medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12658
Nozares raksti1337
Ekspertu atbildes20843
Millera-Fišera sindroms: Cēloņi, simptomi, ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Millera-Fišera sindroms: Cēloņi, simptomi, ārstēšana

Millera-Fišera sindroms (MFS) ir biežāk sastopamu, bet joprojām retu nervu sistēmas traucējumu apakšgrupa, kas pazīstama kā Gijēna-Barē sindroms (GBS). MFS ir autoimūna slimība, kas rada vieglu vai smagu muskuļu vājumu; to izraisa imūnsistēmas reakcija pret atsevišķiem nervu proteīniem, kas ir būtiski kustībām, sajūtām un ķermeņa funkcijām. MFS skar visu vecumu cilvēkus, taču biežāk pieaugušos – sevišķi vīriešus.

Cēloņi

Ir izpētīts, ka vīriešiem ir divas reizes lielāka iespēja saslimt ar Millera-Fišera sindromu nekā sievietēm. Lai arī MFS skar visu vecumu cilvēkus, taču biežāk cilvēkus, kas ir pusmūžā – vidējais MFS attīstības vecums ir 43,6 gadi.

Gan GBS, gan Millera-Fišera sindromu cēlonis ne vienmēr ir skaidrs, tomēr diezgan bieži to izraisa infekcijas slimības (piemēram, gripa, denges drudzis, vai HIV), retāk imunizācija, operācija vai traumas, arī kuņģa bojājums.

Nav pilnībā skaidrs, kāpēc GBS un MFS attīstās, reaģējot uz šīm izplatītajām slimībām. Daži pētnieki uzskata, ka vīrusi var kaut kādā veidā mainīt nervu sistēmas šūnu struktūru, liekot ķermeņa imūnsistēmai tos atpazīt kā svešus un cīnīties pret tiem. Tā rezultātā tiek traucēta nervu signālu pārraidīšana, var rasties muskuļu vājums, kas raksturīgs abiem augšminētajiem sindromiem.

Simptomi

Kamēr Gijēna-Barē sindroms mēdz izraisīt muskuļu vājumu, kas sākas ķermeņa apakšdaļā un virzās uz augšu (kājas, rokas), Millera-Fišera sindroms parasti sākas ar acu muskuļu vājumu, progresējot no ķermeņa augšdaļas uz leju.

Biežāk sastopamie MFS simptomi ir neskaidra redze, redzes attēla dublēšanās (diplopija), sejas muskuļu novājināšanās, piemēram, nespēja smaidīt vai svilpot, neskaidra runa un samazināts rīstīšanās reflekss, tāpat arī slikts līdzsvars, svārstīga gaita, kā arī notrulināti refleksi (piemēram, uzsitot pa ceļgalu).

Ārstēšana

Specifiska MFS ārstēšana nav zināma – tādēļ tā ir simptomātiska, lai novērstu slimības izraisītās izpausmes. Ārstēšanas mērķis ir samazināt simptomu smagumu un paātrināt atveseļošanos. Divi galvenie ārstēšanas veidi ir imūnglobulīna terapija un plazmasferēze (asins attīrīšanas metode).

Imūnglobulīna terapija ietver lielu proteīnu devu ievadīšanu (intravenozi), ko imūnsistēma izmanto, lai uzbruktu infekcijām. Novērots, ka šī terapija ir visefektīvākā, ja uzsākta 7 līdz 14 dienu laikā pēc pirmo simptomu parādīšanās. Plazmaferēze, savukārt, ir procedūra, kurā sarkanie un baltie asins ķermenīši tiek izdalīti no asins plazmas un no jauna atkal tiek ievadīti organismā.

Ja muskuļu vājums pastāv arī pēc akūtās slimības fāzes, pacientiem var būt nepieciešami rehabilitācijas pakalpojumi, lai nostiprinātu muskuļus un novērstu funkcionēšanas traucējumus.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Labklājības skola piedāvā licencētas pieaugušo izglītības programmas, kas ir speciāli izstrādātas kā efektīvs instruments sevis sakārtošanai. Programmas “Stresa noturības veicināšana kā izdegšanas sindroma profilakse” un gan individuālas, gan grupu konsultācijas “Randiņš ar sevi”, kur tiek izmantoti neirografikas algoritmi, ir lieliska iespēja, kā ieklausīties sevī un atrast jaunus enerģijas avotus. 

Aktuālie piedāvājumi

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Sekss pēc 60…

Sekss pēc 60…

Seksuālā veselība ir neatņemama vispārējās veselības sastāvdaļa, kas ietekmē vīriešu un sieviešu labklājību un vispārējo dzīves kvalitāti. Par to laikus jāpadomā, vēršoties pie speciālista, jo jaunie medicīnas sasniegumi ļauj vīriešiem nodrošināt ilgstošu dzimumaktivitāti un līdz ar to augstu dzīves kvalitāti.

Video

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Bērnu slimnīcas speciālisti ar īpašu video aicina pievērst uzmanību hroniskai miegainībai. Mūsdienām raksturīgajā dzīves ritmā miegainība kļuvusi par bieži sastopamu problēmu, tādēļ nereti tiek uzskatīta par normālu vai parastu parādību. Visbiežākie miegainības cēloņi ir nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs, bet daļai cilvēku nepieciešamība pēc miega ir palielināta slimības dēļ.

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "HealthAid  MagCitra®" – uztura bagātinātāju nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai.

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns Select" RELAXOL spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt dabīgos un garšīgos "NATEO D Gummy" želejvitamīnus bērniem un pieaugušajiem.

Uzņēmējs runā