medicine.lv skaitļos

Lietotāji online43
Aktīvie uzņēmumi12557
Nozares raksti1406
Ekspertu atbildes21477
Millera-Fišera sindroms: Cēloņi, simptomi, ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Millera-Fišera sindroms: Cēloņi, simptomi, ārstēšana

Autors: shutterstock.com

Millera-Fišera sindroms (MFS) ir biežāk sastopamu, bet joprojām retu nervu sistēmas traucējumu apakšgrupa, kas pazīstama kā Gijēna-Barē sindroms (GBS). MFS ir autoimūna slimība, kas rada vieglu vai smagu muskuļu vājumu; to izraisa imūnsistēmas reakcija pret atsevišķiem nervu proteīniem, kas ir būtiski kustībām, sajūtām un ķermeņa funkcijām. MFS skar visu vecumu cilvēkus, taču biežāk pieaugušos – sevišķi vīriešus.

Cēloņi

Ir izpētīts, ka vīriešiem ir divas reizes lielāka iespēja saslimt ar Millera-Fišera sindromu nekā sievietēm. Lai arī MFS skar visu vecumu cilvēkus, taču biežāk cilvēkus, kas ir pusmūžā – vidējais MFS attīstības vecums ir 43,6 gadi.

Gan GBS, gan Millera-Fišera sindromu cēlonis ne vienmēr ir skaidrs, tomēr diezgan bieži to izraisa infekcijas slimības (piemēram, gripa, denges drudzis, vai HIV), retāk imunizācija, operācija vai traumas, arī kuņģa bojājums.

Nav pilnībā skaidrs, kāpēc GBS un MFS attīstās, reaģējot uz šīm izplatītajām slimībām. Daži pētnieki uzskata, ka vīrusi var kaut kādā veidā mainīt nervu sistēmas šūnu struktūru, liekot ķermeņa imūnsistēmai tos atpazīt kā svešus un cīnīties pret tiem. Tā rezultātā tiek traucēta nervu signālu pārraidīšana, var rasties muskuļu vājums, kas raksturīgs abiem augšminētajiem sindromiem.

Simptomi

Kamēr Gijēna-Barē sindroms mēdz izraisīt muskuļu vājumu, kas sākas ķermeņa apakšdaļā un virzās uz augšu (kājas, rokas), Millera-Fišera sindroms parasti sākas ar acu muskuļu vājumu, progresējot no ķermeņa augšdaļas uz leju.

Biežāk sastopamie MFS simptomi ir neskaidra redze, redzes attēla dublēšanās (diplopija), sejas muskuļu novājināšanās, piemēram, nespēja smaidīt vai svilpot, neskaidra runa un samazināts rīstīšanās reflekss, tāpat arī slikts līdzsvars, svārstīga gaita, kā arī notrulināti refleksi (piemēram, uzsitot pa ceļgalu).

Ārstēšana

Specifiska MFS ārstēšana nav zināma – tādēļ tā ir simptomātiska, lai novērstu slimības izraisītās izpausmes. Ārstēšanas mērķis ir samazināt simptomu smagumu un paātrināt atveseļošanos. Divi galvenie ārstēšanas veidi ir imūnglobulīna terapija un plazmasferēze (asins attīrīšanas metode).

Imūnglobulīna terapija ietver lielu proteīnu devu ievadīšanu (intravenozi), ko imūnsistēma izmanto, lai uzbruktu infekcijām. Novērots, ka šī terapija ir visefektīvākā, ja uzsākta 7 līdz 14 dienu laikā pēc pirmo simptomu parādīšanās. Plazmaferēze, savukārt, ir procedūra, kurā sarkanie un baltie asins ķermenīši tiek izdalīti no asins plazmas un no jauna atkal tiek ievadīti organismā.

Ja muskuļu vājums pastāv arī pēc akūtās slimības fāzes, pacientiem var būt nepieciešami rehabilitācijas pakalpojumi, lai nostiprinātu muskuļus un novērstu funkcionēšanas traucējumus.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Svara palielināšanās vai samazināšanās bez redzama iemesla, drēbju izmēra maiņa ir signāls, ka jāpievērš uzmanība savam ķermenim un ir laiks nopietni parūpēties par sevi, nododot analīzes, kuras parādīs, kas pašlaik notiek ar organismu un vai ir kādas izmaiņas. 

Aktuālie piedāvājumi

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Vai tavs uzņēmums nesen sācis darboties, un tu prāto, kā ātri un efektīvi par to informēt savus potenciālos klientus? Varbūt tavam uzņēmumam jau kādu laiku ir sava mājaslapa vai profils sociālajos tīklos, taču tu meklē veidu, kā padarīt uzņēmumu vēl atrodamāku?

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Kādēļ drotaverīns jau daudzus gadus ir iedarbīga alternatīva līdzekļiem pret spastiskām sāpēm vēderā? 

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Pēdu krēmu ar medu un ceļmallapas ekstraktu.

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt skūšanās ziepes ar pantenolu, kakao sviestu un E vitamīnu sausai ādai.

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt matus spēcinošo cieto šampūnu tumšiem vai gaišiem matiem un kondicionieri.

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Maijā un jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt alvejas želeju "HealthAid® Aloe Vera gel" (250 ml).

Izstāsti Latvijai veselības receptes