Kā noskaidrot, kas izraisa tūskas sajūtu kaklā?
Labdien!

Esmu 39 gadus veca sieviete.

Kas varētu izraisīt tūskas sajūtu kaklā? Fiziski ir sajūta, ka pat grūti elpot. Nav ne temperatūras, ne sāpošs vai iekaisis kakls, ne klepus, ne saaukstēšanās pazīmju. Visbiežāk šādi simptomi - elpas trūkums - rodas miera stāvoklī, piemēram, darbā, strādājot monotonu darbu.

Esmu vērsusies vairākkārt pie ģimenes ārsta, bet vienmēr manas sūdzības tika "norakstītas" uz panikas lēkmēm. Es tam nepiekrītu un gribētu izmeklēties kaut vai par saviem līdzekļiem, bet nezinu, ar ko sākt un kur meklēt palīdzību, padomu. Šādas epizodes atkārtojas jau aptuveni mēnesi un pārsvarā miera stāvoklī.

Nesen veicu asins analīzes pilnu ainu - viss normas robežās, arī CRO neuzrāda iekaisumu.

Vai ir kādi ieteikumi, ko man iesākt?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Pēc Jūsu apraksta spriežot, tās varētu būt panikas lēkmes, kas ir saistītas ar veģetatīvās nervu sistēmas darbību, bet nevar izslēgt arī alerģiskas balsenes tūskas, balsenes iekaisumu sakarā ar kādu infekciju.

Konkrētāk neko pateikt nevaram, jo nezinām neko par Jūsu kopējo veselības stāvokli, nodarbošanos utt.

Varam piedāvāt veikt vispārējo organisma izmeklēšanu šūnu līmenī mūsu medicīnas iestādē, jo, ja patiešām pie vainas būs visas iepriekš minētās veselības problēmas, tad tās mēs visas varēsim konstatēt.

Sīkāku informāciju var uzzināt, zvanot uz tālruni 27088877, vai mājaslapā www.vs888.lv.

Ar cieņu,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai neliels sāpīgs bumbulis sēkliniekā var liecināt par vēzi, un kā to nosaka?
Labdien!

Labajā sēkliniekā ir neliels sāpīgs bumbulis. Ultrasonogrāfijā neko reredz, sēklinieki ir normāli. Tomēr ir nedaudz palielināts piedēklis. Pēc informācijas, kuru atradu internetā, saprotu, ka tas var būt arī ļaundabīgs audzējs (vēzis), turklāt diezgan agresīvs. Urologs lika uztaisīt spermas uzsējumu, kura rezultātus vēl gaidu (asins analīžu rezultāti - Alfa feto proteīns 1.5 <6.1 ng/mL; Brīvais beta HCG (Roche)<0.324 <0.336 mIU/mL).

Jautājums - kā nosaka, vai tas ir vēzis? Vai jātaisa biopsija? Vai ir kādi citi veidi, kā to noteikt? Ja tas ir vēzis, kur man jāgriežas un kas man jādara tālāk? Vai ir iespēja saglabāt spermu pēcnācējiem, ja tiek konstatēts vēzis?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Visus Jūs interesējošos jautājumus rekokmendējam noskaidrot pie sava urologa. Atgādinām, ka internetā ir pieejama tikai vispārīga informācija.

Ar cieņu,

Onkoloģija / ļaundabīgas saslimšanas

No kā var rasties sirds pārsitieni, ja nav nekādu citu sūdzību par sirdi?
Labdien!

No kā var rasties sirds pārsitieni (tie ir katru dienu), ja nav nekādu citu sūdzību par sirdi? Vai tie var rasties dēļ palielināta kālija līmeņa asinīs (kālija līmenis 5.50)? Vai varbūt tie mēdz būt saistīti ar kuņģi?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Sirds pārsitieni var būt saistīti ar nervu sistēmas regulācijas traucējumiem. Nav izlsēgts arī kardioviscerālais reflekss, kur piepildīts kuņģis caur nervu sistēmu provocē sirdi. Pārsitieni var būt saistīti arī ar vairogdziedzera ietekmi uz sirds ritmu.

Tomēr caur internetu nevar precīzi atbildēt uz Jūsu jautājumu, jo visas nianses nav iespējams aprakstīt.

Ar cieņu,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai ceļgala pietūkums un stipras sāpes ir saistītas ar ceļgala deformāciju, un kā rīkoties, lai atbrīvotos no sāpēm?
Labdien!

Vecmammai ir pietūcis celis, un sāpes ir tādas it kā grieztu ar nazi. Ne smēres, ne zāles nelīdz. Arī kāposta kompreses nepalīdz un nenoņem pietūkumu. Vakaros vecmammai parādās arī temperatūra.

Vai ir kādi ieteikumi, kā rīkoties, vai kāda smēre, kas noņems sāpes un pietūkumu? Varbūt tas ir kā saistīts ar deformāciju? Jo iepriekš vecmammai tika konstatēta ceļu deformācija, kā rezultātā kājas vairs nav taisnas, bet gan līkas.

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Izejot no Jūsu aprakstītās situācijas, iespējams, ka Jūsu vecmāmiņai ir akūts artrīts (ceļu locītavas iekaisums), bet nav izslēgtas arī citas problēmas. Ir nepieciešama ārsta konsultācija un adekvāta terapija.

Ar cieņu,

Reimatoloģija / kaulu, locītavu un saistaudu slimības

Kā cīnīties ar atkārtotu starpribu neiraļģiju?
Labdien!

Man jau ceturto reizi ir starpribu neiralģija - divas reizes mugurā un pēc tam divas reizes sirds rajonā. Vai ar "Dolmen" tabletēm to var izārstēt, vai kas cits jālieto? Iepriekšējās reizēs tā pārgāja mēneša laikā pati no sevis, dzēru "Ibumetin", lai atvieglotu sāpes.

Nav laika iet pie ģimenes ārsta, jo ir jāstrādā. Strādāju gan pie datora, gan celtniecībā, dažkārt pa 14 h dienām.

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Labdien!

Ja Jums ir regulāra pārslodze un piespiedu pozas darbā- sāpes mugurā un pa starpribu nervu gaitu, ticamāk, simptomi atkārtosies. Saasinājuma laikā var lietot "Ibumetin", "Dolmen" vai citus nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus tablešu, ziežu vai svecīšu veidā.

Ļoti vēlams tomēr konsultēties pie ģimenes ārsta, lai vienotos par nepieciešamajiem izmeklējumiem diagnozes precizēšanai. Visdrīzāk būs nepieciešama fizioterapeita palīdzība.

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Kas var izraisīt strauja sirdsdarbību, pieceļoties no gultas, elpas trūkumu un sāpes ribu vidusdaļā?
Labdien!

Daudziem var likties, ka ir normāli, ka sirds sitas straujāk, darot darbus utt., bet mana problēma ir tāda, ka, pieceļoties no gultas, sirds sāk sisties tik strauji, it kā tūliņ salauzīs ribas un izleks ārā. Biedē fakts, ka man ir vien 19 gadi. Tas viss progresējis ar laiku, jo, ja kādreiz es pirmajos mēnešos jutu pie fiziskas slodzes savu sirdi vai pie paģirām, tad pēc pusgada es stipros un ātros sitienus jūtu, vien pieceļoties no gultas. Domās man pat biedē iesākt darīt ko fizisku, jo liekas, ka no tādām slodzēm sirds var vienkārši apstāties.

Papildus ir dienas, kad sāp, dur vai spiež ribu vidusdaļā un kreisajā rajonā, ir arī elpas trūkums. Es pat normāli vairs ar divriteni nevaru pabraukt, jo trūkst elpa. Dažreiz, vien paejot nelielu distanci, ir sajūta, it kā būtu noskrējis krosu. Arī no rītiem krūšu rajonā ir jūtams spiediens.

Gribu zināt, ar ko man vispār sākt, kur ir problēma, vai tiešām tā ir vien veģetatīvā distonija, un kur vērsties pēc palīdzības? Jo tagad vēl ir karantīna un ģimenes ārstus negribās lieki "trobelēt" ar problēmām.

Paldies!
Atbild:
Inese Melne, "Rodain", SIA
Labdien!

Varam piedāvāt veikt vispārēju organisma izmeklēšanu šūnu līmenī mūsu medicīnas iestādē. Izmeklējuma laikā tiek izmeklēts katrs orgāns un sistēma. Pēc saņemtās informācijas varēsim spriest, vai pie vainas Jūsu sūdzībām ir tikai veģetatīvā distonija, vai tomēr Jūsu sūdzību iemesls ir arī saistīts ar kāda orgāna jeb sistēmas problēmām.

Sīkāku informāciju var uzzināt mājas lapā www.vs888.lv, vai zvanot uz tālruni 27088877.

Ar cieņu,

Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma

Kas varēja izraisīt sāpes krūšu kaula rajonā?
Labdien!

Esmu vīrietis, 31 gads. Aptuveni astoņus mēnešus ir sāpes krūšu kaula rajonā. Sāpes parādās, šķaudot vai stipri klepojot, smejoties. Ja stipri nošķaudos, var dzirdēt, ka kaut kas nokrakšķ krūšu kaula (sternum) rajonā. Papildus tam sāpes ir izteiktākas, guļot uz labajiem sāniem. Naktī, guļot uz muguras, nesāp. Datortomogrāfijā neko dakteris neatklāja. Angļu valodā internetā atrodu tikai slimību "costochondritis", bet tā īsti nav skaidrības, kas notiek. Ķirurgs noteica, ka ar laiku jāpāriet, jo, iespējams, sastiepta kāda saite. Arī neirologs saka, ka sastiepta saite sternum rajonā un ar laiku sāpēm jāpāriet. Tomēr tās nepāriet un sāpes, manuprāt, ar laiku palikušas tikai izteiktākas.

Kas vēl tas varētu būt, un kā tālāk rīkoties?

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Labdien!

Ja sāpes nemazinās, atkārtoti jāgriežas pie ģimenes ārsta, jāveic analīzes (iekaisuma rādītāji), iespējams - arī atkārtoti papildu izmeklējumi.

Fizioterapija

Par ko liecina baltas putas mutē guļot?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, par ko liecina tas, ka vīram dažreiz guļot parādās baltas putas mutē, īpaši pēc alkohola lietošanas?
Vai tas ir normāli, vai tomēr tie ir kādas slimības simptomi?

Paldies!
Atbild:
"Miega slimību centrs", "Miega slimību centrs", SIA
Labdien!

Jūsu jautājums nav bieži uzdots no mūsu pacientu puses, bet redzu, ka Jums ir satraukums par to. Lai Jums konkrēti atbildētu, nepieciešams nedaudz vairāk informācijas par Jūsu vīru.

Pacienti, kas parasti sūdzas līdzīgi - naktī skaļi krāc un daļa no krācējiem cieš arī no miega apnojas (krākšana ar elpošanas traucējumiem naktī jeb pauzēm). Pacientiem krākšanas laikā ir izmainīta elpošana - tā ir periodiski paātrināta (kompensē skābekļa samazinājumu asinīs), kas mijās ar elpas aizturēm (tās var būt pat ilgāk par minūti). Ja nakts laikā pauzes ir vairāk par 100 (aptuveni) - tas nozīmē, ka ir vidēji smaga vai smaga miega apnoja. Apnoju skaitu naktī nosaka ar speciālu diagnostiku - miega poligrāfijas izmeklējumu.

Pacienti biežāk sūdzās par biezām, staipīgām siekalām mutē, kaklā, kādreiz uz lūpām. Alkohola lietošana vienmēr un visiem samazina muskuļu tonusu miegā (tai skaitā augšējo elpceļu un kakla muskulatūras) - tas parasti veicina/pastiprina krākšanu un miega apnojas smagumu.

Jāpiebilst, ka putas uz lūpām ir epilepsijas lēkmju laikā. Ir iespējama nakts epilepsija, bet tad ir jābūt papildu simptomiem, piemēram, ģeneralizētiem krampjiem, bet par tiem Jūs nestāstāt, tā kā drīzāk tas ir no krākšanas.

Lai noskaidrotu, vai Jūsu vīram ir tikai krākšana vai krākšana ar miega apnoju, iesaku apmeklēt Miega slimību centra ārstu, kurš tad veiks padziļinātu apskati un sūdzību analīzi un nepieciešamības gadījumā arī ieteiks piemērotāko izmeklējuma veidu (ja tas vispār nepieciešams), kā arī iespējamo ārstēšanas veidu.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Nav mēnešreižu, kaut arī veselība ir lieliska - kur varētu būt problēma?
Labdien!

Man ir 17 gadi. Es regulāri sportoju (treniņi 2-3 reizes nedēļā pirms karantīnas marta beigās, tagad atkal atsāksies tāds pats režīms), sekoju līdzi uzturam, cenšoties sevi neierobežot, bet neēdu, manā uzskatā, nevesalīgas lietas, taču olbaltumvielas un labos taukus, uzskatu, ka uzņemu pietiekami. Tāpat nesen sāku katru dienu skriet.

Problēma ir tā, ka kopš šī gada februāra man nav bijušas mēnešreizes. Vēl gada sākumā (janvārī) es diegan daudz eksperimentēju ar saviem ēšanas paradumiem, un tad sanāca, ka dažas dienas pirms laika, kad man februārī vajadzētu būt mēnešreizēm, es uztaisīju atslodzes dienu, kad vispār neko neēdu, taču kopš tās dienas arī mani ēšanas paradumi izmainījās, un es atkal ēdu 3 reizes dienā (uzņemu ~1500 kcal dienā).

Dažas dienas pirms man vajadzēja būt mēnešreizēm, es nolēmu izmēģināt menstruālo piltuvi, taču pirmā pieredze bija sāpīga, un beigās, kad dabūju to ārā, bija arī asinis, bet man liekas, ka vienkārši sevi saskrāpēju un ievainoju. Savās aktivitātēs es neko ap laiku, kad man beidzās mēnešreizes, nemainīju. Pirms mēneša (aprīlī, kas varēja būt 3. mēnesis, kad man nebūtu mēnešreizes) man laikā, kad vajadzēja būt mēnešreizēm, bija tumši izdalījumi un mazā daudzumā. Likās, ka varbūt šomēnes mēnešreizes atgriezīsies pavisam un būs atkal labi, bet nē. Man tagad ir ļoti, ļoti mazā daudzumā tumšāki izdalījumi, bet tā nekas nav mainījies. Par ko tas viss varētu liecināt?

Es nezinu, vai tas ir tāpēc, ka es varbūt vēl esmu pubertātes vecumā, kaut gan šķiet, ka man tā jau it kā ir garām. Vai arī tas ir kaut kas nopietns, kas apdraud manu veselību? Jo visādi citādi es jūtos lieliski un arī nekādus stresus vai emocionālus pārdzīvojumus neesmu piedzīvojusi.

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu veselībai ir nopietns apdraudējums:

1. Jūsu vecumā vēl notiek hormonālās sistēmas formēšanās, kuras laikā nepieciešams pilnvērtīgs uzturs.
2. Jūsu organismam ir liela fiziskā slodze, kas prasa lielu enerģiju.
3. Nezinot garumu un svaru, visticamāk, kaloriju skaits ir nepietiekams, un organisms cieš.
4. Steidzami konsultējieties ar uztura speciālistu, jo šāda pašdarbība var novest pie neatgriezeniskām sekām.
5. Apmeklējiet arī ginekologu, jo atkal ir pieejami ārsti klātienē.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kādi iemesli var būt vājām mēnešreizēm?
Labdien!

Man vienmēr bija normālas mēnešreizes. Pirmajā dienā vienmēr asiņošana bija neliela, otrajā un trešajā dienā jau lielāka un tad ceturtajā un piektajā dienā atkal mazāka. Tomēr pēdējās menešreizes man bija ļoti vājas, domāju - paskatīšos, kādas būs nākamās. Pienāca nākamās mēnešreizes un tās atkal man ir vājas. Man bija jāiet uz vizīti pie ginekologa, jo atklājās, ka man ir izmaiņas dzemdes kaklā, bet dēļ Covid man vizīti atcēla. Nezinu, ko lai iesāk. Un kas varētu būt pie vainas?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Iemesli var būt vairāki, bet to var noteikt tikai klātienē. Pašlaik atkal ir pieejami ārsti klātienē.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības