medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12658
Nozares raksti1337
Ekspertu atbildes20843
B12 vitamīns asinsradei un nervu šūnām: Kā zināt, vai uzņem to pietiekamā daudzumā? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

B12 vitamīns asinsradei un nervu šūnām: Kā zināt, vai uzņem to pietiekamā daudzumā?

Lai saglabātu veselību, enerģiju un nemainīgi augstu dzīves kvalitāti, cilvēkam ik dienas nepieciešams uzņemt noteiktu devu vitamīnu un minerālvielu. Viens no būtiskākajiem vitamīniem ir B12 jeb cianokobalamīns, kas organismā nodrošina virkni dzīvībai svarīgu funkciju, tai skaitā normālu asinsradi un nervu sistēmas darbību. Tā kā B12 vitamīnu organisms pats sintezēt nespēj, tā līmenis dažādu faktoru ietekmē var nebūt pietiekams, tādējādi ietekmējot kā mūsu fizisko, tā garīgo pašsajūtu. Par to, kāda ir B12 vitamīna nozīme un kādi simptomi liecina par tā deficītu, stāsta aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Mārīte Šukele.

B12 ir ūdenī šķīstošs B grupas vitamīns, un tā galvenā funkcija cilvēka organismā ir normālas asinsrades un nervu šūnu funkcionalitātes saglabāšana. B12 vitamīns pārvērš folijskābi aktīvajā formā, piedalās šūnu ģenētiskā materiāla RNS un DNS sintēzē, mielīna jeb nervu apvalka sintēzē un taukskābju noārdīšanās procesos. Tāpat B12 ir nepieciešams dažādiem augšanas un reģenerācijas procesiem, kā arī ir nozīmīgs sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā un profilaksē. Pazemināts B12 vitamīna līmenis asinīs saistīts ar paaugstinātu depresijas risku un var būt iemesls neauglībai.

“Organisms pats B12 vitamīnu nesintezē, tāpēc to iespējams uzņemt tikai ar uzturu. B12 vitamīns pārsvarā sastopams dzīvnieku izcelsmes produktos, piemēram, gaļā, aknās, olās, piena produktos, jūras veltēs un zivīs. Uzņemot pilnvērtīgu, sabalansētu uzturu, par B12 deficītu varētu neuztraukties, bet problēmas var rasties cilvēkiem, kuri uzturā nelieto dzīvnieku valsts produktus, – tiem šis vitamīns jāuzņem papildus,” stāsta sertificētā farmaceite.

Tā kā B12 vitamīna uzsūkšanās notiek tievajā zarnā, nepietiekama vitamīna absorbcija tāpat var būt kuņģa vai tievās zarnas darbības traucējumu gadījumā. Vitamīna deficīts visbiežāk novērojams gastrīta pacientiem un tiem, kuri pārcietuši kuņģa operāciju. Arī kuņģa skābi samazinošo medikamentu lietošana var traucēt vitamīna uzsūkšanos, savukārt cukura diabēta slimniekiem – deficīta cēlonis var būt metformīna lietošana. Riska grupā ir vecāka gadagājuma cilvēki, jo ar gadiem B12 vitamīna uzsūkšanās spēja samazinās. B12 deficīts tāpat var rasties arī grūtniecēm, jo, bērniņam strauji augot, mammas vitamīna rezerves var nebūt pietiekamas.

Simptomi, kas var liecināt par B12 deficītu

“Pazīmes, kas liecina par to, ka organismam trūkst B12 vitamīna, iesākumā ir nespecifiskas, līdz ar to cilvēki tām bieži vien nepievērš uzmanību, noveļot vainu uz nogurumu un pārslodzi. Tomēr der aizdomāties, ja parādās tirpšanas sajūta rokās vai kājās, jušanas traucējumi, nespēja koncentrēties, neskaidra redze, pastāvīgs nogurums, nespēks, slikta pašsajūta, galvas reiboņi, garastāvokļa pārmaiņas, arī nosliece uz depresiju, un ādas bālums. Šiem simptomiem vajadzētu pievērst uzmanību un laikus doties pie ģimenes ārsta, lai veiktu nepieciešamās pārbaudes un noteiktu, vai pie vainas patiešām ir zems B12 vitamīna līmenis. Ilgstošs B12 deficīts var veicināt jau smagākas saslimšanas, kam nereti pievienojas arī neiroloģiski traucējumi,” uzsver farmaceite.

Nepieciešamās B12 vitamīna devas dienā

  • Zīdaiņiem  – 0,5 mikrogrami;
  • Bērniem – 0,9–1,8 mikrogrami;
  • Pieaugušajiem – 2,4 mikrogrami;
  • Grūtniecēm un māmiņām, kas baro ar krūti, – 2,6–2,8 mikrogrami.

“Ja nepieciešamo D vitamīna devu ar uztura palīdzību uzņemt nav iespējams, aptiekās pieejami B12 vitamīnu saturoši uztura bagātinātāji tablešu formā. Par piemērotākā produkta izvēli konsultējieties ar farmaceitu,” piebilst farmaceite.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Labklājības skola piedāvā licencētas pieaugušo izglītības programmas, kas ir speciāli izstrādātas kā efektīvs instruments sevis sakārtošanai. Programmas “Stresa noturības veicināšana kā izdegšanas sindroma profilakse” un gan individuālas, gan grupu konsultācijas “Randiņš ar sevi”, kur tiek izmantoti neirografikas algoritmi, ir lieliska iespēja, kā ieklausīties sevī un atrast jaunus enerģijas avotus. 

Aktuālie piedāvājumi

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Sekss pēc 60…

Sekss pēc 60…

Seksuālā veselība ir neatņemama vispārējās veselības sastāvdaļa, kas ietekmē vīriešu un sieviešu labklājību un vispārējo dzīves kvalitāti. Par to laikus jāpadomā, vēršoties pie speciālista, jo jaunie medicīnas sasniegumi ļauj vīriešiem nodrošināt ilgstošu dzimumaktivitāti un līdz ar to augstu dzīves kvalitāti.

Video

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Bērnu slimnīcas speciālisti ar īpašu video aicina pievērst uzmanību hroniskai miegainībai. Mūsdienām raksturīgajā dzīves ritmā miegainība kļuvusi par bieži sastopamu problēmu, tādēļ nereti tiek uzskatīta par normālu vai parastu parādību. Visbiežākie miegainības cēloņi ir nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs, bet daļai cilvēku nepieciešamība pēc miega ir palielināta slimības dēļ.

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "HealthAid  MagCitra®" – uztura bagātinātāju nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai.

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns Select" RELAXOL spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt dabīgos un garšīgos "NATEO D Gummy" želejvitamīnus bērniem un pieaugušajiem.

Uzņēmējs runā