medicine.lv skaitļos

Lietotāji online172
Aktīvie uzņēmumi12153
Nozares raksti1480
Ekspertu atbildes21477
Jautājumi un atbildes : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv
Kā mazināt tūskas rašanos un sāpes pēc lūzuma?
Labdien!

Es 8. decembrī krītot salauzu plaukstas locītavu. 11.01.23. tā vēl nebija saaugusi. Nu ir. Bet visu laiku pēc ģipša noņemšanas rodas tūska, grūti lokās pirksti, naktīs mostos no sāpēm. Jau 4 reizes biju pie fizioterpeita. Ko darīt - kā mazināt tūskas rašanos, sāpes?

Paldies!
Atbild:
SIA "Veselības centrs Medeors pluss-S'' speciālisti
Labdien! Lai mazinātu tūsku un sāpes, nepieciešams veikt vingrojumus gan pasīvi, gan aktīvi, lai uzlabotu kustību apjomu un locītavai asinsriti. Lai rezultāts būtu ar labu iznākumu, tad papildus var pielietot fizikālās procedūras un arī regulāri fizioterapeita apmeklējumu, kamēr tiek panākts locītavas kustību atjaunošanās un tūskas mazināšanās....
Atbild:
Ilze Bērziņa, FRM ārste
Labdien! Tūskas mazināšanai var lietot aukstuma aplikācijas: uz rokas uzliek sausu drānu, tad aukstuma paketi (vai saldētu dārzeņu paku) uz 15-20 minūtēm. Atkārtot var vairākas reizes dienā. Sēžot roku turēt augstāk - uz spilvena vai tml. Kustību atjaunošana pirkstu un plaukstas locītavā būs sāpīga. Pirms vingrošanas var ieņemt kādu pretsāpju medikamentu (Ibumetin vai Ultracod, vai tml.)....

Fizioterapija, rehabilitācija

Kā tikt galā ar trauksmi, nomāktību, pārāk lielu analizēšanu?
Labdien!

Man ir ļoti samilzušas problēmas. Zaudēts darbs, sūdzības par bērna uzvedību pirmsskolā, finansiālas problēmas, u.tml. Katra diena paiet kā elle, godīgi sakot. Šovakar, nākot no veikala, 2 pusaudži mani par cūku nosauca. Šī frāze mani iedzina asaru uzplūdumā. Man ir 26 gadi, nesaprotu, kāpēc vispār mani tas aizskāra. Bet jo ilgāk es atrodos mājās, jo trakāk paliek. Nav dzīvesprieka, nekā. Pamostos no rīta un domāju, kaut atrāk vakars pienāktu, lai var iet atpakaļ gulēt. Man visu laiku jau kādus gadus piecus trīc rokas, ja sanervozējos, tad trīce ir pastiprinātāka nekā parasti. Iepriekšējā darba vietā kolēģi nekaunējās mani izsmiet par svaru, ka es esot lēna kā koka lelle, iesper man pa ceļgaliem un parauj aiz ausīm. Regulāri tika kliegts virsū, ja kaut kādu kļūdu pieļāvu vai nesadzirdēju doto komandu. Darbs bija fiziski smags, kokapstrādē. Protams, sakarā ar visu situāciju pasaulē uz laiku atlaida lielāko daļu cilvēku. Solījās, ka pasauks mani atpakaļ. Bet nekā. Jo es jūtu, ka par mani ir bijušas sūdzības un tieši draudi arī bija, ka tāpēc vairs arī atpakaļ nepieņems. Visu laiku biju tur drūma, bet man vienkārši pārmeta, ka esmu dīvaina, iedomīga utt. Es nepārdzīvotu par to tik ļoti (par darbavietas atgūšanu), bet tā bija vienīgā vieta, kuru varēju savienot ar bērnu. Uz pilsētu izbraukāt es nevaru. Nezinu, ko iesākt. Bet es tāda nomākta esmu bijusi jau kopš pusaudžu gadiem. Bet tagad viss ir vienkārši par daudz un, rakstot šo tekstu, asaras birst kā pupas. Kā sev iemācīt kontrolēt emocijas? Kur vērsties? Pie ģimenes ārsta nevēlos, dzīvoju mazā miestā un diez vai sapratīs manu problēmu, drīzāk norakstīs uz to, ka esmu slinka.

Paldies!
Atbild:
Lolita Dalbiņa, psihiatrs
Labdien! Pēc stāstītā saprotu, ka trauksmaina jūtaties jau ilgstoši, taču pēdējā laikā problēmas situāciju pasliktinājušas. Iesaku laicīgi vērsties pie psihiskās veselības speciālista - psihoterapeita vai psihiatra, kurš varēs izvērtēt Jūsu psihisko stāvokli un nozīmēt ārstēšanu. Psihiatrs ir tiešās pieejamības speciālists un ģimenes ārsta nosūtījums nav nepieciešams. Lai veicas! Ar cieņu,...

Psihoterapija / psihiatrija

Vai pēc vēlu atklātas boreliozes, ārstētas ar doksaciklīnu, ir jāveic kādi izmeklējumi?
Labdien!

Vai pēc vēlu atklātas boreliozes (polineirīta forma), ārstētas ar doksaciklīnu, ir jāveic kādi izmeklējumi? Simptomi pārgāja, bet reizēm ir sajūtas kā pirms ārstēšanas. Kādi ir izārstēšanas kritēriji?

Paldies!
Atbild:
Pāvels Naumovs, ārsts homeopāts
Labdien! Vai diagnoze - "polineirīts" ir apstiprināta ar elektromiogrāfiju? Jums jānodod analīzes Borrelia burgdorferi IgM un IgG antivielu noteikšanai. Pozitīvas atrades gadījumā jāveic Borrelia burgdorferi IgM un IgG padziļinātas izpētes tests. Specifiskas IgG antivielas var atrast vairāk nekā 90% Jūsu gadījumā pacientu. Ja IgG Av būs ievērojami paaugstinātas, bet IgM Av – zemos skaitļos vai vispār vairs nav nosakāmas, tas liecina par neefektīgu antibiotiku terapiju. Šajā gadījumā rekomendēju...
Atbild:
Dr. Anda Kariņa
Labdien! Pareizi būtu apmeklēt ārstējošo ārstu, lai izrunātu tālāko taktiku. Ir iespējams noteikt atkārtotas analīzes pēc laika, lai redzētu antivielu līmeņus. Tie parasti krītās pēc ārstēšanas, bet nav izmantojami kā ārstēšanās rezultāta kritērijs. Nepieciešamības gadījumā vēlama neirologa un infekcionista konsultācija....

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Sāpes žoklī - pie kā vēl vērsties un kā ārstēt?
Labdien!

Pirms divām nedēļām - nedēļas ietvaros - tika veiktas trīs dažādas manipulācijas pie dažādiem speciālistiem. Pirmā tika veikta zobu higiēna - ar lāzeri noņemts liels
zobakmens. Bija iespēja neplānoti tikt pie ķirurga un pēc 4 dienām tika izrautas apakšžokļa kreisās puses nodrupušās zobu saknes sestajam un septītajam zobiem.
Uzliktas šuves, asins recekļi neizkrita. Nakamajā dienā nekādu sāpju un diskomforta nebija, un tāpēc neatcēlu jau sen ieplānoto priekšzoba plombēšanu. Tātad trīs dienas pēc raušanas jutos labi un tika salabots augšžokļa pirmais kreisais zobs.

Uz doto brīdi trūkst visi astotie zobi (izrauti vairāk nekā pirms 5 gadiem), apakšžokļa kreisais piektais zobs (izrauts pirms gada) un arī apakšžokļa labais septītais zobs (arī izrauts pirms gada). Jau vairāk par gadu ēdu tikai uz labo pusi. Grūti, bet pieradu.
Žoklis mēdza pakrašķēt, bet pilnīgi bez sāpēm. Zinu arī, ka naktī zobus negriežu.

Bet pēc pēdējās reizes pie zobārsta, kad salaboja pirmo aukšžokļa kreiso zobu, nākamajā rītā pamodos ar sāpēm žoklī labajā pusē, sākot no apakšžokļa zem labā sestā zoba, līdz pat ausij.Bija sestdiena un arī visa svētdiena pagāja šādā stresa stāvoklī. Internetā atradu informāciju, ka, iespējams, man ir izmežģīts žoklis un, pirms tieku pie kāda ārsta, ir jāveic vaigu saišu un zemmēles, un kakla saišu pašmasāža. Sāku masēt 2. dienā. Jutu mazu, bet stāvokļa uzlabošanos. Un pirmdien beidzot sazvanīju klīniku, kurā laboju priekšzobu, un izklāstīju situāciju galvenajam ārstam. Viņš ar 99% pārliecību skaidroja, ka salabotais priekšzobs nekādi nevarētu būt izraisījis sāpes un žokļa nepilnvērtīgu atvēršanos. Ieteica griezties pie ķirurga, kas rāva tos divus zobus.

Sazvanīju arī ķirurģi un arī viņa skaidroja, ka sāpes pretējā žokļa pusē, nekādi nevar būt saistītas ar pirms nedēļas izrautajiem diviem zobiem. Tomēr uzaicināja uz apskati un arī izrauto zobu smaganu šuvju izņemšanu. Aizbraucu. Tika veikta šuvju izņemšana, apskate sāpošajam žoklim un zobiem, un tika ieteikts turpināt pašmasāžu. Un secināts, ka varbūt ir bijusi žokļa pārpūle no šiem trim apmeklējumiem un vajadzētu ar laiku šim stāvoklim pāriet.

Taču... Mute arvien neveras vaļā vairāk par divu pirkstu platumu. Ēdu arvien uz labo (sāpošo pusi) un košļāšanas izjūtas, kopš ir sāpes, ir mainījušās. Ēdot uzmanīgi, ir vairāk diskomforts nekā sāpes... Iesāpas asi, ja nepiedomājot pēkšņi pagriežu žokli.

Pie kāda ārsta vērsties, lai noskaidrotu, kas īsti noticis, un kā to ārstēt?

Man ir 39 gadi un man kā cilvēkam, kas vienmēr ļoti plaši varējis atvērt muti, tagad ir grūti normāli bez piedomāšanas nokost bulciņu vai banānu.

Paldies!

Ar cieņu,
Atbild:
Dr. Svetlana Piskunova
Labdien! Iesaku atkārtoti vērsties pie sava stomatologa-ķirurga konsultācijai un papildu vispārējai ārstēšanai. Ar cieņu,...

Zobārstniecība / mutes veselība

Par ko var liecināt sirdsklauves un kamols kaklā?
Labdien!

Mani jau kādus 3 mēnešu nomoka ik palaikam sirds klauves. Miera stāvoklī vienkārši sāk strauji dauzīties sirds. Pēdējo reizi bija tā, ka dušā sajutos slikti dēļ tā, ka sāka sirds klauvēt. Mērot bija 120 sitieni minūtē. Sirdi nekad vēl neesmu pārbaudījusi, bet nezinu, vai tam ir pamats. Internetā izlasīju par vēl citu simptomu kā kamolu kaklā, arī šis man uznāk ik pa laikam, tā it kā būtu kaklā kaut kas iesprūdis. Par šo esmu bijusi pie ārsta, saka, ka viss kārtībā gan ar kuņģi, gan vairogdziedzeri. Man ir 25 gadi, sveru 62 kg un agums 1,65 m. 6 mēnešu laikā arī nokritos svarā par 10 kg. Vai ir iemesls pārbaudīt sirdi, vai velti satraucos?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Pēc apraksta spriežot, tā visdrīzāk ir veģetatīvā distonija, bet bez izmeklējumiem neko pateikt nevaram. Ieteicama vizīte pie kardiologa, lai pārliecinātos par sirds veselību. Ar cieņu, www.vs888.lv...

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma

Dzimumlocekļa asiņošana - kā rikoties?
Labdien!

Ir tāda lieta, pēc dzimumakta ar sievu sākās dzimumlocekļa asiņošana, asinis nāca caur locekļa kanālu. Sākumā bija diezgan daudz, bet pēc kādas stundas to bija mazāk. Arī pa nakti tāpat nāca mazliet asinis un no rīta arī vēl smērējās. Kā rīkoties?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Jums ieteicama vizīte pie urologa. Ar cieņu, www.vs888.lv...

Uroloģija / nefroloģija

Kamola sajūta kaklā, atvilnis, kuņģa dedzināšana - ko lietot, lai atvieglotu pašsajūtu?
Labdien!

Ir kamola sajūta kaklā, apsārtis kakls, atvilnis. Dakteris izrakstīja "Escadru", bet 2. dienā sākās dedzināšana, pat nevarēju gulēt naktī. Dakteris nomainīja pret "Nolpaza"; arī 3. dienā sākās diskomforts un dedzināšana, kuņģī pilnuma sajūta. Dzēru "Almagel" un oglīti. Pirms tam nebija dedzināšanas, tikai kamols kaklā un diskomforts, dedzināšana uz mēles. Sapratu, ka nevaru dzert "Omeprazolu". Vai tā tas varētu būt? Jo LORs brīnās, ka no "Omeprazola" ir sliktāk, un teica, ka tas ir GERS (gastroezofageālais reflukss). Uz kobru jāgaida vēl 10 dienas. Kas tas varētu būt un ko es varētu lietot? Protams, ievēroju diētu, nedzeru skābu, kafiju.

Paldies!
Atbild:
Pāvels Naumovs, ārsts-homeopāts
Labdien! Varu ieteikt Jums izvēlēties holistisku pieeju - pārbaudīt organisma vājās vietas ar pulsa diagnostiku un sekojošo homeopātisko korekciju. Ar cieņu,...

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Par ko var liecināt šīs pazīmes pēc avārijas kontracepcijas lietošanas?
Labdien!

Notika pārtrauktais dzimumakts, tika izdzerta avārijas kontrocepcijas tablete, bija slikta dūša, balti izdalījumi un bieža urinēšana. Pēc nedēļas parādījās temperatūra 37,5, velkoša sajūta vēdera apakšdaļā, vēdera pulsācija apakšdaļā un uz labo sānu, caureja, slikta dūša, piepūsts vēders, nav vēlmes ēst. Sāp urīnpūslis un ir bieža urinēšana. Mēnešreizes kavējas par vienu dienu, ir balti smērējumi, grūtniecības tests rāda negatīvu rezultātu. Par ko tas varētu liecināt?

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Ir divas problēmas: 1. Pēc avārijas kontracepcijas lietošanas menstruācijas nevar gaidīt ierastajā laikā, jo ir ticis izjaukts ierastais hormonālais ritms. 2. Ņemot vērā, ka dzimumakts ir bijis neaizsargāts, spriežot pēc apraksta, ir iegūta kāda seksuāli transmisīva saslimšana. Ir jādodas pie ginekologa vai ģimenes ārsta....
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs
Labdien! Tā vienkārši, visticamāk, ir sakritība. Ir jānodod urīna analīze un urīna uzlējums....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vienu reizi mēnesī lauž kaulus, paceļas temperatūra un ir aukstuma sajūta - kas varētu būt pie vainas?
Labdien!

Ir tāda situācija, ka 1 reizi mēnesī, jau 3. mēnesi pēc kārtas jau, sāk lauzt kaulus kājām, paceļas temperatūra un ir aukstuma sajūta. Kas varētu būt pie vainas?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888
Labdien! Minētās sūdzības varētu liecināt par hronisku iekaisumu, tāpēc ieteicams izmeklēties, lai noskaidrotu sūdzību cēloņus. Ar cieņu, www.vs888.lv...
Atbild:
Dr. Anda Kariņa
Labdien! Noteikti jādodas pie ārsta veikt izmeklējumus. Jāveic asinsanalīzes, jāpārbaudās uz A grupas beta hemolītisko streptokoku, jo šobrīd tas aktīvi cirkulē sabiedrībā. Vienmēr paliek arī jautājums par eksotiskām slimībām. Ja pirms 3 mēnešiem bijāt valstīs, kur ir malārija, tas arī jāapsver un asinsanalīzē jāapskata. Īsāk sakot, nepieciešama izmeklēšana....

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Izdalījumi pēc dzemdes amputācijas - vai vērts uztraukties?
Labdien!

Apmēram divus mēnešus atpakaļ tika veikta dzemdes amputācija, atstājot vien olnīcas. Pēc šīs procedūras mēnešreizēm vajadzētu vairāk vispār nebūt, bet tomēr parādījušies asiņaini izdalījumi no maksts. Bieži periodiski sāp abi sāni vai vēdera lejasdaļā. Sāpes nav neizturamas, bet vai ir vērts uztraukties?

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Jums ir saglabātas olnīcas, tādēļ organismā notiek visi normālie hormonālie cikli un olnīcas darbojas. Jaunākām sievietēm tiek veikta tā sauktā augstā amputācija, kad tiek saglabāta neliela daļa dzemdes un notiek menstruācijas, tikai nelielā apjomā. Uztraukumam nav pamata....
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs
Labdien! Nelielie smērējošie izdalījumi var būt pēc operācijas. Bet labāk vērsties pie ārsta, lai dakteris apskata....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Plīsumi anālās atveres zonā - kā veicināt dzīšanu?
Labdien!

Pec dzemdībām ik pa laikam (precīzāk 5 gadu laikā tikai 2 reizes) aktivizējas hemoroīdi,bet šoreiz jau otro reizi man ir izveidojušies plīsumi anālās atveres zonā, jo vēdera izeja ir stingrāka. "Posterisan" īsti nelīdzēja veicināt dzīšanas procesu. Un, kā liekas, ka paliek labāk, tā atkal cietāka vēdera izeja padara sapīgu šo procesu un plīsumi nespēj dzīt. Asiņošanas nav. Dzeru "Detralex", uz āru arī nekas nelien. Vai ir kāda ziede, ko varētu pasmērēt, lai veicinātu dzīšanu, un cik ilgā laikā varētu sadzīt? Jo šobrīd problēma ilgst jau 2 nedēļas.

Paldies!
Atbild:
Ilze Paegle, farmaceite, "Intas" aptiekas vadītāja
Labdien! Jums noteikti vajag panākt normālu vēdera izeju - lietot vairāk dārzeņusun šķiedrvielu. Kamēr būs cietāka vēdera izeja, šī problēma pastāvēs. Dziedēšanai varu ieteikt regulāri apmazgāties - arī pēc katras vēdera izejas - un lietot kādu dziedējošu un aizsargājošu krēmu (jautājiet aptiekā). Iesaku konsultēties arī ar ārstu....

Proktoloģija

Ko nozīmē jēdziens "dzemde iet uz aizmuguri"?
Labdien!

Vēlētos uzzināt, ko īsti nozīmē šis sarunvalodā lietotais jēdziens "dzemde iet uz aizmuguri"?

Kur tieši un kādā veidā būtu iespējams pārbaudīt, vai šis stāvoklis ir radies dzīves laikā, (kādas slimības dēļ u. tml.), vai arī tas ir iedzimts?

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Lielākajai daļai sieviešu dzemde ir vērsta uz priekšu. Ja maksts drīzāk atrodas uz aizmuguri, taisnās zarnas vai mugurkaula virzienā, dzemde parasti ir noliekta uz priekšu, vēdera priekšējās sienas virzienā. Apmēram 25% sieviešu dzemde ir retroverta. To sauc arī par dzemdes retroversiju. Tā ir tikai anatomiska īpatnība, nevis anomālija. Dzemde iet atpakaļ, mugurkaula virzienā. Saskaņā ar pašreizējiem medicīniskajiem datiem šī īpatnība nav iedzimta. Šī anatomiskā atšķirība neaizkavē...
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs,
Labdien! Tas ir dzemdes novietojums mazajā iegurnī. To var redzēt, taisot ginekoloģisko ultrasonogrāfiju....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Par ko var liecināt spazmveidīgas sāpes dzemdē un maksts ieejā un vai tas ir kā saistīts ar adenomiozi?
Labdien!

Parādījās lielas spazmveidīgas sāpes dzemdē un maksts ieejā pēdējos ciklos. Ginekologs uztaisīja skrīningu un pateica, ka ir adenomioze, bet ka tas nekas traks nav un īpašu ārstēšanu nevajag. Tagad ir parādījušies arī brūni izdalījumi pirms mēnešreizēm, cikls šobrīd kavējas, bet ir velkošas sajūtas olnīcās. Par ko tas varētu liecināt un vai tas ir kā saistīts ar adenomiozi?

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Diemžēl attālināti nevar noteikt, kas izraisa Jūsu sūdzības. Tā varētu būt arī adenomioze, tomēr, ja situācija ir mainījusies, dodieties pie sava ginekologa, kas jau ir izmeklējis....
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs
Labdien! Adenomioze nav saistīta ar Jūsu sūdzībām. Iemesls var būt cits....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Cik ilgi var būt lomplikācijas pēc lāzerprocedūras?
Labdien!

Man 2023. gada 25. janvārī Biķernieku Oftalmoloģijas klīnikā veica lāzerprocedūru, laikam saucas- Sekundārā kataraktas šķelšana ar lāzeru. Ārsts brīdināja, ka pēc procedūras var būt kaut kādi redzes kropļojumi. Man tādi arī bija: pie acs kustībām acs priekšā visu laiku kustējās tāds kā pelēks kustīgs mākonis.

Man ir tikai viens jautājums: cik ilgi šāds redzes kropļojums var būt? Ja tas ir normāli un ar laiku redze noskaidrosies, nav problēmu. Ja tas ir pārāk ilgi, vai man ir jāvēršas pie oftalmologa.
Jau ieprieš paldies par atbildi.
Ar cieņu Līga Lube
Atbild:
"Latvijas Amerikas acu centrs"
Labdien! Konsultējoties ar operējošu ķirurgu Jūsu jautājumā par redzes traucējumiem pēc lāzerprocedūras Sekundārā kataraktas šķelšana, daktera atbilde bija sekojoša, - ka šāds redzes kropļojums var saglabāties ilgstoši vai pat neizzust, bet pacients ar laiku pie tā pierod. Ar cieņu,...

Acis, optika / acu veselība

Par ko var liecināt izsitumi un nieze intīmajā zonā?
Labdien!

Esmu 20 gadīga sieviete un man ir viens partneris. Lietoju kontracepcijas tabletes "Sidratella". Ik pa laikam (gandrīz katru mēnesi) man intīmajā zonā rodas nieze un kasot rodas dedzinoša sajūta. Kā arī ir tādi kā sarkani izsitumi, kairinājums. Izdalījumi normāli un nesmird. Nu jau sāku apšaubīt, ka tā ir piena sēne. Iepriekšējās reizēs pārgāja pats no sevis pēc kāda laika vai arī lietojot svecītes. Šoreiz kairinājums jau ir teju 3 nedēļas. Pie ārsta netieku. Kādi varianti, kas tas varētu būt un kā to ārstēt?

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Neredzot situāciju, nevar noteikt diagnozi. Tā varētu būt gan ādas, gan ginekoloģiska saslimšana. Varbūt lietojiet nepareizus intīmās kopšanas līdzekļus? Iesaku lietot tikai aptiekā nopērkamus līdzekļus, nenēsāt ikdienas ieliktnīšus, stringus, neelpojošu veļu un apģērbu....
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs
Labdien! Iemesli var būt daudz un dažādi. Bez apskates un analīzēm diemžēl nevaru pateikt....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai ginekologs var vecākiem izstāstīt, ka bērns zaudējis nevainību?
Labdien!

Man ir 16 gadi. Gatavojos iet pie ginekologa ( nav 1. reize) un domāju par to, vai ārsts pavēstīs maniem vecākiem to, ka esmu zaudējusi nevainību?

Dodos pie ārsta, jo kavējas menstruācijas un sāp vēdera lejasdaļā. Internetā izlasīju, ka tas ir pirmsmenstruāciju sindroms, bet gribu uzzināt, vai viss ir labi, tomēr baidos, jo ar vecākiem par šo nerunājam un nezinu, vai ārsts var pastāstīt viņiem par nevainības zaudējumu. Lasīju, ka no 16 gadu vecuma ārstam nav tiesību stāstīt vecākiem.

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Uztraukumam nav vietas. Ārstam nav tiesību informēt vecākus. Var droši doties pie ārsta....
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs
Labdien! No 16 gadiem Jūs varat nākt pie ginekologa bez vecākiem....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Sāpīga pumpiņa uz mēles - kā mazināt diskomfortu?
Labdien!

Uz mēles gala uzmetušās divas sāpīgas, mazas pumpiņas. Jau trešo dienu nepāriet. Ar aci tās pat ir pagrūti saskatīt, tādā pašā krāsā kā pārējā mēles virsma. Sāp tad, ja tām pieskaras. Arī agrāk ik pa laikam tādas ir bijušas, bet nākamajā dienā jau pāriet.

Kā mazināt diskomfortu?

Paldies!
Atbild:
Svetlana Piskunova, zobārste
Labdien! Lai noskaidrotu iemeslu Jūsu diskomfortam, lūdzu, apmeklējiet Mutes medicīnas centru Rīgas Stradiņa universitātes stomatoloģijas institūtā. https://stomatologijasinstituts.lv/pakalpojumi/mutes-medicinas-centrs/ Ar cieņu,...

Zobārstniecība / mutes veselība

Dzemdes kakla vēzis - kādas ir iespējamās sekas, atliekot ārstēšanu?
Labdien!

Man noteica dzemdes kakla vēzi - stadija IB2. Ja pareizi sapratu, tad būs nepieciešama operācija un apstarošana, kaut arī pirms 2 gadiem bija veikta elektroekscīzija. Vēlos uzzināt, kādas ir iespējamās sekas, ja atlikšu ārstēšanu, jo finansiāli patreiz nespēju to atļauties?

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Vēzis jāārstē nekavējoties. Neārstēšanas sekas ir ielaista forma un attiecīgi samazinātas izārstēšanas iespējas. Neviens iemesls neattaisno novēlotu vēža ārstēšanu. Tas var novest pie letālām sekām. Latvijā onkoloģisko slimību ārstēšana ir bez maksas, tādēļ atrunas par finansēm ir nevietā....

Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas

Vai drīkst katru dienu lietot tīru kolagēna pulveri locītavu veselībai?
Labdien!

Vai drīkst katru dienu lietot tīru kolagēna pulveri locītavu veselībai?

Paldies!
Atbild:
Dr. Elena Priedeslaipa, nutriciologs, Lifestyle medicine
Labdien, Vineta! Ja es pareizi izprotu jūsu situāciju, tad šeit ir 2 jautājumi, uz kuriem arī atbildu: 1. Tīru kolagēna pulveri drīkst lietot katru dienu (ja nav individuālu veselības ierobežujumu; 2. Locītavu veselībai kolagēns var arī nepalīdzēt (var arī palīdzēt) - atkal individuāli jāskatās kopumā, kas un kā notiek organismā....

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai iespējams normalizēt asinsspiedienu, nepierodot pie zālēm?
Labdien!

Ģimenes ārstu izdodas sastapt reti, tādēļ pajautāšu.

Man ir 48 gadi, apmēram divus mēnešus izjūtu vieglas sāpes un spiedienu galvā, deniņu rajonā. Dienas laikā sāpes pāriet un atkārtojas. Katru dienu mērot vidēji asinsspiediens 150/95 (agrāk bija zems 110/75). Analīzēs trombocīti 414, ferritīns 10.2 (vienīgie neatbilstošie normai, agrāk zems bija tikai ferritīna līmenis). Neslimoju ar hroniskām slimībām, esmu kalsna, nesmēķēju. Ģimenes ārsts izrakstīja zāles "Perinevaa 4mg" un homeopātisku nervu nomierinošu līdzekli. Ļoti nevēlos pie zālēm pierast un lietot visu mūžu. Vai iespējams normalizēt asinsspiedienu, nepierodot pie zālēm?

Paldies!
Atbild:
Dr. Anda Kariņa
Labdien! Jūsu vecumā tuvojas menopauze un ar to var saistīties dažādas veģetatīvās nervu sistēmas regulācijas novirzes. Iespējams, ka arī svārstīgais asinsspiediens, slikta stresa tolerance ir premenopauzes izraisīta. Tāpat ap šo laiku var parādīties primāra arteriāla hipertenzija (paaugstināts asinsspiediens), kas ir ģenētiski ieprogrammēta. Šai tik izplatītai slimībai cēlonis nav zināms. Iesaku konsultēties ar savu ģimenes ārstu, veikt 1 nedēļu 2 reizes dienā asinsspiediena mērījumus pirms...

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma

Sūrstoša sajūta pēc urinēšanas - vai var būt saistība ar uzņemtā ūdens daudzumu?
Labdien!

Man jau kādus 2 mēnešus pēc urinēšanas ir sūrstēšana makstī. Biju pie ginekologa, noņēma analīzes - viss ir perfekti. Aizgāju nodot arī urīna analīzes, tās arī bija ļoti labas. Lika lietot vaginālās svecītes, diemžēl tās nepalīdz. Bet ikdienā lietoju ļoti maz ūdens. Kad esmu daudz izdzērusi ūdeni, pēc urinēšanas nekas nesūrst, bet, ja neesmu pietiekoši uzņēmusi ūdeni, tad sūrst . Vai tas tiešām varētu būt iemesls ? Varbūt tā ir tikai sakritība?

Paldies!
Atbild:
Maija Dace Broša, ginekologs
Labdien! Jā, visticamāk, ūdens trūkums izraisa šādu parādību. Ar urīnu tiek izvadītas vielas, kas organismā ir liekas: sāls, dažādas asas garšvielas u tt. Ja dzerat par maz, urīns ir koncentrēts, un kļūst kodīgs. Analīzi tas neietekmē. Rezultātā urinējot tiek apskalota maigā dzimumorgānu gļotāda un rodas dedzināšana....
Atbild:
Dr. Kristina Bojuta, Sievietes veselības centrs
Labdien! Jā, tas varētu būt par iemeslu. Dienā jāuzņem apmēram 1.5-2 l ūdens....

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā tikt galā ar dusmu uzliesmojumiem?
Labdien!

Vēlētos padomu. Jau vairāk nekā pusgadu manī ir dusmas, aizvainojums, niknums, ko man ļoti grūti savaldīt. Dažreiz pašai bail no sevis. Es varu kādu apvainot, pazemot utt. Man ir viegla garīga atpalicība, nestrādāju un nemācos, uz pasauli, īpaši cilvēkiem, raugos negatīvi. Man nav ne ambīciju, ne plānu. Apmeklēju psihiatru, zāles dzeru. Ko vēl man darīt, pie kā vērsties? Esmu gājusi pie psihologiem, bet apmeklējumi beigušies ar manu kliegšanu, jo, tiklīdz es jūtu, ka mani pazemo, noliek, nonievā vai pārmet, man nav savaldības, jo man kā ihtiozes slimniecei bija daudz pazemojumu bērnībā un fiziskā vardarbība. Joprojām to atceros, plūkāju ārā matiņus no intīmās zonas un lieku mutē, tas jau no dziļas bērnības. Lūdzu kādu ieteikumu, būšu pateicīga. Man vajadzīga palīdzība.

Paldies!
Atbild:
Laura Freimane, psihiatrs
Labdien! Ar dusmām un aizvainojumu noteikti jāturpina strādāt ar psihologu. Psihologs noteikti necenšas Jūs pazemot. Ja nav izveidojies kontakts ar esošo psihologu, var to nomainīt pret citu. Varat arī šis problēmas pārrunāt ar Jūsu ārstējošo psihiatru, varbūt nepieciešams pamainīt terapiju. Ar cieņu,...
Atbild:
Diāna Neperte, Psihiatriskās palīdzības dienesta Ambulatori konsultatīvās nodaļas vadītāja
Labdien! Psihologa konsultācijas būtu lietderīgas tikai tad, kad ar piemeklētu medikamentu shēmu sāciet justies mierīgāk. Ja kādu psihiatru darba rezultāts līdz galam neapmierina, droši vajadzētu pamēģināt nokonsultēties pie kāda cita par turpmāko ārstēšanos. Latvijā ir pieejams plašs dažādu medikamentu klāsts, lai varētu pielāgot individuālu zāļu kombināciju. Ja ambulatorā ārstniecība efektu nedod, ir iespējas izšķirties par stacionāru ārstēšanu, kur iespējama gan medikamentu pielāgošana, gan...
Atbild:
Ieva Muižarāja, klīniskais psihologs
Labdien! Dusmas ir normālas cilvēka emocijas. Mēs bieži jūtamies dusmīgi, ja mūsu mērķi tiek izjaukti vai kad mēs uztveram, ka citi mūs izmanto, vai pārkāpj mūsu robežas. Emocijas sagādā problēmas, ja tās tiek piedzīvotas pārāk bieži vai intensīvi. Lasot Jūsu stāstu, saprotu, ka dusmas ir parādījušās pēdējā pusgada laikā. Noteikti vērts būtu paskatīties, kas šajā laika posmā ir noticis. Ja ir vēlme saprast sevi vairāk un savas emocijas, un kā tās regulēt, visslabāk būtu doties pie speciālista, psihologa vai...

Psihoterapija / psihiatrija