Vai mēņešreižu neesamība gadiem neietekmē vispārējo veselību?
Labdien!

Pirms sešiem gadiem pēc dzemdībām veica tīrīšanu 2x, dzemdes sieniņa neatjaunojas un mēnešreižu nav. Ārsti, pie kuriem esmu vērsusies, nevarot palīdzēt un nekādus hormonpreparātus dzert nav ieteikuši.

Vai mēnešreižu neesamība gadiem neietekmē vispārējo veselību un kas notiks, kad pienāks menopauzes vecums? Vai varu tā mierīgi turpināt dzīvot, neko nedarot lietas labā, ja bērnus vairs neplānoju?
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien.
Šādā gadījumā būtu nepieciešama padziļināta izmeklēšana, lai precizētu vai mēnešreizes nav vispār, vai arī asinis to laikā neizplūst ārā. Tā saukto "tīrīšanu" dēļ, dzemdes dobumā reizēm var rasties saaugumu process, kas nobloķē menstruāciju noplūšanu ārvidē. Šādā gadījumā iespējama retrogrāda asiņu plūsma vēdera dobumā, kas varētu provocēt endometriozes rašanos, kas ir kā viena no tās izcelsmes pamatteorijām. Hormonu prepertātu lietošana šobrīd nebūtu nepieciešama, bet būtu svarīgi precizēt mēnešreižu neesamības iemeslu - vai ir traucēta noplūde un vietām dzemdes dobumā tomēr ir saglabājies iekšējais slānis, vai arī šī slāņa nav. To novērtēt palīdz sonogrāfiska un histeroskopiska izmeklēšana. Protams, svarīgi ir arī novērtēt olnīcu funkciju, kā arī citu iekšējo hormonu regulācijas orgānu darbību, kas var būt kā mēnešreižu neesamības iemesls. Tāpēc, lai novērtētu visus iespējamos iemeslus un precizētu pamatcēloni aicinu uz vizīti, kur varētu noskaidrot nezināmos "lielumus" par Jūsu sūdzībām, lai varētu dot precīzas rekomendācijas tālāk nepieciešamai rīcībai.

Ar cieņu,
Dr. Juris Vītols

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kādas darbības LOR veic vizītes laikā?
Labdien.

Esmu pierakstījusies uz valsts apmaksātu vizīti pie LOR (4.27)un gribetu noskaidrot, kādas darbības šādas vizītes laikā jāveic?

Paldies!
Atbild:
Pāvels Naumovs, Naumova P. ārsta otorinolaringologa un homeopāta prakse
Sveiki!

Apmeklējot otorinolaringologu (ORL=LOR), ārstam jāizstāsta visas sūdzības, kas ir aktuālas uz doto brīdi, kā arī kas no ausu, kakla, deguna puses traucēja kādreiz, vai ir bijušas kādas traumas, operācijas, alerģijas utml
No savas puses ārsts LOR veiks apskati - skatīsies ausis ar auss caurulīti un ,ja vajag, ar otoskopu un/vai mikroskopu, pārbaudīs dzirdi runājot, ar kamertoņiem un, ja būs nepieciešams, nozīmes audiogrammu, timpanogrammu. Tālāk veiks deguna apskati - priekšējo un aizmugurējo rinoskopiju ar speciālem spoguļiem, tad skatīsies rīkli un balseni (ar speciālo spoguli).
Izmeklēšanas laikā LOR ārsts pēc sava uzskata var paplašināt vai samazināt diagnostisko manipulāciju apjomu atkarīgi no pacienta sūdzībām un objektīvas atradnes.

Ar cieņu,
ārsts otorinolaringologs,
Pāvels Naumovs

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kā rīkoties, ja jau ceturto dienu ir augsta temperatūra?
Labdien!

Ko darīt, ja ceturto dienu turas augsta temperatūra no 38,6-39, 6? Nekas cits nav, tikai temperatūra un bezspēks. Zāles palīdz tikai uz dažām stundām.
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Temperatūras iemesli var būt daudz un dažādi. Parasti tas vienmēr saistās ar kādu iekaisumu. Iekaisuma cēloņi var būt vīrusi, baktērijas vai autoimūnas ("organisma pašagresija") saslimšanas. Viens no iekaisuma simptomiem ir paaugstināta ķermeņa temperatūra.
Iesaku doties pie ārsta un veikt asinsanalīzes. Bieži ilgstošas neskaidras temperatūras cēlonis ir Ebšteina-Barra vīruss (izraisītā slimība saucās infekciozā mononukleoze). Mērķtiecīgi veicot antivielu pārbaudi iespējams apstiprināt diagnozi. Temperatūrai vienmēr ir cēlonis un protams grūtāk noteikt cēloni ir tad, ja nav nekādu citu simptomu.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai asins grupa dzīves laikā mainās?
Labvakar!

Kāpēc mainās dzīves laikā asinsgrupa? Kad piedzimu, man bija 2. pozitīvā, kad gāju dārziņā un skolā, arī tā pati.

Kad paliku stāvoklī, uzzināju, ka man ir 1. pozitīvā. Tagad, veicot visas analīzes, ir 1. pozitīvā. Man nav bijušas nekādas operācijas vai asins pārliešanas.

Nesen uzzinaju, ka vienai draudzenei tieši tāda pati situācija, tikai viņa par to, ka mainījusies asins grupa, uzzināja, kad 9.klasē viņai vajadzēja taisīt pleca operāciju.

Kas var būt par iemeslu šādiem gadījumiem?
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Asins grupa dzīves laikā nemainās. Visticamāk bija kļūdaini noteikta agrāk, jo laika gaitā asins grupu noteikšanas metodika ir mainījusies. Cilvēciskais faktors kļūdu pieļaušanā ir kļuvis ievērojami mazāks.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai leikoplākiju ir iespējams izārstēt?
Labdien!

Vai var izārstēt leikoplākiju un ar kādiem līdzekļiem? Man ir 56 gadi, nepanesama nieze un sūrstēšana.
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Leikoplakija ir hroniska ārējo jeb redzamo dzimumorgānu saslimšana. Biežākā sūdzība leikoplakijas gadījumā ir nieze ārējo dzimumorgānu rajonā. Leikoplakijas gadījumā āda ārējo dzimumorgānu rajonā sabiezēta, balta vai iedzeltena. Leikoplakijas ārstēšanai lieto estrogēnus un kortikosteroīdu saturošus krēmus, ka arī leikoplakijas kriodestrukciju vai fotokoagulāciju. Jaunākā Latvijā pieejamā metode ir lāzerterapija, kurai ir labi rezultāti.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā mazināt sāpes pirms mēnešreizēm?
Labdien!

Vai tas ir normāli, ka katru mēnesi apmēram nedēļu pirms mēnešreizēm 1 dienu sāp galva, pastiprināti pūšas vēders, 1 nakti ir bezmiegs, dažas dienas pirms mēnešreizēm ir nelaba dūša? Citreiz pēcpusdienās nedaudz paagstinās temperatūra. Tas atkārtojās katru mēnesi. Sākoties mēnešreizēm, visi simptomi pazūd. Kas varētu būt par iemeslu?
Vai ir kāds veids, kā varētu mazināt šos simptomus?

Paldies!
Atbild:
Marina Čēma-Ozoliņa
Labdien!

Tas varētu būt premenstruālais sindroms. Bet vajadzētu vērsties pie ginekologa, jo ārstēšana ir ļoti dažāda.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai kurkuma sašķidrina asinis vai tās sabiezina?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, kurkuma sašķidrina asinis vai tieši pretēji - sabiezina? Dažādās publikācijās atrodami abi varianti.

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Curcuminam ir pretiekaisuma un pretvēžas iedarbība. Tas darbojas kā antioksidants. Curcumīnam ir arī trombolītiskas, antiapeganta īpašības, kas pozitīvi iedarbojas, samazinot trombozes risku ("asinis sašķidrinošs").

Tomēr curcumas iedarbība nav salīdzināma ar recepšu medikamentiem un ar to nevar aizvietot antikoagulantus, kurus izralstījis ārsts.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kur var uzzināt vai bērnībā esmu potēta pret masalām?
Labrīt!

Man ir 41 gads, un mans darbs ir saistīts ar uzturēšanos BKUS, kur nesen tika konstatēts masalu gadījums. Kā un kur es varu uzzināt, vai esmu bērnībā (padomju laikos) potēta pret masalām? Atceros, ka ik pa brīdim klasē ienāca mediķi un šāva potes, taču nekādas pases toreiz nebija...
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Jānodod analīzes laboratorijā IgG masalām (Rubeola). Ja antivielu līmenis labs, imunitāte ir nodrošināta.

Profilakse / vakcinācija

Ko nozīmē bazāla pneimonija bērnam?
Labdien!

Lūdzu, izskaidrojiet, ko nozīmē rentgena slēdziens manai 4 gadus vecajai meitai - Kreisās puses iniciāla, bazāla pneimonija?

Saprotu, ka tas ir plaušu karsonis, bet gribētos zināt precīzāk, kas tas par paveidu?

Bērnam liels klepus un ik pa laikam augsta temperatūra, bet tā dzīvespriecīgs un aktīvs bērns, ja nebūtu klepus un temperatūras, nepateiktu, ka tik nopietni slima.

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Tas nozīmē, ka kreisās plaušas lejas daļā ir iekaisums.

Elpceļu / plaušu saslimšanas