Vai bērnu 6 gados var vakcinēt pret vējbakām?
Labdien!

Bērns nav vakcinēts pret vējbakām. Nav izslimojis. Tagad jau ir 6 gadi. Vai ir tagad bērnu drīkst vakcinēt?

Esmu dzirdējusi, ka jo vecāks, jo var nopietnāk noritēt vējbakas.
Atbild:
Inese Bārbale, "Harmonija Plus", SIA
Labdien!

Ja pēc vecuma bērns atbilst vakcinācijas kalendāra potēm, vakcināciju var veikt par valsts līdzekļiem. Ja ir vecāks, tad japasūta vakcīna un vecākiem tā jāapmaksā. Līdz 12 gadiem, ja bērns saslimst, vējbakas norit vieglā formā. Jāizvērtē visi riski un ieguvumi.

Pediatrija / bērnu veselība

Vai jādodas pie traumatologa?
Labdien!

Pirms nedēļas nokritu pa trepēm un šķiet, ka kaut kas nelāgs ir noticis ar ceļgalu. Sākumā nekādas sāpes un pietūkuma nebija, bet, kad es aizgāju uz futbola treniņu, tad lēnām sāka parādīties sāpes celī pie straujām kustībām un, nesagaidot treniņa beigas, pārtraucu treniņu, jo sāpes pastiprinājās, arī kustības kļuva ierobežotas.

Nākamajā dienā bija sajūta, itkā būtu dabūjis kārtīgu triecienu pa celi, kaut arī zinu, ka trieciena nebija. Pirmajā dienā celi nevarēju līdz galam salocīt un normāli kustēties. Uzreiz pie ārsta negāju, jo likās, ka viss pats pāries.

Šobrīd ir pagājusi nedēļa, un ceļa sāpes praktiski ir pārgājušas, kā arī kustības ierobežojumi ir minimāli. Principā ceļgals iesāpās tikai pie straujām kustībām uz sāniem, bet lielāko diskomfortu rada tas, ka ceļgala dēļ ilgi nevaru atrasties vienā pozā, kaut vai miera stāvoklī. Citiem vārdiem sakot, celi visu laiku gribās kustināt.

Kas tam varētu būt pa iemeslu? Vai man vēl nogaidīt, jo ar katru dienu it kā paliek labāk, vai tomēr doties pie traumatologa uz konsultāciju?
Atbild:
Jekaterina Kondratiško, "Consilium Medicum", SIA
Labdien!

Labāk laicīgi griezties pie traumatologa, veikt izmeklēšanas, lai izslēgtu saišu plīsumu un laicīgi veiktu ārstēšanas un profilaktiskus pasākumus, ja tomēr ir saišu plīsums.

Traumatoloģija / ortopēdija

Pie kāda ārsta vērsties?
Labdien!

Pie kāda ārsta vērsties ar iniciālu osteoartrozi, sinovitu, bursītu, meniska plīsumu, hondropātiju un tendinopātiju?

Vai pietiek tikai ar traumatologu vai arī pie reimatologa? Cik tas ir nopietni?
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Ja diagnoze ir precīza, pietiks ar ortopēdu. Ja ortopēdam būs aizdomas par infekcijas izraisītu autoimūnu saslimšanu, kas bojājusi locītavas, nosūtīs pie reimatologa, lai veiktu analīzes.
Osteoartrozei un meniska plīsumam vai tendenītam reimatologs nav nepieciešams.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kā ārstēt deguna asiņošanu bērnam?
Labdien!

Bērnam 7 gados sāka asiņot deguns, un, aizvedot pie LORa, ārsts piededzināja asinsvadus, bet pagāja kāds laiks un atkal atsākās asiņošana. Vēlreiz vedām piededzināt, bet tas nepalīdzēja. Lika nodot asins analīzes, bet tās neko sliktu neparādīja. Varbūt ir kādas ziedes, ko smērēt priekš sausās gļotādas deguna?
Atbild:
Inese Bārbale, "Harmonija Plus", SIA
Labdien!

Lietot mitrinošu gēlu deguna gļotādai. Lietot "ascorutini" - 1 tab. 2-3 reizes dienā, lai stiprinātu asinsvadus.

Pediatrija / bērnu veselība

Vai pēc antibiotiku kursa pret Laima slimību bērnu drīkst barot ar krūti?
Labdien!

Man atklāja Laima slimību un tagad jāiziet 21 dienu garš ārstēšanās kurss. Man ir jautājums - vai pēc šī kursa varēšu barot bērnu ar krūti?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien.

Šo jautājumu vislabāk atbildēs ģimenes ārsts. Tas atkarīgs, kādu medikamentu Jūs lietojat.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai, augot gudrības zobam, var būt šādi simptomi?
Labdien!

Man daudzus gadus aug abi apakšējie gudrības zobi. Izrādās, tiem nav vietas izaugt pilnībā. Sāpes lielas un bieži. Papildus sāp arī kakls, žoklis, smaganas. Tagad analīzēs uzrādīja CRO 35.4, un ir palielināts limfmezgls zem žokļa (1.3 cm). Limfmezgls tāds man ir jau daudzus gadus. Vai tas viss var būt no gudrības zobiem?

Pieteicos raut viņus ārā un beigt mocīties, bet vēlos zināt Jūsu viedokli.

Paldies!
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!
Jā, tādi simptomi var būt!

"Raut viņus ārā un beigt mocīties"- atbalstu!

Zobārstniecība / mutes veselība

Kāds iemesls varētu būt acu asarošanai un kodīgai sajūtai acīs?
Labdien!

Jau kādu laiku ciešu no acu asarošanas un kodīgu sajūtu acīs. Pārsvarā tas notiek, skatoties uz saulīti, bet pa retam arī tāpat vien. Ilgu laiku nēsāju pieaudzējamās skropstas, tādēļ sākotnēji to saistīju ar skropstu līmi, taču nu jau pusgadu dzīvoju bez skropstiņām un nekas nemainās, tātad problēma nav tajā. Kas varētu būt pa vainu un kā to risināt? Varbūt ir kādi bezrecepšu pilieni, ko var izmēģināt?

Pie ārsta nupat esmu pierakstījusies, taču rinda ir 2 mēnešus. Gribētos kaut ko darīt lietas labā ātrāk, lai, braucot ceļojumā uz siltajām zemēm, kur ir nepārtraukta saule, nebūtu 2 nedēļas jāpavada raudot dēļ kodīgās sajūtas acīs. Burtiski neiespējami uz saules pusi paskatīties.
Atbild:
Iveta Lārmane, "Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA
Labdien!

Iemesls acu jūtīgumam un graušanai varētu būt sausās acs sindroms. Ieteiktu Jums pilināt mākslīgo asaru pilienus, kuri nopērkami aptiekā bez receptes.

Acis, optika / acu veselība

Pie kā vērsties pēc palīdzības?
Sveiki!

Es jau labu laiku cīnos ar nesaprotamiem simptomiem, respektīvi, man šķita, ka man varētu būt neiroloģiskas problēmas, bet, veicot MRI, neko natrada. Tāpat man tika veiktas arī dažādas asins analīzes - arī neko neatrada.
Tad domāju, ka varbūt ir problēmas ar asinsriti, veicu sonogrāfiju - viss kārtībā. Tāpat pārbaudījos uz B vitamīna deficītu - arī nekas slikts neuzrādījās.

Simptomi:

- smadzeņu migla,
- nogurums,
- grūtības koncentrēties,
- miegainība,
- nespēks,
- stīvums kaklā un plecu rajonā,
- dedzinoša sajūta pieres apvidū, bet temperatūras nav, ir tikai tāda dīvaina sajūta.

Būtībā viss ir kaut kā saistīts ar mentālo performanci, kas man ir ļoti nepieciešama ikdienas darbu veikšanai.

Pamanīju pēdējās dienās, ka lielākoties šie simptomi pastiprinās pēc ēdienreizēm.

Kad es neesmu neko ēdis, es atkal jūtos ļoti labi, lielākoties no rītiem līdz pirmajai maltītei.

Šķiet, ka man ir kāda ēdiena nepanesamība (man no bērnības nav bijusi neviena alerģija, par kuru es zinātu).

Vai tas varētu būt kuņga vai zarnu traktu iekaisums?
Pie kā man būtu jāveršas, lai šo tēmu izrunātu sīkāk?

Jau iepriekš liels paldies! Ceru uz drīzu atbildi.
Atbild:
Jekaterina Kondratiško, "Consilium Medicum", SIA
Labdien!

Es iesaku Jums vispirms griezties pie ģimenes ārsta, kurš var apkopot visus analīžu un izmeklēšanu rezultātus un nozīmēt papildus. Ja Jūs savas sūdzības saistāt ar ēdienreizēm, tad būtu labi pārbaudīt cukura līmeni asinīs, veikt fibrogastroskopiju un iziet alerģiskus testus uz produktiem. Un, ja būs novirzes, tad konsultēties ar atbilstošo speciālistu.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai, mainot darbu, jākārto jauna sanitārā grāmatiņa?
Labdien!

Es šogad atjaunoju personas medicīnisko grāmatiņu (strādāju ar pārtiku), bet drīz man mainīsies darbs, un darbs būs laboratorijā. Sakiet, lūdzu, vai man vajadzēs kārtot jaunu sanitāro grāmatiņu vai doties pie ģimenes ārsta?

Paldies jau iepriekš par atbildi!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Sanitārā grāmatiņa ir Jūsu personīgais dokuments, un tā derīga, kamēr vien vēl ir vieta, kur veikt ierakstus. Kārtējā pārbaude jāveic 1x gadā pie sava ģimenes ārsta. Jaunā darba vieta ieliks savu atzīmi nodaļā par darba devēja informāciju Jūsu vecajā sanitārajā grāmatiņā.

P.S. No 01.08.18. ir mainījušies noteikumi par sanitārajām grāmatiņām, sk. MK noteikumi Nr.447.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kādi medicīnas dokumenti un kādos termiņos iepriekšējam ģimenes ārstam ir jānodod jaunajam ārstam?
Labdien!

Padomju laikos poliklīnikās bija pacientu slimības vēstures, kurās katrs ārsts ielīmēja jaunu lapu un papildināja informāciju par kārtējo izmeklējumu, slimību utt.

Man visu laiku šķita, ka līdzīga sistēma ir saglabājusies arī ģimenes ārstiem, un kad tiek nomainīts ārsts, šī veselības vēsture tiek nosūtīta jaunajam ģimenes ārstam.

Taču mans radinieks nesen nomainīja ģimenes ārsti un viņa (pēc vairākiem mēnešiem) vēl joprojām neesot saņēmusi medicīnas dokumentus no bijušās ģimenes ārstes. Kad radinieks personīgi devās pie bijušās ģimenes ārstes, viņam iedeva vienu izprintētu lapu ar diviem ierakstiem, kaut gan radinieks tur ir bijis vairākas reizes ar sūdzībām (bet ārste tā arī nespēja atklāt cēloni).

Vai tad jaunajam ģimenes ārstam nevajadzētu zināt visas sūdzības? Kur vispār paliek šie dokumenti, un vai tad pacientam nav tiesības ar tiem iepazīties? Vai nepastāv kāda noteikta kārtība, kura ģimenes ārstiem ir jāievēro, nosūtot medicīnas dokumentus - termiņi utt.? Pie kā vērsties, lai varētu dabūt šo slimības vēsturi?
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Jaunam ārstam jāraksta lūgums izsniegt informāciju par pacientu. Pacientam ir tiesības pieprasīt informāciju par saviem izmeklējumiem, konsultantu slēdzieniem, dignozēm, ārstēšanas plānu utt.

Iesaku lūgt info Veselības inspekcijā par šī procesa aspektiem.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri