Kāpēc ik pa laikam jau vairāk nekā gadu ir šķidra vēdera izeja?
Labdien!

Jau vairāk nekā gadu periodiski ir šķidra vēdera izeja, veicu pierakstus. Nedēļu vēders strādā normāli, tad ne no kā pēkšņi ir šķidra vēdar izeja, kas turpinās 2-3 dienas vai nedēļu un tad atkal it kā nekas nebūtu bijis, viss kārtībā.

Analīzes kārtībā, svara zuduma nav, temperatūras nav. Vispār nav nekādu citu simptomu. Un tas biedē.

Man ir 62 gadi, nedzeru, nesmēķēju, nestresoju. Miegs pat pārāk ciešs. ir aktīvs dzīvesveids. Darbā nepārpūlos (strādāju par sargu).

Paldies!
Atbild:
Violeta Hrikina-Seredenko, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"
Labdien!

Jūsu problēma ir risināma. To var atrisināt ģimenes ārsts, klīniski izvērtējot, veicot gremošanas trakta endoskopiskus izmeklējumus, endokrīnās un imūnsistēmas pārbaudi.


Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Vai tas ir normāli un ko darīt grūtniecei, kad parādās asas sāpes labajā sānā?
Labdien!

Esmu stāvoklī. Ir dienas, kad labajā sānā ik pa brīdim ir durošas sāpes. Reizēm stipras, reizēm vājākas. Vai tas ir normāli? Baidos, vai nav apendicīts. Ko darīt, kad uznāk šādas sāpes?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Pirms sāpes ir uznākušas, tas jāpastāsta ārstam. Ja ir stipras sāpes, jādodas uz slimnīcu.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Hormonaizstājējterapija - pārtraukt uzreiz vai pakāpeniski?
Labdien!

Man ir 53 gadi.

HAT tabletes "Femoston Conti" lietoju jau 2 gadus. Tā kā nepatīkamie simptomi sen jau pazuduši, vēlos pārtraukt HAT lietošanu. Vai ir atšķirība, ja pārtraukšu uzreiz lietot vai arī pakāpeniski, samazinot lietošanas biežumu, piemēram, 2 reizes nedēļā?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

HAT nozīmē hormonu aizstājošā terapija. Tiek aizstāti hormoni, kas sievietes organismā trūkst, ar medikamentu. Šie medikamenti neuzkrājas organismā, tāpēc jāsaņem katru dienu. Deva ir fizioloģiski samērota dabīgajam ciklam, tāpēc medikamentu nedrīkst lietot retāk. Ja gribat pārtraukt, jānobeidz viens iepakojums un nelietojiet nākamo. Pārtrauciet lietot dažus mēnešus un pavērojiet, vai simptomi neatgriežas. Iespējams, ka Jūsu vecumā HAT lietošanas laiks nav pietiekams.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai tā ir taisnība, vai HCG var palielināties menopauzē?
Labdien!

Man ir 44 gadi. Esmu lietojusi hormonālās tabletes "Yarina" pēdējos 5 gadus. Mēnešreizes bija ļoti regulāras. Kādu gadu atpakaļ mēnešreizes kļuva neregulāras. Pirms 8 mēnešiem pārstāju lietot hormonālās tabletes, un arī mēnešrežu kopš tā laika vairs nav. Ir visādi karstuma uzplūdi, svīšana, pieaug svars. Nodevu analīzes - viss ir normā, tikai pavisam nedaudz paaugstināts holesterīns (5,01) un cukurs (6,07). Bet mani uztrauc HCG - tas ir 6,26. Stāvoklī būt nevaru, jo nav bijušas dzimumattiecības. Esmu lasījusi, ka šis hormons (HCG) var palielināties menopauzē. Vai tā ir taisnība, vai HCG var palielināties menopauzē? Vai 6.26 - tas ir daudz? Vai arī tam var būt arī citi iemesli? Pie ārsta tikšu tikai pēc 3 nedēļām.

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Hormonam nav saistības ar menopauzi, jo to ražo placenta. Kā pati rakstāt, analīzes ir kārtībā, tātad diez vai ir iestājusies menopauze. Noteikti dodieties pie ginekologa, jo tas var liecināt par nopietnu saslimšanu.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kāpēc uz ādas galvas, kakla, muguras un krūšu rajonā uzmetas apsārtuši dažāda izmēra pleķi?
Labdien!

Man uz sejas, kakla, muguras un krūšu rajona parādījušies sarkani pleķi, kuri izraisa karstuma sajūtu un niezi. Šie pleķi pazūd tik pat ātri, cik parādās, vidēji turoties kādu pusstundu. Pleķi ir dažāda izmēra - no 0,5 cm diametrā līdz 2 cm. Agrāk šādi pleķi radās tad, kad griezu matus, šobrīd - spontāni. Piemēram, var uzmesties uz pieres milzīgs pleķis, kas pēc 10 minūtēm pazūd, un tad parādās pleķis uz kakla.

Pleķus varu raksturot tā, it kā būtu iekodis dundurs - ir uztūkums pleķa vietā un apkārt izteikts apsārtums. Pēdējā laikā šie pleķi parādās arvien biežāk.

Vai tā varētu būt alerģiska reakcija, vai problēma varētu būt padziļinātāka? Jo ieradumi nekādi nav mainījušies.Kur man vērsties?

Paldies!
Atbild:
Ieva Cīrule, Latvijas Alergologu asociācija
Labdien!

Tā var būt alerģija, var būt nopietnas problēmas. Pleķus jānofotogrāfē un jādodas pie jebkura alergologa vai dermatologa.

Mēģiniet rakstīt dienasgrāmatu vismaz 1 nedēļu, kur atspoguļojiet dienas režīmu, ēdienu, aktivitātes, kad parādās pleķi - visu ar laika norādēm. To kopā ar āstu varēsiet izanalizēt.

Dermatoloģija / ādas veselība

Vai šādas sajūtas ir raksturīgas pie veģetatīvās distonijas?
Labdien!

Esmu puisis, 17 gadi. Jau gandrīz 3 gadus izjūtu visādas nepatīkamas sajūtas. Pēdējā laikā ir parādījusies tāda jocīga sajūta, itkā puse ķermeņa (galva un uz leju) būtu nejutīga. Nav pat tirpoņas, praktiski šajā ķermeņa pusē nav nekādu sajūtu. Piemēram, skatoties uz roku vai kāju, liekas, ka tā nav mana vai arī ka tā jocīgi kustas. Pieskaroties visu var just tāpat kā ar otru pusi.

Nesen biju pie neirologa, bet tas bija jau pirms šo sajūtu parādīšanās. Citreiz šīs sajūtas mijās ar elpas trūkumu un svīšanu, kā arī ar sajūtu, ka tūlīt noģībšu, īpaši publiskās vietās, dažreiz arī vienkārši mājās. Vai arī šādām sajūtām iemesls var būt veģetatīvā distonija?

Paldies!
Atbild:
Dace Simsone, "Klīnika Dzintari", SIA
Labdien!

Pēc apraksta šīs sajūtas var ierindot pie veģetatīvās distonijas, bet tā attālināti to noteikt nevar. Jāizmeklējas kopumā.

Ar cieņu,

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Ko darīt bērnam, lai nebūtu jākomunicē ar klasesbiedreni?
Labdien!

Nesen meitu (11 gadi) mācību pusgadā pārcēlu uz citu skolu dzīves vietas maiņas dēļ. Klasē kā jau visiem bērniem, kuri pāriet uz nepazīstamu skolu un vidi, ir nedrošības sajūta. Bet problēma ir tajā, ka tieši jau no pirmās dienas uzradās klasē "draudzene", kura neatkāpās ne uz soļa no meitas un ļoti izrādīja savu draudzību atširībā no citiem klasesbiedriem. Pagāja nedēļa, un meita saprata, ka klasesbiedri neko labu par "šo meiteni" nerunā, jo viņa daudz melo, kavē stundas un gribēja arī manu meitu pierunāt klaiņot pa pilsētu. Arī klasesbiedri līdz ar to nav īpaši draudzīgi pret manu meitu, domājot, ka viņas draudzējas. Meitai viņa ļoti nepatīk un nezin, kā no viņas tikt vaļā.

Ko lai bērns dara, lai nevajadzētu ar šo klasbiedreni komunicēt?Pārlikt paralēlklasē arī nav iespējas, jo viena klase tik. Un skolotājas spēkos ir tikai parūpēties, lai nav jāsēž kopā.

Paldies!
Atbild:
Arita Lauka, "Skolmeistars", SIA
Labdien!

Mācību procesa laikā, iespējams, būs jākomunicē arī ar tādu klasesbiedru, ar kuru nav draudzīgas attiecības. Sarunā ar nevēlamo draudzeni iesaku ievērot neitralitāti. Labi, ka Jūs ar meitu apspriežat šo situāciju un meklējat risinājumus. Laba jušanās kolektīvā ir svarīga ikviena cilvēka labizjūtai! Jauki, ka skolotāja parūpējusies, lai meitenes nesēž kopā, tomēr ar to vien nepietiek. Galvenais kopīgais uzdevums ir veicināt Jūsu meitas iejušanos jaunajā kolektīvā, veidojot draudzīgas attiecības ar citiem bērniem gan skolā, gan ārpus skolas. Varbūt iespējams piedalīties kādos interešu pulciņos, kuros piedalās citi klasesbiedri, un pasākumu organizēšanā klasē un skolā. Arī skolotāja var atbalstīt šo iekļaušanās procesu, organizējot sadarbības nodarbības, dodot uzdevumus ar sadarbības elementu.

Kursi, semināri, mācību centri

Ar kādiem medikamentiem bez etacizīna vēl ārstē mirdzaritmiju?
Labdien!

Man tika diagnosticēta mirdzaritmija, izrakstīja etacizīnu, kas tiek lietoti pirmo reizi ārsta uzraudzībā. Taču vai var izārstēt mirdzaritmiju arī bez šī preparāta?

Paldies!
Atbild:
Violeta Hrikina-Seredenko, MFD Veselības centrs "Dziedniecība"
Labdien!

Neklātienē uz uz šo jautājumu atbildēt nevar. Tikai precīzi zinot šī sindroma iemeslu un ūsu slimības diagnozi, drīkst noteikt ārstēšanas taktiku.

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma

Depresija, veģetatīvā distonija vai kas cits?
Labdien!

Nesen bija diezgan lieli pārdzīvojumi ģimenes problēmu dēļ. Kaut arī situācija ir itkā atrisinājusies, tomēr jau vairākas dienas jūtos slikti - prasās bieži ievilkt dziļu elpu, krūtīs un visā ķermenī jūtams smagums, vēderā viss griežas, jūtu, ka arī pleci ir savilkti bieži, kā arī nereti pieķeru sevi ar sakostiem zobiem. Jau pāris reizes ir bijis arī tā, ka ne no kā sāk līt asaras un rodas trauksmes sajūta, tā, ka krūtīs viss sažņaudzas un kaklā itkā kamols būtu iestrēdzis, īpaši vakaros. Jūtu, kā dauzās sirds. Ir nespēks un paaugstināt jūtīgums, satrauc pat kādi ikdienišķi sīkumi, bieži sāp galva. Brīžiem noskaņojums ir normāls, varu pasmieties, parunāties ar cilvēkiem. Bet pārsvarā ir viss iepriekš aprakstītais, un tas mani nomāc, kā arī traucē produktīvi strādāt. Arī agrāk ir bijuši lieli pārdzīvojumi, bet tādas izpausmes pēc tam nav bijušas.

Esmu apjukusi un nesaprotu - kā man vajadzētu rīkoties? Vai jāpaiet vienkārši laikam vai tomēr vajadzētu ko iesākt šajā sakarā? Vai tās ir depresijas vai veģetatīvās distonijas pazīmes, vai kas cits?

Paldies jau iepriekš!
Atbild:
Inese Melne, "Rodain", SIA
Labdien!

Jādomā, ka Jūsu aprakstītie simptomi tomēr ir saistīti ar trauksmi, kas radušies pārdzīvojuma un stresa dēļ. Vislabāk būtu šīs lietas pārrunāt ar speciālistu - psihiatru, kas izvērtēs kā vislabāk Jums palīdzēt un vai stāvokļa uzlabošanai nepieciešama medikamentoza palīdzība.

Ar cieņu,

Psihoterapija / psihiatrija

Vai zāles endometriozes ārstēšanai var izsaukt biežas menstruācijas?
Labdien!

Septembrī man bija operācija olvadu caurejamībai, kas pagāja labi, un olvadi ir caurejami. Taču operācijas laikā konstatēja, ka ir izveidojusies endometrioze un izrakstīja dzert "Visannette" 3 mēnešus. Zāles pabeidzu dzert 5.12., bet menstruācijas sākās 07.12., tās bija ļoti vājas, ilga 5 dienas. Tad 26.12. atkal sākās menstruācijas un ilga līdz 31.12. Tagad tas pats - mēnešreizes sākās no 12.01., asiņošana ir normāla, nekas nesāp un nevelk, jūtos labi.

Tā kā plānojam bērniņu, vēlos saprast, vai tas ir normāli vai nē?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu jautājums nesatur pietiekamu informāciju, lai izdarītu secinājumus. Atbildēt varēs ārsts, kam pieejami Jūsu izmeklējumu dati.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības