Kāpēc kavējas mēnešreizes un jūtamas asas sāpes olnīcu un dzemdes rajonā?
Labdien!

Esmu 17 gadus veca jauniete. Man pēdējā laikā mēdz kavēties mēnešreizes, jūlijā tās kavējās līdz pat 5 dienām. Devos pie ārsta, kurš pateica, ka man ir piena sēne, bet meklēto atbildi tā arī neguvu. Augustā viss bija laicīgi, bet septembrī atkal kavējās aptuveni par 4 dienām. Bieži vien sajūtu asas sāpes olnīcu un dzemdes rajonā, ārsts neko par to neteica, kad izstāstīju. Tagad arī ir asas sāpes, bet mēnešreižu nav. Esmu ļoti satraukusies, jo augustā iztērēju milzīgu naudu un tā arī iemeslu nenoskaidroju.

Būšu ļoti pateicīga par atbildi!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Attālināti dot padomu šajā jautājumā nevar, jo nav nekas zināms par Jūsu veselības vēsturi, dzimumdzīvi, mēnešreizu raksturu un arī izmeklējumu atradnēm. Jūsu vecumā novirzes ir iespējamas, jo sievietes hormonālā sistēma vēl tikai nobriest. Gribu atgādināt, ka līdz 18 gadu vecumam veselības aprūpe ir pilnīgi bez maksas, tādēļ iesaku apmeklēt ginekologu, kas veic valsts pasūtījumu. Rīgas 1. slimnīcā rinda pie ginekologa nav garāka par 10 dienām.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ko darīt, ja ir stipras sāpes vēderā, bezspēks, dzelteni riņķi zem acīm u. c. simptomi, bet izmeklējumu rezultāti ir labi?
Labdien!

Mani tikko izrakstīja no slimnīcas, tur es pavadīju 2 diennaktis ar stiprām vēdera sāpēm. Pirms tam trīs dienas visu, ko ēdu, uzreiz vēmu laukā. Uztaisīja asins analīzes un veica iekšējo orgānu izmeklēšanu - viss ir super, rezultāti labi, tāpēc no slimnīcas izrakstīja. Tomēr sāpes nepāriet, ir bezspēks, zem acīm dzelteni riņķi, sejas āda visa noklāta ar sāpīgām pinnēm, nabā dur kā ar nazi, uz ēdienu skatos ar bailēm, bet jūtos izsalkusi. Stāvoklī neesmu, nesmēķēju, alkoholu nelietoju. Darbā priekšnieks prasa, kas man kaiš, bet man nav ko atbildēt, tik to, ka man visu dienu slikta dūša un ir sāpes vēderā. Ko man darīt?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Grūti pateikt neredzot. Ņemiet slimnīcas izrakstu un dodieties pie sava ģimenes ārsta. Jāmeklē tālāk. Ļaunākā gadījumā jādodas atpakaļ uz slimnīcu. Iespējams, kaut kas ir palaists garām nepamanīts.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Ar kādām zālēm var aizvietot "Fortrans"?
Labdien!

Biju pierakstījusies uz kolonoskopijas izmeklējumu. Iepriekšējā dienā lietoju zāles "Fortrans", bet pārtraucu, jo sākās krampjveida sāpes vēderā, nespēks, vemšana. Pēc kādas stundas, kad palika labāk, mēģināju turpināt zāļu lietošanu, bet, izdzerot zāles, pāris malkus, sapratu, ka šīs sāpes atkal sāk mani pārņemt. Ģimenes ārsts arī nevarēja ieteikt, kādas citas zales man lietot "Fortrans" vietā. Vai Jūs, lūdzu, man varētu ko ieteikt?

Paldies!
Atbild:
Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Pēdējā laikā "Fortrans" vietā izmantojam "Eziclen". Varbūt ar to iet labāk. Arī nepieciešama ārsta recepte iegādei. Par to, kā lietot, prasiet savam ārstam. Ļaunākā gadījumā jāiztiek ar citiem līdzekļiem un vecajām labajām klizmām, kā gatavojām pacientus gadiem ilgi, pirms tāds "Fortrans" parādījās. Arī par to Jūsu ārstam būs zināšanas.

Gastroenteroloģija / gremošanas sistēma

Kādēļ sēžot jūtami sirds pārsitieni?
Labdien!

Sēžot biroja krēslā un atbalstot muguru pret atzveltni, bieži notiek sirds pārsitieni. Paliecoties uz priekšu vai sēžot ar taisnu muguru, pārlecieni ir mazāk, taču, stāvot vai staigājot, to nav nemaz. Kas varētu būt par iemeslu?

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Pēc sūdzībām spriežot, iespējams, ka ir sirds problēmas vai arī veģetatīvās nervu sistēmas problēmas, tāpēc iesakām veikt ehokardiogrammu.

Ar cieņu,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Vai obligāti nepieciešams lietot antibiotikas pret baktēriju urīnceļos, ja pašsajūta ir laba?
Labdien!

Esmu grūtniece un šobrīd cīnos ar E.coli baktēriju urīnceļos (daudz dzeru šķidrumu, ēdu dzērvenes). Daktere liek dzert antibiotikas ("Amoksiklav"), taču pati jūtos labi, un tās baktērijas tikai pa reizei liek manīt par sevi. Vai tiešām obligāti jādzer antibiotikas pie tik nenozīmīgiem simptomiem? Kā baktērijas var ietekmēt augli?

Cik lasu informāciju internetā, visur ārsti liek dzert antibiotikas. Vai tā nav 21.gs. sērga - kā kaut kas, tā jādzer antibiotikas?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jā, baktērijas var ietekmēt augli, īpaši dzemdību laikā. Uzticieties ārstam.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā pareizāk lietot zāles pret barības vada iekaisumu?
Labdien!

Ir hiatāla trūce, barības vada iekaisums un atvilnis.
Ārsts izrakstīja "Eskadra" un "Venter". Vai "Venter" būtu prātīgi nevis norīt veselu, bet gan sakošļāt un norīt, lai piekļūst labāk arī barības vadam?

Paldies!
Atbild:
Ilze Paegle, "Inta", SIA, Aptieka
Labdien!

"Venter" zāļu instrukcijā ir rakstīts:

"Venter" ir jālieto tukšā dūšā, pusstundu vai stundu pirms ēdienreizes. Tabletes ir jānorij kopā ar nelielu daudzumu šķidruma vai jāiedzer, tās izšķīdinot pusglāzē ūdens. Saķošļāt tomēr nevajadzētu. Devu norāda ārsts.

Medikamentu tirdzniecība, aptiekas

Vai pie dziļo vēnu trombozes var būt paaugstināts CRO un temperatūra?
Labdien!

Vai pie dziļo vēnu trombozes var būt nedaudz paaugstināts CRO - 11,4 (pēc Centr. laborat. norma 0-5), kā arī temperatūra 37-37,4?

Paldies!
Atbild:
Ģirts Mauriņš, "Flebomedika", SIA
Labdien!

CRO (C-reaktīvais olbaltums) noteikti nav dziļo vēnu trombozes diagnostiskais marķieris, bet tas norāda par iekaisumu procesa norisi. Ieteiktu izslēgt iespējamos iekaisuma cēloņus. Vai ir bijusi kāda operācija vai invazīva manipulācija, ādas vai iekšējo orgānu iekaisumi? Dažiem pacientiem ar dziļo vēnu trombozi novēro nelielu CRO paaugstināšanos un nelielu temperatūras celšanos. Pēc ārstēšanas uzsākšanas vajadzētu atkārtoti noteikt CRO līmeni, tas parasti samazinās un ir normas robežās.

Ar cieņu,

Fleboloģija / vēnu saslimšanas

Problēmas ar sirdi vai veģetatīvā distonija?
Labdien!

Esmu 30 gadus jauns vīrietis.

Vēlos uzzināt, vai tā ir veģetatīvā distonija? - Mani nomoka sirds pārsitieni, citreiz vakarā, citreiz no rītiem. Nodarbojos aktīvi ar sportu, spēlēju basketbolu. Pirms 6 mēnešiem esmu izgājis Slodzes testu sporta akadēmijā. Tur man rezultāti bija virs vidējā. Un nekādu sirds vainu neatklāja. Pirms 2 mēnešiem nodevu gan asins analīzes, gan arī tika veikts 24h EKG. Neko neatklāja, viss normas robežās. Bet joprojām, kā jau teicu, sirds pārlec, kas nav tā labākā sajūta. Esmu bijis arī pie psihologa, jo bija panikas lēkmes un bailes nomirt. Šobrīd, spēlējot basketbolu, arī ir tādas sajūtas - kaut man neapstātos sirds.

Paldies!
Atbild:
Inita Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse
Labdien!

Ja visi izmeklējumi normas robežās, bet simptomi ir, tad tā varētu būt veģetatīvā distonija. Bet pirms paļauties uz to, ieteiktu apmeklēt kardiologu, jo veģetatīvās distonijas diagnozi var likt tikai tad, ja izslēgtas diagnozes no kardioloģijas puses. Pēc tam tālāk jādodas pie ārsta psihoterapeita.

Psihoterapija / psihiatrija

Kā ir saistīta insulīna rezistence ar policistisko olnīcu sindromu un aptaukošanos?
Labdien!

Pirms vairākiem gadiem strauji pieņēmos svarā. Nelīdzēja ne diētas, ne fiziskās aktivitātes. Aizgāju pie endokrinologa, tika veiktas analīzes, un atklājās insulīna rezistence. Tika noteikta arī diagnoze - aptaukošanās. Ārstu rekomendācijas - sabalansēts uzturs, fiziskas aktivitātes. Tika norādīts - lai samazinātu insulīna līmeni, jāzaudē svars, bet, lai zaudētu svaru, jāsamazina insulīna līmenis. Pie tā viss arī palika. Apnika mainīt endokrinologus, pati meklēju internetā info un iespējamos turpmākās rīcības scenārijus.

Pavisam nejauši ieguvu informāciju, ka insulīna rezistences noteikšanas gadījumā ir ļoti svarīgi pārliecināties, vai nav policistisko olnīcu sindroms. Esmu jau pierakstījusies uz konsultāciju pie ginekologa, bet tā nebūs tik drīz. Gribētos precizēt šo jautājumu par insulīna rezistences sasaisti ar iespējamu policistiskā olnīcu sindroma diagnozi, un kā tādos gadījumos norit ārstēšana?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jūsu aprakstītās izmaiņas mēdz būt savā starpā saistītas. Jautājums ietver ļoti plašu endokrinoloģijas nozares daļu un uz to nevar atbildēt īsi. Arī ārstēšana ir daudzveidīga, tāpēc jāapbruņojas ar pacietību un jāievēro endokrinologa norādes. Mainīt endokrinologus neiesaku, jo katrs ārsts izstrādā ilgtermiņa ārstēšanas un izmeklēšanas taktiku.

Endokrinoloģija / diabēts

Sāpes pēdā pēc ceļojuma - kā rīkoties?
Labdien!

Pēc ekskursijas pa Gruziju, kur bija daudz jāstaigā, sākās sāpes kraisās pēdas vidusdaļas ārējā daļā. Nav pat īsti skaidrības - pie kāda speciālista vērsties? Liekas, ka sāpes ir nevis kādā no locītavām, bet sāp pats kauliņš.

Paldies!
Atbild:
Ilze Miziša, "Ilze Miziša", IK
Labdien!

Varat doties uz konsultāciju un apskati pie podologa, kurš apskatīs pēdu, vai nav varžacs, kārpa vai kāds sacietējums, novērtēs pēdu stāvokli un pēc vajadzības ieteiks apmeklēt kādu citu speciālistu.

Traumatoloģija / ortopēdija