online189
Aktīvie uzņēmumi12633
Nozares raksti1324
Ekspertu atbildes20790
Raksti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

7 biežākie mīti par vakcināciju pret Covid-19: Atspēko eksperti

7 biežākie mīti par vakcināciju pret Covid-19: Atspēko eksperti

Otrdien, 27.07., no pulksten 12:00 līdz 13:00 NVD vakcinācijas projekta nodaļa sadarbībā ar Veselības ministriju rīko tiešsaistes sarunu, kurā atbildēs uz iedzīvotāju visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par vakcināciju pret Covid-19 tēmu. Tikmēr sadarbībā ar nozares ekspertiem Veselības ministrija sagatavojusi atbildes par populārākajiem mītiem par vakcināciju pret Covid-19.

6 fakti par Covid-19 vakcīnām: Skaidro eksperte

6 fakti par Covid-19 vakcīnām: Skaidro eksperte

Līdz ar vakcinēto cilvēku skaita pieaugumu visā pasaulē ir pieejami arvien jauni dati par vakcīnu efektivitāti un precizējumiem rekomendācijās to izmantošanā. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja un Imunizācijas Valsts padomes priekšsēdētāja asoc. prof. Dace Zavadska skaidro būtiskākos jaunumus.

Toksoplazmoze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Toksoplazmoze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Toksoplazmoze ir invāzijas slimība, ko ierosina vienšūnas parazīts toksoplazma (Toxoplasma gondii), kas ir viens no pasaulē izplatītākajiem parazītiem. Ar toksoplazmozi var slimot cilvēks, savvaļas un mājas dzīvnieki un putni. Inficēšanās parasti notiek, ēdot termiski nepietiekami apstrādātu inficētu gaļu. Toksoplazmoze dažiem cilvēkiem var izraisīt gripai līdzīgus simptomus, taču lielākajai daļai inficēto cilvēku simptomi var neparādīties.
Tuberkuloze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Tuberkuloze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Tuberkuloze ir vispārēja nopietna infekcijas slimība, kas galvenokārt skar plaušas. Ar tuberkulozi izraisošajām mikobaktērijām cilvēks var inficēties ar sīku pilienu starpniecību, kas nokļūst gaisā, slimam cilvēkam klepojot vai šķaudot. Cilvēkiem, kas saslimuši ar tuberkulozi, mēnešiem ilgi jālieto dažādi medikamenti, lai atbrīvotos no infekcijas un novērstu antibiotiku rezistenci.
Orhīts: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Orhīts: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Orhīts ir sēklinieka iekaisums, kas visbiežāk ir dažādu infekciju slimību (epidēmiskā parotīta, gripas, plaušu karsoņa, tuberkolozes, un citu) komplikācija. Dažkārt infekcija sēkliniekā ar asinīm un limfu var iekļūt no sēklinieka piedēkļa, priekšdziedzera un urīnizvadkanāla iekaisuma. Orhīts izraisa sāpes un var ietekmēt auglību.
Ērces pamodušās: Kas jāņem vērā?

Ērces pamodušās: Kas jāņem vērā?

Iestājoties pavasarim un paaugstinoties gaisa temperatūrai, sākas arī ērču sezona. Ar ērču pārnēsātām slimībām Latvijā ik gadu slimo vairāki simti cilvēku, piemēram, 2020. gadā ar ērču encefalītu saslima 210 cilvēku, bet ar Laimas slimību jeb laimboreliozi – 321 cilvēks.
Ko nozīmē antivielu esamība organismā pēc vakcinācijas? Skaidro speciālisti

Ko nozīmē antivielu esamība organismā pēc vakcinācijas? Skaidro speciālisti

Zāļu valsts aģentūra informē, ka Covid-19 vakcīnas cilvēka organismā stimulē gan antivielu veidošanos, gan šūnu imunitāti, kurā iesaistītas tādas šūnas kā citotoksiskie T limfocīti jeb galētājšūnas un līdzētājšūnas. Abi šie imunitātes pamata mehānismi ir vienlīdz nozīmīgi kopējai aizsardzībai pret saslimšanu ar Covid-19.
Masaliņas: Simptomi, cēloņi, ārstēšana 

Masaliņas: Simptomi, cēloņi, ārstēšana 

Masaliņas ir akūta un lipīga infekcijas slimība, kam raksturīgi bāli sārti punktveida izsitumi uz ādas un nedaudz paaugstināta temperatūra. Masaliņas nav tas pats, kas masalas, proti, nav tik infekciozas vai tik smagu gaitu, taču abām slimībām ir daži kopīgi simptomi, tostarp sārtie izsitumi. Lai gan lielākajai daļai cilvēku šī infekcija var izraisīt vieglus simptomus vai pat neizraisīt nekādus simptomus, tā var radīt nopietnas problēmas nedzimušajiem bērniem, kuru mātes inficējas grūtniecības laikā.
Trahoma: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Trahoma: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Trahoma ir hroniska infekcioza konjunktīvas slimība, kam raksturīga konjunktīvas sabiezēšana (infiltrācija) un pūslīšu (folikulu) attīstība, kurai seko to sarētošanās. Trahoma ir ļoti lipīga, un gandrīz vienmēr skar abas acis; baktērija izplatās ar inficēto personu acu, plakstiņu un deguna vai rīkles sekrētiem. Ir iespējama inficēšanās, koplietojot ar slimnieku dažādus sadzīves priekšmetus, piemēram, dvieļus vai apģērbu.
Tularēmija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Tularēmija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Tularēmija ir reta akūta infekcijas slimība, kam raksturīgs drudzis, limfmezglu iekaisums un to palielināšanās; tā ir pazīstama arī kā trušu drudzis vai briežutu drudzis. Slimību ierosina baktērija Francisella tularensis, un cilvēki ar to inficēties var dažādos veidos, tostarp no kukaiņu kodumiem un tiešā saskarē ar inficētu dzīvnieku. Tularēmija ir ļoti lipīga un potenciāli letāla slimība, taču, ja tiek diagnosticēta agri, tā parasti ir ārstējama ar specifiskām antibiotikām.