medicine.lv skaitļos

Lietotāji online327
Aktīvie uzņēmumi12211
Nozares raksti1448
Ekspertu atbildes21477
Kubitālā kanāla sindroms: Simptomi, cēloņi ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Kubitālā kanāla sindroms: Simptomi, cēloņi ārstēšana

Autors: Osteo-care/flickr.com

Kubitālais kanāls, caur ko iet elkoņa nervs, atrodas elkoņa locītavas iekšpusē. Kubitālā kanāla sindroms ir stāvoklis, kas saistīts ar elkoņa nerva saspiedumu vai sastiepumu, kas, savukārt, var izraisīt nejutīgumu vai tirpšanu mazajā pirkstiņā un zeltnesī, arī sāpes apakšdelmā un/vai vājumu rokā. Elkoņa nerva saspiedums ir otra izplatītākā kompresijas neiropātiju forma.

Cēloņi

Nerva saspiedums biežāk rodas tiem cilvēkiem, kuri ikdienā ilgstoši strādā ar saliektu elkoni un veic vienveidīgas kustības, kas rada lielāku slodzi tieši elkoņa locītavai. Tipisks piemērs ir tenisisti, arī biroju darbinieki, frizieri, zobārsti, transporta līdzekļu vadītāji.

Elkonim ilgstoši atrodoties saliektā stāvoklī, nervs var tikt izstiepts aiz elkoņa; tas var notikt arī guļot, miega laikā. Dažkārt elkoņa nervs nepaliek savā vietā un, kustoties elkonim, virzās uz priekšu un atpakaļ pār kaula izcilni; šāda atkārtota virzība var kairināt nervu. Atsevišķos gadījumos mīkstie audi virs nerva sabiezē, kas var traucēt tā pareizai darbībai.

Simptomi

Līdzīgi kā karpālā sindroma gadījumā, arī kubitālajam sindromam raksturīgie simptomi ir progresējoša tirpšana un sāpes, bet visbiežāk tieši mazajā pirkstiņā un zeltnesī. Turklāt simptomi izpaužas galvenokārt dienā, nevis naktī.

Sindromam progresējot, veidojas pirkstu jušanas traucējumi, pakāpeniski mazinās plaukstas spēks, zūd satvēriens; ja tas netiek ārstēts, cilvēkam rodas grūtības noturēt rokā priekšmetus (piemēram, ēdot). Gan karpālā, gan kubitālā kanāla sindroms var attīstīties vienā rokā vai abās, pārsvarā tas mēdz rasties vadošajā rokā, kas ikdienā attiecīgi tiek vairāk noslogota.

Turklāt kubitālā kanāla sindroms var kombinēties ar karpālā kanāla sindromu. Ilgstoši neārstēta kompresijas neiropātija izraisa sāpes un neatgriezeniskus nerva bojājumus, kas var beigties ar rokas paralīzi, darbaspēju zudumu un pat invaliditāti.

Ārstēšana

Pirmkārt, ir ieteicams izvairīties no tādām darbībām, kas izraisa simptomus, piemēram, pārmērīgām kustībām un no pārāk lielas slodzes. Lai nepieļautu neapzinātu elkoņa saliekšanu nakts laikā, var ap elkoni aptīt šinu. Ja simptomi ir tikko sākušies, tiek rekomendēts slimo roku vairāk saudzēt un nenoslogot.

Ārstēšana tiek veikta, izmantojot dažādas metodes un līdzekļus, kas var palīdzēt atvieglot simptomus, tomēr operācija ir vienīgais veids, kā mazināt spiedienu uz nervu un šo slimību pilnībā izārstēt; pārējās metodes ir paredzētas simptomu mazināšana. Operācija var ietvert nerva atbrīvošanu, nerva pārvietošanu uz elkoņa priekšpusi, kā arī citas manipulācijas. Blokādes, medikamenti, ortozes atvieglo kubitālā sindroma pašreizējo stāvokli, bet ilgtermiņā slimību var novērst tikai operācija.

Dažkārt pēc operācijas ir nepieciešama terapija, un arī laiks, kas nepieciešams lai atlabtu, katrā gadījumā var atšķirties. Nejutīgums un tirpšana var izzust ātri vai pamazām; pilnīga atveseļošanās pēc operācijas var aizņemt vairākus mēnešus. Jāņem vērā, ka kubitālā kanāla simptomi var pilnībā nepazust pēc operācijas, īpaši, ja tie bijuši smagi.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas":

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Haimorīts – deguna blakusdobuma iekaisums

Mūsdienās visus akūtus deguna blakusdobuma iekaisumus apzīmē ar terminu "akūts rinosinusīts", ko tautā vairāk atpazīst kā haimorītu, taču "haimorīts" apzīmē tikai augšžokļa dobuma iekaisumu. Par haimorīta simptomiem un ārstēšanu stāsta LOR Klīnikas otolaringologs Kristaps Dambergs.

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Testa rezultāti: GLYCOMUNE IMMUNO imūnsistēmas stiprināšanai

Oktobrī/ novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Honestum" piedāvāja testēt GLYCOMUNE IMMUNO – uztura bagātinātāju imūnsistēmas stiprināšanai. 

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Maska sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt masku sejas un kakla ādai Riox NEO CO2 Carbon Mask.

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".