
Viedierīču negatīvā ietekme uz bērnu ēšanas paradumiem: kā to novērst?
Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā viedierīces ir kļuvušas par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, taču to plašā pieejamība būtiski ietekmē ikdienas un ēšanas paradumus. Sertificēta uztura speciāliste uzsver, ka vecākiem jābūt īpaši uzmanīgiem, jo nepareiza viedierīču lietošana var veicināt bērniem regulāru pārēšanos un citus veselībai nelabvēlīgus ieradumus.

Adenoīdi bērniem: kā atpazīt un ārstēt?
Adenoīdi ir termins, ko izmanto, aprakstot palielinātu jeb hiperplazētu aizdegunes mandeli. Aizdegunes mandele ir limfoīdo audu struktūra aizdegunē. Kopā ar vēl citām mandelēm, kas arī ir limfoīdo audu sakopojumi – divām aukslēju mandelēm, vienu mēles mandeli, divām dzirdes kanālu mandelēm – tās atrodas elpošanas un gremošanas ceļu sākuma daļā.

Vai skola drīkst neuzņemt bērnu ar garīga rakstura vai uzvedības traucējumiem? Atbild tiesībsargs
Skola, nevēloties uzņemties papildu grūtības, atsaka uzņemšanu bērnam ar garīga rakstura traucējumiem. Vai tā drīkst rīkoties un cik tas ir pamatoti? Šajā gadījumā jānodala divas dažādas situācijas. Pirmā, ja bērns vēl nav uzņemts izvēlētajā skolā, tad atteikumam jābūt skaidri (tiesiski) pamatotam. Otrā, ja bērns jau mācās konkrētā skolā, tai nav tiesību likt vecākiem izvēlēties citu skolu.

Svarīgākie ikdienas un iknedēļas rituāli zīdaiņa higiēnā: stāsta speciāliste
Zīdaiņa higiēna ir būtiska ne tikai bērna veselībai, bet arī labsajūtai. Ir svarīgi zināt, kuras procedūras jāveic katru dienu un kuras būs pietiekamas tikai dažas reizes nedēļā. Rūpīga un saudzīga ādas kopšana palīdz izvairīties no kairinājuma un saglabāt bērna ādu veselīgu.

Kā nodrošināt bērnam pilnvērtīgu uzturvielu uzņemšanu? Skaidro farmaceite
Daudzi vecāki labi zina, cik izaicinoši var būt pierunāt bērnu nogaršot jaunu ēdienu un ieturēt pilnvērtīgu, uzturvielām bagātu maltīti. Bērni biežāk izvēlas makaronus un cīsiņus, iepretī daudz vērtīgākajiem dārzeņiem vai jūras produktiem. Taču tieši bērnībā pilnvērtīgs uzturs ir īpaši svarīgs, lai nodrošinātu fizisko un mentālo attīstību.

Cukura aizvietotāji: vai tie ir droši bērniem?
Mūsdienās arvien vairāk vecāku pievērš uzmanību tam, cik daudz cukura lieto viņu bērni. Pārmērīgs tā patēriņš var veicināt liekā svara attīstību, zobu emaljas bojājumus un citas veselības problēmas. Tāpēc pēdējos gados aizvien populārāki kļūst cukura aizvietotāji. Bet vai tie ir droši bērniem? Kādu saldvielu labāk izmantot?

Runas un valodas attīstības traucējumi: kas jāzina vecākiem?
Bērniem pirmajos dzīves gados raksturīga strauja attīstība dažādās jomās, un viens no nozīmīgākajiem posmiem ir runas un valodas apguve. Vecāki ar nepacietību gaida bērna pirmos vārdiņus un teikumus, kas apliecina viņa valodas attīstības progresu. Tomēr dažreiz gadās, ka šis process aizkavējas vai norit citādāk, nekā gaidīts, radot vecākiem bažas un jautājumus par bērna attīstību.

Kā saprast un atbalstīt hiperaktīvu bērnu? Stāsta eksperte
Hiperaktivitāte ir plaši novērojama parādība bērnu vidū, kas izpaužas kā pastiprināta enerģija, impulsīva uzvedība un koncentrēšanās grūtības. Sertificēta fizioterapeite norāda, ka šādas pazīmes var būt daļa no bērna normāla temperamenta, tomēr atsevišķos gadījumos hiperaktivitāte var signalizēt par uzmanības deficīta un hiperaktivitātes traucējumiem (UDHT).

Tiesībsargs: bērnudārzā diendusa nedrīkst būt obligāta tiem bērniem, kuriem tā nav nepieciešama
Diendusu nodrošināšana bērnudārzā ir obligāta tikai tad, ja bērnam tā ir nepieciešama. Ja bērnam dienas miegs nav nepieciešams, to nedrīkst uzspiest. Vajadzību pēc diendusas ietekmē bērna pilnvērtīgai attīstībai diennaktī kopsummā nepieciešamais miega stundu skaits, kas katram vecumam ir atšķirīgs.

Apzinātā ēšana fiziskai un emocionālai labsajūtai: Kā to mācīt bērnam?
Apzināta ēšana ir ļoti svarīga prasme gan pieaugušajiem, gan bērniem. Tā palīdz veidot veselīgas attiecības ar uzturu visa mūža garumā, un tai ir jāsākas jau agrā bērnībā. Sertificēta uztura speciāliste skaidro, kā apzinātas ēšanas paradumi veicina ne tikai fizisko, bet arī emocionālo labsajūtu.