Paaugstināts holesterīns un asinspiediens – nopietns drauds sirds veselībai
Ceturtdien, 29. septembrī, visā pasaulē atzīmē Sirds veselības dienu, aicinot pievērst uzmanību sirds saslimšanu riska faktoriem un laikus parūpēties par sirds un asinsvadu veselību. Sirds un asinsvadu slimības ir izplatītākais nāves cēlonis Latvijā – saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem ik gadu no tām mirst vairāk nekā 15 000 iedzīvotāju.
Cik nozīmīgs ir troponīna I līmenis sirds slimību risku izvērtēšanā? Skaidro ārsti
Pateicoties veselības aprūpes uzlabošanai, iedzīvotāju dzīves ilgums palielinās, līdz ar ko ir saslimstības pieaugums ar hroniskām slimībām, tostarp arī ar kardiovaskulārām slimībām. Lai arī nopietnākā vecumā baudītu dzīves kvalitāti, ir svarīgi atklāt slimības agrīnā stadijā, ideāli – pirms klīnisko simptomu rašanās.
Kā sagatavoties pirms asins ziedošanas un parūpēties par savu veselību pēc tam?
Asins ziedošana ir vērtīgs darbs, ko ikviens var paveikt, lai izglābtu kāda cita cilvēka dzīvību. Turklāt arī “Pasaules Veselības organizācijas” dati liecina, ka cilvēki, kuri regulāri ziedo asinis, var dzīvot līdz pat pieciem gadiem ilgāk [1].
Kā uzveikt augstu holesterīnu 21. gadsimtā? Stāsta kardioloģe
Holesterīns ir sastopams gan dzīvnieku izcelsmes produktos, gan cilvēka organismā. Un tieši holesterīns ir viela, kas var izgulsnēties artērijās, veidojot aterosklerotiskās plāksnes jeb pangas, samazinot asins plūsmu asinsvadā un samazinot skābekļa piegādi.
Kā pasargāt savu sirdi vasarā? Stāsta ārste
Lielākajai daļai no mums vasara ir patīkamākais laiks, kad gatavojamies atvaļinājumam vai jau atpūšamies, gūstam spēkus un veselību. Bet vasara ir paaugstinātas bīstamības laiks sirds un asinsvadu sistēmai. Sirdij karstumā ir papildu slodze. Kā aizsargāt savu svarīgāko orgānu un par kādiem simptomiem steidzami jākonsultējas ar ārstu?
3 fakti, kas jāzina par omega-3 un sirds veselību: Stāsta kardioloģe
Sirds un asinsvadu slimības gadu no gada ir biežākais nāves iemesls Latvijā, turklāt ar tām sirgst arvien jaunāki cilvēki. Mazkustīgs dzīvesveids, palielināts svars un smēķēšana ir mūsdienu cilvēku ikdiena, taču tie ir arī lielākie sirds un asinsvadu slimību riska faktori.
Kā atpazīt aplamības un patiesību par sirds veselību? Stāsta speciālisti
Aktīvs dzīvesveids un pilnvērtīgs uzturs ir veselības formula, ko, ja arī neievēro, tomēr ir dzirdējis ikviens pieaudzis cilvēks. Taču par to, kas ir labi veselībai un konkrēti – sirdij, klīst arī maldīgi priekšstati, to sekotājus ievilinot bīstamos slazdos.
Kāpēc un kā pirms fiziskajām aktivitātēm pārbaudīt sirds izturību?
Kā jutīsies pēc skrējiena? Vai brauciens ar velosipēdu nebeigsies slimnīcā? Vai izturēsi kāpienu? Vasara ar intensīvu sportošanu vai dažādām fiziskām aktivitātēm ir īstais laiks pārbaudīt savas sirds veselību un izturību, veicot augstas jutības troponīna I testu un noskaidrojot kardiovaskulāro slimību attīstības risku. Tas ir tests veselajiem ar mērķi saglabāt veselību.
Salauztas sirds sindroms: Kas tas ir un kā to ārstēt un novērst?
Divas patiesības par sirdi – esot dzīvespriecīgs, sociāli un fiziski aktīvs, jūs patiešām varat uzlabot sirds veselību, un, jā, jūs tiešām varat mirt no salauztas sirds. Tas notiek reti, taču pēkšņs emocionāls trieciens, piemēram, tuva cilvēka zaudējums, var ietekmēt sirdi tik ļoti, ka tā fiziski vairs nespēj veikt savu darbu.
Kāpēc sirds var novecot ātrāk par cilvēku un kā to novērst? Stāsta speciālisti
Neatkarīgi no tā, vai mēs atpūšamies vai aktīvi kustamies – mūsu sirdis strādā bez apstājas. Sirds ir vienīgais cilvēka muskulis, kas strādā nepārtraukti – katru dienu tā saraujas ap 100 000 reižu, kad atrodamies miera stāvoklī [1]. Taču, ja sirds ir vecāka par pašu cilvēku, tā nestrādā pilnvērtīgi un apgrūtina ikdienas gaitas.