Paaugstināts asinsspiediens bērnam – kā rīkoties?
Paaugstinātu asinsspiedienu jeb hipertensiju bērniem, kas jaunāki par sešiem gadiem, parasti izraisa citi medicīniska rakstura apstākļi. Vecākiem bērniem paaugstināts asinsspiediens var rasties tādu pašu iemeslu dēļ kā pieaugušajiem – liekā svara, nepietiekama uztura un kustību trūkuma dēļ.
Alkohola kalorijas un ietekme uz svaru
Alkohola lietošana ir iecienīts laika pavadīšanas veids, kas jau sen iesakņojies cilvēku kultūrā. Daži pētījumi liecina, ka alkohola lietošana var pozitīvi ietekmēt veselību, piemēram, sarkanvīns var samazināt sirds slimību risku. Tomēr alkoholam ir arī būtiska loma svara regulēšanā, proti, ikvienam, kurš vēlas atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, būtu jāapsver nepieciešamība to lietot.
Listerioze: Cēloņi, simptomi, ārstēšana
Listerioze ir baktēriju ierosināta akūta infekcijas slimība, kas var būt bīstama grūtniecēm un jaundzimušajiem, cilvēkiem vecumā pēc 65 gadiem un tiem, kam ir novājināta imūnsistēma. Tai raksturīgi centrālās nervu sistēmas, limfmezglu un dažādu iekšējo orgānu bojājumi. Inficēšanās visbiežāk notiek, lietojot uzturā nepareizi vai nepietiekami apstrādātas delikateses un nepasterizētus piena produktus.
Kādēļ graudaugiem ir vieta tavā ēdienkartē? Stāsta uztura speciāliste
Senatnē gandrīz katrā kultūrā ir bijis kāds graudaugs, uz kā balstīta visa ēdienkarte. Mūsdienās, kad tik aktuāls ir uzturs ar zemu ogļhidrātu saturu, bieži vien apšauba graudaugu produktu doto labumu. Un velti! Katram graudaugam ir kaut kas īpašs, kas to izceļ citu vidū.
Kartupeļi ēdienkartē – cik veselīgi?
Kartupeļi ir viena no visvairāk patērētajām dārzeņu kultūrām Latvijā, turklāt ceturtā visvairāk patērētā kultūra pasaulē aiz rīsiem, kviešiem un kukurūzas. Kartupelis ir ļoti universāls dārzenis, ko izmanto visdažādākajos ēdienos visā pasaulē. Lai gan daudzi cilvēki šos dārzeņus uzskata par veselīgiem, citi domā, ka vajadzētu ierobežot to patēriņu saistībā ar kartupeļos esošās cietes sastāvu.
Kāpēc un kādus pākšaugus ieteicams iekļaut uzturā?
Šā gada Latvijas pākšaugu raža jau ienākusies. Tātad – ir īstais laiks tos iekļaut ikdienas vai vismaz iknedēļas ēdienkartē, jo pākšaugi ir patiešām vērtīgi. Starp citu, pākšaugu grupai pieder ne tikai mums tik zināmās pupas un zirņi, bet arī, piemēram, lēcas un zemesrieksti. "Vai zināt, kas ir struļčs?" vaicā uztura speciāliste.
6 zaļie garšaugi, kas ir ļoti vērtīgi veselībai
Koši zaļi zaļumi piešķir ēdienam krāsu, garšu un svaigumu un ir veselīgi. Iepazīstinot ar augu vērtību, speciālisti atgādina – slimības gadījumā medikamentus ar zaļumiem gan aizstāt nedrīkst! "Papildus krāsainībai, garšai un svaigumam, zaļie garšaugi ir ļoti vērtīgi veselībai!", katra nozīmi sīkāk raksturojot, tos lietot aicina farmaceite.
Keto diēta: Plusi un mīnusi
Vai esi domājis, ka varētu izmēģināt Keto diētu? Lai arī pēdējos gados tā tiek uzskatīta par īstu svara zaudēšanas brīnumu, šis ēšanas plāns faktiski ir medicīniska diēta, kas var būt saistīta ar nopietniem riskiem. Dažādi ēšanas plāni ar zemu ogļhidrātu daudzumu un olbaltumvielu daudzumu kā, piemēram, Paleo diēta vai Atkinsa diēta dažkārt tiek dēvētas arī par ketogēnām vai "keto" diētām.
Ko ņemt vērā, sagatavojot ogas un garšaugus lietošanai ziemā? Stāsta farmaceite
Šobrīd gan dārzā, gan mežā sastopamās ogas un garšaugi ir ne vien gardi, bet arī vitamīniem, organiskajām skābēm, minerālvielām un antioksidantiem bagāti, tāpēc to lietošana ikdienā palīdz stiprināt veselību. Visu svaigā veidā nav iespējams apēst, tādēļ ziemas periodā ir vērts šos vērtīgos produktus iekļaut uzturā saldētā, kaltētā vai žāvētā veidā.
Fermentēti produkti: Kas tie ir un kā palīdz mūsu organismam?
"Labās baktērijas jeb probiotikas nodrošina līdzsvaru zarnu mikroflorā, kas, kā izrādās, lielā mērā atbild par cilvēka organisma imunitāti, bet probiotikas saražot palīdz veselīgs, sabalansēts uzturs, tostarp – fermentēti produkti," skaidro uztura un sporta speciāliste.