Vai jaunam cilvēkam ir piemērota zobu plate?
Labdien!

Man ir nedaudz emocionālas dabas jautājums, kas saistīts ar zobārstniecību.

Manai draudzenei pēc bērna piedzimšanas ļoti sabojājās zobi, kā rezultātā tika zaudēti 4 priekšzobi. Tagad viņa nēsā mazu, izņemamu zobu plati. Tā kā turpmākos gadus implantus nevarēsim atļauties, draudzenei ar šo faktu ir ļoti grūti sadzīvot, pastāvīgi nomoka kompleksi. Viņa ir tikai 20 gadus jauna.

Lai nomierinātu draudzeni, vēlos jautāt, vai ir daudz jaunu cilvēku, kuri izvēlas un nēsā zobu plati, jo nevar atļauties ko dārgāku? Varbūt ir kādi citi ekonomiski risinājumi?
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Atbildot uz Jūsu jautājumu, jāmin, ka diemžēl diezgan bieži jauniem cilvēkiem jālieto izņemamās protēzes.

Tomēr ir vērts paciesties un pēc laika atrast iespēju
izveidot jaunus zobiņus uz implantiem. Citādāk būs jāslīpē blakus zobi, no kā tie veselīgāki nekļūs.

Zobārstniecība / mutes veselība

Vai ginekoloģiskās apskates laikā izdalījumi var traucēt?
Labdien!

Pirmo reizi došos pie ginekologa. Uztrauc jautājums par izdalījumiem, kuri ir visu laiku, nevis tikai ik pa laikam. Vai tas ir normāli? Vai apskates laika šie izdalijumi nevar traucēt?
Atbild:
Marina Čēma-Ozoliņa
Labdien!

Tieši pretēji - ginekologam jāredz Jūsu izdalījumi. Tie nekādā veidā netraucēs. Par to, vai tie nav pārlieku bieži, speciālists noteiks, veicot analīzes.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai Latvijā var iegādāties vitamīnus bez joda?
Labdien,

Vēlos uzzināt, vai Latvijā var iegādāties vitamīnus, kas nesatur jodu? Mani meklējumi nav vainagojušies ar panākumiem, lūdzu padomu.

Ar cieņu,
Ieva
Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

Lai izsmeļošāk atbildētu uz Jūsu jautājumu, būtu nepieciešams zināt Jūsu vecumu, dzimumu un kādam mērķim vēlaties lietot vitamīnus.

Parasti multivitamīnu sastāvā ir jods, jo lielākai daļai cilvēku tas ir nepieciešams. Lai atrastu vitamīnus bez joda, jāmeklē tādi, kas ir ar mazāku sastāvu - parasti paredzēti kādam noteiktam mērķim. Tadēļ būtu jāskatās, vai Jums tie ir piemēroti.

Bez joda ir Lyl Immunup, Triovit, Undevit.

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Pie kā vēsrties, ja pastāvīgi ir panikas lēkmes?
Labdien!

Jau divus gadus mokos ar panikas lēkmēm, iekšēju nemieru, bailes no kaut kā konkrēta (ka tas var notikt un notiks tieši tad, kad es būšu tur un tad, un man būs kauns no cilvēkiem utt.), iziet no mājas ir apgrūtinoši, jo pastāvīgi ir bailes no tā, kas varētu notikt. Ikdienā uz darbu jātiek ar autobusu, un tas ir lielākais pārdzīvojums - sākas panika, kaut jābrauc ir vien 15 minūtes. Dzīvi esmu sākusi pakārtot šīm bailēm, izvairīties no visa, kur man varētu palikt bail. Izvairos no veikaliem, no pasākumiem.

TAS, no kā notikšanas es bīstos, nekad vēl nav noticis, bet bailes ik dienas un katru reizi, kā man ir jāiziet cilvēkos, uz veikalu, uz pasākumu, uz bērnudārzu pakaļ bērnam utt.

Ģimenes ārstei ieminējos par savām panikām un nemieru, viņa to norakstīja uz pēcdzemdību periodu un izrakstīja zāles SOS gadījumiem, tomēr viņa nesaprot, ka tie SOS gadījumi ir katru dienu. Un bērnam jau ir divi ar pusi gadi.

Tā kā zāles ir stipras, tad nevaru tās lietot, līdz ko man ir kaut kur jāiziet. Bet kad braucu tālāk, atbildīgākos brīžos - dzeru un man palīdz.

Kur man ir jāvēršas, ja labprātāk gribētu izlaist ģimenes ārstu? (tā kā viņš nelabprāt ieklausījās un, šķiet, īsti šādas problēmas neuztver nopietni - labprātāk šo apmeklējumu izlaistu)

Psihologs? Psihoterapeits? Neirologs?

Pie kā tieši man būtu jāgriežas pēc palīdzības, ja jūtu, ka pati netieku vairs galā?
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Viens no variantiem ir vērsties pie psihologa-psihoterapeita, kuram ir pieredze, strādājot ar šādām grūtībām un mēģināt risināt šo problēmu bez medikamentu palīdzības (izrunājot problēmu, saprotot cēloņus, apgūstot pašpalīdzības metodes panikas lēkmju gadījumā). Šis variants prasīs noteiktu laiku, atkarībā no tā, cik dziļa ir problēma.

Otrs variants, - vērsties pie psihiatra, kurš nozīmēs atbilstošu terapiju, jo panikas lēkme ar trauksmainām domām ir neirotiski traucējumi. Ņemot vērā, ka šie simptomi ilgst jau divus gadus bez medikamentiem neiztikt.

Mūsu ieteikums būtu strādāt paralēli: lietot psihiatra nozīmēto terapiju un apmeklēt psihologa konsultācijas.

Sīkāku informāciju var uzzināt, zvanot pa tālruni 27088877 vai www.vs888.lv

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Cik drošas ir zāles "wellbutrin?"
Labdien!

Ārsts man izrakstija Wellbutrin, bet pats neko daudz neesmu dzirdejis par šim zālēm. Aptiekā, kurā biju, teica, ka viniem tādas nemaz nav. Tādeļ rodas jautājums - cik pieejamas un drošas ir šis zāles?

Paldies?
Atbild:
Indra Ēķe-Začeste, "Euroaptieka", SIA
Labdien!

Diemžēl farmaceits Jūs dezinformēja vai arī bija radusies savstarpēja nesaprašanās.

Wellbutrin SR 150 mg ilgstošās darbības tabletes iekļautas Latvijas Zāļu reģistrā, līdz ar to var galvot, ka medikaments ir drošs lietošanā, un ir izgājis visas nepieciešamās pārbaudes, lai varētu būt pieejams lielitirgotavās un realizēts aptiekās. Tam izieta Nacionālā reģistrācija procedūra, Latvijā tas tika piereģistrēts 28.12.1999, un reģistrācijas apliecība ir iedota uz neierobežotu laiku. Sīkāku informāciju par šo vai citu medikamentu ir iespējams apskatītes www.zva.gov.lv, Zāļu reģistrā.

Ar cieņu,
Anna Ļapidevska

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Cik liela iespēja palikt stāvoklī?
Labdien.

Mīlējoties ar puisi, plīsis prezervatīvs. Tas notika otrajā dienā pēc menstruāciju sākšanās. Nekavējoties pusotras stundas laikā tika iedzerta avārijas kontracepcijas tablete. Cik liela iespēja ir palikt stāvoklī? Pēc cik ilga laika var taisīt grūtniecības testu?

Paldies.
Atbild:
Medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Grūtniecība var iestāties, arī mīlējoties menstruāciju laikā. Avārijas kontracepcijas efektivitāte lielā mērā atkarīga no tā, cik ātri pēc dzimumakta tā lietota, tāpēc Jūsu gadījumā tās efektivitāte bija augsta. Neskatoties uz to, arī avārijas kontracepcijai nav 100% efektivitātes, un pēc noteikta laika posma Jums jāveic grūtniecības tests. Mājas apstākļos to iespējams veikt 7-10 dienas pēc dzimumakta.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai bērna asins analīzes ietekmē barošana ar krūts pienu?
Labdien!

Vai bērna (7 mēnešus veca) pilnu asins ainu ietekmē tas, ka bērns tiek barots ar krūti? Teiksim, bērns ir slimojis, lietojis antibiotikas un pec mēneša asins analizēs visi rādītāji vēl nav normās? Konkrēti ir pazemināts leikocītu daudzums.
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Krūts barošana neietekmē leikocītu daudzumu asinīs. Un tas ir apsveicami, ka Jūs to darat! Drīzāk pazemināts liekocitu daudzums var būt pēc antibiotiku lietošanas.


Cieņā,
dr. Ivars Strazds.

Pediatrija / bērnu veselība

Vai kontracepcijas tablete iedarbosies, ja lietošu šo līdzekli?
Labdien!

Ikdienā lietoju kontracepcijas tabletes un drīzumā ir paredzēta kolonoskopija. Saistībā ar to dienu pirms procedūras būs jālieto līdzeklis Fortrans zarnu pilnīgai iztīrīšanai. Pēc plāna Fortrans jāsāk lietot plkst. 12 un jāizdzer 4 litri līdz plkst. 20. Kontracepcijas tableti lietoju katru dienu tieši plkst. 22:00.

Jautājums: vai tablete spēs iedarboties, ja lietoju šo līdzekli? Ko darīt, lai neizlaistu tableti un Fortrans neietekmētu tās iedarbību?

Paldies!
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien.

Ja pēc 20:00 ārsts norādījis, ka vairs nedrīkst ēst vai dzert, tad izlaižat tableti. Šo izlaisto tableti lietojat pēc kolonoskopijas, kad atļauts dzert. Nākamo tableti atkal lietojat kā to esat lietojusi līdz šim. Ja pēc 20:00 drīkstat dzert, lietojat tableti noteiktajā laikā. Ja esat uztraukta par nevēlamas grūtniecības iespējamu iestāšanos, 7 dienas rekomendēju lietot papildus prezervatīvus. Vienas tabletes izlaišana parasti nerada risku nevēlamai grūtniecībai.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ko pārbaudīt, ja pastāvīgi salst?
Labdien!

Man ir 54 gadi. Pastāvīgi, kad nekustos, ir auksti, sevišķi salst rokas, kājas, reizēm ir drebuļi. Kājas aizmiegot ļoti salst, uz rīta pusi kļūst siltas. Ir arī aizcietējumi, sausa āda. (Vairogdziedzera hormoni kārtībā.) Ko darīt, ko pārbaudīt?
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Varam piedāvāt veikt pilnu organisma izmeklēšanu - diagnostiku, lai noskaidrotu Jūsu sūdzību iemeslus.

Pēc Jūsu sūdzībām spriežot, varētu būt problēmas ar asinsriti un gremošanas traktu.

Sīkāku informāciju var uzzināt mājaslapā www.vs888.lv vai zvanot pa tālruni 27088877.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri