medicine.lv skaitļos

Lietotāji online239
Aktīvie uzņēmumi12552
Nozares raksti1407
Ekspertu atbildes21477
Jautājumi un atbildes : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv
Vai tas ir normāli, ka kāja pēc potītes lūzuma operācijas izskatās nedaudz šķība?
Labdien!

Izlauzu potīti, bija šķembainais lūzums. Operācijā ielika plāksni ar 7 skrūvēm. Pēc operācijas kāja izskatās nedaudz šķība. Ģimenes ārsts saka, ja ir ieliktas skrūves un plāksne, kāja varot tā izskatīties. Vai tas ir normāli? Vai pēc skrūvju izņemšanas pēdas forma būs normāla?

Paldies!
Atbild:
Ilze Bērziņa, FRM ārste
Labdien! Ja jūtaties nedroša par kājas stāvokli, konsultējieties ar traumatologu. Pēc traumas un operācijas kāja var izskatīties citādāk kā netraumētā kāja....

Fizioterapija, rehabilitācija

Par ko var liecināt dedzinoša sajūta mēles vidusdaļā?
Labdien!

Jau vairākas nedēļas man sāp mēle - sajūta, it kā apdedzināju ar karstu tēju. Šķiet, it kā mutē būtu sāļš, jēls. Sāp mēles vidusdaļa. Pa dienu nav tik ļoti jūtams, jo domas ir par ko citu, vairāk vakaros. Meles krāsa ir normāla, bez kādiem aplikumiem.

Paldies!
Atbild:
Dr. Svetlana Piskunova, zobārste
Labdien! Iemesli var būt dažādi: 1. dažādi metāli mutes dobumā (plombes, protēzes), 2. alerģiska reakcija uz protēzes materiālu, 3. gremošanas orgānu iekaisums, 4. sēnīte utt. Iesaku sākt ar zobārsta apmeklējumu. Ar visu cieņu,...

Zobārstniecība / mutes veselība

Vai varu kārtot invaliditātes grupu?
Labdien!

Man vairāk nekā 15 gadus atpakaļ bija muguras trauma. Ārsts teica, ka esmu dzimusi laimes krekliņā, jo paliku dzīva, bet mūža trauma man ir.

Var redzēt, ka mugura nav taisna. Tagad, pēc 30 gadu vecuma, sākas visādas problēmas, pat paiet grūti, jostas vietā arī ir spiediens, daudzus gadus strādāju, ciešot muguras sāpes.

Biju uz galvas un sprandas izmeklējumu. Spranda puslauzta. Sūta vēl uz muguras smadzeņu pārbaudi un uz jostas vietas pārbaudi arī. Saprotu, ka operācija nav nepieciešama,

Vai varu kārtot invaliditātes grupu?

Paldies!
Atbild:
Ilze Bērziņa, FRM ārste
Labdien! Invaliditāti nosaka pēc funkcionālajiem traucējumiem Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija. Uz VDEĀK nosūta ģimenes ārsts, ja ir indikācijas....

Traumatoloģija / ortopēdija

Pie kāda speciālista jāvēršas, ja locītavās veidojas ļoti sāpīgi izaugumi?
Labdien!

Pie kāda speciālista jāvēršas, ja locītavās veidojas ļoti sāpīgi izaugumi? Ģimenes ārsts izrakstīja tikai D vitamīna kursu. Bet jau vairāk nekā pusgads pagājis, un īkšķu locītavās, kur izaugumi, tas ir, īkšķa pamatnē, sāpes ir nenormālas. Kā arī īkšķi pirkstu vidū lokās tā, it kā izmežģīti būtu, arī tad, ja atlokās, atkal ar nenormālām sāpēm. Tāpat elkonis jau 3 mēnešus locītavā sāp tā, ka nevar pat krūzi pacelt.

Man ir 43 gadi un nav vēlēšanās sēdēt uz slimības lapām. Bet ģimenes ārsts izraksta tikai pretsāpju līdzekļus, kuri jau sāk bojāt kuņģi, jo katru rītu ir smaga vemšana.

Paldies!
Atbild:
Ilze Bērziņa, FRM ārste
Labdien! Vēlams konsultēties pie reimatologa diagnozes noteikšanai. Funkcionālo traucējumu mazināšanai nepieciešama konsultācija/ nodarbības pie ergoterapeita....

Osteoporoze

Iespējama cista uz mēles - pie kāda speciālista vērsties?
Labdien!

Kopš novembra beigām man uz mēles gala sāka parādīties mazas baltas čūlas (neprecizēts stomatīts), kā arī pēc nedēļas izmetās lielāka balta "čūla" mēles sānā, kuru arī uzskatīju par stomatītu, bet tā nav pārgājusi. Vakar apmeklēju zobārstu, jo sapratu, ka netikšu galā. Zobārste aplūkoja mēles sānu, pateica, ka tā izskatoties pēc cistas. Paņēma uztriepes analīzi uz kandidozi, jo bija aizdomas arī par to. Rezultātu vēl nav. Bet es īsti nezinu, ko darīt tagad ar cistu. Pie kāda speciālista jāvēršas? Pie tā paša stomatologa?

Paldies!
Atbild:
Dr. Svetlana Piskunova, zobārste
Labdien! Ar analīžu rezultātiem varat doties Dzirciema ielā 20 uz Stomatoloģijas institūta Orālās patoloģijas klīniku. "Orālās patoloģijas klīnika ir vienīgais specializētais centrs Latvijā, kas piedāvā šādus pakalpojumus: Sejas un mutes dobuma mīksto audu saslimšanu diagnostika un ārstēšana (baktēriju, vīrusu un sēnīšu izraisītas saslimšanas, vezikulāri bulozas izpausmes, erozijas un čūlas, kā arī autoimūnas u.c. saslimšanas)". Ar visu cieņu!...

Zobārstniecība / mutes veselība

Asinis uz tualetes papīra, dedzinoša sajūta pēc tualetes apmeklējuma un svešķermeņa sajūta - pie kāda ārsta vispirms vērsties?
Labdien!

Vīrietis, 29 gadi. Liekas, ka dibenā ir svešķermenis. Pie tūpļa ir maza pumpiņa, pēc dibena slaucīšanas ir dedzinoša sajūta, mēdz būt asins pilīte uz tualetes papīra. Vai ir iemesls nopietnam satraukumam? Ja vēršas pie daktera, vai ir nepieciešams sākotnēji konsultēties ar ģimenes ārstu un dabūt ārsta nosūtījumu priekš tālākiem izmeklējumiem?

Paldies!
Atbild:
Dr. Vjačeslavs Moisejenko, proktologs
Labdien! Lai noskaidrotu sūdzību cēloni, Jums jādodas pie proktologa....

Proktoloģija

Vai pieaugušajam rotaļlietu lomu spēlē būtu pēc bērna vēlmes jāizspēlē vardarbības gadījums?
Labdien!

Gribētu zināt, kā pareizi rīkoties situācijā, kad bērns (6 gadi), kurš ir piedzīvojis, ka viņu soda sitot, spēlējoties ar mantiņām (kopā ar pieaugušo), grib izspēlēt šo situāciju? Saka, ka neklausīs un prasa, lai viņu sit (lomas ar mantiņām). Vai pieaugušajam šajā rotaļlietu lomu spēlē būtu jāizspēlē vardarbības gadījums, vai jānorāda, ka tas nav pieņemami un jāatsakās situāciju izspēlēt pēc tāda scenārija?

Paldies!

Atbild:
Zane Veitnere, mākslas terapeite ar specializāciju vizuāli plastiskajā mākslas terapijā
Labdien! Bērni caur spēlēm apgūst dažādas prasmes. Spēles ir veids, lai iemācītu parādīt bērniem jaunus attiecību veidus un bez garām sarunām parādīt situāciju risināšanas veidus. Nebaidieties uzņemties šajās spēlēs iniciatīvu. Sākumā ļaujot spēlei norisināties pēc bērna scenārija, ar laiku var ieviest jaunus spēles veidus, kas Jums ir pieņemami, darīt to bez norādījumiem - brīvā formā. Esiet pārsteigts, kad bērns izdara kaut ko tādu, kas, Jūsuprāt, būtu nosodāms, un izspēlējiet situāciju Jums vēlamā...

Kursi, semināri, mācību centri

Balts izsitums mēles labajā puse - kas tas varētu būt?
Labdien!

Par ko varētu liecināt balts, mazs izsitums, tā kā pumpa, labajā meles malā, kas mazliet sāp? Kas tas varētu būt un pie kāda ārsta jāgriežas? Pirmo reizi dzīve ar ko tādu sastopos un nezinu, ka rīkoties.

Paldies!
Atbild:
Dr. Piskunova
Labdien! Jums jāgriežas pie zobārsta. Ar cieņu,...
Atbild:
Ojārs Kalnozols, zobārsts
Labdien! Pirmais, kur vajadzētu griezties, ir noteikti zobārsts. Ja zobārsts nevar diagnosticēt šo izsitumu, tad jādodas uz Stomatoloģijas institūtu pie mutes dobuma gļotādu speciālista....

Zobārstniecība / mutes veselība

Vai var lietot kolagēnu grūtniecības laikā?
Labdien!

Esmu grūtniece 2. trimestrī (14. nedēļa). Regulāri dzeru kolagēnu. Zīmols “Saapio”. Produkta galvenā sastāvdaļa ir zivju proteīna 1. un 3. tipa kolagēns, kas ir hidrolizēts.

Sastāvā: Daudzfiltrēts ūdens, dabīgs augļu sulu maisījums no koncentrātiem; apelsīns, ābols, mandarīns, gvajava, papaija, laims, mango, ananāss, vīnogas, hidrolizēts zivju kolagēns; satur aminoskābes: l-glicīnu, l-prolīnu, l-alanīnu, l-hidroksiprolīnu, l-glutamīnskābi, l-arginīnu, l-asparagīnskābi, l-serīnu, l-lizīnu, l-leicīnu, l-valīnu , l-treonīns, l-fenilalanīns, l-izoleicīns, l-hidroksilizīns, l-metionīns, l-histidīns, l-tirozīns, l-cisteīns, saldinātājs (fruktoze), l-askorbīnskābe, aromatizētājs (dabiskā zemeņu), dabīgs krāsviela (violeta kartupeļu pulveris), emulgators (ksantāna sveķi), svaiguma saglabātājs (kālija sorbāts, nātrija benzoāts), vara glikonāts, nātrija hialuronāts, d-kalcija pantotenāts, silīcija dioksīds, d-biotīns, piridoksīna hcl, skābuma regulētājs (citronskābe, ābolskābe), saldinātājs (steviolglikozīdi), metilkobalamīns. 100% dabiska garša un dabiska krāsa.

Vai es varu turpināt lietot šo produktu grūtniecības laikā (matu augšanai, ādai)? Cik zināms, kolagēns nav kaitīgs?

Paldies!Atbild:
Dr. Elena Priedeslaipa, "Lifestyle medicine", nutriciologs
Labdien! Ja līdz šim Jums šis produkts derēja, nav iemeslu aizliegt lietošanā. Tomēr piedāvāju papildus aizdomāties par sastāvu 3 virzienos: 1. Cik papildus ogļhidrātu Jūs dabūjat kopā ar to? Ir saldinātāji pielikti sastāvā. Grūtniecība pati par sevi ir insulīnrezistences provokators un var iestāties gestācijas diabēts, ja "cukuru" daudzumu pienācīgi nekontrolēt; 2. Klāt pievienoti arī vitamīni un varš, kas var būt gan vajadzīgi, gan lieki Jūsu un Jūsu topošā bērniņa organismiem; ja ar liekiem...

Veselīgs uzturs

Vai var būt tā, ka rentgenā nav redzams, ka jāveic zoba kanālu tīrīšana?
Labdien!

Rentgenā redzams, ka viens zobs ir bojāts un ir jāmaina plombe. Zobārsts izņem veco plombi un saka, ka ir jāveic kanālu tīrīšana. Vai var būt tā, ka rentgenā šī problēma nav redzama, taču, izņemot veco plombi, pēkšņi tiek secināts, ka jāveic kanālu tīrīšana?

Paldies!
Atbild:
Dr. Piskunova
Labdien! Rentgens ir domāts tikai papildu informācijai. Vislabākā "ierīce" ir ārstu acs, zināšanas un pieredze. Neviena papildu izmeklēšana visā medicīnā nevar aizvietot ārstu, vismaz tuvākajā simtgadē. Tādēļ ticiet ārstam....

Zobārstniecība / mutes veselība

Vai dīvainās sajūtas galvā tiešām var būt saistītas ar stresu?
Labdien!

Pirms pāris dienām sāku sajust dīvainas izjūtas galvā. Parasti tās ir galvas vidū - no sākumā kutinoša sajūta, tad dedzina. Dažreiz tur iesāpās un sāk pulsēt. Šīs sajūtas ir neregulāras un pienāk un pazūd, un var ilgt līdz pat vairākām stundām. Tā ikdienā griežas galva, ir melni punkti acīs un tāds dezorientācijas stāvoklis.

Esmu taisījusi nesen DT tieši galvai un smadzenēm, viss ir kārtībā. Varbūt vajag DT arī asinsvadiem? Biju šo izskaidrojusi savam ģimenes ārstam, un viņa to norakstīja uz “stresu”, jo pēc visām pārbaudēm man ir veģetatīva distonija. Tad, kad ir tās dīvainas izjūtas, tad arī ik pa laikam uzrodas sarkanie pleķi uz kājas, vēdera, rokām un tad pazūd.

Vai tās tiešām var būt saistīts ar stresu, vai tas neliecina par bīstamu dzīvībai situāciju un vai vēl kādas pārbaudes nepieciešamas?

Paldies!
Atbild:
Dace Simsone, ārste-psihiatre
Labdien! Jā, tas tiešām var būt saistīts ar stresu, tas nav dzīvībai bīstami, nav nepieciešamas pārbaudes, bet ir nepieciešams sākt apgūt stresa mazināšanas tehnikas, vispār apzināties savas emocijas un iepazīt to, kā tās ietekmē ķermeni....

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Pie kāda speciālista doties, lai ārstētu ēšanas traucējumus?
Labdien!

Vēlējos noskaidrot, pie kāda speciālista doties pirmā, lai uzsāktu ēšanas traucējumu ārstēšanu, kā arī uzstādītu diagnozi? Esmu 20 gadīga sieviete, kura jau kopš bērnības nespēj ieēst lielāko daļu ēdienu un paliek aizvien mazāk ēdienu, kas man garšo, jo tos, kas man negaršo, es vienkārši nespēju ieēst. Kā man rīkoties? Kas ir pirmais speciālists, ar ko sazināties?

Paldies!
Atbild:
Dace Simsone, psihiatre
Labdien! Ēšanas traucējumi ārstējami ar multidisciplināru pieeju, tāpēc vēlams griezties pie psihiatra, psihoterapeita (psihologa), dietologa, kā arī ģimenes ārsta....
Atbild:
Dr. Elena Priedeslaipa, "Lifestyle medicine", nutriciologs
Labdien! Patiesībā Jūsu jautājumā jau ir iekļauta atbilde. Noteikti ir jādodas pie speciālista, kas strādā ar ēšanas traucējumiem. Un, lai to izvēlētos, ir jāsaprot iemeslu, kas ir šim traucējumam pamatā. Ja šis iemesls drīzāk ir psiholoģiskas dabas, tad jāmeklē psihoterapeits, kas strādā ar ēšanas traucējumiem. Ja iemesls drīzāk fizioloģisks/bioķīmisks, tad jāmeklē ārsts-dietologs, -nutriciologs, endokrinologs, gastroenterologs vai labāk ārsts ar komplekso pieeju šim jautājumam. Jo vairāk, ja...

Veselīgs uzturs

Kad drīkst noslogot kāju pēc potītes lūzuma 3 vietās?
Labdien!

Februārī bija veikta operācija - ostiosintēze. Ir lauzta potīte 3 vietās. Ģipša nav, pēdu kustinu. Gaidu kontroles vizīti pie ārsta, bet, kamēr gaidu, gribu saprast, cik ātri drīkst stāties uz kājas pēc tāda lūzuma?

Paldies!
Atbild:
Ilze Bērziņa, FRM ārste
Labdien! Visbiežāk 100% slodze kājai pēc lūzuma atļauta pēc 6-8 nedēļām (parasti- pēc rentgena kontroles). Slodzi palielina pakāpeniski....

Fizioterapija, rehabilitācija

Kāpēc dur zem lāpstiņas, pieliecoties, pagriežoties un ieelpojot?
Labdien!

Nodarbojos ar sportu. Cilāju svarus un pievelkos pie stieņa. Pēc vakardienas treniņa šodien sāka durt zem kreisās lāpstiņas vai tanī rajonā. Dur gan pieliecoties gan pagriežoties, kā arī ieelpojot. Ar ko tas varētu būt saistīts?

Paldies!
Atbild:
Aleksandra Krūmiņa, sertificēta fizioterapeite
Labdien! Sāpes zem lāpstiņas, kas pastiprinās pie ieelpas, var būt saistītas ar ribu bloku, jeb mazkustīgumu. Fizioterapeiti izmanto dažādas ribu mobilizācijas tehnikas, ka arī apmāca, kā pašam sev palīdzēt....

Fizioterapija, rehabilitācija

Sarkani plankumi uz dzimumlocekļa un nieze - kāds varētu būt iemesls?
Labdien!

Esam ar vīru kopā ļoti daudzus gadus. Nesen uz vīra dzimumlocekļa galviņas ir parādījušies sarkani pleķi, kas sākumā bija kā sarkanas pumpiņas bez baltiem galiņiem, un pats dzimumlocekļa galiņš ir tāds kā sauss, aprauts ar baltiem izdalījumiem zem priekšādiņas. Kad viss sākās, vīram, nodarbojoties ar dzimumdzīvi, bija nepatīkamas sajūtas, tagad viss tas vēl viņam niez. Kāds varētu būt iemesls? Vai tas varētu būt saistīts ar to, ka tualete jaunajā darba vietā atrodas ārā, klajā laukā, vai tam varētu būt arī cits cēlonis?

Paldies!
Atbild:
D. Balodis
Labdien! Pateikt precīzi, kas tas ir, pēc apraksta nav iespējams. Skaidrs, ka tas ir iekaisums, tāpēc vajadzēs Jums griezties pie dermatologa, lai noskaidrotu iemeslu un nozīmētu atbilstošu ārstēšanu. Tāda iekaisuma izcelsmes saistība ar tualetes apmeklējumu ir maz ticama....

Seksoloģija / seksuālā veselība

Zeme zem kājām šūpojas, bet visās pārbaudēs viss kārtībā - ko vēl pārbaudīt, lai noteiktu cēloni?
Labdien!

Situācija sekojoša - jau gadu cīnos ar nelāgām sajūtām galvā, nenosauktu to īsti par reiboni, bet ir reizes, kad liekas, ka zeme zem kājām šūpojas vai it kā es būtu lidmašīnā/kuģī un mani šūpotu. Vel bieži vien ir sajūta galvā tāda, kāda tā ir, kad lidmašīna paceļas no zemes uz debesīm un laižas augšup (ceru, ka domu sapratāt).

Dzeru nu jau gadu spiediena zāles, jo iepriekš bija augsts assinspiediens.

Esmu bijusi jau pie entajiem ārstiem - pārbaudījusi ausis pie lora, veikta magnētiskā rezonanse galvai un asinsvadiem, apmeklēts kardiologs, neirologs, veikta sonogrāfija kaklam, uz velotrenežiera pārbaudīta sirds, apmeklēju fizioterapeitu (ar aizdomām, ka spranda vainīga), bet viss bez rezultātiem jeb visur uzrāda, ka viss ir kārtībā, bet joprojām nejūtos labi un šīs sajūtas ļoti nomoka. Esmu arī nometusi 10 kg, lai pārbaudītu, vai svars traucē, bet arī nekas nemainījās.

Tāpat esmu arī mēģinājusi "Noofen" tabletes, lai pārbaudītu, vai tie ir nervi, kas dod šīs sajūtas, bet arī izskatās, ka neko nemaina.

Ko Jūs vel ieteiktu pārbaudīt vai kas Jūsuprāt varētu šo izraisīt?

Paldies jau iepriekš!
Atbild:
Dace Simsone, psihiatre
Labdien! Spriežot pēc aprakstītā un ņemot vērā veiktās pārbaudes, visdrīzāk tomēr ir tā sauktā veģetatīvā distonija. Vēlams vērsties pie psihiatra, pihoterapeita, sākt apgūt apzinātības, meditācijas prasmes, regulāri sportot, pievērst uzmanību sev tīkamām, aizraujošām nodarbēm. No medikamentiem šādos gadījumos nozīmē antidepresantus nelielā devā....
Atbild:
B. Brokāne - Čekstere, ārste - psihiatre
Labdien! Ja viss ir izmeklēts un nekādas novirzes no normas nav konstatētas, tad visdrīzāk Jūsu sūdzības būs saistītas ar veģetatīvo distoniju. Ieteicama vizīte pie ārsta - psihiatra, lai varētu izrunāt esošo situāciju, un ārsts Jums izrakstītu nepieciešamo terapiju. Par konsultāciju pie psihiatra var zvanīt darbdienās uz tālruni 27088877. Ar cieņu,...

Psihoterapija / psihiatrija

Ko darīt, lai no sistēmas tiktu dzēsta sena diagnoze šizotipiski traucējumi?
Labdien!

Pamatskolā mani regulāri apcēla gan bērni, gan daži pedagogi, un pusaudžu vecumā tas aizgāja tik tālu, ka pārstāju apmeklēt skolu. Kad sāka interesēties, kādēļ neeju uz skolu, es izstāstīju patiesību, bet man nenoticēja, domāja, ka es pārspīlēju situāciju un fantazēju.

Man uzstādīja diagnozi šizotipiski traucējumi. Es, būdama tik jauna, ļoti ticēju ārstiem, tikai nekādi nesapratu, kādēļ izrakstītie medikamenti man nepalīdz, tikai padara situāciju sliktāku. Pieaugot vairāk painteresējos, kas tad man īsti uzstādīts, un biju nepatīkami pārsteigta. Es visu laiku domāju, ka tiku ārstēta no depresijas un trauksmes, izrādās, man ir pierakstīta pavisam nopietna slimība, kāda man nekad nav bijusi. Tāpēc es baidījos iet pie tās pašas psihiatres, kas zina manu slimības vēsturi. Pagājušajā gadā aizgāju pie neatkarīgas ārstes, un viņa man uzlika diagnozi rekurenti depresīvi traucējumi un izrakstīja antidepresantus. Pēc pusgada ilgas antidepresantu lietošanas es sapratu, ka esmu dzīvojusi ar depresiju, trauksmi un ļoti zemu pašnovērtējumu jau 15 gadus un pilnībā iemācījusies adaptēties/sadzīvot ar to un uztvert par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu.

Ļoti vēlētos uzzināt, kas jādara, lai noņemtu šo diagnozi, biju ļoti nepatīkami pārsteigta, ka tā “karājas” sistēmā kā aktīva no 2007. gada.

Paldies!
Atbild:
SIA "Klīnika Dzintari"
Labdien! Lai to varētu izdarīt, jāvēršas tur, kur šī diagnoze uzstādīta. Diagnozes tāpat vien pēc pacienta vēlēšanās netiek mainītas....

Psihoterapija / psihiatrija

Apjukums, redzes miglošanās, nakts murgi, nespēja koncentrēties - kā ar to tikt galā?
Labdien!

Jau 2 gadus mokos ar veselības problēmām un virkni simptomiem. No sākuma tie bija nakts murgi, no kuriem nevarēju atjēgties (runāju, bļāvu). Tagad ir pievienojies reibonis, apjukums, redzes miglošanās, savilkti pleci un spranda, pārsitieni sirdī, nespēja koncentrēties, nogurums, grūtības izteikties.

Ir veikti visdažādākie izmeklējumi - magnētiskā rezonanse, kardiogramma, analīzes, pārbaudīta redze, spranda, artērijas un asinsvadi, apmeklētas dažādas neiroloģijas klīnikas un psihiatri - neviens nespēj palīdzēt. Lietoju antidepresantus jau 5 mēnešus un arī bez rezultātiem. Ko darīt?

Paldies!
Atbild:
Dace Simsone, psihiatrs
Labdien! Iespējams, papildus jāapmeklē psihologs vai psihoterapeits, lai strādātu ar emocionālo spriedzi. Iespējams, ka ir vēl jākonsultējas ar psihiatru par antidepresanta maiņu. Ar cieņu,...

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Reiboņi, paaugstināts asinsspiediens, roku un kāju tirpšana: Vai tiešām veģetatīvā distonija?
Labdien!

Sieviete, 33 gadi. 6 mēnešus atpakaļ palika slikti, uznāca reibonis, tad sāpes krūšu rajonā, bija sajūta, ka tirpst rokas un kājas. Un tad katru mēnesi uznāk galvas reiboņi - uznāk un pāriet. Ar janvāri reiboņi mazinājušies, bet apmēram reizi nedēļā sirds sāk traki dauzīties, pat līdz 170 sitieniem, un kopā ar to paceļas spiediens 160/99, pēc minūtēm 5-10 viss ir atkal normā.

Ģimenes ārsts nosūtīja uz galvas CT, asinsvadu doplerogrāfiju, Eho, veloergometriju, 24h holteri, ir veikta galvas smadzeņu EEG, pārbaudītas nieres - visi izmeklējumi ir normā, bez novirzēm, asins analīzes visas normā. Pēdējā vizītē kardiologs noteica, ka šie ir somatiskie traucējumi un fiziski es esot vesela. Izrakstīja "Brintelix" un "Adaptol".

Dzīvoju nemitīgās bailēs un trauksmē, ka var palikt slikti. Pie stūres, kaut kur ārpus mājas. Vai tiešām tā ir veģetatīvā distonija, un šīs trauksmes un spiediena celšanās reizi nedēļā par to var liecināt? Jo nepamet doma, ka, iespējams, kaut kur kaut kas ir palaists garām un ir kāda fiziskā kaite.

Paldies!
Atbild:
Dace Simsone, psihiatrs
Labdien! Ņemot vērā, ka visi izmeklējumi veikti, un vairāki ārsti jau apstiprinājuši, ka fiziski viss ir kārtībā, tad tur vairs nav šaubu par uzstādīto diagnozi, arī konkrētā terapija ir ļoti atbilstoša. Ieteiktu papildus apmeklēt psihologu, psihoterapeit, lai strādātu ar savu emociju apzināšanu un izprašanu. Ar cieņu,...

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma

Kāpēc sāp galva un paaugstinās asinsspiediens pēc proteīna kokteiļa?
Labdien!

Nesen iegādājos piena sūkalu proteīna pulveri, spriežot pēc cenas un apraksta, kvalitatīvu. Satur arī dažādas aminoskābes. Lietoju to pēc treniņa, kā norādīts - 30 gramus sajaucot ar 250 ml ūdens. Taču neilgi pēc tam novēroju ko savādu - paaugstinās asinsspiediens, nedaudz sāp pakausis (spiediena sajūta) un galva paliek dulla. Tas ilgst kādu stundu,pusotru. Ar spiedienu man nekad nav bijis problēmu, bet šoreiz - 151 uz 101. Kas no sastāvā esošā to varētu izraisīt? Varētu būt, ka organisms vienkārši nav pieradis pie šāda produkta un tāpēc tāda reakcija?

Sastāvs:

30g / *DD% Satur:
Enerģ.vērtība-1687 kJ/397 kcal.
Kalorijas no taukiem-15 kcal.
Olbaltumvielas-22 g / 44%.
Ogļhidrāti: no tiem:-3,8 g / 1%.
cukuri-1,5 g.
Tauki: no tiem:-1,7 g / 2%.
piesātinātās taukskābes-1 g / 5%.
Holesterīns-26 mg / 9%.
Šķiedrvielas-0 g / 0%.
Nātrijs-0,043 g / 2% (***).
Kālijs-133 mg / 4% (**7%).

Aminoskābes vienā porcijā:
L-Alanīns-1078 mg.
L-Arginīns-528 mg *.
L-Asparagīnskābe-2288 mg *.
L-Cisteīns-616 mg.
L-Glutamīns-4360 mg.
L-Glicīns-374 mg.
L-Histidīns-352 mg *.
L-Izoleicīns-1342 mg *.
L-Leicīns-2266 mg *.
L-Lizīns-2222 mg *.
L-Metionīns-462 mg *.
L-Fenilalanīns-660 mg *.
L-Prolīns-1254 mg.
L-Serīns-1100 mg.
Taurīns-300 mg.
L-Treonīns-1430 mg *.
L-Triptofāns-374 mg *.
L-Tirozīns-704 mg.
L-Valīns-1254 mg *.

* Neaizstājamās aminoskābes.

Ultrafiltrēts sūkalu olbaltumvielu koncentrāts satur laktoglobulīna, laktoferīna, laktoalbumīna un imūnglobulīna olbaltumvielu sastāvdaļas, anabolisko aminoskābju matrica „Amino Shuttle2” (dekstroze, l-glutamīns, taurīns), saldinātājs (aspartāms), biezinātājs (ksantāna sveķi), dabīgi un dabīgiem identiskie aromatizētāji (banānu); Uzmanību! Satur fenilalanīna avotu – saldinātāju – aspartāmu.

Paldies!
Atbild:
Dr. Elena Priedeslaipa, nutriciologs, Lifestyle medicine
Labdien Agnese! Iemesli, kāpēc tas Jums tā notiek, šeit var būt vairāki. Kā piemēram: 1. Kāda no sastāvdaļām Jūsu organismam ir "sveša" un šādā veidā organisms Jums to parāda. Lai cik labs un kvalitatīvs nebūtu produkts - individuālas reakcijas nevar noliegt par esamām. 2. No aminoskābēm organisms sintezē daudzus neiromediātorus, tai skaitā arī stimulējošus. Sakarā ar to, ka uzreiz tiek iedota milzīga deva ar plikām aminoskābēm, organismam vajadzīgas minūtes, lai saražotu visu, ko tas ir ieplānojis...

Veselīgs uzturs

Kāds uztura bagātinātājs ir visefektīvākais pirmslaicīgas ejakulācijas gadījumā?
Labdien!

Vai tiešām uztura bagātinātājs EREKTON ir visefektīvākais pirmslaicīgai ejakulācijai? Varbūt ir kāds vēl labāks?

Paldies!
Atbild:
D. Balodis
Labdien! neviens uztura bagātinātājs nevar novērst priekšlaicīgu ejakulāciju, jo tie nevar saturēt aktīvo vielu terapeitiskās devās. Par efektivitāti korekti spriest nevar, jo pārtikas bagātinātājiem nav klīnisko pētījumu. No medikamentiem efektīvs ir "Priligy", bet tas nav pieejams Latvijā, jo nav reģistrēts LZA....

Seksoloģija / seksuālā veselība

Vai masturbācija var izraisīt infarktu laika gaitā?
Labdien!

Kopš gadiem 11 atceros, ka sāku masturbēt. Tagad man ir 21. Ir tā, ka masturbācija ir 1 reizi dienā - vakarā, kas ir kā atvieglojums pēc dienas. Bet ir riebīga vēlme lasīt par to internetā, kur atradu informāciju, ka laika gaitā masturbācija var izraisīt infarktu. Jautājums - vai tas tik tiešām tā ir? Vai tiešām masturbācija var izraisīt infarktu laika gaitā? Nezinu, ticēt vai neticēt internetam, bet labi tāpat nejūtos pēc tādiem tekstiem, tā teikt, diena sabojāta un vēlme "papriecāties" pazūd uz mirkli, bet, ja ir liels iekšējs saspringums, tāpat "noraujos" un apmierinos. Vai tas ir slikti? Katru dienu esmu ļoti nogribējies - vai tam var būt saistība ar hormoniem?

Paldies!
Atbild:
D. Balodis
Labdien! Nē, masturbācija infarktu izraisīt nevar. Masturbāciju var uzskatīt par sliktu, ja tā kļūst par vienīgo seksuālās izlādes veidu un citi varianti nav iespējami....

Seksoloģija / seksuālā veselība

Kā tikt galā ar galvas reiboņiem, acu miglošanos, sēžoties pie auto stūres, un bailēm, panikas lēkmēm?
Labdien!

2021. gada pavasarī piedzīvoju supraventrikulāru tahikardijas lēkmi. Ģimenes ārsts un psihoterapeits bija pārliecināti, ka tā tomēr bija panikas lēkme. Asins analīzes neko sliktu neuzrādīja. Veicu arī Eho kardiogrammu, tā arī bija laba. Holters uzrādīja nelielus sirds pārsitienus, par kuriem kardiologs teica - nekas bīstams. Sirds pārsitieniem izrakstīja palietot "Metaprolol", pēc vajadzības.

Vasaru pavadīju diezgan mierīgi. Pa laikam bija sirds pārsitieni, bet nekas traucējošs, līdz novembrī piedzīvoju panikas lēkmi (tajā reizē arī ātrie apliecināja). Kardiogramma bija laba, bet sajūtas bija biedējošas - uznāca vājums, trīcēja kājas un rokas, lūpas tirpa. Pēc šī visa sirds pārsitieni kļuva biežāki un traucējoši, trauksme un panikas lēkmes atkārtojās diezgan bieži.

Sāku apmeklēt psihiatru (izrakstīja "Noofen" un lēkmēm "Bromazepam"), eju arī pie psihoterapeita. Nekas īsti no tā nepalīdzēja. Turpināju konsultēties ar kardiologu, jo sirds pārsitieni pie trauksmēm kļuva ļoti biedējoši. Pārsitieni sāka parādīties katru dienu, tam paralēli bieži griež vēderu, ir bijuši dūrieni sirds apvidū. Kardiologs nupat izrakstīja "Etacizin" sirds pārsitieniem un "Adaptol". "Etacizin" lietoju pa tabletei no rīta un vakarā. Nezinu, vai ar šīm zālēm saistīts, - bet nu jau divas reizes, apsēžoties pie auto stūres, sareibst galva un šķiet, acis peld, ir neskaidra redze. Sākumā likās, tā ir blakne no zālēm, bet tagad sāk pārņemt sajūta, ka tā ir panikas lēkme, jo parādās arī spēcīgas bailes. Sajūta, ka es neesmu es. Pārņem tāda kā nerealitātes sajūta.

Minētās zāles lietoju jau kādas divas nedēļas. Kardiologs minēja, ja pa mēnesi nebūs uzlabojumu, būs jāpāriet uz antidepresantiem. Piebildīšu, esmu ikdienā ar diviem maziem bērniem ar mazu gadu starpību. Ikdiena pārsvarā paiet uz maniem pleciem, jo vīrs strādā citā pilsētā, maz ir mājās. Pēdējā laikā jūtos aizvien sliktāk - sajūta, ka vairs neko nekontrolēju. Trauksme gandrīz katru dienu, griež vēderu, drūms garastāvoklis. Pārsitieni no zālēm ir pārgājuši, bet biedē galvas reibonis, acu peldēšana/miglošanās. Šis viss ir noticis tikai, kad piesēžos pie stūres. Bail sēsties auto. Ļoti liels stress arī dēļ atbildības pret bērniem, bail, ka sajukšu prātā vai nomiršu. Ka neredzēšu savus bērnus utt.

Vai Jums būtu kas bilstams/komentējams, kā tikt galā ar šīm sajūtām?

Paldies jau iepriekš!

Ar cieņu,
Atbild:
Dace Simsone, psihiatre
Labdien! Ņemot vērā aprakstīto, iespējams, antidepresantu nozīmēšana būtu nepieciešama jau laicīgāk, jo traucējumi ir pietiekoši ilgu laiku un terapijas taktika kopumā bijusi adekvāta, bet rezultāts šobrīd nav. Tāpēc iesaku vērsties pie psihiatra, ģimenes ārsta vai kardiologa, kas varētu nozīmēt nepieciešamo antidepresantu. Ar cieņu,...

Psihoterapija / psihiatrija

Sāpes labajā lāpstiņā - pie kāda ārsta vērsties?
Labdien!

No palielinātas slodzes (nedēļu bija jāceļ smagumi) sāp labā lāpstiņa. Sāpes atstarojas līdz pat labās rokas elkonim un arī ēdot - rijot kādu lielāku kumosu -, pretī mugurā ir nepatīkamas sāpes. Sajūta, ka, barības vadam izplešoties, mugurā kaut kas iespiežas. Kas tas varētu būt un pie kāda ārsta vērsties? Pretsāpju medikamenti nepalīdz.

Paldies!
Atbild:
Aleksandra Krūmiņa, sertificēta fizioterapeite
Labdien! Fizioterapeits izmanto ķermeņa izmeklēšanas metodes, kas palīdz noskaidrot sāpju cēloni (vai tie ir muskuļi, locītavas, nervi, vai citu iemeslu izraisītas sāpes). Fizioterapijā tiek pielietotas metodes, kas nav saistītas ar medikamentiem - individuāli piemeklēti vingrinājumi, masāžas un manuālās terapijas elementi, elektroprocedūras, teipošana - tas viss palīdz mazināt sāpes....
Atbild:
Ilze Bērziņa, FRM ārste
Labdien! Pareizāk būtu sazināties ar savu ģimenes ārstu. Var vērsties pie kāda no rehabilitācijas speciālistiem....
Atbild:
Daina Streļča, sertificēta fizioterapeite
Labdien! Jūsu gadījumā būtu vēlams vērsties pie neirologa, jo, ņemot vērā simptomus, varētu būt neiroloģiskas problēmas....

Fizioterapija, rehabilitācija