Kam un cik bieži jāpārbauda holesterīna līmenis? Skaidro kardiologs
Lai gan holesterīna līmenis organismā ir plaši apspriesta tēma, tomēr joprojām daudziem rodas jautājumi un neskaidrības par to. Kāpēc, ja nekas nekaiš, būtu jānodod asins analīzes, lai noteiktu holesterīnu, un kāpēc par to vispār būtu jādomā?
4 izplatīti mīti par cukura diabētu: Skaidro endokrinoloģe
Pēdējo desmit gadu laikā gan Latvijā, gan citur pasaulē cukura diabēta izplatība ir strauji augusi. Taču, kā liecina veiktā socioloģiskā aptauja*, par šīs slimības simptomiem un riska grupām zina vien 36% iedzīvotāju. Tāpēc liela nozīme jāpiešķir tieši sabiedrības informēšanai.
Cukura diabēts un svētki: Kas jāievēro pacientiem un viņu tuviniekiem?
Svētku laikā nevar iztikt bez svaigi ceptu pīrāgu smaržas un bagātīgi klātiem galdiem. Taču reizēm, it īpaši ilgajā brīvdienu maratonā, sanāk aizmirst par veselīgu uzturu, kas ir īpaši svarīgs tieši cilvēkiem ar cukura diabētu.
Ārste: Diabēta pacientiem vairāk jādomā par veselīgu un sabalansētu uzturu, nevis ierobežojumiem
Cukura diabēts ir viena no visizplatītākajām hroniskajām slimībām un bīstams sirds un asinsvadu slimību veicinošs riska faktors. Saslimstība ar otrā tipa cukura diabētu pasaulē un arī Latvijā turpina strauji pieaugt. Tā cēlonis ir mazkustīgs dzīvesveids, palielināts ķermeņa svars, populācijas dzīvildzes pagarināšanās.
Eksperti: Diabēta aprūpē ļoti nozīmīga ir pacientu izglītošana, apmācība un motivēšana
Latvijā aptuveni 90 tūkstoši cilvēku slimo ar cukura diabētu un to skaits, nostiprinoties rietumnieciskajam dzīvesveidam, ik gadu pieaug, norāda eksperti.
Nemitīgas veselības pārbaudes un cīņa par izdzīvošanu: Diabēta pacientu pieredze
Lai gan saslimšana ar diabētu Latvijā ir plaši izplatīta – Slimību profilakses un kontroles centra dati vēsta, ka 2017. gadā Latvijā bija 91 571 diabēta pacientu –, sabiedrībā vēl aizvien valda dažādi aizspriedumi un mīti par šo saslimšanu un tās pacientiem. Tāpat liela daļa cilvēku neizprot šīs slimības simptomus un gaitu.
Kā izvēlēties piemērotu uzturu cilvēkiem ar diabētu? Iesaka eksperti
Veselīgs dzīvesveids ir nozīmīgs ikviena cilvēka dzīves kvalitātei, taču atsevišķas diagnozes liek īpaši domāt par to, kādus produktus iekļaut ēdienkartē. Viena no šādām saslimšanām ir diabēts – veselīgs uzturs ir neaizstājams pirmā tipa diabēta pacientu veselības un pašsajūtas saglabāšanā, turklāt tas var novērst saslimšanu ar otrā tipa diabētu.
Kā izvairīties no saslimšanas ar 2. tipa cukura diabētu? Iesaka farmaceite
Otrā tipa jeb dzīves laikā iegūtais cukura diabēts ir viena no izplatītākajām slimībām pasaulē. Tas mēdz piezagties nemanāmi un neatgriezeniski maina veselību un labsajūtu. Atšķirībā no pirmā tipa cukura diabēta, otrā tipa cukura diabētu bieži ir iespējams novērst paša spēkiem.
Kā atpazīt insultu? Skaidro ārsts
29. oktobrī ik gadu atzīmē Pasaules insulta dienu. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ik dienas tiek sniegta palīdzība vairākiem pacientiem, kurus skāris insults. Šādos gadījumos liela nozīme ir ne tikai mediķu operatīvai rīcībai, bet arī tam, cik ātri pacients vai viņa tuvinieki vēršas pēc palīdzības.
Ārste: Cilvēkiem ar cukura diabētu ir līdz pat sešām reizēm augstāks insulta risks
Cukura diabēts ir hroniska slimība, kurai raksturīgs paaugstināts glikozes līmenis asinīs. Tas var izraisīt nopietnus vēlīnos diabēta sarežģījumus un saīsināt mūža ilgumu par 12–14 gadiem.