medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12551
Nozares raksti4635
Ekspertu atbildes20584
Jautājumi un atbildes | atbild ārsts (eksperts) | medicine.lv
Kādas sekas rada kontracepcijas tabletes?
Labdien!

Esmu 21 gadu veca jauniete un 2 ar pusi gadus lietoju "Belara". Interesē, - kā organisms reaģēs uz šo tablešu nedzeršanu, cik ilgā laikā atsāksies mēnešreizes un vai ir nepieciešams doties pie ginekoloģes? Tablešu dzeršanas laikā klāt nācis svars un ir krasas garastāvokļa maiņas, emocionalitāte, tāpēc īpaši uztrauc, kas notiks ar šiem faktoriem.

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Uz tablešu pārtraukšanu katrs organisms reaģē citādi. Pie ginekologa ir jāiet, jo Jums "Belara" tabletes nav piemērotas. Ir kopā ar ārstu jāatrod cits kontracepcijas veids.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai priekšējo zobu šķirbu ir iespējams likvidēt tikai ar breketēm?
Labdien!

Vai priekšējo zobu šķirbu ir iespējams likvidēt tikai ar breketēm? Nevar vēl kā citādāk?

Paldies!
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Iespējas ir dažādas. Jāgriežas pie zobārsta, jo tikai klātienē var izskaidrot, kādas būs sekas no citām tehnoloģijām. Iesaku arī
pasūtīt Jūsu zobu modeļu vaskošanu, ko veic laboratorijā zobu tehniķi. Tad būs skaidrāks gaidāms ārstēšanas rezultāts.

Zobārstniecība / mutes veselība

Kā var diagnosticēt hereditāro angioedēmu?
Labdien!

Vai ar kādām asins vai citām analīzēm ir iespējams diagnosticēt hereditāro angiodēmu? Ja ir, tad kādām un kur to var veikt?
Slimības simptomi man atbilst 100%. Līdz šim es to esmu mēģinājis ārstēt kā alerģiju, lietojot "Opexa".

Paldies!
Atbild:
Ieva Cīrule, Latvijas Alergologu asociācija
Labdien!

Jā, ir analīzes, kas apstiprina hereditāro angioedēmu; tās veic E. Gulbja laboratorijā. Bet vajag vispirms doties pie alergologa Alerģisko slimību centrā, Sadovņikova ielā 20, vai imunologa, vai alergologa P. Stradiņa KUS poliklīnikā.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vēdera izejas izmaiņas zīdainim - kā rīkoties?
Labdien!

Baroju savu četrus mēnešus veco zīdaini tikai ar krūti. Ēdu veselīgi - mājās gatavotus ēdienus, nekādus pusfabrikātus, fāstfūdus utt. Bet jau ilgu laiku, kādus divus mēnešus, bērnam ir putojoša gļotaina vēdera izeja - apmēram četras piecas reizes dienā. Nekādu citu simptomu olbaltuma vai laktozes nepanesamībai nav. Kas varētu būt pie vainas?

Bērns neraud daudz, svarā ņemas, attīstās. Vienīgi pēdējo nedēļu slikti guļ naktīs, un dupsis ir apsārtis, kā arī pie anālās atveres ir tādas mazas čūliņas. Kas tas varētu būt un kad ir jāsāk uztraukties?

Paldies!
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Lab'dien!

Āda apsārtusi un ar čūliņām ir dēļ šķidrā vēdera. Jums jāpievērš uzmanība savai ēšanai, ko Jūs ēdat. Un es ieteiktu rakstīt dienasgrāmatu, lai Jūs varētu secināt, kas ir par vainu šādai vēdera izejai.

Pašreizējā brīdī ieteiktu Jums samazināt svaiga piena daudzumu vai pat nedzert to nemaz. Krējumu un biezpienu izvēlēties ar mazāku tauku procentu. Samaziniet ne vietējos augļus un dārzeņus savā racionā. Vēl es patreiz ieteiktu Jums dot bērnam "BioGaia", kas ir probiotiska viela.

Atkal normalizēt vēdera izeju ir diezgan ilgs process, tāpēc, ja sākumā nekas nesanāk, turpiniet, viss būs labi!

Pediatrija / bērnu veselība

Problēmas ar vēderu - kādas vēl pārbaudes nepieciešamas?
Labdien!

Vīrietis, vecums - 27 gadi, augums - 183 cm, svars - 77 kg.
Smēķēju no 8-15 cigaretēm dienā. Alkoholu, var teikt, nelietoju vispār, pusgadā izlietoju no 2-5 x0.5 l pudelēm alus. Atrašanās vieta - Anglija.

Jau gadu mokos ar veselības problēmām. Pirms gada sāka sāpēt pēkšņi saules pinumā un mazliet uz kreiso pusi vēders vēlu vakarā, kam pievienojās arī maza caureja. Domāju, ka no rīta pieceļoties viss būs pārgājis. Nākamajā rītā pieceļoties sāpēja saules pinums, kā arī uz kreiso pusi zem ribām. Klāt pie simptomiem nāca lielas sāpes sirds rajonā, panikas lēkmes, pazuda apetīte, kā arī sajūta bija, ka ķermenis beigs darboties.

Veicot asins analīzes slimnīcā, sirds pārbaude ar uzlīmēm*, kā arī daktera apskatē nekas neliecināja par lielām veselības problēmām. Teica, ka izskatās pēc gastrīta un lika dzert tam paredzētu maisījumu liķiera veidā.

Tā kā viss ievilkās uz pāris mēnešiem - aptuveni 5-6 -, neko vairāk kā vairākas reizes nodotām asinīm un vienu reizi izsauktu ātro palīdzību Anglijā nedabūju.

B un C, un, ja nemaldos, A hepatīta testi ir taisīti - visi negatīvi.
Izkārnījuma testi - negatīvi. Kakla vairogdziedzera asins aina -negatīva. Plaušu rentgens - viss kārtībā. Sirds pārbaude ar uzlīmēm - viss ok. D vitamīns pēc analīzēm bija jādzer.

Bija tādas dienas, ka likās, ka beigšu elpot, šausmīgas lēkmes, sāpes vēderā, mežonīgs stress, ka nevaru dabūt labas pārbaudes. Kritos svarā, jo ieēst nevarēju, slikta dūša no dienas dienā, bija sajūta, ka nav spēka un likās, ka ir reibinoša sajūta citreiz. Tāpat bija karstuma viļņi - pēkšņi uz pāris minūtēm, bet ļoti reti.

Aizlidoju uz Latviju, veicu pa taisno "kobru", atklāja heliobaktērijas un ka kardija slēdzas nepilnīgi. Izgāju tablešu kursus, dzēru antibiotikas un vēl papildus lietoju "Ozprezoli".
Tā kā pēc tablešu lietošanas bija paredzēts lidot uz Latviju uz vēl kaut kādām pārbaudēm, bet dēļ Covida nekur nevarēja tikt, viss ievilkās, un neesmu uz pārbaudēm bijis vēl joprojām.

Simptomi uz doto brīdi: sajūta, ka kaklā būtu kamols vai kāds spiestu, vai tā, it kā kaklā būtu kaut kāds bumbulis - ļoti grūti izskaidrot. Tāpat ir biezas siekalas, grēmas želejas veidā, biežs nogurums. Saule pinumā sāpes ir retas, bet pastāvīgi ir sajūta, ka tur ir gaiss vai kaut kāds pastāvīgs spiediens.

Varbūt varat ieteikt, uz kādām pārbaudēm man vērsties steidzami?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Pēc Jūsu apraksta var secināt, ka Jums ir problēmas ar gremošanas traktu. Meklējiet palīdzību Anglijā pie gastroenterologa.

Ar cieņu,

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Svīšana intīmajā zonā - kā to novērst?
Labdien!

Esmu 20 gadus vecs vīrietis, 174 cm garš un 63 kg smags. Jau ļoti ilgu laiku nomoka svīšana ar aukstajiem sviedriem intīmajā zonā, pat ja atrodos ārā aukstumā, un ar laiku paliek tikai trakāk. Bieži vien galvā ir domas, ka man ir nesaturēšana, bet realitātē tā nav un tikai liekas. Kā novērst šo problēmu?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Lai noskaidrotu Jūsu sūdzību cēloni, ir nepieciešama vispārēja izmeklēšana. Lūdzu, aprunājieties ar savu ģimenes ārstu.

Ar cieņu,

Endokrinoloģija / diabēts

Sāpes labajā paribē, aizcietējumi - par ko tas varētu liecināt?
Labdien!

Jau kādu pusgadu mokos ar spiedošām, smagnējām sāpēm labajā paribē, regulāri ir aizcietējumi - aptuveni vienu reizi trijās dienās, - izkārnījumi mazām bumbiņām, reizēm ar gļotu piejaukumu. Vakaros vēderā jūtams smagums, nesaistīts ar ēšanu. Smagums nepazūd, mainot ēšanas paradumus. Labais sāns pa dienu nejūtas, bet vakaros atkal ir klāt. Vemšanas, temperatūra nav. USG atradnes nav. Žultspūslim nedaudz saliekts kakliņš. Asins analīzēs iekaisums neuzrādās, ir tikai nedaudz paaugstināts bilirubins. Reizēm sāp arī kuņģis. Uz kājām metās zilumi bez iemesla. Ir pēdējo apakšējo skriemeļu diska trūce un D vitamīna trūkums (14.0). Varbūt varat palīdzēt salikt puzli kopā un saprast procesus vēderā?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Pēc sūdzībām spriežot, Jums visdrīzāk ir problēmas ar gremošanas trakta orgāniem - žultspūsli un zarnu traktu. Kā arī nav izslēgta patogēno mikroorganismu un parazītu klātesamība organismā.

Mēs varam piedāvāt veikt mūsu medicīnas centrā vispārējo organisma pārbaudi, balstītu uz biorezonansi, kuras laikā tiek pārbaudīts katrs orgāns un sistēma un noskaidroti iekaisuma procesi organismā, patogēnā mikroflora (sēnes, parazīti, vīrusi, baktērijas, vienšūņi), kuri ļoti bieži ir sliktās pašsajūtas vaininieki, lai varētu spriest par Jūsu sūdzību iemesliem.

Sīkāku informāciju var uzzināt, zvanot uz tālruni 27088877, vai www.vs888.lv.

Ar cieņu,

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

No kāda vecuma jaunais cilvēks var doties pie psihiatra, neprasot vecāku atļauju?
Labdien!

No kāda vecuma jaunais cilvēks var doties pie psihiatra, neprasot vecāku atļauju?

Paldies!
Atbild:
Gunta Andžāne, Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācija
Labdien!

Ja jaunietis ir nepilngadīgs, saņemt veselības aprūpes pakalpojumu šajā gadījumā nosaka "Pacientu tiesību likuma" 13. un 14 pants.

13.pants. Nepilngadīga pacienta tiesības

(1) Nepilngadīga pacienta (līdz 14 gadu vecumam) ārstniecība pieļaujama, ja viņa likumiskais pārstāvis par to ir informēts un devis savu piekrišanu. Nepilngadīgam pacientam ir tiesības tikt uzklausītam un atbilstoši savam vecumam un briedumam piedalīties ar ārstniecību saistītā lēmuma pieņemšanā.

(2) Nepilngadīga pacienta (no 14 gadu vecuma) ārstniecība ir pieļaujama, ja saņemta viņa piekrišana, izņemot šā likuma 7.panta astotajā daļā noteikto.

(3) Ja nepilngadīgs pacients (no 14 gadu vecuma) atsakās dot savu piekrišanu ārstniecībai, bet ārsts uzskata, ka ārstniecība ir šā pacienta interesēs, piekrišanu ārstniecībai dod nepilngadīgā pacienta likumiskais pārstāvis.

(4) Nepilngadīgam pacientam ir tiesības saņemt no ārstniecības personas savam vecumam un briedumam saprotamu informāciju.

14.pants. Bāriņtiesas piekritība

(1) Ja nepilngadīga pacienta likumiskais pārstāvis atsakās dot savu piekrišanu ārstniecības uzsākšanai vai likumiskie pārstāvji nespēj vienoties par ārstniecības uzsākšanu, vai ārstam nav zināma nepilngadīgā pacienta likumisko pārstāvju atrašanās vieta, bet viņš uzskata, ka ārstniecības uzsākšana ir šā pacienta interesēs, atļauju ārstniecībai, pamatojoties uz ārsta motivētu iesniegumu, triju darbdienu laikā pēc šā ārsta motivēta iesnieguma saņemšanas var dot bāriņtiesa, izņemot šā panta otrajā daļā minēto gadījumu.

(2) Ja ārsts uzskata, ka nepilngadīga pacienta interesēs nepieciešams nekavējoties uzsākt ārstniecību, bet šā pacienta likumiskais pārstāvis atsakās dot savu piekrišanu vai likumiskie pārstāvji nespēj vienoties par ārstniecības uzsākšanu, vai ārstam nav zināma nepilngadīgā pacienta likumisko pārstāvju atrašanās vieta, lēmumu par ārstniecības uzsākšanu pieņem ārstu konsilijs. Ārstu konsilijs triju darbdienu laikā par pieņemto lēmumu informē bāriņtiesu pēc šajā pantā noteiktās piekritības.

Savukārt "Psihiskās palīdzības likuma" 6. pants nosaka:

6.pants. Tiesības uz pārstāvību

(1) Pacientam ir tiesības ar psihiatriskās palīdzības saņemšanu saistīto interešu īstenošanu nodrošināt pašam vai ar likumiskā pārstāvja palīdzību.

(2) Nepilngadīga pacienta vai rīcībnespējīga pacienta ar psihiatriskās palīdzības saņemšanu saistīto interešu īstenošanu nodrošina viņa likumiskais pārstāvis.

(3) Ja psihiatriskā palīdzība nepieciešama pacientam, kuram nav likumiskā pārstāvja, ārstniecības iestādes pienākums ir sazināties ar atbildīgajām institūcijām (bāriņtiesām) un informēt tās par nepieciešamību norīkot pārstāvi.

(4) Ārstniecības iestādes pienākums ir, ja nepieciešams, palīdzēt pacientam sazināties ar likumisko pārstāvi.

Psihoterapija / psihiatrija

Elpceļu alerģija ikdienā - kā ar to cīnīties?
Labdien!

Esmu sieviete, 29 gadi. Kopš 2012. gada man pakāpeniski sākās bieža šķaudīšana ikdienā. Sākumā tikai darba vietā (ofisā). Pēdējos gados pāris reizes mēnesī bija dienas kā "lēkmes". Proti, visu dienu šķaudīju ļoti stipri (tā, ka sāp jau krūtīs), kutināja degunu, asaroja acis, tecēja deguns kā ūdens. Nākamā dienā viss kā ar roku noņemts vai atsevišķās dienās deguna izdalījumi bija biezi un trešā dienā pārgāja. Secināju, ka deguns tek no smaržām, veļas pulvera, matu lakas, svecēm, bet citas dienas nespēju noteikt cēloni šīm izpausmēm. Tagad izvairos no šiem produktiem, lēkmju dienas ir mazākas, bet tāpat katru dienu šķaudu. Tagad sākās aukstums un ļoti jūtu degunā pilsētas apkures dūmus. Atkal šķaudu, klepoju, asaro acis, nevaru pat izvēdināt ofisu, jo jūtu dūmus. Kaklā sajūta, ka ir kamols. Pie alergologa taisīti ādas testi, nekas nav atklāts. Nezinu arī kādus līdzekļus lietot. Citu alergologu mūsu pilsētā nav (par elpceļu alerģiju problēmām). Pie kāda cita ārsta varētu vērsties vai ko varētu lietot ikdienas atvieglošanai?

Paldies!
Atbild:
Ieva Cīrule, Latvijas Alergologu asociācija
Labdien!

Biežā šķaudīšana, ko veicina nespecifiski kairinātāji (dūmi, smaržas, ķimikālijas ), ir alerģijai raksturīgi. Var būt lokālais alerģiskais rinīts (iesnas), kad ādas testi negatīvi.

Vēl var ģimenes ārsts nosūtīt E. Gulbja laboratorijā uz IgE inhalācijas paneli; ja tas pozitīvs, jāizmeklē sīkāk, ja ne, tad nepieciešama tikai lokāla terapija.

Varat mēģināt bezrecepšu antihistamīnu "Allergodil" pa pūtienam katrā nāsī divas reizes dienā. Noderīgas var būt deguna "dušas" - izskalot degunu ar jūras ūdeni pusdienlaikā, pēc vajadzības divas trīs reizes dienā. Vēl varat iesmērēt RHINOPANTHEIN ziedi vienu līdz divas reizes dienā pēc vajadzības.

Tāpat vajag aiziet pie LOR speciālista uz konsultāciju.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Bērns divos gados vēl nestaigā - ko darīt?
Labdien!

Meitiņai ir 2 gadi, bet viņa patstāvīgi nestaigā. Mēs izgājām 2 kursus pie fizioterapeita. Bet maksimums, kas ir gājis uz priekšu, tas ir, ka viņa vai nu pie vienas rokas iet turoties vai gar sienu. Ģimenes ārsts saka, ka tas ir normāli, jo viņa dzima ar mazu svaru - 1,900 kg, un ka viņa vēl panāks citus bērnus. Neirologs arī saka, jo ilgāk rāpo, jo vairāk mugurkauls nostiprinās. Ko šādā situācijā darīt?

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Labdien!

Ja bērns atrodas regulārā fizioterapeita/ FRM ārsta uzraudzībā, viss notiek, kā tam jānotiek. Nav mākslīgi jāstimulē staigāšana. Lai bērns staigā, turoties pie sienas. Svarīgāka ir rāpošana.

Pediatrija / bērnu veselība