Dempinga sindroms: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Dempinga sindroms ir traucējumu komplekss, kas var rasties pēc kuņģa operācijas (daļējas kuņģa izgriešanas), kā arī attīstīties tiem, kam veikta barības vada operācija. To sauc arī par ātru kuņģa iztukšošanos. Lielākajai daļai cilvēku ar dempinga sindromu apmēram pusstundas laikā pēc ēšanas var parādīties tādi simptomi kā vēdera krampji un caureja, dažiem tie var izpausties vēlāk – vienas līdz trīs stundu laikā. Citi izjūt gan agros, gan vēlos simptomus.
Cēloņi
Pēc kuņģa operācijas trūkst vārtnieka funkcijas, tāpēc kuņģis ātri iztukšojas un tievajā zarnā nonāk līdz galam nesagremota barība un hipertonisks šķīdums. Tukšajā zarnā osmotiskā spiediena starpības dēļ ieplūst audu šķidrums, tāpēc cirkulējošo asiņu daudzums samazinās. Barība un ieplūdušais šķidrums izpleš zarnu un mehāniski kairina tās sienās esošos receptorus, ieslēdzas sarežģīts neiroreflektorisks mehānisms, un rodas dempinga sindroma raksturīgās parādības.
Dempinga sindroma laikā palielinās arī hormona serotonīna daudzums asinīs. Dempinga sindroma rašanos veicina nervu sistēmas labilitāte, nosliece uz sirds un asinsvadu neirozēm. Dempinga sindroms visbiežāk izpaužas pēc brokastīm, ja lieto šķidrus, saldus ēdienus (saldinātu tēju, sulas, limonādes), ja ēd steigā un daudz. Smagos gadījumos dempinga sindroms var rasties pēc katras ēšanas.
Simptomi
Dempinga sindroma gadījumā ēšanas laikā vai tūdaļ pēc tās var izpausties agrīnie simptomi: spiediena sajūta vēdera augšdaļā, pēkšņs nespēks. Var parādīties slikta dūša, vemšana, caureja un vēdera krampji. Var piemeklēt reibonis, izsisties auksti sviedri, sirdsklauves, sāpes sirds apvidū, dažkārt pat īslaicīga bezsamaņa. Dempinga sindroma simptomi īpaši izpaužas pēc tādu produktu lietošanas, kas bagāti ar saharozi vai fruktozi.
Vēlie dempinga sindroma simptomi parādās vienu līdz trīs stundas pēc maltītes ieturēšanas ar augstu cukura saturu. Ķermenis izstrādā lielu daudzumu insulīna, lai absorbētu tievajās zarnās nonākošo cukuru, kā rezultātā cukura līmenis asinīs strauji pazeminās. Vēlie simptomi var būt svīšana, pietvīkums, reibonis, paātrināta sirdsdarbība.
Dempinga sindroms var attīstīties vairākus gadus pēc operācijas.
Ārstēšana
Lai arī sindroma izraisītās sajūtas ir nepatīkamas, tās neapdraud dzīvību. No Dempinga sindroma var izvairīties, mainot ēšanas paradumus, piemēram, izslēdzot no ēdienkartes produktus ar augstu cukura saturu (saldumus, medu, saldinātus dzērienus). Diētai jābūt pilnvērtīgai, ar palielinātu olbaltumvielu daudzumu. Katrā ēdienreizē jālieto taukvielas (piena tauki, augu eļļas) un skābi produkti (skābs piens, kefīrs), cieta un šķidra barība jāēd reizē.
Ārstēšanā un profilaksē galvenā nozīme ir pareizam ēšanas režīmam un diētai. Pēc kuņģa operācijas jāēd sešas līdz astoņas reizes dienā noteiktos laikos. Jāēd lēnām, nelielām porcijām, kā arī pārtika labi jāsakošļā. Pēc ēšanas vismaz 15 minūtes jāpaguļ.