medicine.lv skaitļos

Lietotāji online189
Aktīvie uzņēmumi12559
Nozares raksti4645
Ekspertu atbildes20587
Jautājumi un atbildes | atbild ārsts (eksperts) | medicine.lv
Vai ir iespējama grūtniecība 48 gadu vecumā?
Labdien!

Vai ir iespējama grūtniecība 48 gadu vecumā? Vīrietis ļoti vēlas bērnu, bet jau 5 mēnešus mēģinām un neizdodas. Viņam ir bērni no iepriekšējās kopdzīves, man arī. Vai pie vainas ir mani gadi?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Šajā vecuma grupā bērnus dzemdē vairs tikai 0,03 procenti sieviešu, un izredzes uz veiksmīgu grūtniecību ir dramatiski samazinājušās. Jau bērna ieņemšana un iznēsāšana vien šajā vecumā uzskatāma par izcilu sasniegumu un savā ziņā liecina par to, ka sieviete saglabājusi lielisku veselību.

Daudz dzirdēti stāsti par veiksmīgiem gadījumiem, kad sievietes tikušas pie bērniem, kad viņām jau tuvojas 50 gadu vecums, taču patiesībā vairāk nekā pusē gadījumu grūtniecība iestājusies ar mākslīgās apaugļošanas palīdzību, šīs vecuma grupas sievietēm tikusi izmantota donores olšūna.
Kad bērns ir ieņemts, šīs vecuma grupas grūtniecei noteikti būs jāiziet pamatīgas medicīniskās pārbaudes, kādas parasti netiek veiktas jaunākām sievietēm.

Pat ja sieviete šajā vecumā ir saglabājusi lielisku veselību, bērna iznēsāšana un dzemdēšana būs grūtāka nekā pie tādas pašas veselības 20 gadu vecumā. Grūtniecība šādā vecumā var būt bīstama kā mātei, tā bērnam.

Vairāk nekā puse grūtniecību sievietēm, kam pāri 45, beidzas ar spontāno abortu (pirms grūtniecības 20. nedēļas). Salīdzinot ar 20 līdz 29 gadus vecām sievietēm, iespēja, ka bērns piedzims nedzīvs, par 40 gadiem vecākām grūtniecēm ir dubultojies. Šī iemesla dēļ mediķi šīm sievietēm grūtniecības pēdējā posmā veic vairāk stresa testu un ultrasonogrāfisko izmeklēšanu.

Ievērojami pieaug arī risks, ka bērns piedzims ar hromosomu anomālijām. 45 gadu vecumā iespēja dzemdēt bērnu ar Dauna sindromu ir viena pret 30, bet citu hromosomu anomāliju risks ir viens pret 21. 49 gadus vecām sievietēm šis risks ir attiecīgi viens pret 11 un viens pret astoņi.

Jūsu gadījumā jāveic padziļināti izmeklējumi abiem partneriem, jo bērnu esamība nenorāda par objektīvo stāvokli patlaban.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kāpēc zūd līdzsvars?
Labdien!

Jau kādu mēnesi man zūd līdzsvars. Viss sākās ar grīdas šūpošanos, pēc tam tas sāka izpausties citādāk. Stāvot kājās, pāris reizes dienā rodas sajūta, ka krītu, pazūd zeme zem kājām. Tas ilgst dažas sekundes. Sajūtas nav patīkamas, liekas, ka krītu. Kas var būt pie vainas un kā rīkoties?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa
Labdien!

Iemesli Jūsu minētajām sūdzībām var būt dažādi - sākot ar anēmiju un beidzot ar neiroloģiskām diagnozēm.

Lūdzu, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu. Jāmēra asinsspiediens, jāveic asins analīzes, jāveic izmeklējumi. Ārsts varētu veikt asins analīzes un nosūtīt uz izmeklējumiem vai pie speciālista, ja būtu tāda nepieciešamība.

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Migrēna ar vemšanu vairāku stundu garumā menstruāciju pirmajā vai otrajā dienā - ko darīt?
Labdien!

Vispār migrēnas manā dzīvē nav nekas jauns, bet tieši pēdējā pusotra gada laikā (man ir 45 gadi) tās notiek tieši menstruāciju 1. vai 2. dienā un jau trīs reizes ir bijis tā, ka vemju ik pa 30 minūtēm kādas 6 stundas, un nekāds "Finlepsin" pat nelīdz! To lietoju, jo man iekaist sejas nervs šad tad, un tad mēģinu noņemt galvassāpes arī pie menstruāciju migrēnām, bet palīdzēt tas sāk, kad jau lielā vemšanas fāze ir garām, pēc kādām 10 stundām no migrēnas sākuma.

Vai tiešām nav kāds līdzeklis, ko varētu kaut vai iepotēt, kad sākas tā neizturamā migrēnas stadija? Kur meklēt izeju no šīm sāpēm? Un vienmēr dažas stundas pirms tām galvassāpēm ir tāda sajūta, ka esmu pieslēgta pie kaut kādas ķīmijterapijas, organismā kaut kādas reakcijas notiek, sliktuma viļņi tā kā uzpeld un tad arī uz galvu aiziet.

Citādāk esmu pilnīgi vesela, nekad ne ar ko neslimoju. Menopauze arī nevar būt sākusies, jo menstruācijas man sākās tikai 21 gada vecumā, tas periods tad man attiecīgi attālinās.

Liels paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu gadījumā jākonsultējas ar galvas sāpju speciālistu un ginekologu. Iespējams, ka vajadzīga hormonu terapija, bet to var secināt tikai pēc šo divu speciālistu veiktās apskates. Tas, ka Jums vēlu sākās menstruācijas, liecina par zināmām hormonālās sistēmas darbības izmaiņām, bet tas nav rādītājs, ka attiecīgi menopauze iestāsies vēlāk.

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Vai zīdainim varētu būt piena nepanesamība?
Labdien!

Zīdainis, kuram ir 2 mēneši, katru dienu, ēdot no krūts, raud un niķojas, it kā viņam sāpētu ēdot. Tas notiek 2-3 ēdienreizēs pa dienu, ne katrā. Naktī nekā tāda nav. Ēd viņš ik pa 2 stundām, reizēm 2,5 stundām. Arī tāpat naktī. Atraugu gaidot, iznāk pieniņš. Un trakākais ir ik rītu - mokās ar vēdera izeju, sākot no 6 rītā, ļoti sten, kunkst kādas 2 stundas, kamēr iziet vēders. Tas iziet ar tādu kā mazu sprādzieniņu. Tāda vēdera izeja mēdz būt arī pa dienu, vairāk uz pēcpusdienu. Reizēm ir zaļgana vēdera izeja, bet parasti dzeltena. Šādi mazulim ir jau 2 nedēļas.

Vai tās varētu būt kolikas vai arī problēmas ar piena nepanesību?

Līdz ģimenes ārstam vēl nedēļā jāgaida.

Paldies!
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Jā, varētu būt, bet ar to var viegli cīnīties. Jums maksimāli no uztura jāizslēdz piena produkti. Galvenais - turpināt krūts barošanu! Pēc Jūsu apraksta, vairāk izklausās kā laktozes nepanesība, kas salīdzinoši ir daudz vieglāka saslimšana.

Pediatrija / bērnu veselība

Dulla galva un savāda sajūta kaklā - kā to risināt?
Labdien!

Mani kādas divas nedēļas nomoka dulla galva. Ja tiek iedzerta kafija, tad šis dullums paliek tik spēcīgs, ka dažbrīd liekas, ka varētu noģībt. Visam šim klāt ir arī savāda sajūta kaklā. Sajūta ir tāda, kā parasti ir, kad tikko apēd kādu mentola konfekti un ievelk gaisu. Visu laiku elpojot ir šī sajūta kaklā un dažbrīd liekas, ka jau iet līdz plaušām. Kā man ārstēt šo?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa
Labdien!

Diemžēl online konsultācijā nav iespējams dot sakarīgu atbildi ar tik maz informācijas un bez iespējas uzdot papildu jautājumus. Lūdzu, nekavējoties konsultēties ar savu ģimenes ārstu, veikt izmeklējumus.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Nav vārsta no žultspūšļa uz kuņģi - ko tas varētu nozīmēt ikdienā?
Labdien!

Nesen gastroentereskopijā atklājās, ka man nav vispār vārsta no žultspūšļa uz kuņģi. Ko tas varētu nozīmēt ikdienas situācijā un cik nopietni tas ir, kad to sāku atvemt, īpaši no rītiem? Ir iestājusies arī grūtniecība.

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Tas nozīmē, ka kuņģa skābe var apdedzināt balsenes gļotādu, radot tur iekaisumus.

Ar cieņu,

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Vai tā var būt, ka zilums plešas ārpus naga robežām, ja sasists nags?
Labdien!

Bērnam ir 2 gadi. Pirms divām dienām uzmeta uz kājas īkšķa tabureti, un nags palika zils un piepampa, bet tas zilums turpina plesties. Nu jau zilums ticis virs naga saknes. Jautājums - vai tā var būt, ka zilums plešas ārpus naga robežām, ja sasists nags? Un kad ziluma un pampuma procesam būtu jāapstājas? Bērns jūtas labi, skraida, spēlējas, dauzās, viss kā parasti, tik, velkot zeķītes, neļauj apskatīt, pačamdīt.

Paldies!
Atbild:
Ilze Miziša, "Ilze Miziša", IK
Labdien!

Iespējams, ka sasists tika ne tikai nags, bet arī pirksts, tādā gadījumā zilums paradās arī uz pirksta. Varat paturēt sālsūdens kompreses uz pirksta, tas nedaudz mazinās iekaisumu, taču pirksts jāparāda klātienē podologam vai ārstam.

Traumatoloģija / ortopēdija

Sejas tirpšana, galvas reiboņi, smaguma sajūta un nogurums - ko iesākt?
Labdien!

Man vairākas dienas pēc kārtas ir tirpšana sejas kreisajā pusē, smaguma sajūta kājās un sajūta, ka nevaru nostāvēt, griežas galva un jūtos ļoti nogurusi, liekas, ka pat runāt sagādā grūtības. Ir veģetatīvā distonija un migrēna ar auru. Nesaprotu, - kas ar mani notiek? Analīzēs nekas neuzrādās.

Paldies!
Atbild:
Dace Simsone, "Klīnika Dzintari", SIA
Labdien!

Ja ir zināms, ka ir veģetatīvā distonija, un analīzes ir labas, tad visdrīzāk šī ir viena no izpausmes formām "veģetatīvajai distonijai".

Ar cieņu,

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Pie kura speciālista ir jāvēršas depresijas laikā - psihiatra, psihologa vai psihoterapeita?
Labdien,

Vēlētos uzzināt, pie kura speciālista ir jāvēršas (psihiatrs/psihologs/psihoterapeits) depresijas laikā? Esmu pamanījis, ka tā man notiek apmēram 2-3 reizes gadā un katru reizi tās paliek smagākas.

Paldies!
Atbild:
Dace Simsone, "Klīnika Dzintari", SIA
Labdien!

Vēlams vērsties pie psihiatra, lai pārliecinātos, vai ir nepieciešama medikamentoza terapija, un paralēli strādāt ar psihologu vai psihoterapeitu, lai veicinātu pašrelaksācijas spējas, savu emociju un resursu apzināšanos psiholoģiski.

Ar cieņu,

Psihoterapija / psihiatrija