Ko darīt, ja ilgstoši nomoka sāpes ceļu locītavu apakšpusē?
Labdien!

Mam ir 63 gadi. Jau otro mēnesi mokos ar sāpēm ceļu locītavu apakšpusē. Sāp kā muskuļi pēc sportošanas, lai gan to nedaru. Neesmu sēdētāja, esmu skolotāja, lai gan krīzes laikā iznāk daudz sēdēt, bet sāpes radās jau pirms tam. Sāpes ir visu laiku, it īpaši, kad mēģinu saliekt ceļus guļot, sēžot, tāpēc to nedaru. Bailes ir pietupties, jo tad sāp viscaur ceļos un nav spēka piecelties bez palīdzības. Ejot pastaigā, sāpes ir nelielas. Pretsāpju līdzekļi, ko dzeru plecu locītavu sāpēm, nelīdz. Asins un urīna analīzes ir normu robežas. Ko es varētu darīt?

Paldies!
Atbild:
Marģers Funka, Funka M. ārsta osteorefleksoterapeita prakse
Labdien!

Visticamāk, sācies osteartrozes process ceļa locītavā. Diagnozes precizēšanai vēlams rentgens ceļa locītavām. Ārstēšanā lietot glukozamīna preparātus kursa veidā, lokāli sildošos ziedes vakaros. Labus rezultātus var palīdzēt sasniegt osteorefleksoterapija. V airāk informācijas, lūdzu, skatiet internetā: osteoterapija.mozello.lv

Reimatoloģija / kaulu, locītavu un saistaudu slimības

Vai ar starpribu neiralģiju var sportot?
Labdien!

Kādu laiku atpakaļ bija sūdzības uz elpas trūkumu un dedzinošām sāpēm krūšu daļā un uz muguras. Ģimenes ārsts telefoniski minēja to, ka, iespējams, tā ir starpribu neiralģija. Izrakstīja zāles, tās palīdzēja. Šobrīd mājas apstākļos nodarbojos ar sportu, fizisko slodzi. Vai ar starpribu neiralģiju var sportot? Vai tas neradīs papildu veselības traucējumus?

Paldies!
Atbild:
Marģers Funka, Funka M. ārsta osteorefleksoterapeita prakse
Labdien!

Ja jau sāpes izzuda, tad nekādu ierobežojumu nav.

Fizioterapija

Kādu iemeslu dēļ pusaudzei varētu būt karstuma viļņi?
Labdien!

Esmu pusaudze, 15 gadi. Pa dienu nāk virsū karstuma viļņi, bet vakarā tie uznāk daudz biežāk, citreiz arī liekas, ka ir apgrūtināta elpošana. Kāpēc tā varētu būt?

Paldies!
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Šeit var būt plašs patoloģiju loks, bet es sāktu ar nervu sistēmas stabilizāciju. Un ar vārdu ''stabilizācija''es nedomāju medikamentus, bet gan svaigu gaisu, sporta nodarbības, kā arī visu uztvert ar pozitīvām emocijām.

Pediatrija / bērnu veselība

Kā tikt galā ar ķermeņa raustīšanos un vizuālajām un dzirdes halucinācijām?
Labdien!

Man kopš 16 gadu vecuma tika uzstādīta diagnoze - veģetatīvā distonija. Mani nosūtīja uz ehokardiogrammu, elektrokardiogrammu, uztaisīja analīzes vairogdziedzerim, D vitamīnam, biju pie alergologa, pulmonologa. Viss ir kārtībā. Tagad, 18 gadu vecumā, uzstādīja arī diagnozi - bipolārie traucējumi. Lietoju nomierinošās zāles un "Paroxetin". Sākumā no "Paroxetin" bija briesmīgas blakusparādības - elpas trūkums, pazuda apetīte, negulēju 4 dienas pēc kārtas, jo miegā visu laiku apstājās elpošana. Pēc nedēļas pazuda visas blakusparādības.

Tagad jūtos labi, panikas lēkmju gandrīz vai nav, arī ar bipolārajiem traucējumiem mānijas periodi nav tik bieži, taču ir parādījusies cita problēma - man ik pēc kāda laika vairākas reizes dienā kaut kas dīvains notiek. Es bieži noraustos - nezinu, kā to paskaidrot, taču ķermenis noraustās. Pat miegā, kad guļu. Dažreiz ir arī halucinācijas, vienmēr redzu kaut ko, kā nemaz nav un arī dzirdu to, kā nav. Ko man darīt?

Paldies!
Atbild:
Gunta Andžāne, Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācija
Labdien!

Iesaku Jums konsultēties ar savu psihiatru, kurš nozīmēja zāles - viņš vislabāk varēs izvērtēt Jūsu stāvokli, vai simptomi saistīti ar Jūsu saslimšanu vai ar zāļu lietošanu. Jūsu ārsts to izvērtēs un, ja nepieciešams, koriģēs medikamentozo terapiju.

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Kāpēc pēc nokārtošanās pa lielam nāk asinis no anālās atveres?
Labdien!

Man bija pilonidalis sinus jeb fistulu lāzeroperācija, tuvu pie astes kaula. Pēc operācijas viss bija labi. Tad pēc kādas nedēļas man sāka izdalīties asinis, nokārtojoties pa lielam, tāpat bija cieta vēdera izeja. Uzreiz devos pie proktologa pārbaudīties. Ārsts teica, ka tas pāries, un viss būs labi. Tad pēc kādām 2 nedēļām bija atkal tas pats. Bija ļoti sāpīga vēdera izeja, sajūta bija tāda, ka būtu kaut kas ass iekšā anālajā atverē, asinis arī bija, pēc nokārtošanās vēl turpināja sāpēt, bet pārgāja. Pēc tam parādījās neliels uzpampums un apsārtums, kas nedaudz sūrstēja. Doma vien par to, ka būs jāiet uz tualeti, uzdzen šermuļus un stresu. Ko man darīt?

Paldies!
Atbild:
Jekaterina Kondratiško, "Consilium Medicum", SIA
Labdien!

Pamatojoties uz Jūsu aprakstītajām sūdzībām, jādomā par anālā kanāla plīsumu. Tādā gadījumā var lietot "Pasterisan" sveces - pa 1vienai divas reizes dienā, sekot vēdera izejai, nepieļaujot aizcietējumus. Bet diagnozes precizēšanai ir nepieciešama apskate.

Proktoloģija

Par ko, lietotojot hormonālo kontracepciju, varētu liecināt minimāli asins izdalījumi cikla 21. dienā un nelielas sāpes vēdera lejasdaļā?
Labdien!

Lietoju hormonālo kontracepciju jau gadu. Ir cikla 21. diena, bet ir nelieli, ļoti minimāli asins izdalījumi, kā arī pēdējo nedēļu mazliet sāp vēdera lejasdaļā (sāpes līdzīgas menstruāciju laikā esošajām). Par ko tas varētu liecināt? Vai ir pamats veikt grūtniecības testu? Ja jā, tad kurā cikla dienā?

Paldies!
Atbild:
Jekaterina Kondratiško, "Consilium Medicum", SIA
Labdien!

Jā, tā varētu būt, ja tika izlaista tablete vai netika izdzerta laicīgi. Turpiniet lietot tabletes un sagaidiet mēnešreizes.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Par ko var liecināt pirmajā grūtniecības skrīningā PAPP-A 0.5?
Labdien!

Par ko var liecināt pirmajā grūtniecības skrīningā PAPP-A 0.5?Vai par šo ir jāsatraucas, ka tas var norādīt uz ģenētiskām saslimšanām bērnam, ja visi citi rādītāji ir ļoti labi?

Paldies!
Atbild:
Klīniski diagnostiskā laboratorija, "GenEra", SIA
Labdien!

Pazemināts PAPP-A var liecināt par augļa hromosomālām patoloģijām (piemēram, Dauna sindromu), taču, lai precīzi šo rādītāju vērtētu, jāņem vērā arī citi riska faktori un jākonsultējas ar savu ginekologu.

Ja ir vēlme pārliecināties, ka viss tiešām ir kārtībā un risks ir zems, tad SIA GenEra piedāvā neinvazīvu prenatālu testēšanu augļa biežākajām trisomijām. Starp citu, aprīlī šiem testiem ir 10% atlaide un, neskatoties uz Covid-19 pandēmiju, grūtnieces turpinām pieņemt (stingri pēc iepriekšēja pieraksta). Vairāk informācija par šo testu atradīsiet mūsu mājas lapā www.genera.lv.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai liels svara zudums trešajā nedēļā pēc dzemdībām var liecināt par veselības problēmām?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, vai tas ir normāli, ka draudzene pēc dzemdībām jau trešajā nedēļā ir tikusi atpakaļ vecajos džinsos, t. i. - ļoti ātri palika tieva? Citas pusgadu staigā vēl ar lielu svaru, bet manējā jau slaida. Ļoti uztraucos. Galu galā viņa ir mana draudzene un mana bērna mamma. Ja nu šis svara zudums ir saistīts ar veselības problēmām?

Paldies par atbildi!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Tas, ka draudzene pēc dzemdībām jau trešajā nedēļā ir tikusi atpakaļ vecajos džinsos, ir normāla parādība. Jūs nedevāt informāciju par bērna svaru, kopējo svara pieaugumu grūtniecības laikā, lai vērtētu, vai ir reāls svara zudums.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Par ko varētu liecināt brūni, ūdeņaini izdalījumi 4 dienas pēc pēdējām mēnešreizēm?
Labdien!

Man beidzās mēnešreizes 31.03. Un šoreiz pēc četrām dienām sākās brūngani, ūdeņaini izdalījumi un nedaudz velkoša sajūta kreisajā pusē vēdera lejasdaļā. Dzimumattiecības nav bijušas kādas 4 nedēļas un tās ir tikai ar vienu partneri - izsargājoties. Vai ir iespēja, ka esmu palikusi stāvoklī, taču man ir bijušas mēnešreizes un vēl pie tam diezgan spēcīgas, nevis tikai smērēšanās? Vai tas, visticamāk, ir iekaisums vai infekcija?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Bez apskates nevar noteikt, kas izsaucis šo situāciju. Ja nepāriet, jādodas pie ārsta. Rīgas 1. slimnīcā ir pieejamas valsts apmaksātas ginekologa konsultācijas.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ko darīt, ja starp mēnešreizēm ir asiņošana?
Labdien!

Uztraucos, jo jau trešo dienu pēc kārtas man ir asiņošana starp mēnešreizēm. Viss sākās dienā pēc dzimumakta, taču sākumā nelikās nekas nopietns, jo asiņošana bija minimāla, un, kad partneris centās manī ieiet, nebiju tik mitra, tādēļ bija nelielas sāpes. Domāju, varbūt kāda trauma vai noberzums. Īpaši nesatraucos arī tādēļ, ka otro mēnesi lietoju kontracepcijas tabletes, un instrukcijā teikts, ka neliela asiņošana ir iespējama. Papildus tam izsargājos arī ar prezervatīvu.

Pēc tās dienas mīlējāmies vēlreiz, un viss notika tāpat, - atkal pēc seksa bija minimāla asiņošana. Taču šorīt asiņošana jau ir diezgan lielāka, pilnīgi prasās lietot paketi. No kā tas varētu būt?

Man ir 18 gadi un sveru 50 kg. Kontracepciju izrakstīja, jo mēnešreizes nebija bijušas jau pusgadu un bija augsts testosterona līmenis. Bail, ka kaut kas nopietns, un pašlaik pie ārsta nav iespējams tikt.

Paldies !
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu jautājums nedod pietiekamu informāciju. Visticamāk, ka šī parādība saistās ar kontracepcijas uzsākšanu. Pirmajos mēnešos tā notiek.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības