
Tiek sākts pilotprojekts, lai uzlabotu veselības aprūpi pacientiem ar vairākām hroniskām slimībām
Lai palīdzētu pacientiem, kuriem vienlaikus ir sirds, nieru un vielmaiņas saslimšanas, digitālās medicīnas klīnika Medon sadarbībā ar pacientu biedrību ParSirdi.lv uzsāk pilotprojektu, kura mērķis ir veicināt savlaicīgu piekļuvi speciālistu konsultācijām visā Latvijā – arī reģionos, kur šobrīd pieejamība ir ierobežota.

Kas jāēd, lai sirds kalpotu ilgāk? Uztura speciālistes padomi
Līdz pat 80% no sirds un asinsvadu slimībām var novērst vai attālināt ar pareizu dzīvesveidu, tostarp veselīgu uzturu. Par to, kā ikdienas ēdienkarte var kļūt par sirds sabiedroto, stāsta Veselības centru apvienības (VCA) uztura speciāliste Karīna Ozola – viena no speciālistēm, kura iesaistījās sociālajā kampaņā “Dzirdi savu sirdi!”.

Kardiologs: katram bērnam līdz desmit gadu vecumam jāzina savs holesterīna līmenis
Par to, kādus draudus veselībai rada paaugstināts holesterīna līmenis, RSU profesors, kardiologs, Skrides Sirds klīnikas dibinātājs Andris Skride skaidrojis un uzsvēris vairākkārt, un izrādās, ka “labā” un “sliktā” holesterīna skaitļi būtu jāzina jau agrā bērnībā.

Līdzestība – viens no pamata stūrakmeņiem hipertensijas terapijā
Ik gadu maijā tiek atzīmēta Pasaules hipertensijas diena, lai vērstu uzmanību un informētu par paaugstināta asinsspiediena riskiem un profilaksi. Tieši pacientu informētība veicina līdzestību, kas ir viens no būtiskākajiem soļiem veiksmīgā hipertensijas terapijā un risku mazināšanā.

Neirologs: neārstēta krākšana var novest pat pie vecuma plānprātības
Daudzi uzskata, ka krākšana – eh, tas jau nekas nopietns. Taču, kā izrādās, krākšana nebūt neliecina par saldu miegu, bet gluži pretēji – var izraisīt nopietnas saslimšanas, stāsta Skrides Sirds klīnikas neiroloģe, miega speciāliste Sintija Strautmane.

Kardiologs: Holesterīnu nosaka gēni, un infarktu var izrēķināt
50 procentos gadījumu infarkts, kura galvenais iemesls ir paaugstināts holesterīns, beidzas ar nāvi. Kā noskaidrot un aprēķināt infarkta risku, kas ir labais un sliktais holesterīns, stāsta RSU profesors, kardiologs, Skrides Sirds klīnikas vadītājs Andris Skride.

8 bieži sastopami mīti un patiesība par asins ziedošanu
Ziedojot asinis, katrs donors tikai pusstundas laikā var palīdzēt trīs cilvēkiem. Asinis ir neaizstājamas, tāpēc pacientu liktenis ir tiešā veidā atkarīgs no donoru atsaucības. Valsts asinsdonoru centra (VADC) dati liecina, ka vien nepilni 4% Latvijas iedzīvotāju ir pastāvīgie donori – visbiežāk no ziedošanas attur neziņa un bailes par procesu. Kādi ir visbiežāk sastopamie mīti par asins ziedošanu?

Kad ķermenis brīdina par skābekļa trūkumu: kā atpazīt cianozi?
Ja āda vai gļotāda iegūst zilganu nokrāsu, tas var būt signāls, ka organismā trūkst skābekļa. Šo stāvokli dēvē par cianozi, un tas var būt kā īslaicīgs un nekaitīgs, tā liecināt par nopietnām elpošanas, sirds vai asinsrites sistēmas problēmām, tāpēc ir svarīgi to atpazīt un savlaicīgi ārstēt. Kādas pazīmes var signalizēt par cianozi, kāpēc tā rodas un kā to ārstēt? Uzzini svarīgāko šajā rakstā!

Aritmijas sekas var būt ļoti bīstamas: kā to atpazīt un izvairīties?
No sirds ritma traucējumiem cieš daudzi, taču nereti šo stāvokli par problēmu neuzskata: kas tur liels, ja sirds dažreiz paskrien ātrāk vai šķietami pamirst? Taču šāda attieksme aizkavē ārstēšanu, līdz kādudien var kļūt pavisam slikti.

Kardiologs par statīnu lietošanu: ieguvumu ir vairāk nekā problēmu
Par vai pret holesterīna līmeni pazeminošu medikamentu jeb statīnu lietošanu? Kad un vai jālieto? Kādas ir blaknes? Šie ir mūžīgie jautājumi, uz kuriem TV24 raidījumā “Ārsts atbild” precīzi un izmeļoši atbild RSU profesors, Skrides Sirds klīnikas galvenais ārsts Ainārs Rudzītis.