
Cilvēka papilomas vīruss – dzemdes kakla vēža galvenais izraisītājs
Atšķirībā no citiem vēža veidiem, dzemdes kakla vēzim ir skaidri zināms izraisītājs. Gandrīz 100% gadījumu dzemdes kakla vēzi izraisa cilvēka papilomas vīruss (CPV). Startautiski šo vīrusu dēvē par human papillomavirus (HPV). Kaut arī Latvijā kopš 2010. gada meitenēm vecumā no 12–18 gadiem ir pieejama bezmaksas vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu, pagaidām vakcinētas ir mazāk nekā puse šīs vecuma grupas meiteņu.

Ārsti: 4 no 10 vēža gadījumiem ir iespējams novērst
Ik gadu aptuveni 12 000 cilvēku Latvijā saskaras ar diagnozi "vēzis". Tomēr onkoloģiskās saslimšanas būtu iespējams daudz efektīvāk izārstēt un pat pilnībā novērst, ja vien cilvēki atbildīgāk izturētos pret savu veselību un ievērotu profilakses pasākumus.

Jaunas ārstēšanas metodes cīņā ar vēzi
Pirmdien, 4.februārī, visā pasaulē tiek atzīmēta Pretvēža diena, kuras
mērķis ir vairot iedzīvotāju izpratni par onkoloģiskām saslimšanām, to
profilaksi un ārstēšanu. Latvijā ar diagnozi vēzis dzīvo aptuveni 77,3
tūkstoši iedzīvotāju, teju par 30% vairāk nekā pirms desmit gadiem, kas
saskan ar globālo tendenci – ar vēzi slimo arvien vairāk.

Fiziologs: Spēka treniņi sekmē krūts vēža ārstniecību
Lai gan onkoloģisko pacientu skaits pasaulē arvien pieaug, vienlaikus arī uzlabojas vēža ārstēšanas iespējas un rezultāti. Tuvojoties Pasaules vēža dienai, kas tiek atzīmēta 4. februārī, stāstām par inovācijām onkoloģisko pacientu ārstniecībā, kuras attīsta Rīgas Stradiņa universitātes doktorants.

Regulāras fiziskās aktivitātes – efektīva vēža profilakse
Fizisko aktivitāšu ietekme uz cilvēku veselību pētīta krustu šķērsu, un ir neapstrīdami zinātniski pierādījumi, ka regulāras fiziskās aktivitātes palīdz izvairīties no 26 (!) hroniskām slimībām, tostarp arī no saslimšanas ar vēzi. Savām spējām atbilstoši vingrinājumi jāveic arī vēža pacientiem jau teju tūlīt pēc operācijas, kas ir īpaši svarīgi, lai iespējami saglabātu kustības un ātrāk atlabtu.

Ārsts: Prostatas vēzis šodien ir ļoti veiksmīgi ārstējams
Vīriešu mirstība no ļaundabīgiem audzējiem Latvijā ir vairākas reizes lielāka nekā sievietēm. Vēl arvien, atšķirībā no sievietēm, vīriešiem slimības atklāj daudz ielaistākās stadijās un prostatas vēzis Latvijā ir pirmais vīriešu mirstības cēlonis. Šim faktam īpaši skarbu nokrāsu piedod tas, ka šodien pierādīts – no prostatas vēža nav jāmirst, to var sekmīgi ārstēt.

Kā samazināt risku saslimt ar vēzi? Veselīga uztura ieteikumi
Kaut arī joprojām nav skaidras atbildes, kādēļ cilvēku organismā attīstās ļaundabīgās šūnas, viena atziņa ieguvusi vienprātību speciālistu lokā – vairāk nekā pusi saslimšanu ar vēzi izraisa nepareizs dzīves veids, nepiemēroti darba apstākļi un uzturs.

Krūts vēzis - biežākā onkoloģiskā saslimšana sievietēm
Onkoloģiskās saslimšanas ir vienas no izplatītākajām veselības problēmām
pasaulē, arī Latvijā jautājumiem par tām regulāri tiek pievērsta
uzmanība. Tomēr joprojām saslimšanas gadījumu apjoms ir milzīgs.

Ādas vēzis – joprojām viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem Latvijā
"SIA "Veselības centrs 4" jau vairāk nekā 10 gadus rīko "Pretvēža kampaņas", aicinot sabiedrību pievērst uzmanību arī ādas stāvoklim, lai samazinātu saslimstību un mirstību no melanomas un citām ādas vēža formām. Ņemot vērā, ka šogad ir uzlabojušās ādas diagnostiskās iespējas, šīs saulainās vasaras izskaņa ir īstais brīdis, kad pārliecināties par ādas veselību."

Putniņš: Daļai onkoloģijas pacientu ir pieejama efektīva ārstēšana, citiem - nav
Onkoloģiskās slimības līdzās sirds un asinsvadu slimībām ir nozīmīgākie priekšlaicīgas mirstības cēloņi Latvijā. Šo slimību ārstēšanai ir jānosaka skaidra prioritāte. Ar ļaundabīga audzēja radīto postu ir saskāries ikviens. Ja ne savu tuvinieku, tad draugu, paziņu, kolēģu lokā noteikti.