Dizartrija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Dizartrija ir fonētiski runas –, piemēram, skaņu veidošanas, balss, runas tempa – traucējumi, kas radušies, ja runas kustībai nepieciešamie muskuļi ir vāji vai grūti kontrolējami; bieži tā ir neskaidra vai lēna runa, kas ir grūti saprotama. Dizartriskie runas traucējumi var izpausties gan pieaugušajiem, gan bērniem, ja tiek pārslimota konkrēta slimība, ir iegūta galvas trauma, kā arī citu cēloņu rezultātā.
Paramnēze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Paramnēze jeb nepareizas identifikācijas sindroms ir reti traucējumi, kas izraisa ļoti specifiskus atmiņas traucējumus jeb kļūdas. Slimība izpaužas kā iegaumēto faktu izkropļošana (kriptomnēze) un nepareiza atmiņa (konfabulācijas); slimnieks stāsta par faktiem, kādu attiecīgajā laikā vispār nav bijis. Paramnēze visbiežāk rodas neiroloģisku traucējumu gadījumā, tomēr tās cēloņi nav līdz galam izprasti.
Stostīšanās jeb logoneiroze: Kādi ir tās cēloņi, diagnostika un terapija?
Stostīšanās jeb logoneiroze ir runas tempa, ritma un plūduma traucējumi, kas rodas mēles, lūpu, rīkles un citu artikulācijā un balss veidošanā iesaistīto muskuļu spazmu dēļ. Stostīšanās pamatā ir pārslēgšanās grūtības no vienas kustības uz nākamo. Tā var izpausties kā skaņu, zilbju, vārdu vai pat frāžu atkārtojumi, piemēram, "b-b-bumba" vai "bu-bu-bumba", vai "bumba-bumba-bumba."
Kreicfelda Jakoba slimība: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Kreicfelda-Jakoba slimība ir smadzeņu darbības traucējumi, kas izraisa demenci un galu galā arī nāvi. Šīs slimības simptomi var būt līdzīgi citiem smadzeņu traucējumiem, piemēram, Alcheimera slimībai, tomēr Kreicfelda-Jakoba slimība parasti progresē daudz straujāk. Visā pasaulē katru gadu uz miljonu cilvēku tiek diagnosticēti viens līdz divi KJS gadījumi.
Kā sadzīvot ar migrēnu? Stāsta neiroloģe
Migrēnas var ievērojami ietekmēt pacientu ikdienas dzīvi. Sāpju gadījumā mēdzam meklēt ātru glābiņu, lietojot zāles, taču ir svarīgi, lai tās būtu piemeklētas pareizi un būtu izvēlēts atbilstošs lietošanas režīms. Kā veiksmīgāk sadzīvot ar migrēnu un neiekļūt medikamentu atkarīgu galvassāpju slazdā, konsultē neiroloģe-algoloģe.
Reiboņi: Kad jāmeklē palīdzība?
Nav jābūt nopietni slimam, lai sajustu reiboni – to var radīt arī kāds īslaicīgs organisma stāvoklis. Tomēr svarīgi zināt, kā sev palīdzēt un kad nepieciešams vērsties pēc palīdzības pie ārsta. Skaidro neiroloģe.
Reta sindroms: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Reta sindroms, kas tiek dēvēts arī par Kluso eņģeļu slimību, ir reta ģenētiska neiroloģiska slimība, kas saistīta ar pelēkās vielas attīstības traucējumiem, izraisot pakāpenisku sīkās motorikas prasmju un runas zudumu. Šis traucējums galvenokārt skar meitenes. Lielākā daļa zīdaiņu ar Reta sindromu attīstās normāli pirmos sešus līdz 18 mēnešus, taču pēc tam zaudē gūtās iemaņas, piemēram, spēju rāpot, staigāt, runāt vai izmantot rokas.
Adatošana – efektīva sāpju novēršanas metode
Ja kaut kādu iemeslu dēļ ir izjaukta skeleta muskuļu saskaņotā darbība, rodas sāpes sprandā, mugurā vai citās ķermeņa daļās, no kurām atbrīvoties nemaz nav tik viegli. Taču ārstu rīcībā ir vēl viena sāpju novēršanas metode – miofasciālo palaidējpunktu adatošana.
Kā uzlabot atmiņu? Iesaka speciālisti
Gada nogale un jauna gada sākums tradicionāli ir laiks, kad prātā pārcilājam atmiņas un kaļam jaunus plānus. Taču vai ikdienā aizdomājamies, kas ietekmē to, kā veidojas mūsu atmiņas? Kas ietekmē mūsu atmiņas spējas un kā varam paši tās uzlabot ar vienkāršām ikdienas aktivitātēm?
Karpālā kanāla sindroms: 5 veidi, kā sev palīdzēt mājas apstākļos
Karpālā kanāla sindromu jeb nerva saspiedumu var izraisīt pārpūle, vienveidīgas un ilgstošas kustības, slimības, kā arī traumas. Daudzos gadījumos tas ir tipiskas ikdienas darbības rezultāts, piemēram, mūzikas instrumentu spēle vai rokdarbi. Šo sindromu var izraisīt arī ilgstoša rakstīšana ar datoru. Tas var ietekmēt tikai vienu vai abas rokas, izsaukt nejutīgumu vai tirpšanu pirkstos, īpaši rādītājpirkstos un īkšķos.