
Viedoklis: medicīnas nākotne jau ir klāt – gēnu terapijas, gudrais insulīns un individualizētas zāles
Pēdējo simt gadu laikā cilvēka mūžs ir būtiski pagarinājies – dzīvojam par vairākām desmitgadēm ilgāk nekā iepriekšējās paaudzes. Taču līdz ar ilgāku mūžu pieaug arī slimību izplatība – sarežģītākas un grūtāk ārstējamas kļūst jau labi zināmās hroniskās slimības un vienlaikus rodas arī jaunas. Tāpēc jaunu zāļu izstrāde piedzīvo vēl nepieredzētu izrāvienu.

Profesors: Piedzerties ir sliktāk nekā pārēsties
Kā sevi pasargāt svētkos un kā lustīga ēšana un dzeršana ietekmē sirdi, skaidro RSU profesors, Skrides Sirds klīnikas dibinātājs, kardiologs Andris Skride. Profesors arī uzskaita padomus, ko svarīgi atcerēties svētku laikā.

Pozitīva tendence: iedzīvotāji agrāk sāk apzināties asinsspiediena kontroles nozīmi
Aptaujāto vidū vecumā līdz 30 gadiem ievērojami pieaugusi izpratne par asinsspiediena kontroles nozīmi. Lai gan šajā vecumā aizvien visvairāk (20%) uzskata, ka mērīt asinsspiedienu viņiem nav nepieciešamības, salīdzinājumā ar 2021. gadu, situācija ir ievērojami uzlabojusies.

Kā miega trūkums ietekmē sirds veselību
Kad runājam par sirds veselību un tās uzturēšanu, kā labākā profilakse vienmēr tiek nosaukts veselīgs dzīvesveids. Pirmā doma, kas parasti iešaujas prātā, ir uzturs un kustības, taču nedrīkstam aizmirst, ka tikpat nozīmīgs ir arī trešais faktors – miegs. Kā miega trūkums skar sirdi un kādas ir melatonīna bioloģiskās funkcijas organismā.

Aktīvās atpūtas sezona – sirdij veselīgi, pamazām un ar prieku
Vasara ir aktīvās atpūtas un kustību laiks – no ikdienas pastaigām līdz dalībai tautas skrējienos un maratonos. Vienlaikus, kā norāda speciālisti, īpaši svarīgi ir atcerēties par sirds veselību un to, kā sagatavoties, lai lielāka ikdienas slodze un sportiskā aizrautība nenestu līdzi veselības riskus.

Tiek sākts pilotprojekts, lai uzlabotu veselības aprūpi pacientiem ar vairākām hroniskām slimībām
Lai palīdzētu pacientiem, kuriem vienlaikus ir sirds, nieru un vielmaiņas saslimšanas, digitālās medicīnas klīnika Medon sadarbībā ar pacientu biedrību ParSirdi.lv uzsāk pilotprojektu, kura mērķis ir veicināt savlaicīgu piekļuvi speciālistu konsultācijām visā Latvijā – arī reģionos, kur šobrīd pieejamība ir ierobežota.

Kas jāēd, lai sirds kalpotu ilgāk? Uztura speciālistes padomi
Līdz pat 80% no sirds un asinsvadu slimībām var novērst vai attālināt ar pareizu dzīvesveidu, tostarp veselīgu uzturu. Par to, kā ikdienas ēdienkarte var kļūt par sirds sabiedroto, stāsta Veselības centru apvienības (VCA) uztura speciāliste Karīna Ozola – viena no speciālistēm, kura iesaistījās sociālajā kampaņā “Dzirdi savu sirdi!”.

Kardiologs: katram bērnam līdz desmit gadu vecumam jāzina savs holesterīna līmenis
Par to, kādus draudus veselībai rada paaugstināts holesterīna līmenis, RSU profesors, kardiologs, Skrides Sirds klīnikas dibinātājs Andris Skride skaidrojis un uzsvēris vairākkārt, un izrādās, ka “labā” un “sliktā” holesterīna skaitļi būtu jāzina jau agrā bērnībā.

Līdzestība – viens no pamata stūrakmeņiem hipertensijas terapijā
Ik gadu maijā tiek atzīmēta Pasaules hipertensijas diena, lai vērstu uzmanību un informētu par paaugstināta asinsspiediena riskiem un profilaksi. Tieši pacientu informētība veicina līdzestību, kas ir viens no būtiskākajiem soļiem veiksmīgā hipertensijas terapijā un risku mazināšanā.

Neirologs: neārstēta krākšana var novest pat pie vecuma plānprātības
Daudzi uzskata, ka krākšana – eh, tas jau nekas nopietns. Taču, kā izrādās, krākšana nebūt neliecina par saldu miegu, bet gluži pretēji – var izraisīt nopietnas saslimšanas, stāsta Skrides Sirds klīnikas neiroloģe, miega speciāliste Sintija Strautmane.