
Speciālisti: Prostatas vēža pacientus nedrīkst sodīt par izvēlēto ārstniecības metodi
Šovasar Zināšanu telpā Zikurāts vīriešu lokā tika aizvadīta saruna par nopietnu tēmu: "par to, kā dzīvot ar diagnozi – prostatas vēzis – un kā ar to sadzīvot". Prostatas vēža slimniekiem un to tuviniekiem bija iespēja privātā atmosfērā uzdot visus sev svarīgos un interesējošos jautājumus par prostatas vēzi speciālistiem, kā arī pacientiem, kuri slimību jau uzveikuši.

Kā sevi pasargāt no dzemdes kakla vēža? Stāsta ginekoloģe
Dzemdes kakla vēzis ir otrs biežāk sastopamais vēža veids pēc krūts vēža Latvijā. Ar to ik gadu saslimst vidēji 260 sievietes. Atšķirībā no citiem vēžu veidiem, šim vēzim ir skaidri zināms izraisītājs. 99% gadījumu dzemdes kakla vēzi izraisa cilvēka papilomas vīruss (CPV). Vairāk par to, kā sevi pasargāt no šī vīrusa un nepieļaut dzemdes kakla vēža attīstību, stāsta ginekoloģe.

Viedoklis: Onkoloģijas nozarei 2020. gada budžetā jāparedz lielāks finansējums personāla piesaistei un ārstēšanas uzlabošanai
Latvija vēža pacientu ārstēšanai atvēl būtiski mazāk valsts budžeta līdzekļus nekā Lietuvā un Igaunijā, kas mūsu vēža slimniekus nostāda nevienlīdzīgā situācijā, un ārstēšanai bieži jālūdz ziedojumi.

Krūts vēža gēnu izpēte: Kāpēc tā ir nozīmīga?
Katru gadu vairāk nekā tūkstotim sieviešu atklāj krūts vēzi. Lai gūtu veiksmīgus ārstēšanas rezultātus, ir svarīgi krūts vēzi atklāt iespējami agrīnā stadijā. Taču gadījumā, ja tas ir atklāts vēlu, ir nekavējoties jāpiemēro efektīvākā mērķterapija, kas molekulārā līmenī bloķē vēža šūnu augšanu un vairošanos.

Paliatīvā aprūpe: Kādas ir būtiskākās problēmas šajā jomā?
2018. gadā paliatīvajai aprūpei valdība atvēlēja papildu 10 miljonus no budžeta līdzekļiem, taču no tiem bija iespējams izmantot vien aptuveni trīs miljonus, jo izrādījās, ka Latvijas slimnīcās nav tik daudz paliatīvās aprūpes gultu. Paliatīvā aprūpe, kas mēnesī var izmaksāt aptuveni 1000 eiro, nepieciešama krietni lielākam cilvēku lokam, nekā šobrīd to spēj nodrošināt.

Aptauja: Kā diagnoze "vēzis" ietekmē pāru attiecības?
"Katra trešā ģimene kļūst stiprāka, veselais atbalsta slimo"– tā liecina Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības "Dzīvības koks" veiktā aptauja "Kā/vai onkoloģiska slimība ietekmē pārtnerattiecības?" Aptauja notika elektroniski no astotā līdz 15. martam, un tās mērķis bija sākt runāt par jautājumiem, kurus līdz šim turējām nomaļus,– par to, ka diagnoze "vēzis" dažādu iemeslu dēļ ietekmē arī pāra attiecības.

Kā samazināt saslimstību ar vēzi Latvijā? Stāsta onkologs
Pasaulē katras 20. onkoloģiskās saslimšanas cēlonis ir cilvēka papilomas vīruss (CPV). Latvijā ik gadu vidēji 500 cilvēkiem tiek konstatētas ar CPV saistītas onkoloģiskas slimības, no kurām 300 ir iespējams novērst. Mēs esam pārāk maza valsts, lai atļautos zaudēt savus iedzīvotājus, CPV vakcinācija ir ekonomiski izdevīgāka nekā ārstēšana no vēža.

Dzemdes kakla vēža profilakse: Kas darāms situācijas uzlabošanai Latvijā?
Iepriekšējo gadu statistika liecina, ka Latvija ar augstajiem dzemdes kakla vēža saslimstības rādītājiem ir līdzās Rumānijai, Serbijai, Ungārijai un Bulgārijai. Līdzīgi rādītāji ir arī Lietuvā un Igaunijā, taču Igaunija cītīgi strādā, lai saslimstību mazinātu, un ir pārgājusi uz kvalitatīvākiem skrīninga izmeklējumiem. Par to, kas būtu darāms situācijas uzlabošanai Latvijā, pārdomās dalās onkoginekologs.

Onkoloģe: Laiks, kad melanoma bija audzējs ar minimālām ārstēšanas iespējām, ir pagātne
Vēža slimniekiem pēdējais gads nesis jaunas cerības un iespējas. Sekojot attīstīto valstu praksei vēža ārstēšanā izmantot jaunākos zinātnes sasniegumus, arī Latvijā valsts sākusi kompensēt jaunākās paaudzes zāles vairāku audzēju, tostarp krūts, prostatas, neiroendokrīno un citu vēža veidu ārstēšanai.

Eksperti: Bērnu veselības pamatā – vecāku informētība un izglītotība
Atzīmējot Starptautisko bērnu vēža dienu, tika rīkota nozares profesionāļu diskusija, lai pārrunātu bērnu onkoloģisko saslimšanu diagnostikas iespējas Latvijā, ārstēšanai un rehabilitācijai nepieciešamā finansējuma pieejamību, efektīvākos risinājumus bērnu ārstēšanai, kā arī lielākos vecāku izaicinājumus, saskaroties ar bērnu onkoloģiskajām slimībām.