
COVID-19 – prognozes rudenim
Infekcijas slimību eksperti brīdina par iespējamu koronavīrusa COVID-19 inficēšanās gadījumu skaita pieaugumu tieši saistībā ar aukstāka laika iestāšanos – jau ilgāku laiku prognozēto "otro vilni". Covid-19 gadījumu pieaugums rudenī nebūtu nekas pārsteidzošs, jo jau kopš pandēmijas sākuma par šādu iespējamību tiek runāts, ņemot vērā citu elpošanas ceļu vīrusu izplatības modeļus.

Cistiskā fibroze: Cēloņi, simptomi, ārstēšana
Cistiskā fibroze ir iedzimta ģenētiska slimība, kas nodara nopietnus bojājumus plaušām, gremošanas sistēmai un citiem ķermeņa orgāniem. Tiek uzskatīts, ka katrs 25. mūsu pasaules iedzīvotājs ir šīs slimības gēna nēsātājs, turklāt no tās bieži cieš veseli cilvēki, kuri paši to pat neapzinās.

Plaušu emfizēma: Cēloņi, simptomi, ārstēšana
Par emfizēmu dēvē stāvokli, kad kādā orgānā uzkrājas pārmērīgs gaisa daudzums. Plaušu emfizēmas gadījumā sašaurinās elpceļi, mazinās plaušu un elpceļu sieniņu elastība un tādēļ tiek apgrūtināta pilnvērtīga izelpa. Neizelpotais gaiss uzkrājas alveolās, būtiski samazinot elpošanas virsmu un plaušu tilpumu.

Gaisa kondicionēšana: Kas jāņem vērā, lai nekaitētu savai veselībai?
Sāpes kaklā, iesnas un savilkta spranda – vasarā šīs ir tipiskas problēmas, ar ko nākas sastapties pārlieku kraso temperatūras svārstību dēļ, kas rodas, ja no saules sasildīta gaisa nokļūstam kondicioniera atdzesētā birojā, veikalā vai transportlīdzeklī. Kondicionieris pats par sevi nav bīstams, taču ir pāris priekšnoteikumi, kas jāņem vērā, lai neradītu kaitējumu savai veselībai.

Alergoloģe: Gaisa kvalitāte iekštelpās var būtiski ietekmēt elpceļu alerģiju izpausmi
Mūsdienās alerģiju skaits nepalielinās, taču to izraisītie simptomi kļūst arvien smagāki. Šobrīd ļoti daudzi cilvēki uzturas iekštelpās, tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību tam, kāda ir iekštelpu gaisa kvalitāte un kā tas var ietekmēt mūsu veselību. Kas ir alerģija, kādi ir alerģiju izpausmes veidi un kādus profilakses pasākumus ieteicams veikt, lai sevi pasargātu, stāsta alergoloģe.

Saaukstēšanās: Vienkārši padomi, kā spēcināt organismu un uzveikt saslimšanu
Pavasaris ir mānīgs – pēc saulainām un siltām marta beigām un aprīļa sākuma, pēdējās nedēļās gaisa temperatūra Latvijā ievērojami pazeminājusies. Sinoptiķi arī aprīļa nogalē prognozē aukstuma rekordus*. Līdz ar aukstajiem pavasara vējiem un gaisa temperatūras krasu mainību, Latvijā iedzīvotājiem atkal aktuāla saaukstēšanās.

Polinoze jeb putekšņu alerģija: Kā to atšķirt no saaukstēšanās un ārstēt?
Ir cilvēki, kas pavasara ierašanos itin nemaz negaida, jo tad viņiem sākas putekšņu alerģija jeb polinoze. Kā to atšķirt no saaukstēšanās un kādas ir ārstēšanas iespējas? Stāsta alergoloģe-pneimonoloģe un farmaceite.

Alerģiskais rinīts: Simptomi, cēloņi un ārstēšana
Dzīves laikā mēs katrs atkārtoti mēdzam slimot ar augšējo elpceļu infekcijas slimībām, kam raksturīgs deguna aizlikums un/vai tecēšana, šķaudīšana, nomāktība un samazinātas darba spējas. Iesnas ilgst aptuveni septiņas līdz 10 dienas un pēc tam pāriet, izzūdot vīrusa infekcijas ierosinātajiem simptomiem un uzlabojoties pašsajūtai.

Kā stiprināt organisma aizsargspējas Covid-19 laikā? Iesaka eksperti
Turpinoties zinātnieku meklējumiem pēc vakcīnas un medikamentiem, kas apturētu Covid-19, cilvēki visā pasaulē uzdod jautājumus par to, kā pasargāt sevi un tuviniekus no šīs saslimšanas un ierobežot tālāku tās izplatību. Tāpēc par izvairīšanos no Covid-19 un citu infekciju slimību riska faktoriem, kā arī imunitātes stiprināšanu stāsta imunoloģe un farmaceite.

Karantīna un izolācija – vai mākam atšķirt un pareizi rīkoties?
"Sociālā distancēšanās", "pašizolācija", "karantīna" un "izolācija" ir noteikti katru dienu pat vairākas reizes dzirdēti termini, tomēr Veselības centru apvienībā (VCA) strādājošie ārsti un farmaceiti no kaimiņos esošās "Mēness aptiekas" bieži sastopas ar iedzīvotāju nepilnīgu izpratni un neatbilstošu rīcību.