Vai vakcinēties, ja esi inficējies ar CPV nr.39 un nr.52.
Ruta 2025. gada 17. maijā
Labdien!
Pirms aptuveni pusgada atklājās, ka man (31 gada vecumā) ir CPV nr. 39 un nr. 52. (augstākā riska šī vīrusa paveidi). Zinu, ka pastāv liela iespējamība, ka šie vīrusi pie labas imūnsistēmas paši no sevis izzudīs tuvākā gada - divu gadu laikā.
Ar topošo vīru plānojam sākt mēģināt tikt pie bērniņa tuvākā gada laikā. Ginekologs mums iesaka, neskatoties, uz to, ka man ir šis vīruss un, visticamāk, arī manam partnerim, turpināt realizēt bērniņa plānu - nevakcinējoties (jo tam nebūšot nekāda jēga) un negaidot gadu, kad varēšu atkārtoti veikt iztriepes testu, lai noteiktu, vai šis vīruss ir atstājis manas šūnas.
Konsultējos arī ar vīrusologu. Viņa teica, ka abiem partneriem galvenokārt vispirms ir jāvakcinējas un negaidot, kad vīruss būs atstājis ķermeni, droši jāuzsāk bērniņa plāna realizācija.
Vai mums ar partneri, esot abiem inficētiem, vakcinēties pret CPV vīrusu pirms uzsākam mēģinājumus tikt pie bērniņa, vai nē?
Pieņemot, ka vīruss manu ķermeni atstāj. Vai mans ilgtermiņa partneris, kurš arī patreiz ir inficējies ar šo vīrusu no manis, nevar man to nodot atkārtoti? Tā saucamajā ping-pong efektā, tādējādi mēs nekad netiksim prom no šī vīrusa, ja vien parstāsim nodarboties ar seksuālām aktivitātēm 1-2 gadus?
Lūdzu sakiet, ja es kļūdos, bet, cik no literatūras var uzzināt, CPV tests vīriešiem nemaz nav izgudrots. Līdz ar to mēs nekad nezināsim, vai vīruss ir atstājis mana partnera sistēmu, vai nav?
Pēc manas loģikas, vakcinācija šī iemesla dēļ vien škiet loģiska. Tā mūs pasargātu no atkārtotas inficēšanās vienam no otra dzīves laikā, ja vienu dienu kāds no snaudošajiem vīrusiem izdomā "pamosties". Vai tā tomēr nav?
Ļoti vēlamies uzzināt profesionāļa viedokli.
Atbildes:
-
2025. gada 9. jūlijā
Labdien!
Paldies par Jūsu jautājumu. Šis ir grūti un sarežģīti izskaidrojams jautājums, bet mēģināšū to izskaidrot. Gan CPV 39 un 52 – ir augsta riska HPV veidi, kas ir saistīti ar risku dzemdes kakla vēža attīstībai. Kā jau Jūs minējāt, lielākoties imūnsistēma 1–2 gadu laikā spēj iznīcināt HPV infekciju, bet ap 15% gadījumu šī infekcija var palikt patstāvīga, tādējādi paaugstinot onkogēnu risku. Ja atkārtoti inficējas ar šī vīrusa paveidu, tad organisms ātrāk noreaģē un spēj cīnitīes pret HPV infekciju, jo organismā jau ir izveidojušās antivielas preto šī vīrusa paveidu. Bet jamin, ka iegūtā imunitāte pret HPV dabiskās infekcijas gadījumā nav tik noturīga kā pēc vakcinācijas, tāpēc būtu vēlama abu partneru vakcinācija līdz 45 gadu vecumam, vismaz ar 1 devu - kas šobrīd ir tiek pierādīta pētījumos kā pietiekama un efektīva, bet standarta vakcinācija ir ar 2 devām. Rekomendētu Jums šobrīd veikt vakcināciju abiem partneriem, nogaidīt vismaz 2 nedēļas, un tad sākt plānot grūtniecību, ja laiks atļauj saņemt divas devas. Ja Jums ir laika ierobežojums un vēlaties grūtniecību pēc iespējas ātrāk, tad plānojiet šobrīd. Un pēc dzemdībām vakcinējaties.dr. Elīna Voitehoviča, "Sievietes veselības centrs", SIA