Kāpēc ir tumši gudrības zobi?
Labdien!

Izauguši visi gudrības zobi (vecums 30). Bez komplikācijām un pareizās vietās, BET ir krietni tumšāki nekā pārējie. Nesāp, nepampst, neiekaist, citi zobi veseli un balti. Kāpēc tā?
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Dažādiem zobiem var būt dabiski dažāda krāsa.

Lai pārliecināties, vai zobi ir veseli, jāapmeklē zobārstu.

Esiet vesels!

Zobārstniecība / mutes veselība

Vai ir citas tālredzības ārstēšanas metodes zīdainim?
Labdien!

Zīdainim 7 mēneši. Pārbaudot redzi, ārsts konstatēja tālredzību - vienai acīj +5.5, otrai acīj +6, kā arī šķielēšanu vienai acīj uz iekšu.

Izrakstīja pastāvīgai nēsāšanai brilles +4 un +4.5.

Uz jautājumu, cik ilgi vajadzēs koriģēt redzi, ārste noteica, ka visu mūžu, vai arī, kad izaugs, varēs taisīt operāciju.

Ģimenē nevienam acu problēmu bērnībā nav bijis. Jautājumi: Vai zīdainim, regulāri nēsājot brilles, var uzlabot redzi un novērst šķielēšanu? Vai ir citas tālredzības ārstēšanas iespējas un labāki rezultāti?
Atbild:
"Acu veselības centrs", "Acu veselības centrs", SIA
Labdien!

Diemžēl, kamēr nav apskatīts bērns, ārsts nevar sniegt konsultāciju, jo ir vēl daudz jautājumu, uz kuriem ārsts grib dzirdēt atbildes. Varam Jums ieteikt konsultāciju pie dr.Aritas Danilānes. Viņa ir bērnu oftalmologs, kā arī speciālists šķielēšanā. Pie viņas var pierakstīties gan uz valsts apmaksātām vizītēm, gan maksas.

Acis, optika / acu veselība

Pie kāda ārsta vērsties?
Labdien!

Aptuveni pusgadu ir radušās mainīgās sajūtas labajā rokā un kājā, šķietami uz nervu pamata. Tās izpaužās kā dedzinoša, stīva sajūta, kas vienu dienu ir manāma rokā un nākamajā dienā labajā kājā, var mainīties vairākas reizes dienā, var būt sajūtas abos locekļos vienlaicīgi. Rokā sajūtas var būt līdz elkonim vai līdz plecam, citreiz izstarojās uz krūtīm. Muskuļu spēks gan rokā, gan kājā nav mainījies. Neregulāri nodarbojos ar sportu, pārsvarā skriešana. Darbs ofisā ar datoru, sēdošs Principā jautājums, pie kura ārsta, lai vēršos, vai tas būtu neirologs?
Atbild:
Medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Jums jāvēršas pie neirologa.

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Kāda ir iespēja, ka pēc pirmās reizes esmu stāvoklī?
Sveiki!

Man bija pirmā reize, bet neizmantojām kontracepciju, un man bija ovulācija. Ir pagājušas 2 nedēļas, un man nav sākušās menstruacijas, bet ir simptoni kā pirms menstruacijam. Vai pēc pirmās reizes var kavēties menstruacijas un kāda ir iespēja, ka esmu stāvoklī?
Atbild:
Medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Arī pirmajā mīlēšanās reizē var iestāties grūtniecība, īpaši, ja dzimumakts noticis ovulācijas laikā. Taču menstruāciju kavēšanās cēlonis tāpat var būt arī citi faktori, piemēram, paaugstināts stresa līmenis. Lai noskaidrotu, vai iestājusies grūtniecība, veiciet grūtniecības testu.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā rīkoties, ja pēc gripas pazudusi oža?
Labdien!

Vēlos jautāt par tādu lietu - pēc izslimotas gripas man ir pazudusi oža. Slimošanas laikā iesnu nemaz nebija, tikai augsta temperatūra, klepus. Kā rīkoties ir pareizi - gaidīt un cerēt, ka gan jau tā pēc laika uzradīsies, vai arī ārsta palīdzība un padoms jāmeklē pēc iespējas ātrāk?
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Daļai cilvēku var būt ožas zudums pēc augšējo elpošanas vīrusu slimībām, tai skaitā gripas. Mehānisms nav zināms, bet domājams, ka tiek bojātas ožas receptoršūnas (uztvērējšūnas ) deguna gļotādā. Parasti kaut kāda ožas sajūta tomēr saglabājas, bet, iespējams, ka to grūti konstatēt.

Spontāna ožas atjaunošanās var būt pat gadu pēc ožas zuduma. Ja šādi gadījies vienreiz un oža atjaunojusies, ir lielāka iespēja, ka ožas atgriešanās notiks atkal. Tomēr ožas zudumam var būt arī citi cēloņi un labāk tomēr apmeklēt LOR speciālistu un izmeklēties.

Literatūrā apraksta agrīnu ožas trenēšanu (ostot dažādas augu eļļas), kas veicina ožas atjaunošanos. Nezinu, vai tiešām oža uzlabotos, bet noteikti nevar kaitēt.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kā organismu ietekmē ūdens ar hloru?
Labdien!

Šobrīd dzīvoju Anglijā un šeit no krāna tek ūdens ar hlora garšu. Vai tādu ūdeni var dzert? Kādu ietekmi uz cilvēka organismu un ādu atstāj hlorainā ūdens lietošana ikdienā kā dzeršanā, tā mazgājoties? Paldies.
Atbild:
Iveta Līce, Līces I. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Mazgāties tādā ūdenī var, bet dzert gan neieteiktu, jo tas var ietekmēt dzimumhormonu sintēzi. Pirms dzeršanas ūdeni vajag filtrēt vai labāk to pirkt veikalā.

Veselīgs uzturs

Vai, lietojot 4 pilienus Viganotola dienā, es nenodarīšu kaitējumu bērnam?
Labdien!

Gribēju uzklausīt vēl kāda cita speciālista viedokli. Esmu 13. grūtniecības nedēļā. Analīzēs uzrādījās, ka man ir D vitamīna deficīts organismā (17,6 (norma no 30-100) (ng/mL).

Ginekoloģe rekomendē lietot 4 pilienus Vigantola dienā. Vigantola instrukcijā rakstīts, ka dienas ieteicamā deva 1 piliens, un rakstīts, ka: “Pārdozēšanas gadījumā (kalcija dadzuma pieaugums asinīs, transplacentāra vitamīna D metabolītu pāreja uz augli) pastāv paaugsnāts risks attīstīties iedzimtām anomālijām – fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem, īpašai aortas stenozei formai. Tādēļ grūtniecības laikā Vigantol Oel ir jālieto ar īpašu piesardzību.”

Vai ar 4 pilienu lietošanu dienā es nenodarīšu kaitējumu bērnam?

Paldies! Ar cieņu, Inga
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien.

D vitamīns ir svarīgs gan Jums, gan Jūsu bērna attīstībai, tāpēc tā lietošana ir svarīga gan pirms, gan grūtniecības laikā. Rekomendējamā deva grūtniecēm būtu 500-1000SV jeb 1-2 pielieni dienā. Kā Latvijas iedzīvotājai es Jums rekomendētu lietot pa 2 pilieniem dienā reto saules staru dēļ.

D vitamīna lietošana grūtniecēm ir droša, un lai arī pamācība rakstītas iespējamās sekas, ko var izraisīt tā pārdozēšana, tad tā ir pavisam neliela.
Papildus būtu jāapsver arī kalcija lietošana uzturā.

Cieņā,
Jurģis Vītols
JV klīnika

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Pie kāda ārsta vērsties?
Labdien!

Man ir grūti atcerēties cilvēku sejas un nespēju atcerēties vārdus. Ilgstoši meklēju vajadzīgos vārdus. Mēdzu zaudēt līdzsvaru. Pie kāda ārsta vērsties?
Atbild:
Violeta Hrikina-Seredenko, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"
Labdien!

Ņemot vērā Jūsu minētās sūdzības, iesakām Jūs doties vizītē pie neirologa – speciālista, kur ārsts profesionāli izvērtēs Jūsu veselības stāvokli un sniegs individuālas rekomendācijas, kā arī sastādīs ārstēšanās plānu. Iesakām Atmiņas kabineta apmeklējumu veselības centrā „Pārdaugava”. Pieteikšanās pa tālruni 67131316.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kā rīkoties, ja ģimenē ir emocionālā vardarbība?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, kur meklēt palīdzību, ja ģimenē ir emocionāla vardarbība? Vīrs ir paralizēts, kopjams. Visu laiku ir neapmietināts, rupjš, agresīvs. Pazemo un apsaukā. Ir kopīgi nepilngadīgi bērni pusaudži. Ir kopīgi īpašumi, kurus vīrs pie šķiršanās grib sev. Vārdiski prasās uz pansionātu, taču, kad pienāk rinda, tā uztaisa skandālu un paziņo, ka nekur nebrauks. Ja kaut kas nepatīk, lai pazūdam mēs.

Ir mēģinājis kārties vingrošanas striķī. Ātrie aizveda uz Tvaika ielu. Tur paturēja nedēļas nogali, pateica, ka tā varot katram gadīties un palaida mājās. Slimnīcā ārstiem teica, ka esot to darījis pēc strīda ar sievu, taču tajā dienā mums nebija nekādu strīdu. Es mierīgi izgāju pastaigāties ar suni, tikmēr viņš mēģināja kārties.

No ārsta apmeklējuma atsakās. Kategoriski atsakās arī no antidepresantiem, jo uzskata, ka tie viņu padarīs par spriest-nespējīgu dārzeni.
Atbild:
Inita Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse
Labdien, Ieva!

Šķiet, Jūs esat kļuvusi par šīs situācijas ķīlnieci. Esat līdzatkarīga, tādēļ Jums noteikti nepieciešama psihoterapeitiska palīdzība, lai Jums būtu iespēja izrunāties un kaut brīdi pabūt no tā visa prom. Kad Jūs sajutīsieties pašapzinīgāk, emocionālā izmantošana Jūs vairs tā "neķers". Šobrīd ir tā, ka vīrs visas savas sliktās sajūtas (bezspēcību, izmisumu) izgāž pār Jums un Jūs arī sajūtaties tāpat. Ja vīrs no palīdzības atsakās (nav tai emocionāli gatavs), to vismaz varat pieņemt Jūs un iespējams tas palīdzēs arī ģimenei kopumā. Šajā gadījumā ieteiktu Jums noteikti aiziet pie ārsta psihoterapeita. Meklēt varat www.arstipsihoterapeiti.lv

Psihoterapija / psihiatrija

Kā rīkoties, ja pēc hemoroīdu operācijas ir nepatīkamas sekas?
Labvakar!

Ļoti daudz tiek reklamēts, ka hemoroīdu lāzeroperācijas ir saudzējošākas, bet man diemžēl pēc operācijas parādījusies fēču nesaturēšanas problēma. Tāpat arī vēdergāzes nekontrolējami skrien laukā. Man ir tikai nedaudz pāri 40, šausmīgi iedomāties, ka tā būs visu atlikušo dzīvi! Sakiet, vai nesaturēšana ir ārstējama un kā? Kas pie šīs problēmas cēloņiem ir vainojams?
Atbild:
Ģirts Mauriņš, "Flebomedika", SIA
Veicot hemoroīdu lāzeroperāciju, praktiski nav iespējams traumēt muskulatūru. Var būt situācija, kad anālā sfinktera nepietiekamība ir bijusi jau pirms operācijas un izteiktāki hemoroīdi ir palīdzējuši kompensēt muskulatūras vājumu. Lai izvērtētu anālo sfinkteri, būtu veicama 3D transrektāla ultrasonogrāfija.

Dr. Mauriņa Lāzermedicīnas klīnikas proktoloģe Dr.Inga Melbārde Gorkuša

Proktoloģija