Kā, esot stāvoklī, var izārstēt deguna blakusdomu iekaisumu sinusītu?
Labdien!

Esmu apjukusi, jo nezinu, ko man darīt. Esmu stāvoklī, tagad rit 3. mēnesis, un man ir deguna blakusdobumu iekaisums - sinusīts. Nevaru vairs nemaz paelpot caur degunu, arī galva sāp. Kad iepilinu pilienus ''wick.sinomist" atvieglojums ir uz dažām stundām un pēc tam atkal deguns ciet.

Vai, esot stavoklī, es varētu taisīt operāciju sinusīta ārstēšanai? Vai šis iekaisums nekaitēs gaidāmajam bērnam? Vai varbūt operācijas vietā ir kādas zāles, ko varu lietot? Lūdzu, sniedziet padomu, kā rīkoties.

Paldies!

Ar cieņu,

Laima (25 gadi)
Atbild:
Diāna Stafecka, MFD Veselības centrs "Iļģuciems"
Labdien cien., Laima!

Atbildot uz Jūsu jautājumu, tikai ārstējošais ārsts vai ģimenes ārsts un otolaringologs Jums drīkst sniegt padomus deguna blakusdobumu ārstēšanai, apskatot Jūs klatienē un veicot nepieciešamās pārbaudes.

Lai nerastos sarežģījumi, iesakām vērsties pie kāda speciālista problēmas atrisināšanai.

Ar cieņu,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Par ko varētu liecināt augoņi intīmajā zonā?
Labdien!

Man ir 21 gads un sāku uztraukties. Vēlos pajautāt, par ko varētu liecināt tādi kā augonīši intīmajā zonā? Agrāk tādi nekad nav bijuši, ik pa reizei kāda pumpa varēja uzmesties, bet visai reti. Īsā laika periodā uzmetas jau otrs šāda veida augonis, bet šoreiz mazliet zemāk (kreisās kanuma lūpas iekšpusē).

Dzīvoju aktīvu dzimumdzīvi ar vienu partneri, ne vienmēr izsargājamies.

Ja tas liecina par ko nelāgu, kādiem ir jābūt izdalījumiem vai citiem simptomiem?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Augoņa esamība liecina par iekaisumu, kuru var izraisīt mikrobi. Visbiežāk šāda problēma rodas no vaksācijas vai skūšanās. Atkarībā no lokalizācijas - ja uz ādas - jādodas pie dermatologa.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kas ar mani notiek un kā rīkoties?
Labdien!

Esmu emocionāli jūtīga, satraucos par katru sīkumu. 2 mēnešus piedzīvoju veģetatīvās distonijas simptomus - elpas trūkumu, sirdsklauves, bezmiegu, bailes, līdzsvara traucējumus. Lietoju dabīgas, nomierinošas zāles un kļuva vieglāk. Piedzīvoju vienu stresa situāciju un atkal uzradās nemiers, tāpēc sāku lietot "Noofen". Izdzēru 1 tableti un sirds pilienus. Naktī nevarēju aizmigt, tāpēc izdzēru 1 tableti "GoodSleep", kura sastāvā ir melatonīns. Pagulēju aptuveni 30 minūtes, kuru laikā redzēju krāsainu sapni. Pamodos no tā, ka nezināju, kur likties, nevarēju sev vietu atrast, sviedri lija. Izdzēru sirds pilienus, kuri mazliet nomierināja. Visi veģetatīvās distonijas simptomi pazuda. Tad mani pārņēma bezjūtības, tukšuma sajūta, nespēja priecāties, izmisums un raudulība. Nav vairs baiļu un neizjūtu satraukumu, ir pilnīga vienaldzība. Liekas, ka nervu sistēma vairs nedarbojas. Tagad sevi vainoju un nožēloju, ka dzēru ķīmiskās zāles.

Vēlos saprast, kas ar mani varēja notikt, kā tālāk rīkoties?
Papildus man pēc zāļu lietošanas parādījās sīcoša skaņa galvā. Ko man darīt, lai tā pārietu?

Paldies!
Atbild:
Gunta Andžāne, Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācija
Labdien, Karīna!

Atbildot uz Jūsu jautājumu - kas ar mani varēja notikt - Jūs pati aprakstāt sevi kā emocionāli jūtīgu, kas satraucas par katru sīkumu. Iespējams, šie it kā sīkumi patiesībā Jums nemaz nav sīkumi, kā rezultātā rodas iekšējs konflikts starp to, ko jūtat un to, kādai Jūsuprāt būtu jābūt reakcijai uz šiem sīkumiem (pārslodze darbā, skolā, mājās, spriedze attiecībās, zems pašvērtējums, attieksme pret dzīvi). Ja ar šādiem sīkumiem Jums nākas saskarties ikdienā un pati līdz galam nevarat ar šo samierināties un pieņemt, tad nervu sistēmai rodas pārslodze. Rezultāts ir Jūsu aprakstītie simptomi.

Atbilde uz jautājumu - kā tālāk rīkoties - atkarīga no jūsu vēlmes - kā rīkoties, lai kas būtu? Uz šo jautājumu atbildi palīdzēs atrast psihoterapeits. Kopīgi pārrunāsiet savas sajūtas, ar sajūtām saistītās situācijas, ieraudzīsiet saikni starp sajūtām un ķermeņa reakcijām, kas ļaus pamazām mazināt un ar laiku atbrīvoties no tām.

Psihoterapija / psihiatrija

Vai elektromagnētiskais starojums var atstāt negatīvas sekas uz veselību?
Labdien!

Vai no vienas reizes, kad apmēram 30 minūtes ilgi tīrīju no apledojuma ledusskapi, kuram, kā visur rakstīts, ir liels elektromagnētiskais starojums, var notikt kas ļauns un neatgriezenisks ar veselību? Esmu tīrījusi arī agrāk, bet ne tik ilgi. Man ļoti bail, ka var izveidoties kas slikts smadzenēs vai kur citur.

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Sveiki!

Nav iemesla satraukumam. Jūsu veselībai nav nodarīts nekāds paliekošs kaitējums.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Pēc abrāzijas nesākas mēnešreizes - vai tas ir normāli?
Sveiki!

17. jūnijā tapa zināms, ka 17. grūtniecības nedēļā bērnam apstājās sirdsdarbība. Pēc 48 stundām tika taisīta abrāzija, jo dabiskā ceļā nekas nenotika, atvērums palika pie 3 mm.

Pēc procedūras bija viss labi, nekādu sarežģījumu un iekaisumu nebija, un asiņošana beidzās aptuveni pēc nedēļas. Ginekoloģe teica, ka pēc 30-40 dienām jāatsākas ir mēnešreizēm un, kamēr to nav, tikmēr jāievēro saudzīgs režīms. Bet pagāja jau 43 dienas, un mēnešreižu kā nav, tā nav, vienīgi bija divas dienas tādi brūngani izdalījumi nedaudz un tas arī viss. Vēderu reizēm velk tā, it kā būtu jāsākas mēnešreizēm, tāpēc nezinu - vai tas ir normāli vai tomēr jāiet pie ārsta?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu gadījumā mēnešreižu iztrūkums var būt arī ilgāku laiku. Ja 2 mēnešu laikā neatjaunojas, jādodas pie ārsta.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā pāriet no vienām kontraceptīvajām tabletēm uz citām?
Labdien!

Kā pareizi rīkoties, ja no 21 tablešu cikla uzreiz gribu pāriet uz 28 tablešu ciklu (konkrēti no "Triregol" uz "Qlaira"). Vai pēc pēdējās "Triregol" izdzertās tabletes jātaisa septiņu dienu pārtraukums un tad tikai jāsāk lietot "Qlaira" vai kā citādi?

Paldies!
Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

"Qlaira" lietošanas instrukcijā rakstīts šādi:

Ja iepriekš lietotas citas kombinētās kontracepcijas tabletes, kombinētās kontracepcijas vaginālie riņķi vai plāksteri, sāciet lietot "Qlaira" nākamajā dienā pēc iepriekšējās kombinētās kontracepcijas pēdējās aktīvās tabletes (pēdējā tablete, kas satur aktīvās vielas) lietošanas. Ja iepriekš esat lietojusi kombinētās kontracepcijas vaginālo riņķi vai plāksteri, sāciet lietot "Qlaira" to izņemšanas/noņemšanas dienā vai jautājiet padomu ārstam.

Tātad, izlietojiet "Tri-Regol" visas tabletes un nākamajā dienā (bez pārtraukuma) sāciet lietot "Qlaira" tabletes. Turpmāk "Qlaira" jālieto katru dienu bez pārtraukuma.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ko nozīmē vaskulāra leikoencefalopātija?
Labdien!

Ko nozīmē "vaskulāra leikoencefalopātija" un kā to ārstē?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Vaskulāra encefalopātija ir parasti aterosklerozes dēļ traucēta galvas smadzeņu apgāde ar asinīm, kas izpaužas kā smadzeņu darbības traucējumi. Parasti tie ir atmiņas traucējumi un koncentrēšanās spēju zudums, un citi simptomi.

Jāārstē cēloņi. Aterosklerozes gadījumā ārsts izraksta zāles, kas normalizē holesterīna līmeni asinīs, kontrolē asinsspiedienu utt. Šāda ārstēšana aizkavēs slimības progresēšanu, bet neatjaunos jau radušos bojājumus smadzenēs.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kur var noskaidrot vairāk informācijas par anestēziju un premedikāciju pirms operācijas?
Labdien!

Man ir paredzēta neliela operācija ar intravenozo narkozi - histerorezektoskopija. Bija jau viens mēģinājums, bet operāciju pārtrauca. Ir noteikts nākamais datums. Pirms pirmās operācijas lika izdzert oksidiazepāma (ja pareizi atceros nosaukumu) tableti. Neiedarbojās. Arī muskuļu relaksanti narkozes laikā neesot iedarbojušies kā paredzēts. Uz nākamo operācijas reizi meklēs citu pieeju. Nekādā veidā neapšaubu ārstu komandas profesionalitāti, diagnozi un izvēlēto ārstēšanas metodi. Nekad iepriekš mūžā man nav bijis saskares ar slimnīcām, nav dzerti nekādi medikamenti. Vienkārši nav slimots un nav bijusi vajadzība. Tāpēc pieļauju, ka varētu būt arī kāda netipiska reakcija un organisma pretestība. Tāpat man nav raksturīgas bailes vai uztraukums (nav bail no telpas, no instrumentiem, adatas duršanas vēnā, no tā, ka nepamodīšos vai pamodīšos operācijas laikā, ka procedūra varētu būt "briesmīga" utt.). Man pat šķiet interesanti, ko mediķi dara. Būtībā man ir vienalga - būt vai nebūt nomodā, aizmirst vai atcerēties notikušo. Protams, negribu ciest sāpes, bet nav tā, ka no tām baidītos. Ja ārstam vieglāk strādāt ar "aizmigušu miesu", man nav nekas pret narkozi. Neredzu vajadzību loģiskās lietās iejaukt kaut kādu man nesaprotamu emocionālo fonu. Nu ir man nestandarta un bezemociju uztvere.

Kad prasīju, kāpēc man jādzer tā tablete - teica, lai es nebaidītos un neuztrauktos. Bet es jau tāpat ne baidos, ne uztraucos. Kā manam ķermenim būtu jāreaģē, kas man būtu fiziski jāizjūt, kāds ir procesā pielietoto medikamentu darbības princips? Ko mediķu komanda fiziski grib "saņemt" uz operācijas galda? Mierīgu un paklausīgu pacientu (sevi) varu sagādāt arī bez tabletes. Varbūt ir kāda literatūra, ko varētu saistībā ar šo palasīt?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Premedikācija ir viens no narkozes etapiem un nav saistāms ar pacienta emocionālo stāvokli. Organismā ir vairākas norises, kuras nevar ietekmēt pats cilvēks ar savu gribu. Literatūra, ko varētu saistībā ar šo palasīt, ir anestezioloģijas mācību grāmatās. Par anesteziologu jāmācās 12 gadi. Visus savus jautājumus uzdodiet anesteziologam, kurš izvēlēsies narkozes metodi.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kāpēc sāp vēdera muskuļu lejasdaļā un cirkšņu rajonā, īpaši pie aktīvām kustībām?
Labdien!

Kādas procedūras Jūs ieteiktu vēdera taisnā muskuļa (rectus abdominis) vietas sabiezējuma gadījumā? Vēdera dobuma ultrasonogrāfijā viss it kā bija kārtībā. Sāp cirkšņu rajonā un vēdera muskuļu lejasdaļā, it īpaši, uzsākot skriet vai kaut vai nošķaudoties - jūtamas asas sāpes. Sāpes parādījās aptuveni 5 mēnešus atpakaļ. Bruku fizioterapeits arī sataustīt nevarēja.

Ar cieņu,
Māris

Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Sveiki!

Labāk konsultēties ar urologu. Iniciālu ingvinālu herniju var būt grūti sataustīt.

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Vai grūtniecības laikā drīkst pret zobu sāpēm lietot krustnagliņu eļļu?
Labdien!

Šobrīd man rit 35. grūtniecības nedēļa, un sāp zobs. Izlasīju, ka pret zobu sāpēm līdzot krustnagliņu eļļa. Nopirku bio ēterisko krustnagliņu eļļu. Tagad lasu, ka uz pudelītes rakstīts, ka grūtniecēm to nedrīkst lietot. Kā tad īsti ir? Var likt uz sāpošā zoba grūtniece, vai tomēr nē? Varbūt tā ēteriskā eļļa ir kaut kā jāatšķaida, lai nav tik koncentrēta?

P.s. Pie zobārsta biju, viņš, ieraugot manu lielo vēderu, aizsūtīja mani prom. Arī pati gribētu tomēr izvilkt līdz bērniņa dzimšanai bez nopietnas zobu labošanas, jo pie zobārsta esmu tik ļoti nobijusies un saspringta, ka tiešām varu arī piedzemdēt stomatologa krēslā.

Paldies!
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Situācija ir nopietna. Nekādus medikamentus bez Jūsu uzraugošās ārstes atļaujas lietot nedrīkst. Arī zobārstniecības manipulācijas drīkst veikt tikai pēc Jūsu ārsta atļaujas.

Esat vesela!

Zobārstniecība / mutes veselība