Kubitālā kanāla sindroms: Simptomi, cēloņi ārstēšana
Kubitālais kanāls, caur ko iet elkoņa nervs, atrodas elkoņa locītavas iekšpusē. Kubitālā kanāla sindroms ir stāvoklis, kas saistīts ar elkoņa nerva saspiedumu vai sastiepumu, kas, savukārt, var izraisīt nejutīgumu vai tirpšanu mazajā pirkstiņā un zeltnesī, arī sāpes apakšdelmā un/vai vājumu rokā. Elkoņa nerva saspiedums ir otra izplatītākā kompresijas neiropātiju forma.
Cēloņi
Nerva saspiedums biežāk rodas tiem cilvēkiem, kuri ikdienā ilgstoši strādā ar saliektu elkoni un veic vienveidīgas kustības, kas rada lielāku slodzi tieši elkoņa locītavai. Tipisks piemērs ir tenisisti, arī biroju darbinieki, frizieri, zobārsti, transporta līdzekļu vadītāji.
Elkonim ilgstoši atrodoties saliektā stāvoklī, nervs var tikt izstiepts aiz elkoņa; tas var notikt arī guļot, miega laikā. Dažkārt elkoņa nervs nepaliek savā vietā un, kustoties elkonim, virzās uz priekšu un atpakaļ pār kaula izcilni; šāda atkārtota virzība var kairināt nervu. Atsevišķos gadījumos mīkstie audi virs nerva sabiezē, kas var traucēt tā pareizai darbībai.
Simptomi
Līdzīgi kā karpālā sindroma gadījumā, arī kubitālajam sindromam raksturīgie simptomi ir progresējoša tirpšana un sāpes, bet visbiežāk tieši mazajā pirkstiņā un zeltnesī. Turklāt simptomi izpaužas galvenokārt dienā, nevis naktī.
Sindromam progresējot, veidojas pirkstu jušanas traucējumi, pakāpeniski mazinās plaukstas spēks, zūd satvēriens; ja tas netiek ārstēts, cilvēkam rodas grūtības noturēt rokā priekšmetus (piemēram, ēdot). Gan karpālā, gan kubitālā kanāla sindroms var attīstīties vienā rokā vai abās, pārsvarā tas mēdz rasties vadošajā rokā, kas ikdienā attiecīgi tiek vairāk noslogota.
Turklāt kubitālā kanāla sindroms var kombinēties ar karpālā kanāla sindromu. Ilgstoši neārstēta kompresijas neiropātija izraisa sāpes un neatgriezeniskus nerva bojājumus, kas var beigties ar rokas paralīzi, darbaspēju zudumu un pat invaliditāti.
Ārstēšana
Pirmkārt, ir ieteicams izvairīties no tādām darbībām, kas izraisa simptomus, piemēram, pārmērīgām kustībām un no pārāk lielas slodzes. Lai nepieļautu neapzinātu elkoņa saliekšanu nakts laikā, var ap elkoni aptīt šinu. Ja simptomi ir tikko sākušies, tiek rekomendēts slimo roku vairāk saudzēt un nenoslogot.
Ārstēšana tiek veikta, izmantojot dažādas metodes un līdzekļus, kas var palīdzēt atvieglot simptomus, tomēr operācija ir vienīgais veids, kā mazināt spiedienu uz nervu un šo slimību pilnībā izārstēt; pārējās metodes ir paredzētas simptomu mazināšana. Operācija var ietvert nerva atbrīvošanu, nerva pārvietošanu uz elkoņa priekšpusi, kā arī citas manipulācijas. Blokādes, medikamenti, ortozes atvieglo kubitālā sindroma pašreizējo stāvokli, bet ilgtermiņā slimību var novērst tikai operācija.
Dažkārt pēc operācijas ir nepieciešama terapija, un arī laiks, kas nepieciešams lai atlabtu, katrā gadījumā var atšķirties. Nejutīgums un tirpšana var izzust ātri vai pamazām; pilnīga atveseļošanās pēc operācijas var aizņemt vairākus mēnešus. Jāņem vērā, ka kubitālā kanāla simptomi var pilnībā nepazust pēc operācijas, īpaši, ja tie bijuši smagi.