medicine.lv skaitļos

Lietotāji online182
Aktīvie uzņēmumi12424
Nozares raksti4335
Ekspertu atbildes20360
Jautājumi un atbildes | atbild ārsts (eksperts) | medicine.lv
Vai var mātei, tēvam un bērnam būt atšķirīgas asinsgrupas?
Labdie!

Vai var tā būt, ka man asins grupa 3. pozitīva, sievai 2. pozitīva, bet bērnam ir 1. asinsgrupa?

Paldies!
Atbild:
Klīniski diagnostiskā laboratorija, "GenEra", SIA
Labdien!

Asins grupas iedalās:

1. jeb 0 (nulles),
2. jeb A,
3. jeb B
4. jeb AB.

Mēs mantojam pusi hromosomu no mātes un pusi no tēva. Gadījumā, ja tēvam ir 3. jeb B asins grupa (viena hromosoma kodē rēzus B, bet otra rēzus 0 antigēnu) un mātei ir 2. jeb A asins grupa (viena hromosoma kodē rēzus A, bet otra rēzus 0 antigēnu), tad bērns no abiem vecākiem var mantot hromosomas, kas kodē rēzus 0 antigēnu.

Šajā gadījumā bērnam ir 1. jeb 0 asinsgrupa.

Ģenētika

Vai ir iespējams izraut sāpošo zobu izraut, ja pēdējais zobs vēl nāk ārā no smaganas?
Labdien!

Man nesen aizplombēja augšžokļa rindai lielo dzerokli (6. vai 7. zobs), taču nesen man sāka parādīties lielas sāpes, kas pēc zobārsta norādēm liecina par vajadzību pēc zoba kanālu tīrīšanas. Taču man šajā zobu rindā aug vēl viens zobs beigās, kurš lēnām nāk ārā, tādēļ jautājums - vai ir iespējams sāpošo zobu izraut, ja pēdējais zobs vēl nāk ārā no smaganas? Vai labāk vispirms iztīrīt kanālus?

Paldies!
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Lai atbildētu uz Jūsu jautājumu, nepieciešama papildu informācija, piemēram, RTG un citu izmeklējumu rezultāti.
Iesaku Jums griezties pie sava zobārsta.

Zobārstniecība / mutes veselība

Regulāras muskuļu sāpes - kas tās izraisa?
Labdien!

Esmu 68 gadus veca sieviete. Pēdējā mēneša līdz divu laikā mani nomoka muskuļu sāpes. Sāp pilnīgi visi muskuļi. Visstiprākās sāpes ir no rītiem, kad ceļos augšā. Reizēm pat liekas, ka nevarēšu saģērbties. Nekādas citas sūdzības par veselību nav. Nekāda pārslodze arī nevarētu būt, jo nekur nestrādāju. Pa dienu mēģinu vingrot, bet diemžēl tas nepalīdz. Sakiet, lūdzu, no kā tas varētu būt? Kādas analīzes taisīt un kādu ārstu apmeklēt?

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Labdien!

Vajadzētu sākt ar ģimenes ārsta apmeklējumu un veikt vispirms "parastos" jeb skrīninga izmeklējumus. Iespējams, būs nepieciešami arī papildu izmeklējumi un konsultācijas pie kāda speciālista (vai vairākiem). Sāpes var rasties dažādu iemeslu dēļ.

Reimatoloģija / kaulu, locītavu un saistaudu slimības

Kā rīkoties, ja ir arvien biežākas galvassāpes?
Labdien!

Uztrauc jautājums, bet ne jau par sevi, bet gan manu mammu. Manai mammai ir 43 gadi. Viņa savas dzīves gaitā dēļ manīm, lai man būtu labāka dzīve, strādājusi diezgan smagu darbu (vīrišķu). Tagad mana mamma vada savu biznesu, kurā ir diezgan daudz situāciju, kuras viņu uztrauc, un privātā dzīve arī viņai nav diezko viegla. Viņa pēdējā laikā arvien biežāk sūdzās par galvassāpēm. Tās viņu nomoka jau vairāk nekā divus gadus, bet pie ārsta viņa negriežas. Uz doto momentu viņas sūdzības ir pastiprinājušās, viņai galva sāp līdz pat sliktai dūšai. Sāpes lielākoties ir dienas sākumā, galvas vidus daļā. Ļoti bieži viņa pie tā vaino savu metāla sprādzi, jo mājās, to noņemot, viņai pašajūta uzlabojas, bet, kā jau iepriekš minēju, viņai ir diezgan nervozs darbs un privātā dzīve. Pēdējā mēneša laikā viņa sūdzās par lielu aizkaitināmību. Viņu kaitina vismazākais troksnis, pat klusi skanošs TV, kas atrodas otrā istabā, un viņa nevar aizmigt. Viņa ļoti mēģina to visu slēpt, bet es esmu ļoti satraukusies par viņu, jo nekad viņai tā nav bijis. Vēlējos uzzināt, kā viņai rīkoties ar galvassāpēm? Un varbūt tās ir sekas dēļ viņas stresainās ikdienas dzīves?

Paldies!
Atbild:
Marģers Funka, Funka M. ārsta osteorefleksoterapeita prakse
Labdien!

Vispirms jau sāksim ar to, ka mammai pašai vajadzētu satraukties par esošu situāciju un vēlēties to atrisināt.
Jūs jau minējāt tos apstākļus, kas viņai šo situāciju rada, un papildus to veicina arī gadu bagātība.

Esmu osteorefleksoterapeits un no savas pieredzes varu ieteikt šo metodi. Tāpat ir dažādi uztura bagātinātāji, kas varētu ievērojami uzlabot situāciju. Bet vispirms ir jātiekas konsultācijā.

Ar cieņu,

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Kā rīkoties, ja ir nespēja norīt ēdienu un reizēm arī šķidrumu?
Labdien!

Man ir veģetatīva distonija. Reizēm izjūtu arī žņaudzošas sāpes vēdera kreisajā pusē, ir nepietiekama ieelpa, kā arī caureja. Tagad pievienojusies arī nespēja norīt ēdienu, reizēm - arī škidrumu. Ir bijuši spēcīgi stresi un pārdzīvojumi pēdējos 3 gadus. Vai nespēja norīt ēdienu ir kāda distonijas izpausme vai atseviška saslimšana? Piebildīšu, ka ieteiktās rīšanas pozas nepalīdz. Vai ir kādas zāles, kas atvieglo rīšanas refleksu? Ko darīt? Jau nedēlu neesmu neko ēdusi, ir paniskas bailes aizrīties, ir sevi jāpiespiež, lai kaut ko norītu.

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Ieteicama vizīte pie psihiatra, jo visdrīzāk Jums ir saasinājusies veģetatīvā distonija.

Ar cieņu,

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Kā mazināt muskuļu nogurumu un kā gūt prieku sportojot?
Labdien!

Būtu labi uzzināt, pie kāda ārsta vērsties..

Pa lielam esmu it kā vesels, bet man ir ļoti jāuzmanās ar lieko svaru (tas traucē gan manam izskatam, gan sirdij). Tāpēc es sportoju sporta zālē - darbojos ar velotrenažieri (ar vidēju un lielu slodzi, 200-350W) un svariem (40-60 kg). Tagad man ir 2 sesijas nedēļā pa 1:20 h katra. Pirms Covid bija 2 sesijas nedēļā, pa 3 h katra. Pašlaik man ir lēnais restarts.

Problēma tā, ka man ir grūti panākt prieku no sporta, tas mani izsmeļ un psiholoģiski ir grūti gan saņemties uz treniņu, gan izpildīt to, gan arī atgūties. Ir zināms prieks, kad es ieeju ritmā, minos, sviedri nāk, elpošana normāla, viss notiek. Tāpat arī svarus pacelt varu. Bet, kad es ņemu lielākas slodzes (kājām, rokām, velo), tad ir šī nepatīkamā ātrā noguruma sajūta. Sevišķi jūtams tas ir pēc Covid - ja es agrāk varēju izpildīt 2 piegājienus pēc kārtas, tad tagad man tie ir jādala daļās u. tml. Tā man ir bijis visu dzīvi - inetelektuāli pasaulē nav tādas lietas, kas man būtu par sarežģītu vai neiespējamu (tiešām nav; tātad man nav depresija un nogurums), bet sportiski nav šī "draiva" un prieka. Es nevaru saprast sportistus, kas var 8 h darboties sporta zālē, kā arī cilvēkus, kas meklē sportiskas aktivitātes ikdienā. Pastaigas ir ok, paskriet kādu gabaliņu arī varu. Bet tas, ko es gribētu panākt, ir, lai mani muskuļi prasītos pēc fiziskām aktivitātēm, lai es tās izbaudītu (sevišķi slodzi, lai būtu nogurumizturīgs) un lai būtu lielāks efekts (mazāki tauku slāņi). Man nav vajadzīgas uzvaras sacensībās un muskuļu kalni, bet es gribu būt kā visi puiši, kas dabiski vēlas sportot un kuriem arī viss sanāk.

Vai ir kāds ārsts, kas mani varētu konsultēt par šīm lietām? Varbūt var lietot augšanas hormonu, testosteronu, kaut kādus steroīdus - bet nelielās, drošās un medicīniski pamatotās devās? Ar ko runāt? Ko meklēt?

Vīrietis, 39 gadi, 185 cm, 96 kg, testosterons normas robežās, bet pie pašas apakšējās robežas.

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Labdien!

Par testosterona lietošanas/nelietošanas nepieciešamību jākonsultējas ar endokrinologu.

Ja sportošana nesagādā nekādu prieku, iespējams, jāmaina aktivitāšu veids. Varbūt sporta zālē ir slikta gaisa kvalitāte, tāpēc nogurums iestājas skābekļa trūkuma dēļ.

Ķermeņa masas kontrolei ir ļoti svarīgs ēšanas režīms/ ēšanas paradumi (ne tikai sportiskā aktivitāte). Ja Jums ir sēdošs darbs/dzīvesveids, ar 2 sesijām sporta zālē var nepietikt. Noteikti ir vajadzīga arī dinamiskā slodze. Slodzes apjoms jāpieaudzē pakāpeniski. Nav iemesla sevi salīdzināt ar "citiem puišiem", jo kādam sports ir profesija.

Iespējams, Jums nepieciešama psihologa palīdzība.

Fizioterapija

Vai asiņošanu izraisījusi ārkārtas kontracepcija?
Labdien!

No 29. maija līdz 3. jūnijam man bija mēnešreizes. 5. jūnijā gadījās situācija, kad ierastā kontracepcijas metode lika šaubīties par savu efektivitāti, tāpēc pēc 8h (6.06.) iedzēru ārkārtas kontracepciju ar nosaukumu "NorLevo". Šādas zāles gadījies lietot pirmo reizi mūžā, un pēc 5 dienām jeb 11.06. parādījās asiņošana. Sākumā tā bija rozīgas nokrāsas, taču pēc tam jau koši sarkanu asiņu krāsā (lai gan daudzuma ziņā mazāk nekā mēnešreižu laikā un šķita, ka tās ir tīras asinis bez citiem piejaukumiem) un turpinās jau ceturto dienu.

Uztaisīju arī grūtniecības testu, lai pārliecinātos, vai neesmu stāvoklī un saprastu, vai tās nav kādas komplikācijas saistībā ar to, taču tests ir negatīvs.

Vai var būt tā, ka tās ir mēnešreizes, kas sākušās 2 nedēļas ātrāk, vai tomēr nē? Vai nākošām mēnešreizēm, kas paredzētas 28. jūnijā, vajadzētu būt kā plānots vai ārkārtas kontracepcija var šo kārtību arī izjaukt? Un kurā brīdī vajadzētu vērsties pie ginekologa?

P.S. Piebildīšu, ka man ir tādas saslimšanas kā akūts čūlainais kolīts un nierakmeņi, ja nu tas dod papildu informāciju.

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Šo parādību tiešām izsauc avārijas kontracepcija. Jūsu ierastais cikls būs izmainīts un, visticamāk, mēnešreizes būs, skaitot no pēdējās asiņošanas.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ar ko saistītas kustības/kūleņi kuņģī un barības vadā pie gremošanas problēmām?
Labdien!

Reizēm es uz vienu divām sekundēm izteikti izjūtu kaut kādas kustības kuņģī un barības vadā, bet visbiežāk kuņģī. Tās sajūtas ir grūti aprakstīt, it kā kāds klauvētu tajā kuņģī, it kā tur kāds apmestu kūleni. Stāvoklī es neesmu. Šādas sajūtas sākās pirms pāris mēnešiem un izpaužas tajās reizēs, kad ir gremošanas problēmas.

Kas tas varētu būt? Varbūt tās ir kaut kādas muskuļu kustības/kontrakcijas/ viļņi vai arī tas ir no nerviem?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Ieteicams izmeklēt visu gremošanas sistēmu un noskaidrot, vai organismā nav parazīti. Varam piedāvāt veikt vispārēju organisma izmeklēšanu, tai skaitā arī gremošanas trakta pārbaudi, mūsu medicīnas iestādē un noskaidrot patogēnās mikrofloras (sēnes, parazīti, vīrusi, baktērijas) klātesamību organismā. Sīkāku informāciju var uzzināt, zvanot uz tālruni 27088877, vai www.vs888.lv.

Ar cieņu,

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Vai drīkst lietot alkoholu kontracepcijas tablešu lietošanas laikā?
Labdien!

Pirmo mēnesi lietoju kontracepcijas tabletes YASMINELLE. Vai tablešu lietošanas laikā drīkst lietot alkaholu? Un vai šīs tabletes tiešām pasargā no grūtniecības?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Alkoholu drīkst lietot simboliski, lai tas neizsauktu vemšanu vai caureju. Iesaku rūpīgi līdz galam izlasīt tablešu instrukciju.

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Par ko liecina sāpes urinējot un asins piejaukums, sāpes mugurpusē?
Labdien!

Pirms 5 dienām sajutu sāpes urinējot, kā arī pamanīju nelielus asins izdalījumus (vajadzība uz tualeti ir daudz biežāka, taču bieži urinēšana ir ļoti neliela). Pēc 4 dienām sāpes ir gandrīz pazudušas un asinis arī vairāk nav, taču staigājot sāku just sāpes mugurpusē, iespējams, nieru daļā. Par ko varētu liecināt šie simptomi un pie kāda ārsta griezties?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Ieteicama vizīte pie urologa.

Ar cieņu,

Uroloģija / nefroloģija