Kādas ir iespējas, lai aizstātu trūkstošu zobu?
Labdien!

Vēlos jautāt, kas būtu izdevīgākais un labākais variants, lai aizvietotu trūkstošu priekšzobu.

Šobrīd situācija ir tāda, ka nākamo nedēļu dodos pie zobārsta, lai izrautu priekšējā zoba sakni. Blakus zobs ir labots - plombējums nav no tiem skaistākajiem, bet sadzīvot var.

Kādas ir iespējas, lai aizstātu trūkstošu zobu? Zobu implantu ievietot nevaru, diemžēl maciņš neļauj. Lasīju par tiltiņveida kronīti. Cik ilgi tāds var turēties? Kādi ir plusi un mīnusi? Kādas vēl ir iespējas?

Jau iepriekš paldies par atbildi.

Ar cieņu!
Atbild:
Svetlana Piskunova, "Tropi", SIA, Zobārstniecības kabinets
Labdien!

Vislētākais variants - izmantot 1 zobu plati (izņemama).
Priekšrocības - saglabāsiet vietu jaunam zobam (implantu gadījumā), nav jāslīpē blakus zobus (paliek neskarti), ekonomisks variants.

Visērtākais zobs uz implanta.
Trūkumi : dārgs, aizņem daudz laika
Priekšrocības: saudzē blakus zobus.

Vidējais variants no izmaksas variantiem - tiltveida protēze.
Trūkumi: jāslīpē blakus zobus
Priekšrocības: cementējas uz blakus zobiem (neizņemams)

Esat vesels!

Zobārstniecība / mutes veselība

Vai tā izpaužas veģetatīvā distonija?
Sveicināti!

Man ir 15 gadi. Esmu ļoti nervoza un klusa, un kautrīga. Kad skolā uztraucos pirms kādas prezentācijas, uztraukums ļoti spēcīgi izpaužas. Ļoti, ļoti spēcīgi svīstu, man ir aukstuma un karstuma viļņi, sāk drebēt viss ķermenis un visvairāk žoklis. Jūtu, kā sāk sāpēt kājās muskuļi, pēdās krampji, muskuļi pēc tam 3 dienas sāpēja. Varu arī jebkurā brīdī apraudāties. Dažreiz pat ir smagi elpot. Arī vēders mēdz sākt sāpēt.

Kad esmu mājās un nav ne par ko jāuztraucas, tāpat šausmīgi svīstu un man ir karstuma viļņi, arī galva mēdz reibt.

Sakiet, vai tā varētu būt veģetatīvā distonija, vai man vienkārši tā izpaužas satraukums, vai varbūt tas ir kaut kas cits (ko gan stipri apšaubu)?
Atbild:
"Veselības salons 888", "Veselības salons 888"
Labdien!

Spriežot pēc sūdzībām, tā varētu būt veģetatīvā distonija, bet ir iespējamas arī vairogdziedzera problēmas. Arī citas veselības problēmas varētu izraisīt šādus simptomus, bet bez izmeklēšanas neko pateikt precīzi nevaram. Būtu vēlams izrunāt savas sūdzības par veselību ar vecākiem un apmeklēt ārstu.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai ilgstošas mēnešreizes var būt saistītas ar menopauzi?
Labdien!

Jau vairāk nekā 3 nedēļas nepāriet mēnešreizes. Parasti tās ilgst 5-7 dienas. Nav nekāda īpaša stresa vai saaukstēšanās. Arī dzimumdzīvi nedzīvoju jau vairāk nekā 2 gadus. Vai tas varētu būt saistīts ar menopauzi? Man ir 50 gadi.
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien.

Ilgstoša asiņošana (to nesauc par mēnešreizēm) var būt ļoti nopietnu slimību iemesls, īpaši 50 gadu vecumā. Lūdzu, steidzīgi dodieties pie ginekologa.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kad varu gaidīt uzlabojumus?
Labdien!

Man 16. septembrī notika negadījums, labā pleca locītavas mežģījums, pleca kaula lielā paugura lūzums bez dislokācijas.

Apsējus vairs nenēsāju, katru dienu vingroju, bet naktīs joprojām ir lielas sāpes, Ibustar, Ultracod nepalīdz. Neesmu izgulējusies nevienu nakti, vairs nav spēka.

Cik ilgi man vēl sāpēs un cik ilgi būs jāvingro, lai būtu uzlabojumi?

Vingroju dienā vismaz stundu lauzta pleca kustīguma atjaunošanai. Roku varu pacelt tikai līdz pusei, uz mugurpusi nevaru saliekt. Kādus medikamentus varētu vēl palietot pret sāpēm, lai pa nakti varu izgulēties?

Traumatologs, šo divas reizes uzdoto jautājumu vienkārši ignorē, nosūtot pie fizioterapeita par smukām naudiņām blakus kabinetā!

Kontrolrentgens uzrādīja, ka plecs gandrīz sadzijis, bet varbūt kādas saites arī bija sastieptas.. To taču rentgens neuzrāda?

Paldies!
Atbild:
"Arho medicīnas serviss", "Arho medicīnas serviss", SIA
Labdien!

Paldies par jautājumu! No fizioterapeitu skata punkta, Jūsu stāvoklis ir nopietns. Lai izvērtētu kādus vingrojumus nepieciešams, ir jāizmeklē plecs (muskuļu testi, garumi, stabilitātes izvērtējums, mīksto audu stāvoklis). Visbiežāk nav pietiekami ar locītavas kustības amplitūdas uzlabojošiem vingrojumiem, ja nav uzmanība pievērsta lāpstiņas stabilitātei. Mīkstie audi kompensatori var palielināt savu spriegumu jeb tonusu un palielināt sāpes, kas būtībā nenodrošina uzlabojumu. Jāseko kustībām, lai tās netiktu veiktas uz kakla muskuļu rēķina, neiesaistot trapeces muskuļa augšējās daļas. Ieteiktu konsultēties ar pieredzējušu, tieši pleca locītavu problēmu gadījumā, fizioterapeitu, jo plecs sastāv no 4 locītavām ( no fizioterapijas viedokļa), kurā ietilpst lāpstiņa, pleca kauls, atslēgas kauls, krūšu kauls. Sarežģītākā locītava ķermenī. Mēs redzam pilnīgu atlabšanu pusgada laikā, kuras laikā fizioterapeita darbs mijas ar pacienta paša mājas darbu.

Ar cieņu, Marika Briede.
SIA" Arho Medicīnas serviss"
fizioterapeits

Fizioterapija

Kā rīkoties, ja nav redzama tuberkolozes potes rēta?
Labdien!

Jau ļoti ilgu laiku satraucos par savu bērniņu. Decembrī būs divi gadi.

Vai ir iespēja veikt kādu pārbaudi, lai noteiktu, vai ir iedarbojusies tuberkolozes pote, kuru veica piektajā dienā pēc bērna piedzimšanas? Bērnam nav redzama šī potes vieta, nav izveidojusies pumpa, kas ir visiem.

Divos mēnešos arī nekas neizveidojās, nebija nekādas krevelites vai kā tamlīdzīga, kas liecinātu par veikto poti.

Esmu vairākas reizes jautājusi mūsu ģimenes ārstei, un viņa saka, ka, iespējams, nepareizi iepotēts, lai vēršos pie atbilstošiem dakteriem, viņa nav saskārusies ar šādiem gadījumiem.

Vai tā var būt, ka nepareizi iepotē? Kā mums pareizi rīkoties un kur vērsties?

Paldies!
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Vakcināciju pet tuberkulozi veic trešajā dzīves dienā, nevis piektajā. Ja Jums ir veikta piektajā, tad ir jautājums, kāpēc? Nu, bet pieņemsim, ka viss ir veikts atbilstoši instrukcijām.

Divu gadu vecumā bērnam potēšanas vietā nekādai, kā Jūs sakāt, ''pumpai'', nevajag būt un arī citiem bērniem divos gados ''pumpas'" nedrīkst būt.

Divos gados ir jābūt nelielai rētai. Pieļauju, ka Jūs viņu neredzat, bet dakterim vajadzētu redzēt. Nepareizu potēšanu kā variantu es izslēdzu.

Ja tiešām nav rētas potēšanas vietā, tad, iespējams, ka nav izveidojusies pietiekama imunitāte pret tuberkulozi.

Papildus Jūs varat konsultēties pie pediatra, jebkurš pediatrs Jums pastāstīs, kas būtu jādara.

Cieņā, dr. I.Strazds.

Zobārstniecība / mutes veselība

Vai ir normāli, ja pēc zoba labošanas ir uzpampis limfmezgls?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, vai tas ir normāli - man pirms trim dienām sablombēja zobu, bet tagad es ievēroju, ka man tajā pusē ir uzpampis limfmezgls.
Atbild:
Nataļja Hudoļeja, "NaMejor Dent", SIA
Labdien!

Ļoti grūti komentēt Jūsu situāciju, nezinot diagnozi, ar kuru ieradāties pie zobārsta. Ieteikums aiziet pie ārsta, lai viņš vertētu pēcplombēšanas situāciju.

Jauku dienu.

Zobārstniecība / mutes veselība

Kāda diēta jāievēro, ja ir grūtnieču diabēts?
Labdien!

Esmu 26. grūtniecības nedēļā. Atklāja gestācijas perioda diabētu, drīz jādodās pie endokrinologa, bet līdz tam vēlētos noskaidrot, kas jādara - kāda diēta jāievēro vai vēl kas cits? Paldies par atbildi jau iepriekš!
Atbild:
MFD "Dziedniecība", MFD Veselības centrs "Dziedniecība"
Labdien, cien. Anna!

Diabētam var būt dažādi riska faktori, tos izvērtēs endokrinologs. Pamatā ieteikums - sabalansēta diēta, pietiekama fiziskā aktivitāte (10 000 soļi dienā) un regulāra cukura kontrole. Ja nevar noregulēt, tad endokrinologs lemj par insulīnu.

Endokrinoloģija / diabēts

Kas varētu būt pumpiņa uz acs plakstiņa?
Labdien!

Uz acs apakšējā un augšējā plakstiņa (skropstu līnijas) periodiski uzmetas maza pumpiņa, nav balta, vairāk caurspīdīga. Domāju, ka tas nav mieža grauds, jo nav strutu un, cik ātri tā uzrodas, tik ātri arī pazūd. Nav sāpju, varbūt neliels diskomforts. Kas tas varētu būt?
Atbild:
"Acu veselības centrs", "Acu veselības centrs", SIA
Labdien!

To var izvērtēt tikai acu ārsts. Jāpierakstās uz vizīti.

Acis, optika / acu veselība

Kādus izmeklējumus veikt, ja pastāvīgi ir galvassāpes?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, kādas pārbaudes būtu ieteicams veikt, ja ir sprandas sāpes, kuru dēļ sāp arī galva?

Atliecot galvu uz aizmuguri, var just, ka galvai paliek vieglāk. Šādas sāpes var mocīt pat vairākas dienas. No rītiem mostos neizgulējusies un sāp pat acis.

2 gadus atpakaļ ir veikta MR galvai un duplex asinsvadiem, tur viss bija labi. Kādi izmeklējumi būtu vēl nepieciešami?

P.s jau vairākus gadus arī mokos ar neskaidru/dullu galvu.
Atbild:
Iveta Līce, Līces I. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Būtu jāizmeklē mugurkaula kakla daļas skriemeļi, vislabāk magnētiskajā rezonansē. Jāizvērtē, vai spilvens ir ērts, uz kura liekat galvu naktī. Iesaku konsultēties pie neirologa.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai jāvēršas pie speciālista, ja bērns dīvaini dīdās?
Labdien!

Manai meitiņai ir 5 gadi. Jau no zīdaiņa vecuma, kad viņa tika sprādzēta mašīnas zīdaiņu sēdeklītī, tika novērots, ka viņa bieži dīdās, cilājot uz aukšu vēderiņu, līdz aizmieg. Domājām, ka tas tāds dīvains ieradums. Kad paaugās, nebija vairs zīdaiņu sēdeklītis, bet varēja novērot, ka viņa, piemēram, skatoties televizoru, pielik rokas priekšā un dīdās, tā kā gribētu čurāt. Tā var dīdīties, nosvīzdama, krietnu laiku. Dīvaini, bet no malas izskatās pēc pašapmierināšanas. Citreiz izdodas aizsūtīt vienkārši pačurāt, citreiz ja atbild, ka nevajag pačurāt, man nav pat īsti nekāda argumenta kāpēc lai nedīdās, kā tikai - tā jau nedara. Par ko tas varētu liecināt un ja vajag atrādīt kādam speciālistam, tad kādam?

Paldies jau iepriekš
Atbild:
Ilona Balode, "Bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca Ainaži", SIA
Labdien!

Iesaku psihologa konsultāciju!

Pediatrija / bērnu veselība