Vai jauna, tumša un niezoša dzimumzīme var liecināt par ko sliktu?
Sveiki!

Man apmēram pirms 3 mēnešiem uz kakla parādījusies jauna, tumša dzimumzīme - ļoti uzkrītoša! Netīšām to aizķēru, bet nepārplēsu, tikai ar nagu tā kā pakasīju un tagad dzimumzīme niez. Šo sajūtu dēļ pierakstījos uz dzimumzīmju pārbaudi. Pirms apmēram 1,5 gadiem biju parbaudīt dzimumzīmes, viss bija kārtībā, neko sliktu neatrada.

Bet vēlējos jautāt, vai šajā gadījumā, kad dzimumzīme ir tumša, nedaudz niezoša un apmērām 2mm diametrā, tā var liecināt par ko sliktu un vai 1,5 gada laikā kas var krasi mainīties?

Paldies!
Atbild:
"Panacea Pro", "Panacea Pro", SIA
Labdien!

Protams, arī maza diametra tikko radusies dzimumzīme, kura pie tam ir kairināta, var dot nelabvēlīgus riskus, tāpēc pēc iespējas ātrāk šī dzimumzīme būtu jāparāda dermatologam vai dermatoonkologam, lai situāciju varētu izvērtēt objektīvi.

Dermatoloģija / ādas veselība

Vai un kur var noformēt veselības apdrošināšanu, ja ir paredzami dažādi veselības izmeklējumi un analīzes?
Labdien!

Man ir 43 gadi.

Vai un kur, lūdzu, var noformēt veselības apdrošināšanu, ja ir paredzami dažādi izmeklējumi un analīzes?

Līdz šim man veselības apdrošināšanas nav bijis (jo šķita, ka nav vajadzības), taču tagad izskatās, ka būs vajadzīga.

Pēc saaukstēšanās nokļuvu slimnīcā, taču ārsti nosūtīja uz dažādām analīzēm, tai skaitā onkoloģiskajām, un nu esmu iedomājies par apdrošināšanu. Vai varat, lūdzu, ieteikt, kā pareizi rīkoties?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Jums jādodas uz kādu no adrošināšanas kompānijām (piemēram, Gjensidige, IF utt.) un jānoslēdz līgums par kādu no veselības apdrošināšnas polisēm, kas Jums ir vispiemērotākā, ņemot vērā paredzētos izmeklējumus.

P.S. Paies kāds laiks, līdz varēsiet saņemt atlīdzību par izmeklējumiem. Tas jāņem vērā.

Ārstu komisijas

Vai sievietēm 30 gadu vecumā ir jēga veikt vakcināciju pret CPV?
Labdien!

Vai sievietēm vecumā ap 30 ir jēga veikt vakcināciju pret CPV?

Skolas laikā mana vecuma sievietēm šāda vakcīna netika piedāvāta, taču plašās diskusijas masu medijos raisa jautājumu, vai un cik lietderīgi šādu vakcīnu ir veikt pieaugušām sievietēm.

Visu dzīvi bijis viens seksuālais partneris, un citoloģijas analīzes līdz šim bijušas labas (A1). Tā kā man vēl nav bijusi neviena grūtniecība, un vakcīnas instrukcijā minēts, ka sievietēm vecuma grupā virs 25 vakcīna ir maz pētīta, pašai grūti spriest par tās nozīmīgumu šādā vecumā.

Būšu pateicīga par atbildi!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Kā jau Jūs pati norādāt, ir diskusijas par to, cik lietderīgi šādu vakcīnu ir veikt pieaugušām sievietēm. Iesaku konsultēties ar ginekologu, lai izvērtētu iespējamos saslimšanas riskus. Ja tādi pastāv, vakcīna var būt noderīga.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā pavisam nekaitīgā veidā atvieglot iesnu simptomus?
Labdien!

Man ir pirmā iesnu stadija un nekādi nevaru elpot caur degunu, jo viena nāss visu laiku ir ciet. Vajadzības gadījumā iepūšu "Septanazal", taču, vai ir kāds pavisam nekaitīgs veids, kā vienas dienas laikā izārstēt/atvieglot iesnu simptomus?

Paldies!
Atbild:
Inese Melne, "Rodain", SIA
Labdien!

Vienas dienas laikā izārstēt iesnas nevar. No sākuma būtu nepieciešams saprast iesnu cēloni - vai tās ir alerģiskas iesnas vai vīrusa infekcija. Pie alerģiskām iesnām var palīdzēt antihistamīna preparāti.

Ar cieņu,

Homeopātija

Kā atvieglot menopauzes simptomus?
Labdien!

Man sākās klimakss - sāp bieži galva, locītavas, ir depresija un vispār sajūta ir kopumā riebīga. Tāpat paaugstinājās asinsspiediens, bet ģimenes ārsts izrakstīja tikai tabletes pret asinsspiedienu un vairāk neko. Nezinu, ko darīt. Lasīju, ka ir visādi vitamīni lietošanai menopauzes laikā. Vai es varu tos lietot, vai tikai ārsts tos var izrakstīt? Jau pierakstījos pie ginekologa, bet jāgaida vēl 4 mēneši. Vai Jūs, lūdzu, varat ieteikt, ko es varētu palietot?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu aprakstītās sūdzības nav īsti raksturīgas klimaksam.

Vitamīnus var lietot, taču tie ir tikai papildinājums uzturam, un šaubos vai atrisinās jūsu problēmas. Iesaku pierakstīties pie cita ginekologa. Piemēram, Rīgas 1. slimnīcā pie valsts apmaksāta ginekologa, t. sk. pie menopauzes speciālista var nokļūt 2 nedēļu laikā.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kāpēc tik bieži vajag uz tualeti?
Labdien!

Esmu 25 gadus jauna sieviete. Pēdējo ~3 mēnešu laikā esmu ievērojusi, ka aizvien biežāk vajag uz tualeti. Ūdeni dienā dzeru bieži - vairākas reizes stundā pa malkam, bet to daru jau gadiem un agrāk tas neradīja vēlmi tik bieži iet uz tualeti. Tagad mēdz būt tā, ka reizi stundā vajag un reizēm arī naktī jāceļas, ja neesmu īpaši piedomājusi pirms gulētiešanas neko nedzert.

Man ir bijušas urīnceļu infekcijas, pirms 2 gadiem pēdējā, bet tagad nav nekādu sāpju vai nepatīkamu sajūtu un katru reizi ir normāls urīna daudzums, nevis tik pa pilītei.

Vai man samazināt uzņemtā šķidruma daudzumu? Lai gan esmu pie tā pieradusi un tāpēc regulāri slāpst. Kādu speciālistu apmeklēt?

Paldies!
Atbild:
Jekaterina Kondratiško, "Consilium Medicum", SIA
Labdien!

Diemžēl bieža urinācija un slāpes sajūta var būt citu saslimšanu simptoms. Sākat ar ģimenes ārsta apmeklējumu, cukura līmeņa noteikšanu asinīs.

Uroloģija / nefroloģija

Vai ģimenes ārstei ir jānoslēdz darbnespējas lapa B, pirms dodos pie ginekologa?
Labdien!

Dēļ sarežģījumiem grūtniecības laikā ģimenes ārste man atvēra slimības lapu A. Tagad tā pati ģim. ārste atvēra B lapu. Nākošajā nedēļā man ir vizīte pie sava ginekologa, kura B lapu turpinās. Jautājums: Vai ģimenes ārstei šī B lapa ir jānoslēdz, un ginekologs savā praksē vērs vaļā jaunu B lapas turpinājumu, jeb ģimenes ārstei nekas nav jānoslēdz, un ginekologs vienkārši turpina to pašu lapu?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Ģimenes ārsts noslēgs savu izrakstīto B lapu ar norādi, ka darba nespēja turpinās. Ginekologs atvērs jaunu B lapu kā turpinājumu tai pašai saslimšanai.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai pacients ar alkohola atkarību pēc autovadīšanas lieguma termiņa beigām var atjaunot vadītāja tiesības?
Sveicināti!

Situācija ir sekojoša: cilvēkam ir uzlikts autovadītāja liegums, kurš beigsies pēc nepilna gada. Vai šī persona varēs atjaunot autovadītāja tiesības pēc lieguma termiņa izbeigšanas, ja viņam plānots sākt ārstēšanu pret alkohola atkarību?

Paldies!
Atbild:
Jekaterina Kondratiško, "Consilium Medicum", SIA
Labdien!

Jautājumu par autovadītāja tiesību atjaunošanu lemj specializēta komisija pēc nolīguma termiņa izbeigšanas. Par šīs komisijas darba laikiem varat interesēties pa tālr. 20 434340 vai 67 779632.

Narkoloģija / atkarību ārstēšana

Vai, mainot ārstu, iepriekšējā ārstniecības iestāde ir tiesīga prasīt samaksu par pacienta medicīniskās kartes norakstu, kopiju?
Labdien!

Esmu nolēmusi mainīt ginekoloģi. Vai iepriekšējā ārstniecības iestāde ir tiesīga prasīt samaksu par pacienta medicīniskās kartes norakstu, kopiju?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Diemžēl nemācēšu atbildēt uz šo jautājumu. Nezinu, kā mūsu valstī likums paredz atlīdzināt medicīnas iestādei par kopiju izsniegšanu.

Kopiju gatavošana un izsniegšana prasa darbu un naudu. Loģiski, ka, ja iestāde nav līgumattiecībās ar NVD, tā var prasīt naudu par šādu pakalpojumu. Interesējieties NVD.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Pie kāda speciālista vērsties, ja ir durošas sāpes krūtīs un jūtams sabiezējums uz kakla?
Sveiki!

Jau vairākas dienas dur krūtīs, sāpes pāriet uz muguru, ir jocīga sajūta padusēs, reizums sāp arī krūtis. Kaklā tāds kā kamols un jēluma sajūta. Un mazgājoties atklāju, ka uz kakla vienā pusē ir tāds kā sabiezējums - bumbulis, kuru redzēt nevar, bet sataustīt var.

Kur varu vērsties? Saprotu, ka pie ģimenes ārsta, bet gribu uzreiz pierakstīties pie kāda speciālista. Jo, aizejot uz slimnīcu, uz mani knapi paskatās, pasaka, ka tās ir nervu problēmas un iedod pretsāpju līdzekļus, bet no tiem labāk nepaliek.

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Durošas sāpes krūtīs ir starpribu neiraļģija un nāk no muguras. Vaina spondilozei. Nepieciešama vingrošana, fizioterapija. Palīdzēs NPL (piemēram, Ibuprofēns, "Diclofenac" u.c.).

Par padusēm un kaklā sataustāmiem bumbuļiem. Varētu domāt par limfadenopātiju, kurai varētu būt dažādi iemesli (parasti infekcijas, toksoplazmoze, Epšteina Barra vīruss utt.). Ja veidojumi (limfmezgli) ir jutīgi, jādomā par infekcijām, limfomām raksturīgais limfmezglu palielinājums parasti ir nesāpīgs.

Jēluma un kamola sajūta kaklā varētu būt skābes refluksa, stresa vai arī infekcijas pazīme.

Domāju, ka vispirms jālūdz ģimenes ārstam veikt asinsanalīzes un varbūt arī nosūtīt uz gastroskopiju, fizioterapiju. Tikai tad plānot vizīti pie speciālista, jo šobrīd nav īsti skaidrs, kurš speciālists Jums nepieciešams -gastroenterologs, LOR, infektologs, onkologs vai psihiatrs.

Diagnostika