Vai šīs pazīmes var liecināt par bērna hiperaktivitātes sindromu?
Labdien!

Mans bērns (puika) ir nedaudz vecāks par gadiņu. Neguļ pa dienu gandrīz nemaz jau kopš dzimšanas. Pa nakti guļ ar pāris pamošanās reizēm, bet kopumā labi. Visu dienu ir aktīvs bez apstājas. Rāpo šurpu turpu, kāpj uz palodzēm, runā bēbīšu valodā vienā laidā. Mammai nav iespējams pat uztaisīt bērnam ēst, pietiek jau, ka novēršas uz trim sekundēm - ir jau uzkāpis uz gultas malas un krītot sasitis galvu. Ar rotaļlietām patstāvīgi nespēlējas gandrīz nemaz, jo ir garlaicīgi. Iekāro priekšmetus, kas interesanti vecākiem- telefons, veļas mašīnas pogas, dators, auto stūre un visi kloķi (ja nelaiž un nedod, tad kliedz un raud vienmēr). Uz vietas nevar nosēdēt nevienu brīdi. Barojot barošanas krēslā, ceļas krēslā stāvus, kāpj ārā, ņem ēdienu un mētā visur, kur vien iespējams.

Gribu zināt, vai tik agrīnā vecumā var noteikt, vai puika ir vai nav hiperaktīvs? Iespējams jau, ka viņa vecumam visas šīs darbības ir pieņemamas, un puika vienkārši ātri attīstās.

Cenšamies viņu neierobežot un ļaut aktīvi visu izpētīt. Bet baidos, vai tiešām aiz šīs mežonīgās aktivitātes neslēpjas UDHS. Salīdzinot ar citiem zināmiem vienaudžiem, mūsu puikas aktivitāte ir vismaz reizes 10 lielāka.
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Jūsu bērns jau ir pietiekami liels, lai saprastu, ko viņš drīkst darīt un ko nedrīkst. To, protams, Jums būtu viņam jāiemāca. Tas prasa laiku un lielu darbu. Ja runājam par tādu ''modes'' diagnozi kā hiperaktīvs bērns, tad es kā ārsts šādai lietai īpašu uzmanību nepievēršu. Bērns būs aktīvs - cits vairāk, cits mazāk, patreiz viss ir Jūsu rokās: iemācīt viņam to, ko viņš var atļauties, ko nevar.

Paldies!

Pediatrija / bērnu veselība

Kā paātrināt/aizkavēt mēnešreizes?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, vai ir iespējams aizkavēt mēnešreižu sākšanos? Saprotu, ka tas nenāks par labu veselībai, taču pēc pāris nedēļām dodos kāzu ceļojumā, kur 9 no 10 dienām paies baseinā. Bail, ka pasākums neizjūk.

Kontracepciju nelietoju. Mēnešreizes ir samērā regulāras, pirmās 2 dienas ļoti spēcīgas.

Ja nevar aizkavēt, varbūt var paātrināt to norisi?
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Mēnešreizes var izmainīt, tikai lietojot hormonālo kontracepciju. Konsultējieties ar ginekologu klātienē.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kāpēc rodas sāpes pēc gulēšanas?
Labdien!

Sāpes ir tādas kā gripas vai iekaisuma gadījumā. Ja guļu uz labajiem sāniem, tad labā roka no elkoņa līdz plecam sāp ar tādām velkošām, iekaisīgām sāpēm. Ja uz otru pusi guļu, tad otra roka pēc laika sāk sāpēt. Periodiski roku kustības kļūst ierobežotas (piemēram, nevar uzvilkt mēteli). Un arī seja nedaudz sāp uz attiecīgo pusi, (zobi) tikai tad, ja guļ uz sāniem. Ja guļu uz muguras (mīļākā poza), tad sāp lāpstiņas, kakls paliek stīvs, arī zemāk mugura. Un pēc tādas gulēšanas visu dienu ir grūti. Periodiski dzeru "Ibumetin". Biju pie neirologa - pateica, ka tas nav saistīts ar nerviem, izrakstīja lielo mildronātu - tas uzlaboja situāciju, kas pirms tam nemainījās vairākus mēnešus. Cik saprotu, tas nav paredzēts nepārtrauktai lietošanai.

Kāds iemesls varētu būt šīm sajūtām? Asinsrite? Vīruss? Vai reimatismam varētu būt tādi simptomi? Kādas pārbaudes jāveic? Pie kā vērsties? Ļoti nepatīk tērēt laiku, lai aizietu pie ārsta un samaksātu naudu, bet viņš tikai nozīmē vizītes, bez rezultātiem.

(vecums 40 gadi)
Atbild:
Pāvels Naumovs, Naumova P. ārsta otorinolaringologa un homeopāta prakse
Labdien!

Spriežot pēc Jūsu sūdzībām un tās modalitātēm, tā ir neiralģija, kas nāk no mugurkaula, precīzāk, kakla daļas (C5-C7 skriemeļi).

Šajā gadījumā labāk griezties pie ārsta rehabilitologa - dr. Vladimira Skļarēviča, tālr. 29556806 (ņemiet vērā, ka pie viņa ir rinda). Telefoniski var vaicāt ārstam, vai pirms vizītes vajadzīga kakla skriemeļu datortomogrāfija (tā ir precīzākā metode).

Atkarīgi no tā, kurā vietā būs problēma, izriet sekojoša ārstēšana, un to var turpmāk papildināt ar vispārējo organisma attīrīšanu un saistaudu stiprināšanu ar homeopātiju pie manis.

Ibumetina, kā arī stimulātora Mildronāta pastāvīga lietošana ir bīstama, jo ar tiem preparātiem nenotiek ārstēšana, bet tiek noņemts organisma "trauksmes" signāls, kas liecina par diagnostikas un terapijas vajadzību.

Ar cieņu,
ārsts, Pāvels Naumovs, 29245544

Fizioterapija

Kāds ir piemērotākais depilācijas krēms augšlūpas matiņu likvidēšanai?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, kādu depilācijas krēmu labāk izvēlēties augšlūpas matiņu likvidēšanai?
Atbild:
Inga Lokmane, "Beauty School", SIA
Labdien!

Depilācijai var izmantot aptiekās un kosmētikas veikalos piedāvātos depilācijas krēmus (Eveline) jutīgai ādai vai ar norādi - likvidācijai uz sejas. "Drogas" ir interesants produkts - VEET izmidzināms krēms apmatojuma noņemšanai jutīgai ādai. No zināmākajiem zīmoliem derēs arī Avon produkcija. Šo krēmu priekšrocība - ātrais rezultāts.

BEAUTY SCHOOL speciāliste iesaka tomēr apstrādāt augšlūpu ar vasku un likvidēt matiņus tādā veidā - izraujot. Tā matiņu augšana tiek apturēta uz ilgāku laiku. Drogās ir atrodamas ISANA, STREP un VELVETIC firmu vaska strēmelītes sejas apmatojuma likvidēšanai. ISANA piedāvā matiņu likvidatoru arī zīmulīša veidā. Arī ALVEOLA firmas vaski, kurus lieto daudzos salonos, ir dažādi - ir piemērotie jutīgai sejas ādai, piemēram - hipoalerģiskais cietais vasks ar šī sviestu. Pēc tam ādu apstrādā ar speciālu ALVEOLAS želeju vai krēmu, kuru sastāvā ir kumelīšu ekstrakts, lai novērstu kairinājumu.

Skaistumkopšanas saloni

Vai iespējams uzlabot redzes asumu ambliopijas gadījumā?
Labdien!

Bērnībā bija šķielēšana, kas izraisīja ambliopiju. Lai atbrīvotos no šķielēšanas, tika veikta operācija 7 gadu vecumā. Ambliopija ir palikusi. Šobrīd man ir jau 34 gadi. Vai iespējams uzlabot redzes asumu tai vienai ambliopijas skartajai acij? Un kur būtu jāvēršas, lai to izdarītu?
Atbild:
Iveta Lārmane, "Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA
Labdien!

Ambliopija vislabāk padodas ārstēšanai agrā bērnībā. Parasti pēc 8-9 gadu vecuma sasniegšanas ambliopijas ārstēšana vairs nav sekmīga. Lai precīzāk atbildētu uz jautājumu, būtu nepieciešams zināt ambliopijas pakāpi, acs refrakciju un citus datus, tadēļ rekomendēta vizīte pie acu ārsta, lai izvērtētu nepieciešamos rādītājus.

Acis, optika / acu veselība

Vai šīs sāpes varētu būt saistītas ar trigera punktiem?
Labdien!

Ir stiepjošas sāpes labajā mugura kakla un lāpstiņas daļā. Esmu bijis pie fizioterapeita un izgājis 10 magnēta un ultraskaņas terpaijas seansus. Sāpes uz laiku norima, bet, atsākot strādāt (celtniecībā), atkal sāk parādīties. Tie varētu but "trigger" punkti?

Paldies!
Atbild:
Rehabilitācijas centrs Līgatne, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
Sveicināti!

Šāda veida sāpes var rasties muskuļu disbalansa dēļ, var būt "vainīgi" "trigger" punkti. Svarīgi ir ievērot ergonomijas principus ikdienā (arī darbā), regulāri vingrot (fizioterapeits apmāca). Ja sāpes nemazinās, atkārtoti jāvēršas pie ģimenes ārsta vai FRM ārsta, vai fizioterapeita.

Fizioterapija

Vai bērnu pie ārsta var vest tikai vecāki?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, vai es drīkstu vest bērnu pie ārsta, ja bērna vecāki man to lūdz? Vai man ir nepieciešama speciāla pilnvara? Esmu bērna krustmāte.
Atbild:
Ivars Strazds, Strazda I. ārsta pediatra prakse
Labdien!

Jautājums ir vairāk ar juridisku noslieci. Es, piemēram, pieņemu visus bērnus, neskatoties, kas viņu ir aizvedis pie manis uz pieņemšanu.

Galvenais, lai nerastos pārpratumi starp Jums un bērna vecākiem!

Cieņā I.Strazds

Pediatrija / bērnu veselība

Cik ilgi notiek asiņošana pēc nevainības zaudēšanas?
Labdien!

Zaudējot nevainību, ļoti asiņoju, bet sāpes nejutu. Nākošajā dienā asiņošana turpinājās. Esmu nedaudz satraukusies par to. Vai man vajadzētu doties pie ārsta?
Atbild:
Agnese Bergmane-Muižniece, "Vītols un Vītols", SIA
Labdien!

Asiņainu izdalījumu daudzums pēc dzimumakta var būt ļoti dažāds. Dzimumorgāni ir ļoti labi gan apasiņoti, gan inervēti, tādēļ reizēm asiņaini izdalījumi var būt arī pastiprināti. Normāli asiņošanai būtu jāsamazinās. Ja izdalījumi ir rozīgi vai brūngani, satraukumam nav pamata.

Gadījumā, ja izdalījumi nemazinās un tie ir ar nelieliem recekļiem, būtu vēlams apmeklēt ginekologu. Ja griežas galva, parādās nespēks, stundas laikā biksīšu ieliktnītis ir slapjš ar asinīm un recekļiem, būtu jāvēršas pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kur veikt ķirurģisko tīrīšanu pēc aborta?
Labdien!

Mēs ar vīru 8. nedēļā zaudējām bērniņu, šobrīd mums būtu 12. nedēļa.

Esam nolēmuši veikt tīrīšanu ķirurģiski, nevis ar tabletēm. Kur mums būtu jāvēršas, lai veiktu šo tīrīšanu? Esam no Rīgas. Un cik ilgam laikam ir jāpaiet, lai varētu atkal mēģināt ieņemt bērniņu? Kādas izmeklēšanas jāveic, kādi vitamīni jālieto plānojot jaunu grūtniecību, lai nebūtu atkārtoti nepatīkams iznākums?
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jums jādodas pie ginekologa, lai veiktu izmeklējumus un plānotu turpmāko rīcību. Elektroniski, neredzot pacientu, ieteikumi nav iespējami. Valsts apmaksātu ginekologu var atrast mājas lapā www.rindapiearsta.lv

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā rīkoties, ja ģimenes loceklim ir smaga alkoholisma stadija?
Labdien!

Man trūkst padoma, kā rīkoties. Manai mammai ir 70 gadi, un viņai ir alkoholisms pēdējā stadijā. Šo gadu garumā ir izmēģināts pilnīgi viss. Neskaitāmas reizes ir bijusi ārstēties, gadu noturās un atkal atsāk dzert. Tas viss velkas apmēram 30 gadu garumā. Tagad diendienā viņa jau dzer divus gadus, ārstēties vairs nepiekrīt braukt. Ir aizgājis tik tālu, ka pati vairs nekontrolē vēdera izeju, neko neēd, tikai dzer. Mājās ir antisanitāri apstākļi, maigi izsakoties. Pie sevis dzīvot viņu es paņemt nevaru, jo strādāju, un viņa tam arī nepiekritīs, jo netiks uz veikalu pēc alkohola. Pēdējās divas dienas viņa gāja uz veikalu, bet mājās vairs netika. Policija aizveda uz atskurbtuvi, jo gulēja uz ielas. Zinu, ka ar varu no alkoholisma neārstē, bet ko man darīt? Lūdzu Jūsu padomu, jo noskatīties uz to visu ir ļoti sāpīgi.

Jau iepriekš, paldies!
Atbild:
Jānis Buģins, "Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs", Valsts SIA
Labdien!

Klientei ir jāierodas Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) Uzņemšanas nodaļā Tvaika ielā 2 ar personu apliecinošu dokumentu.

Alkohola detoksikācijas kurss ilgst 5 dienas un maksā 7,11 EUR diennaktī (tātad 35.55 EUR).

Ja stacionēšanas dienā izelpā tiek konstatēts alkohols, tad pirmā stacionāra diena ir par maksu.

Turpmāk ir jāapmeklē ārsts-narkologs RPNC Ambulatorā nodaļā. Pacienta iemaksa par narkologa konsultāciju - 4,27 EUR (nav jāmaksā, ja ir trūcīgas personas statuss).

Narkoloģija / atkarību ārstēšana