Alkohola kalorijas un ietekme uz svaru
Alkohola lietošana ir iecienīts laika pavadīšanas veids, kas jau sen iesakņojies cilvēku kultūrā. Daži pētījumi liecina, ka alkohola lietošana var pozitīvi ietekmēt veselību, piemēram, sarkanvīns var samazināt sirds slimību risku. Tomēr alkoholam ir arī būtiska loma svara regulēšanā, proti, ikvienam, kurš vēlas atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, būtu jāapsver nepieciešamība to lietot.
Tukšās kalorijas
Alkoholā esošās kalorijas tiek sauktas arī par "tukšajām kalorijām". Tas nozīmē, ka grādīgie dzērieni satur ļoti maz barības vielu. Piemēram, 500 mililitros alus ir gandrīz 220 kalorijas un 150 mililitros sarkanvīna ir 125 kalorijas. Salīdzinājumam – ieteicamajā pēcpusdienas uzkodā vajadzētu būt no 150 līdz 200 kalorijām. Turklāt, lietojot alkoholu, tas tiek izmantots kā galvenais enerģijas avots; kad ķermenis izmanto alkoholu kā primāro enerģijas avotu, glikozes un lipīdu pārpalikums pārvēršas taukaudos vai taukos.
Vienlaikus lietojot alkoholu un ēdot, organisms vispirms sadedzinās tās kalorijas, kas uzņemtas ar alkoholu, un tikai pēc tam – ar ēdienu uzņemtās. Tas palielina iespēju, ka uzņemtā ēdiena enerģija tiks uzkrāta organismā tauku veidā.
Alkohola ietekme uz organismu
Alkohols ietekmē iekšējos orgānus – piemēram, aknas darbojas kā "filtrs", un tās veic arī detoksikācijas funkciju, tas ir, izvada nevajadzīgās un ir kaitīgās vielas no organisma. Šis svarīgais orgāns neitralizē arī alkoholu un toksīnus, un tam ir būtiska nozīme vielmaiņā. Pārmērīgs alkohola patēriņš var izraisīt aknu aptaukošanos. Šis stāvoklis var bojāt aknas, traucējot vielmaiņu, un veicināt ogļhidrātu un tauku uzkrāšanos.
Pārtikas produkti, kuros ir daudz cukura, piemēram, saldumi, saldinātie dzērieni un pat alus satur daudz kaloriju. Papildu kalorijas organismā uzkrājas kā tauki, kas, savukārt, var novest pie svara pieauguma. Turklāt alkohols faktiski var izraisīt bada signālus smadzenēs, kā rezultātā palielinās vēlme ēst vairāk.
Miega kvalitāte un režīms
Alkohols var negatīvi ietekmēt miega kvalitāti – pētījumi liecina, ka alkohols var izraisīt ilgstošu nomoda periodu miega ciklu laikā un samazināt dziļā, atjaunojošā miega daudzumu, it īpaši tad, ja dzēriens ir izdzerts dažas stundas pirms gulētiešanas. Savukārt, gan kvalitatīva miega trūkums, gan miega traucējumi var izjaukt to hormonu līdzsvaru, kas saistīti ar izsalkumu, sāta sajūtu un enerģijas uzkrāšanu.
Lai gan alkohols var izraisīt miegainību, tas mēdz traucēt miega kvalitāti kopumā, tādējādi veicot korekcijas arī diennakts ritmā. Kad miegs ir traucēts, tas var ietekmēt tavas izvēles, kas saistītas ar fiziskajām aktivitātēm. Vēloties kārtīgi izgulēties, tu, visdrīzāk, izlaidīsi ieplānotās sporta nodarbības par labu miegam. Regulāri lietojot alkoholu, ķermenis nespēj uzņemt tam nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas, kā rezultātā tev trūkst enerģijas un samazinās fizisko aktivitāšu efektivitāte. Pārstrādājot uzņemto alkoholu, organisms tāpat nespēj veltīt pienācīgu enerģiju muskuļu masas palielināšanai.