
Retā Villebranda slimība: Kā to atpazīt?
Katrs otrais ir dzirdējis par hemofiliju, bet tas ir tikai viens no asins recēšanas traucējumiem. Aptuveni 1% sabiedrības var būt pazemināts Villebranda faktora (VWF) līmenis asinīs, bet 1 no 10 000 cilvēkiem Villebranda slimība (VWD) izpaužas klīniski – nepieciešami medikamenti, lai apturētu vai novērstu asiņošanas.

Kas ir psoriāze un kā to kontrolēt? Stāsta speciālisti
Psoriāze ir viena no izplatītākajām iekaisīgajām ādas slimībām. Taču, neskatoties uz tās izplatību, to joprojām apvij dažādi mīti un ne vienmēr pacientiem ir pareizs priekšstats par pieejamajām ārstniecības iespējām.

Gēnu medicīna – iespēja jaundzimušajiem apsteigt slimības pirms saslimšanas
Rīgā Starptautiskajā Precīzijas medicīnas tīklošanās forumā PMNET pulcējās Latvijas un ārvalstu medicīnas jomas eksperti, lai pārrunātu jaunākās gēnu inženierijas iespējas. Šobrīd pasaulē notiek pētniecība par gēnu sekvencēšanu, kas ļauj jaundzimušajiem un kopumā cilvēkiem atklāt slimību riskus vēl pirms pašu slimību rašanās.

Retā Kabuki slimība: Pieredzes stāsts (VIDEO)
“Elīzas piedzimšana mainīja manu dzīvi. Elīza mums ir iemācījusi ļoti daudz,” par savu priekšlaikus dzimušo bērnu, kuram uzstādīta retās slimības diagnoze – Kabuki sindroms, stāsta Kristīne. Šobrīd viņu abu nedēļas pamatu veido piecu dažādu terapiju apmeklēšana.

Bērns ar diagnozi Dauna sindroms: Pieredzes stāsts
“Ir svarīgi atrast sev draudziņu – kādu ģimeni vai mammu, kura ir līdzīgā situācijā, lai ir, ar ko izrunāties un būt saprastam,” saka Līga. Viņa ir mamma trīs bērniem, un vecākajam no viņiem – meitai Alisei – ir Dauna sindroms. Par to, ka ģimenē pirmdzimtais būs īpašais bērniņš, vecāki uzzināja vien dzemdību dienā.

Oksidatīvais stress: Kā tas ietekmē mūsu veselību un kā to varam mazināt?
Mūsdienās ļoti bieži dzirdam par oksidatīvu stresu, taču nemaz skaidri līdz galam nezinām, kas tas ir. Šobrīd oksidatīvā stresa izraisītās veselības problēmas un pāragrās novecošanās simptomi pakāpeniski kļūst par vienu no apspriestākajām tēmām medicīnas nozarē.

Ģenētiska slimība, kas apdraud plaušu veselību – alfa-1 antitripsīna deficīts: Kā to laikus pamanīt?
Plaušaudus no bojājumiem spēj pasargāt specifiska olbaltumviela – alfa 1 antitripsīns (A1AT). No iedzimta A1AT deficīta, iespējams, visvairāk cieš tieši Latvijas iedzīvotāji. Kā to laikus pamanīt? Ko var noskaidrot, veicot asins analīzes un DNS testu? Ko darīt tiem, kam atklāj šo ģenētisko slimību?

Vēdera uzpūšanās un diskomforts – kā noteikt cēloni? Stāsta speciālisti
Ārsts ir izteicis aizdomas, ka tev ir laktozes nepanesamība? Aizdomas par celiakiju? Varbūt tas ir Žilbēra sindroms? Pirms strikti ierobežot savu ēdienkarti vai mainīt dzīvesveidu, ir vērts pārbaudīt, vai tiešām ir pamats šādām aizdomām. To var izdarīt, veicot DNS testus.

Tērnera sindroms: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Tērnera sindroms skar tikai sievietes – tas rodas, ja iztrūkst viena no divām XX hromosomām vai kāda no tām ir bojāta. Šis sindroms var izraisīt dažādas medicīniska rakstura un attīstības problēmas, tostarp mazu augumu, olnīcu nespēju attīstīties un sirds defektus. Tērnera sindromu ir iespējams diagnosticēt jau pirms bērna dzimšanas (sekojot augļa attīstībai grūtniecības laikā), zīdaiņa vecumā vai agrā bērnībā.

Autiskā spektra traucējumi: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Autiskā spektra traucējumi ir stāvoklis, kas saistīts ar smadzeņu attīstību, ietekmējot to, kā cilvēks uztver citus un socializējas ar tiem; tiem raksturīga nespēja adekvāti komunicēt, sociāli mijiedarboties un elastīgi domāt. Šie traucējumi ietver arī ierobežotus un atkārtotus uzvedības modeļus. Jēdziens "spektrs" autiskā spektra traucējumos tiek saistīts ar plašu simptomu un smaguma pakāpes spektru.