Kāds ir uztūkuma mutes dobumā iemesls?
Sveiki!

Šodien naktī sajutu, ka man ir uztūkusi mutes dobuma kreisā puse - ne vaigs, bet pie žokļa. No rīta puses nejutu smaganu sāpes vai ko tamlīdzīgu. Tagad, ja ar mēli uzspiež, jūtamas vieglas sāpes. Skaloju muti ar kumelīšu tēju.


Atbild:
Medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Neveicot apskati klātienē, nav iespējams noteikt Jūsu simptomu rašanās cēloni, tāpēc Jums jāvēršas pie zobārsta.

Zobārstniecība / mutes veselība

Kāpēc sāp ķermeņa daļa, kuras nav?
Labdien!

Man jau daudzus gadus nav pirkstu. Bet ik pa laikam rodas sāpes - sāp pirksti, kuru nav. Kāpēc rodas šādas sāpes un ko šādā gadījumā iesākt?

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Labdien!

Tās ir fantoma sāpes. Iesaku konsultēties ar neirologu vai algologu.

Fizioterapija

Kādēļ bieži rodas spalīši?
Labdien!

Man ir 11 gadus vecs bērns. Jau ļoti ilgi cīnamies ar spalīšiem, pret ko dodu atbilstošas zāles. Pēc zāļu lietošanas infekcija uz 3 nedēļām pazūd un tad atkal parādās. Mums mājdzīvnieku nav.

Jau vairākus gadus bērns sūdzās arī par bezspēku, sliktu dūšu, aizcietējumiem un kunģa sāpēm, kā arī vārgumu un vemšanu. Es domāju, ka tas saistīts ar spalīšiem, bet ģimenes ārsts saka, ka problēma ir ar kuņģi. Zinu. ka kuņģim ir gastrīts. Bet kādēļ tik bieži rodas spalīši?
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!
Ar spalīšiem invadējas sadzīves kontakta ceļā, ar priekšmetiem, u.c. Siptomi, kurus Jūs nosaucāt-bezspēks, slikta dūša, aizcietējumi, kunģa sāpes, vemšana- nav spalīšu invāzijas simptomi. Tā kā šeit ir jāmeklē cita saslimšana. Vai spalīšu invāzija ir pierādīta laboratoriski? Jūsu pieminētie simptomi var būt arī no pastāvīgas antihelmintu terapijas.

Pediatrija / bērnu veselība

Vai šie faktori ir svarīgi, plānojot grūtniecību?
Sveiki!

Internetā ir daudz informācijas par vīrieša spermas kvalitāti, ar to saprotot spermatuzoīdu kustīgumu un spēju apaugļot sievieti.

Bet vai ir nozīme bērniņa ieņemšanas brīdī tam, vai vīrietis ir apaukstējies, lietojis alkoholu utt.?

Piemēram, ja vīrietim ir akūts herpes vīrusa uzliesmojums, vai var turpināt centienus ieņemt bērniņu, vai arī tas var kā ietekmēt plānotā mazuļa veselību, ja piegājiens izrādās veiksmīgs? Tas pats par alkoholu - ja izdzerta kāda glāze, tas ietekmē tikai mazo astaiņu kustīgumu vai arī tā dēļ var tikt ietekmēta mazuļa veselība?
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Sveiki.

Gan Jūsu, gan Jūsu mīļotā vīrieša auglību ietekmē daudz un dažādi faktori, kas savstarpēji iedarbojoties, rada Jūsu kopējo veselumu.

Runājot par vīrieša spermas kvalitāti, to nesaprot tikai ar spermatozoīdu kustīgumu. To apraksta daudz dažādi raksturojoši lielumi, kurus nosakot var saprast kopējo ainu. Arī kustīgumam ir nozīme, kādā veidā tas notiek. Ir svarīgi, cik ir normālās formas, kāda koncentrācija. Pieliekot vēl citus raksturlielumus un to visu skatot kopā, tikai tā var raksturot spermas kvalitāti.

Veicot spermas analīzi, rekomendē 24-72 stundas atturēties no ejakulācijas, 2-5 dienas nelietot alkoholu, lai iegūtu iespējami labāko rezultātu. Tāpat arī rekomendējams šādu analīzi nodot esot veselam.

Tālāk, lai veselīgie spermatozoīdi būtu spējīgi apaugļot olšūnu, ir svarīgi dažādi aspekti, kas tieši saistīti ar sievieti. Tomēr speciālus izmeklējumus uzreiz nav nepieciešams ne vīrietim, ne sievietei. Par tādiem būtu jādomā, ja pēc 1 gada mērķtiecīgiem centieniem palikt stāvoklī nav izdevies.

Bērna ieņemšana nav darbs, tam jābūt patīkamam procesam. Apšaubu, ka akūta herpes uzliesmojuma laikā sekss var būt baudāms process. Lai arī saslimšana var ietekmēt spermas kvalitāti, grūtniecība var iestāties. Tā pat arī herpes infekcija var radīt auglim traucējumus, tomēr visbiežāk šī infekcija tiek nodota dzemdību laikā.

Un visbeidzot, par alkoholu. Nelielos daudzumos pirms mīlēšanās tas visticamāk tikai radīs patīkamāku gaisotni bērniņa ieņemšanai, piemēram, mazinās spriedzi, bet spermatozoīdu kustīgums ietekmēts netiks. Turpretī pārmērīga alkohola lietošana nav atbalstāma nekādos apstākļos.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kas varētu būt bumbulītis pie ieejas makstī?
Sveiki!

Mazgājoties pamanīju zirņa lieluma bumbulīti pie maksts ieejas.
Kas tas varētu būt? Esmu pieteikusi ārstu, bet līdz tam jāgaida un gribas sevi kaut nedaudz nomierināt.
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien.

Bez vizuālas apskates ir grūti spriest, kas šis bumbulītis varētu būt, tāpēc noteikti būtu vēlama vizīte pie ārsta. Ja tas nav sāpīgs, vai ja Jums nav palielināta temperatūra, vai arī no šī bumbulīša nav kādi nepatīkami izdalījumi, satraukumam nav pamata. Gadījumā ja tas ir ļoti sāpīgs un Jums ir augsta temperatūra, vēlams griezties pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai dzemdes dobuma abrāzija, lai izņemtu polipu var ietekmēt normālu bērniņa iznēsāšanu?
Labdien!

Ginekoloģe atklāja polipu septembrī. Šobrīd divus mēnešus dzeru makslīgo progestoronu cikla otrajā pusē un papldus Agnucaston. Neesmu vēl dzemdējusi. Pašai 29 gadi.

Satraucos, ja abrāzija tiks veikta, ka tas var ietekmēt manu iespēju iznēsāt bērniņu vai vispār palikt stāvoklī. Šobrīd esošais polips, protams, ka traucē palikt stāvoklī vai var veicināt aborta risku. Kā novērst hormonu disbalansu? Iepriekš šādas problēmas nebija.
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien!

Lai saprastu, kā pareizi rīkoties, būtu jāzin kādas ir Jūsu sūdzības, un kāds ir Jūsu plāns attiecībā uz grūtniecību.

No nelielā stāsta, man ir grūti spriest, kādēļ lietojat progesteronu un agnucaston. Ja hormonu disbalansa dēļ, tad kādas ir Jūsu sūdzības?

Ņemot vērā Jūsu vecumu, nekādā gadījumā neiesaku veikt dzemdes dobuma abrāziju. Ja diagnosticēts polips, nepieciešams veikt histeroskopiju, kas ir daudz saudzīgāka un efektīvāka metode, kuras laikā precīzāk var noņemt polipu. Papildus šīs metodes laikā iespējams apskatīt dzemdes dobumu un konstatēt, vai nav kāda sonogrāfijā neredzama saslimšana.

Tādēļ aicinu uz vizīti, lai varētu precizēt Jūsu sūdzības un sastādīt pareizu ārstēšanas plānu.

Ar cieņu,
Dr. Jurģis Vītols
JV klīnika

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai tiešām tā būs ārpusdzemdes grūtniecība?
Sveiki!

Esmu stāvoklī. Kad tikko uzzinaju par grūtiecību hcg bija 40, un progesterons - 45. Pēc 3 dienam hcg izauga lidz 112, vēl pēc 4 dienām izauga līdz 364, un tad vēl pēc trim dienām izauga līdz 513, taču progesterons ir nokrities uz 28.8.

Draudzene, kura ir grūtniece, teica, ka viss izskatās ļoti slikti un ka visdrīzāk ir ārpusdzemdes grūtniecība. Taču nekādas sāpes vēderā un nekādi asiņaini izdalījumi nav novērojami.

Pie ginekologa jāgaida rinda. Esmu ļoti satraukusies un nezinu, uz ko man cerēt.
Atbild:
Elīna Jansone, "JV Klīnika", SIA
Labdien.
Analizējot Jūsu dotos hcg lielumus, pilnībā nevar spriest par grūtniecības attīstīšanos. Man uzreiz rodas jautājums, kādēļ tik bieži šāds izmeklējums tiek veikts? Papildus būtu rekomendējams veikt mazā iegurņa sonogrāfisku izmeklēšanu, lai precizētu grūtniecības atrašanās vietu. Progesterona noteikšana ikdienas praksē nav rekomendējama, tādēļ, ka daudz biežāk iegūtā informācija rada tikai lieku satraukumu, bet neparāda patieso situāciju.

Šobrīd rekomendēju saglabāt vēsu prātu un mierīgi doties pie sava ārsta, kad tas iespējams. Atgādinu, ka lielākajā skaitā gadījumu grūtniecība ir fizioloģisks process un tā neprasa īpašu analīžu biežu veikšanu un pētīšanu.

Tomēr, ja gadījumā Jums parādās pēkšņas sāpes vai stipra asiņošana ar recekļiem no dzimumceļiem, nekavējoties dodieties uz tuvāko neatliekamās medicīnas klīniku.

Ar cieņu,
Dr. Jurģis Vītols
JV klīnika

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Par ko liecina asinis no anālās atveres?
Labdien!

Aptuveni gadu vidēji reizi vienā vai divos mēnešos esmu novērojusi asins izdalīšanos kopā ar izkārnījumiem. Asinis ir spilgti sarkanas. Papildus tam ir apgrūtināta vēdera izeja, vēdera pūšanās un pie anālās atveres ir izbīdījies neliels asinsvadu mezgls.
Sakiet, par ko tas liecina un pie kāda ārsta man ir jāvēršas?

Paldies!
Atbild:
Medicine.lv, "www.medicine.lv"
Labdien!

Lai noskaidrotu precīzu Jūsu simptomu cēloni, Jums jāvēršas pie proktologa.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kāds varētu būt cēlonis tam, ka mēnešreizes sākušās ievērojami ātrāk?
Labdien!

Sieviete, 26 gadus veca, stabils 29 dienu cikls. Nelietoju zāles vai hormonālo kontracepciju, nav uztraukumu. Pēkšņi mēnešreizes sākās 20. cikla dienā. Kā tas var būt? Turklāt tik jocīgas mēnešreizes nekad nav bijušas, jo nav nekādu sajūtu vēdera lejasdaļā. Pilnībā nekādu. Nekad dzīvē nav bijušas mr bez nekādām fiziskām sajūtām.
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Neklātienē bez apskates atbildēt nav iespējams. Dodieties pie ginekologa.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kādi vitamīni virs normas radītājiem var izraisīt niezi?
Labdien!

Kādi vitamīni virs normas radītājiem var izraisīt niezi?

Paldies!
Atbild:
Iveta Līce, Līces I. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Praktiski jebkuri vitamīni, ja tos lieto palielinātā daudzumā, var izraisīt niezi, taču visbiežāk niezi un alerģisku reakciju izraisa B grupas vitamīni. Tie jālieto, ievērojot diennakts profilaktisko devu, kāda norādīta lietošanas pamācībā.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri