Kā samazināt saslimstību ar vēzi Latvijā? Stāsta onkologs
Pasaulē katras 20. onkoloģiskās saslimšanas cēlonis ir cilvēka papilomas vīruss (CPV). Latvijā ik gadu vidēji 500 cilvēkiem tiek konstatētas ar CPV saistītas onkoloģiskas slimības, no kurām 300 ir iespējams novērst. Mēs esam pārāk maza valsts, lai atļautos zaudēt savus iedzīvotājus, CPV vakcinācija ir ekonomiski izdevīgāka nekā ārstēšana no vēža, ir pārliecināts Latvijas Onkologu asociācijas pārstāvis, onkologs-ķirurgs Guntis Ancāns.
Dzemdes kakla vēzis ir tikai redzamā aisberga daļa
Mēs daudz runājam par cilvēka papilomas vīrusu (CPV) saistībā ar dzemdes kakla vēzi, taču tā ir tikai aisberga redzamā daļa. Ir vēl ļoti daudz citu onkoloģisku saslimšanu, kuru izraisītājs ir CPV:
• galvas un kakla vēzis (CPV izraisa ~30% gadījumu),
• maksts vēzis (CPV izraisa ~78% gadījumu),
• anālās atveres vēzis (CPV izraisa ~88% gadījumu),
• dzimumlocekļa vēzis (CPV izraisa ~50% gadījumu),
• vulvas vēzis (CPV izraisa ~25% gadījumu).
Šiem vēža veidiem atšķirībā no dzemdes kakla vēža nav pieejams skrīnings, tāpēc vienīgais veids, kā sevi pasargāt, ir vakcinēties.
30% galvas un kakla vēža gadījumu ir novēršami
Galvas un kakla vēzis pēc dzemdes kakla vēža ir otrs biežākais CPV izraisītais vēža veids. To var veicināt dažādi faktori, tai skaitā smēķēšana, taču aptuveni trešdaļā gadījumu izraisītājs ir cilvēka papilomas vīruss. Tātad no 222 gadījumiem, kas tiek konstatēti Latvijā, aptuveni 66 būtu iespējams novērst, ja tiktu apmaksāta vakcīna pret deviņiem CPV tipiem, kas pasargā ne tikai no dzemdes kakla vēža, bet arī citiem augstāk minētajiem vēža veidiem.
Ārstēšana sarežģīta, izmaksas "astronomiskas"
Galvas un kakla vēža pacientiem šobrīd nav pieejama efektīva ārstēšana un ir ļoti ierobežotas iespējas saņemt modernāko ķīmijterapiju, kā rezultātā arī viņu dzīvildzes rādītāji ir slikti. Šī tipa vēžiem ir arī salīdzinoši augsts recidīva risks, un bieži pēc staru un ķīmijterapijas mēdz būt smagas komplikācijas. Atveseļošanās posmā var būt vajadzīga sarežģīta ķirurģiskā ārstēšana un nereti arī plastiskās operācijas. Francijā, piemēram, viena galvas un kakla vēža pacienta ārstēšana gadā valstij izmaksā ~ 14,5 tūkstošus eiro. Kopējās, ar CPV saistīto infekciju, galvas un kakla vēža ārstēšanas izmaksas šajā valstī sasniedz 138 miljonus eiro gadā. Viena galvas un kakla vēža pacienta ārstēšanas izmaksas pirmajā gadā Lielbritānijā ir ~24 tūkstošus eiro. Latvijā nav veikti konkrēti aprēķini par šo pacientu ārstēšanas izmaksām, bet, ņemot vērā lielu ielaisto vēža gadījumu skaitu, tie noteikti ir vairāki desmiti tūkstoši eiro. Tas, ko mēs iztērētu par vakcināciju, ir nieks iepretīm šīm summām.
Anālās atveres vēzis – gados jaunu cilvēku slimība
Ne tikai dzemdes kakla vēzis, bet arī anālās atveres vēzis ir slimība, kas skar gados jaunus cilvēkus. Kaut arī saslimstība ar anālās atveres vēzi Latvijā nav liela (ik gadu ar to saslimst vidēji 22 iedzīvotāji), statistika rāda, ka šo pacientu skaits turpina palielināties, un tas notiek uz gados jaunu cilvēku rēķina. Nomirstot jaunam cilvēkam, tas ir ne vien emocionāli smags zaudējums tuviniekiem, bet arī milzīgs trieciens ekonomikai, jo viena darbspējīga cilvēka zaudējums valstij izmaksā vidēji 0,5 miljonus eiro. Ir pierādīts, ka 88% gadījumu anālā kanāla vēzi izraisa CPV. Daudzviet Eiropā, tai skaitā Igaunijā, valsts apmaksā vakcīnu, kas pasargā no šī vēža veida, un mūsu mērķis ir panākt, lai plašākās aptveres vakcīna tiktu apmaksāta arī Latvijā.
Deviņvalenta vakcīna var pasargāt arī no labdabīgām CPV saslimšanām
Kaut arī, runājot par vakcinācijas nepieciešamību, primāri domājam par onkoloģiskiem pacientiem, ir svarīgi atcerēties, ka CPV izraisa arī virkni labdabīgu veidojumu, piemēram, dzimuorgānu kārpas, kas ievērojami samazina dzīves kvalitāti, un elpceļu polipus, kas var radīt nosprostojumu elpceļos.
Ne tikai emocionāli, bet arī racionāli argumenti
Atšķirība cenas ziņā starp divu tipu CPV vakcīnu un deviņu tipu CPV vakcīnu ir neliela, taču lēmums turpmāk apmaksāt plašākās aptveres vakcīnu nākotnē nozīmētu par 300 onkoloģiskajiem pacientiem mazāk. Katra cilvēka dzīvība ir vērtība, taču šoreiz mēs neapelējam tikai pie emocionāliem argumentiem, bet piedāvājam valsts pārstāvjiem veikt ļoti racionālu kalkulāciju, jo ekonomiski vakcinēšana ir izdevīgāka nekā ārstēšana no vēža.