
Pieredzes stāsts: Retas diagnozes noskaidrošanā bieži jūties kā muļķis
Aizdomas par slimību mazajai Dārtai mediķiem radās vēl tad, kad viņa bija mammas vēderā. Astoņu mēnešu vecumā meitiņai uzstādīja pirmo retas saslimšanas diagnozi, taču tikai pēc četriem gadiem tika konstatēts, ka sirds diagnoze ir sekas citai retai saslimšanai. Tagad meitiņai ir seši, bet mammai šķiet, ka pagājuši jau 20 gadi…

Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to apturēt? Skaidro ginekoloģe
Ik gadu februārī tiek atzīmēta starptautiskā pasaules pretvēža diena. Onkoloģiskās saslimšanas ir viens no biežākajiem cilvēku nāves iemesliem. Latvijas sieviešu vidū viens no izplatītākajiem audzējiem ir dzemdes kakla vēzis. Tas ik gadu tiek atklāts katrai sešpadsmitajai sievietei, un katru mēnesi no šīs slimības mirst desmit daiļā dzimuma pārstāves – mammas, vecmammas, māsas.

Reta slimība liek novērtēt dzīvi: Pieredzes stāsts
Guntim Jākobsonam pēkšņi un nenovēršami tika diagnosticēta retā slimība, kura nav izārstējama, par kuru mēdz teikt, ka labāk tad būtu bijis vēzis, un kura likusi citādāk vērtēt dzīvi un to visu, kas tev ir apkārt. Dzīve kļūst dārgāka – gan tiešā nozīmē, lai apturētu slimību, gan pārnestā nozīmē, lai pieķertos dzīvei, to novērtējot.

Ginekoloģes: Pret dzemdes kakla vēzi jāizmanto visi pieejamie ieroči
Sievietes organismā pēc inficēšanās ar cilvēka papilomas vīrusu neveidojas pietiekama imunitāte pret šo vīrusu, un ar to iespējams dzīves laikā inficēties atkārtoti. Vienīgais līdzeklis pret vīrusa infekciju ir vakcinācija. Savukārt dzemdes kakla priekšvēža un vēža savlaicīga novēršana saglabā grūtniecības iespējas.

Radioloģe: Krūts vēzis ir agri redzams ārstam, tādēļ sievietei jāveic pārbaudes
Agrīni diagnosticēts krūts vēzis nav sataustāms, sajūtams, bet toties ir saskatāms ārstam. Tieši tādēļ sievietēm regulāri vajadzētu doties pārbaudīt savu krūšu veselību, veicot mamogrāfiju un ultrasonogrāfiju. Stāsta radioloģe, krūts slimību diagnostikas eksperte.

Profesore: Būtisks dzemdes kakla vēža kvalitatīvas ārstēšanas aspekts ir vairāku speciālistu iesaiste
Janvāris ir Dzemdes kakla vēža modrības mēnesis (Cervical Cancer Awareness Month), un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) vadošie ārsti šomēnes vērš sabiedrības uzmanību, aicinot sievietes veikt valsts apmaksātu skrīninga pārbaudi, kā arī konsultēties par vakcinācijas iespējām pret šī vēža izraisītāju – cilvēka papilomas vīrusu.

Kā novērst dzemdes kakla vēzi?
Latvijā ir pieejami un valsts apmaksāti iedarbīgi ieroči cīņai pret dzemdes kakla vēzi – dzemdes kakla vēža skrīnings, sākot no 25 gadiem un vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) jauniešiem no 12 līdz 17 gadu vecumam. Turpinājumā – par to, kā tos pielietot un kā viss notiek.

Retā Villebranda slimība: Kā to atpazīt?
Katrs otrais ir dzirdējis par hemofiliju, bet tas ir tikai viens no asins recēšanas traucējumiem. Aptuveni 1% sabiedrības var būt pazemināts Villebranda faktora (VWF) līmenis asinīs, bet 1 no 10 000 cilvēkiem Villebranda slimība (VWD) izpaužas klīniski – nepieciešami medikamenti, lai apturētu vai novērstu asiņošanas.

Vai prostatas vēzis var “iedzimt”? Stāsta speciālisti
Onkoloģiskās slimības ir viens no lielākajiem sabiedrības veselības biediem. It īpaši tādēļ, ka gandrīz ikvienam no mums ir bijis kāds radinieks, paziņa vai tuvinieks, kas zaudējis cīņu ar šo diagnozi. Nereti rodas jautājums – ja es varu pārmantot senču ārējo izskatu, vai varu pārmantot arī vēzi? Diemžēl, jā.

Onkoloģe: Jānodrošina vienlīdzīgas iespējas visām krūts vēža pacientēm (INTERVIJA)
Krūts vēža skrīninga aptveri var uzlabot ar personalizētu pieeju, savukārt Valsts kontrole ar skatu no malas ir norādījusi uz būtiskākajiem trūkumiem onkoloģijā, kuru novēršana ir valsts pašas interesēs.