Vai ir iespējams, ka varu palikt stāvoklī?
Labdien!

Man bija sekss pirmajā mēnešreižu dienā bez nekādiem kontracepcijas līdzekļiem. Mans menstruālais cikls ir 24 dienas garš, un mēnešreizes ilgst 4 dienas. Vai ir iespējams, ka varu palikt stāvoklī? Man ir 18 gadi.
Atbild:
Medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Grūtniecība var iestāties arī tad, ja dzimumakts noticis mēnešreižu laikā. Grūtniecības testu iespējams veikt desmit dienas pēc dzimumakta.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai sāpes cirksnī un iegurnī saistītas ar muguras sāpēm?
Labdien!

Sākusi sāpēt mugura (krustu daļā). Sāpes parādījās pēc tam, kad mājās uzsākās remonti un uz mājas augstāko stāvu pastāvīgi bija jānes cementa maisi un citas smagas lietas. Līdz ar sāpēm krustos pārādījās arī neliels jūtīgums labajā cirksnī, kas nedaudz atstarojas arī uz labo sēklinieku. Kā iesāpas mugura, tā parādas arī jūtīgums cirksnī.

Vai sāpes krustu rajonā tiešām atstaorijas cirksnī un iegurnī, vai tas varētu būt vēl kaut kas cits? Kā vislabāk rīkoties, ko pārbaudīt?
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Jāapmeklē urologs un būtu labi veikt arī USG ingvinālajiem rajoniem. Iespējams, ka sāpju iemesls ir ingvināla trūce.

Sāpes jostasdaļā pēc smagumu nešanas varētu liecināt, ka arī krustu daļas skriemeļiem ir bijusi pastiprināta slodze.

Pie ģimenes ārsta var veikt rentgenu krustu daļai vai nepieciešamības gadījumā magnētisko rezonansi jostas daļas skriemeļiem. Fizioterapijas un nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu kurss varētu palīdzēt šajā gadījumā. Ja situācija pasliktinās, vēlama ortopēda konsultācija, līdzi ņemot izmeklējumu rezultātus.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai jāuztraucas, ja pēc zoba izraušanas jūtamas sāpes pie auss?
Labdien!

Apmēram pirms nedēļas izrāva gudrības zobu. No sākuma mazliet uzpampa un tad pārgāja. Tagad katru rītu mostoties jūtu sāpes pie auss, sāp zem deniņiem. Zobs liekas, ka vēl nav sadzijis, jo bija liela sakne. Man izrāva zobu ar anestēziju un palaida. Neteica. kas jādara utt.

Vai man ir iemesls uztraukties?
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Lai pārliecināties, ka nav komplikācijas, jāapmeklē savu zobārstu. Pēc apskates ārsts tieši Jums rekomendēs nepieciešamo papildu ārstēšanu.

Esiet vesels!

Zobārstniecība / mutes veselība

Kā rīkoties, ja nav mēnešreižu un nevēlos lietot hormonālās tabletes?
Labdien!

Man drīz būs 20 gadi, nekad nav bijušas mēnešreizes. Devos pie ginekologa un iedotās hormonālas zāles nelīdzēja. Teica, ka būs jālieto stiprākas. Bet es nevēlos lietot hormonālās tabletes, jo esmu dzirdējusi, ka no tām var pieņemties svarā un iedzīvoties citās veselības problēmās.

Sonogrāfijā nekas nepareizi audzis neparādijās. Un vai dzimumdzīvi varu droši uzsākt bez bažām (jo, kā es varu zināt, ka nepaliktu stāvoklī?)? Un jau vairākus mēnešus ir nieze ap kaunuma lūpu, bet tā ir tikai naktī - varbūt to daru neapzināti..?

Kā rīkoties, ja nav mēnešreižu un nevēlos lietot hormonālās tabletes?

Pie ginekologa tuvākajā laikā nav iespēja doties, tādēļ šeit rakstu. Paldies jau iepriekš.
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien.

Mēnešreižu neesamība 20 gadu vecumā nav normāla parādība. Lai uzsāktu jebkāda veida ārstēšanu, sākotnēji nepieciešama pilnvērtīga izmeklēšana, lai precizētu mēnešreižu neesamības iemeslu. Izmeklēšanas plāns būtu jāsāk ar vizīti pie ginekologa, lai novērtētu Jūsu ginekoloģiskās orgānu sistēmas stāvokli, veiktu gan attēlu diagnostiksu izmeklēšanu, gan laborotoro izmeklēšanu, kā arī citus svarīgus izmeklējumus. Un tikai tad, ja patoloģija netiek konstatēta, var uzsākt hormonālu ārstēšanu.

Ilgstoša mēnešreižu neesamība paaugstina kardiovaskulāro, endokrīno un citu sistēmu saslimšanas riskus, tādēļ vēršanos pie ārsta nevajadzētu atlikt.

Spriest par to, vai, uzsākot dzimumdzīvi, Jūs nevarat palikt stāvoklī, nevar, jo grūtniecības iestāšanās atkarīga arī no citiem Jūsu organisma funkcionāliem apstākļiem. Svarīgi atcerēties, ka droša dzimumdzīves uzsākšana nenozīmē tikai izsargāšanos no grūtniecības, būtu jādomā arī par seksuāli transmisīvajām saslimšanām. Ja dzimumdzīvi vēl neesat uzsākusi, būtu rekomendējams veikt vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu dzemdes kakla vēža profilaksei. Bet par to būtu svarīgi konsultēties ar Jūsu ginekologu.

Niezes iemesli var būt dažādi, bet tos iespējams precizēt pie ārsta klātienē.

Tāpēc pamata rekomendācija ir doties pie ginekologa un precizēt mēnešreižu neesamības iemeslu un uzsākt adekvātu ārstēšanu, kas, iespējams, ir tieši hormonālo tablešu lietošana. Tomēr no Jūsu jautājuma bez papildus informācijas un izmeklējumu rezultātu interpretācijas ir grūti atbildēt uz Jūsu uzdoto jautājumu.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai jaunam cilvēkam ir piemērota zobu plate?
Labdien!

Man ir nedaudz emocionālas dabas jautājums, kas saistīts ar zobārstniecību.

Manai draudzenei pēc bērna piedzimšanas ļoti sabojājās zobi, kā rezultātā tika zaudēti 4 priekšzobi. Tagad viņa nēsā mazu, izņemamu zobu plati. Tā kā turpmākos gadus implantus nevarēsim atļauties, draudzenei ar šo faktu ir ļoti grūti sadzīvot, pastāvīgi nomoka kompleksi. Viņa ir tikai 20 gadus jauna.

Lai nomierinātu draudzeni, vēlos jautāt, vai ir daudz jaunu cilvēku, kuri izvēlas un nēsā zobu plati, jo nevar atļauties ko dārgāku? Varbūt ir kādi citi ekonomiski risinājumi?
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Atbildot uz Jūsu jautājumu, jāmin, ka diemžēl diezgan bieži jauniem cilvēkiem jālieto izņemamās protēzes.

Tomēr ir vērts paciesties un pēc laika atrast iespēju
izveidot jaunus zobiņus uz implantiem. Citādāk būs jāslīpē blakus zobi, no kā tie veselīgāki nekļūs.

Zobārstniecība / mutes veselība

Vai ginekoloģiskās apskates laikā izdalījumi var traucēt?
Labdien!

Pirmo reizi došos pie ginekologa. Uztrauc jautājums par izdalījumiem, kuri ir visu laiku, nevis tikai ik pa laikam. Vai tas ir normāli? Vai apskates laika šie izdalijumi nevar traucēt?
Atbild:
Marina Čēma-Ozoliņa
Labdien!

Tieši pretēji - ginekologam jāredz Jūsu izdalījumi. Tie nekādā veidā netraucēs. Par to, vai tie nav pārlieku bieži, speciālists noteiks, veicot analīzes.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai Latvijā var iegādāties vitamīnus bez joda?
Labdien,

Vēlos uzzināt, vai Latvijā var iegādāties vitamīnus, kas nesatur jodu? Mani meklējumi nav vainagojušies ar panākumiem, lūdzu padomu.

Ar cieņu,
Ieva
Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

Lai izsmeļošāk atbildētu uz Jūsu jautājumu, būtu nepieciešams zināt Jūsu vecumu, dzimumu un kādam mērķim vēlaties lietot vitamīnus.

Parasti multivitamīnu sastāvā ir jods, jo lielākai daļai cilvēku tas ir nepieciešams. Lai atrastu vitamīnus bez joda, jāmeklē tādi, kas ir ar mazāku sastāvu - parasti paredzēti kādam noteiktam mērķim. Tadēļ būtu jāskatās, vai Jums tie ir piemēroti.

Bez joda ir Lyl Immunup, Triovit, Undevit.

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Pie kā vēsrties, ja pastāvīgi ir panikas lēkmes?
Labdien!

Jau divus gadus mokos ar panikas lēkmēm, iekšēju nemieru, bailes no kaut kā konkrēta (ka tas var notikt un notiks tieši tad, kad es būšu tur un tad, un man būs kauns no cilvēkiem utt.), iziet no mājas ir apgrūtinoši, jo pastāvīgi ir bailes no tā, kas varētu notikt. Ikdienā uz darbu jātiek ar autobusu, un tas ir lielākais pārdzīvojums - sākas panika, kaut jābrauc ir vien 15 minūtes. Dzīvi esmu sākusi pakārtot šīm bailēm, izvairīties no visa, kur man varētu palikt bail. Izvairos no veikaliem, no pasākumiem.

TAS, no kā notikšanas es bīstos, nekad vēl nav noticis, bet bailes ik dienas un katru reizi, kā man ir jāiziet cilvēkos, uz veikalu, uz pasākumu, uz bērnudārzu pakaļ bērnam utt.

Ģimenes ārstei ieminējos par savām panikām un nemieru, viņa to norakstīja uz pēcdzemdību periodu un izrakstīja zāles SOS gadījumiem, tomēr viņa nesaprot, ka tie SOS gadījumi ir katru dienu. Un bērnam jau ir divi ar pusi gadi.

Tā kā zāles ir stipras, tad nevaru tās lietot, līdz ko man ir kaut kur jāiziet. Bet kad braucu tālāk, atbildīgākos brīžos - dzeru un man palīdz.

Kur man ir jāvēršas, ja labprātāk gribētu izlaist ģimenes ārstu? (tā kā viņš nelabprāt ieklausījās un, šķiet, īsti šādas problēmas neuztver nopietni - labprātāk šo apmeklējumu izlaistu)

Psihologs? Psihoterapeits? Neirologs?

Pie kā tieši man būtu jāgriežas pēc palīdzības, ja jūtu, ka pati netieku vairs galā?
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Viens no variantiem ir vērsties pie psihologa-psihoterapeita, kuram ir pieredze, strādājot ar šādām grūtībām un mēģināt risināt šo problēmu bez medikamentu palīdzības (izrunājot problēmu, saprotot cēloņus, apgūstot pašpalīdzības metodes panikas lēkmju gadījumā). Šis variants prasīs noteiktu laiku, atkarībā no tā, cik dziļa ir problēma.

Otrs variants, - vērsties pie psihiatra, kurš nozīmēs atbilstošu terapiju, jo panikas lēkme ar trauksmainām domām ir neirotiski traucējumi. Ņemot vērā, ka šie simptomi ilgst jau divus gadus bez medikamentiem neiztikt.

Mūsu ieteikums būtu strādāt paralēli: lietot psihiatra nozīmēto terapiju un apmeklēt psihologa konsultācijas.

Sīkāku informāciju var uzzināt, zvanot pa tālruni 27088877 vai www.vs888.lv

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Cik drošas ir zāles "wellbutrin?"
Labdien!

Ārsts man izrakstija Wellbutrin, bet pats neko daudz neesmu dzirdejis par šim zālēm. Aptiekā, kurā biju, teica, ka viniem tādas nemaz nav. Tādeļ rodas jautājums - cik pieejamas un drošas ir šis zāles?

Paldies?
Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

WELBUTRIN tāpat kā citas zāles ir ar noteiktām indikācijām (priekš kam lieto) un arī ar kādām blakus parādībām. Par zāļu piemērotību tieši Jums konultējieties ar ārstu.

Zāles ir pieejamas vai nu citā aptiekā, vai arī iespējams vienoties par to pasūtīšanu praktiski jebkurā aptiekā.

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Cik liela iespēja palikt stāvoklī?
Labdien.

Mīlējoties ar puisi, plīsis prezervatīvs. Tas notika otrajā dienā pēc menstruāciju sākšanās. Nekavējoties pusotras stundas laikā tika iedzerta avārijas kontracepcijas tablete. Cik liela iespēja ir palikt stāvoklī? Pēc cik ilga laika var taisīt grūtniecības testu?

Paldies.
Atbild:
Medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Grūtniecība var iestāties, arī mīlējoties menstruāciju laikā. Avārijas kontracepcijas efektivitāte lielā mērā atkarīga no tā, cik ātri pēc dzimumakta tā lietota, tāpēc Jūsu gadījumā tās efektivitāte bija augsta. Neskatoties uz to, arī avārijas kontracepcijai nav 100% efektivitātes, un pēc noteikta laika posma Jums jāveic grūtniecības tests. Mājas apstākļos to iespējams veikt 7-10 dienas pēc dzimumakta.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības