
Kā atgūt pH neitrālu jeb sārmainu iekšējo vidi organismā? Stāsta farmaceite
Mūsdienu dzīvesveids ar tam raksturīgo steigu, stresu un nesabalansētu uzturu ir kā radīts, lai zarnās tiktu izjaukts tur mītošo labo un slikto baktēriju (mikrobioma) līdzsvars, zūd arī skābju-sārmu līdzsvars organisma starpšūnu vidē, kas var vainagoties ar dažādām veselības problēmām.

Padomi veselīgām Lieldienām: Iesaka speciālisti
Lieldienās, kā daudzos citos svētkos, atļaujamies ēst neveselīgāk un vairāk nekā citās dienās. Kā pavadīt Lieldienas veselīgi un bez pārmetumiem par apēsto maltīti svētkos? Konsultē sertificēta uztura speciāliste un klīniskā farmaceite.

Bērnam gastrīts: Uztura rekomendācijas, kas jāņem vērā
Ja ēdīsi neveselīgi un dzersi daudz gāzēto dzērienu, sāpēs vēders un dabūsi gastrītu! Šādu brīdinājumu ir dzirdējuši daudzi bērni. Vai tiešām gastrīts var attīstīties nepareizas ēšanas dēļ, un ko darīt, ja diagnoze medicīniski apstiprināta?

Saindēšanās – sevišķi bīstama bērniem: Kā pasargāt mazākos?
Sarkana tabletīte, kas atgādina konfekti, balts veļas pulveris, kas izskatās kā cukurs... šādas lietas var maldināt bērnu, rosinot pagaršot atrasto “konfekti”. Bērns izzina pasauli ar garšu, smaržu, tausti, un pats vēl nespēj izvērtēt saindēšanās risku.

Kā atšķirt saindēšanos ar pārtiku no vēdera vīrusa?
Sāpes vēderā, slikta dūša, caureja un vemšana – šie simptomi raksturīgi vairākām saslimšanām, tomēr visbiežāk pie vainas ir vēdera vīruss vai saindēšanās ar pārtiku. Kā atpazīt saslimšanas cēloni un kas jādara, lai atvieglotu nepatīkamās sajūtas, stāsta aptieku tīkla sertificētā farmaceite.

Simptomi, kas var liecināt par pankreatītu jeb aizkuņģa dziedzera iekaisumu

Zarnu vēža profilaktiskais tests: Kam, kādēļ un cik bieži tas jāveic?
Latvijā zarnu vēzis ir trešā izplatītākā onkoloģiskā saslimšana – katru gadu ar to saslimst vairāk nekā 1000 cilvēku, no kuriem lielākā daļa ir iedzīvotāji vecumā pēc 50 gadiem, tomēr šī slimība var skart arī agrākā vecumā. Būtiskākie profilakses pasākumi ir veselīgs un aktīvs dzīvesveids, kā arī regulāra zarnu vēža profilaktiskā testa veikšana. Sīkāk par to stāsta ģimenes ārste un farmaceits.

Kā atpazīt apendicītu? Skaidro speciālisti
“Nereti aptiekas apmeklētājs vēlas steigšus iegādāties “kaut ko pret sāpēm vēderā” sev vai tuviniekam. Tad mans kā veselības aprūpes personas uzdevums ir noskaidrot kaut ko vairāk un, ja nepieciešams, mudināt nekavējoties vērsties pēc medicīniskās palīdzības, tostarp, neatliekamās,” saka farmaceite.

Slikta elpa jeb halitoze – kad vērsties pie speciālista?
Agri no rīta, tikko pēc pamošanās, arī pēc smēķēšanas, pēc maltītes, kas bijusi bagāta ar ķiplokiem, sīpoliem vai eksotiskām garšvielām, pēc baudītiem zivju ēdieniem slikta elpa jeb halitoze ir gluži normāla, fizioloģiska parādība. Taču, ja tā kļūst par nelāgu līdzgaitnieci arī ikdienā un savos uztura paradumos iemeslu neizdodas atrast, tad cēlonis jāmeklē citviet, iespējams, kuņģī, kaklā, deguna dobumos, aknās, nierēs.