medicine.lv skaitļos

Lietotāji online163
Aktīvie uzņēmumi12749
Nozares raksti11945
Ekspertu atbildes21477
Muskuļu masas zudums pie semaglutīdu terapijas - ko darīt?

Muskuļu masas zudums pie semaglutīdu terapijas - ko darīt?

Maurīcijs 2025. gada 18. martā

Labdien!

Man ir nopietns jautājums. Svara un citu problēmu mazināšanai man ir izrakstīts "Rybelsus". Es to esmu kādu laiku lietojis un man ļoti patīk, ka izsalkuma sajūta tiek kontrolēta, tas pat savā veidā maina visu domāšanu par ēdienu. Taču mani uztrauc muskuļu masas zudums pie semglutīdu lietošanas.

No vienas puses ir pētījumi, kas liecina, ka līdz par 40% no semaglutīdu dēļ zaudētas kermeņa masas nāk no pazaudētiem muskuļiem. Parasti tiek teikts (Quarter FFM (Fat-Free Mass) Rule), ka parastā diētas sporta masas zaudēšana noved pie tā, ka tikai 25% no zaudētās masas ir zaudēto muskuļu dēļ. Kas arī ir saprotams - vieglākam kermenim vajag mazāk muskuļu.

Gribēju pajautāt - vai ārsti novēro saviem pacientiem, kuriem ir semaglutīdu terapija, muskuļu masas zudumus? Vai tie ir nopietni? Un ko darīt?

Es lasu, ka Eli Lilly bimagrumab un citas izstrādē esošās zāles speciāli tiek veidotas, lai samazinātu muskuļu masas zudumu pie zāļu rosinātas masas zuduma. Taču zāļu aģentūras (FDA, Eiropas Zāļu aģentūra) ignorē šo firmu centienus, sakot, ka "FDA draft guidelines published in January say loss of lean mass is not harmful, but still suggest measuring trial participants' muscle-to-fat ratio at least twice. It advised companies testing muscle preservation to consult with the agency early about their chosen methods", kas ir galīgs murgs. Jo muskuļu masas zudums, seviški vecākiem cilvēkiem, noteikti ir problēma.

Es nezinu, ko darīt. Viens ceļš būtu lietot semaglutīdus un turpinēt trenēties. Bet subjektīvi - ir grūtāk izpildīt programmu, kuru es vienmēr esmu darījis sporta zālē. Un tas ir ļoti nepatīkami, ka jāsamazina slodze. Tā taču ir liecība par kaut kāda veida slimību?

Otrs ceļš - ideālais - būtu pieteikties uz to kombinēto svara samazināšanas - muskuļu saglabāšanas zāļu klīniskiem testiem, kas ir izstrādē. Reuters saka, ka izstrādē esot ap 10 šādām zālēm. Bet man neizdodas atrast, ka kādi testi būtu pieejami Eiropā vai Latvijā.

Es tiešām esmu izmisumā. Man ir vajadzīgas pretsvara zāles. Bet ārstu attieksme ir bez iedziļināšanās un līdzestības šajos jautājumos. Vai tiešām tiem cilvēku miljoniem, kas lieto šīs zāles, nav sākušās problēmas ar muskuļiem un fiziskām spējām?

Paldies!

Atbildes:

  • 2025. gada 25. martā
    Labdien!

    Šobrīd ar NVD kompensāciju pacientiem ar cukura diabētu un lieko svaru ir pieejams vienīgi Semaglutidum. Rezultāti ir labi un nemaz tik traki ar muskuļu masas zudumu nav, ja cilvēks ir fiziski aktīvs. Arī par maksu cena ir salīdzinoši neliela attiecībā pret Mounjaro (Tirzepatidum), kas arī nesen ir kļuvis Latvijā pieejams. Bimagrumab nav Latvijā pieejams un bez nopietnām indikācijām arī citur pasaulē nav lietots.

    Ar cieņu,

    Anda Kariņa, ģimenes ārste, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.