Kā ārstēt stipras sāpes kreisajā paribē grūtniecei?
Sveiki!

Esmu nu jau 27. grūtniecības nedēłā un ir nepārtrauktas sāpes kreisajā paribē, vairāk uz vidu, kur sākas ribas. Sāpes ir asas un nepārejošas. Esot stāvus, sajūtu tur tādu kā sabiezējumu.

Sāpes sākās aptuveni pirms mēneša, no guļus pozīcijas strauji pieceļoties sēdus. Nu jau sāp arī āda tajā vietā pieskaroties.

Zvanīju ģimenes ārstei, ieteica apmeklēt dežūrārstu, jo neatrados savā pilsētā. Saņēmu slēdzienu - starpribu nerva iekaisums, bet nedrīkstu dzert zāles, jo esmu stāvoklī. Nepalīdz ne smēres, ne arī baseina apmeklējumi.

Ginekoloģe saka, ka ar mazo viss ir labi, bet mana nojauta vēsta par nepareizi noteiktu diagnozi, kā rezultātā man ir nepanesamas un nepārejošas sāpes. Vai varētu būt, ka ir plīsis kāds muskulis, ņemot vērā, kā šīs sāpes sākās? Vai sabiezējums zem ādas būtu pie starpribu nerva iekaisuma? Kur lai griežos?

Paldies!
Atbild:
Marģers Funka, Funka M. ārsta osteorefleksoterapeita prakse
Labdien!

Pēc jūsu teksta, iespējams, problēma ir krūšu skriemeļos. Iesaku manuālo terapiju, osteopātu un osteoterapiju. Protams, iepriekš konsultējoties ar ģimenes ārstu.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Kā rīkoties biroja darbiniekam, ja karstā laikā ir slikta pašsajūta un izteikta miegainība?
Labdien!

Strādājot ofisā šajā karstumā, man ir sākušās problēmas ar pašsajūtu. No bezgaisa un karstuma izteikti krīt ciet acis, sajūta, it kā miegu ciet pie galda, jūtu, kā ķermenis sāk atslābt, galva klanās - līdzīgi kā pirms iemigšanas, tikai pret manu gribu, un to ir grūti kontrolēt. Nevaru saņemties un būt moža, kas ļoti traucē darbam. Ja kaut 2 minūtes nekustīgi skatos datora ekrānā - viss, acis līp ciet, un man ir kaut kā jāpakustas, lai atkal uz brīdi justos normāli. Šāda pašsajūta nomoka visu darba dienu. Kaut birojā logi tiek turēti vaļā, un dažreiz tiek ieslēgts kondicionieris, tik un tā šķiet, ka gaisa trūkst un ir karsti, tāpēc nākas ieslēgt galda ventilatoru, lai kaut cik normāli varētu pastrādāt, bet arī tas sevišķi nelīdz. Cenšos arī šādos brīžos pastaigāt, bet, kad atnāku atpakaļ pie datora, pēc laika sākas atkal tas pats. Arī ūdeni dzeru regulāri.

Šī problēma man ir bijusi arī agrāk, vecajā darba vietā, bet tur nedarbojās ventilācijas sistēma, kā rezultātā gaiss telpā sastāvējās, kā arī reti tika ieslēgts kondicionieris, tāpēc pieļāvu, ka tas ir normāli.

Kā rīkoties šajā situācijā, lai būtu iespējams strādāt? Vai tiešām tas saistīts tikai ar karstumu un bezgaisu? No kolēģiem par šādiem simptomiem neesmu dzirdējusi.

Paldies!
Atbild:
Pāvels Naumovs, Naumova P. ārsta otorinolaringologa un homeopāta prakse
Labdien!

Karstais laiks nav pie vainas, bet varētu būt "pēdējais piliens pilnajā spainī". Jūsu organisma stāvoklis uz to rāda.

Vislabākais variants - aiziet pie ģimenes ārsta un pārbaudīt sirds un asinsvadu sistēmu, un, ja tur viss vairāk vai mazāk ir kārtībā, atnākt pie homeopāta, lai izietu homeopātiskās korekcijas kursu, kas palīdzēs stiprināt ķermeni.

Savā praksē piedāvāju pacientiem ne tikai homeopātiju, bet arī elpošanas, izturības trenēšanas vingrojumus un citas interesantas un efektīvas metodes, kas aicina pacientu aktīvi iesaistīties pašizveseļošanas procesā.

Ar cieņu,

Komplimentārā un alternatīvā medicīna

Dur mugurā ieelpojot - vai vērts griezties pie ārsta?
Sveicināti!

Man jau otro dienu ir problēma ar ieelpu. Taisot dziļākas ieelpas, dur mugurā zem lāpstiņām. Īsti nezinu, kas varētu būt noticis. Vai ir vērts griezties pie ārsta? Nepīpēju, nelietoju alkoholu un citas kaitīgas vielas. Lielākoties atrodos mājās.

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Pēc apraksta spriežot, visdrīzāk jums ir starpribu nervu iekaisums. Ja nepāriet, vērsieties pēc palīdzības pie neirologa.

Ar cieņu,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kā motivēt bērnu mācīties?
Labdien!

Manam bērnam (puika) ir 10 gadi, un es nekādi nevaru viņu pierunāt atbildīgāk izturēties pret mācībām. Viņam pilnībā trūkst intereses par visiem mācību priekšmetiem, un līdz ar to arī atzīmes ir sliktas. Vienīgais, kas viņam daudz maz patīk ir sports. Sakiet, lūdzu, kā es kā māte varu savam dēlam palīdzēt un motivēt viņu mācībām, kā veicināt viņa interesi?

Paldies!
Atbild:
Arita Lauka, "Skolmeistars", SIA
Labdien, Lauma!

Diemžēl uz šo jautājumu nav iespējams atbildēt bez papildu informācijas par situāciju. Jūs, Lauma, pati varat turpināt meklēt atbildi, sadarbībā ar savu dēlu un viņa skolotājiem, jo motivāciju mācīties var ietekmēt dažādi apstākļi un notikumi.
Parasti visi bērni vēlas būt labi un labi mācīties. Intereses trūkums un sliktas atzīmes norāda, ka kaut kas nav īsti kārtībā. Svarīgi noskaidrot, kāda ir Jūsu dēla labizjūta skolā, kādas ir attiecības ar klases biedriem un skolotājiem, vai skolā kaut kas nav izmainījies, tādējādi ietekmējot motivāciju mācīties - sliktas attiecības ar klasesbiedriem vai skolotājiem, jauni skolotāji vai grūtāks mācību saturs. Varbūt zēns zaudējis jēgu mācīties, jo viņa centība nav novērtēta. Svarīgi, lai mācībās tiktu ievērotas bērna intereses un mācīšanās veids. Ja zēnu interesē sports, iespējams mācības saistīt ar sportu. Piemēram, ja jāveido projekts, to var veidot par kādu bērna izvēlētu sporta veidu vai sportistu. Centība, nodarbojoties ar sportu, un sasniegumi jaunu prasmju apguvē var motivēt mācīties arī citus mācību priekšmetus.

Piekrītu, ka atzīmes ir svarīgas, bet svarīgāka ir interese un vēlēšanās uzzināt kaut ko jaunu, un nepārtraukti mācīties, attīstīties. Bērnam jāpalīdz veidoties par cilvēku, kurš mācīsies visu mūžu. Jūs varat atbalstīt dēla intereses; stiprināt viņa pašdisciplīnu ikdienā, ārpus skolas darbiem; veicināt patstāvību, ļaujot pašam lemt, izvēlēties un rīkoties tajos gadījumos, kad tas iespējams un atbilst vecumam; interesēties par zēna ikdienas uzdevumiem un palīdzēt izveidot mācīšanās sistēmu - vietu, apstākļus un laika plānu mācībām mājās; regulāri sniegt bērnam patiesu atgriezenisko saiti par viņa veikumu - tas nozīmē pateikt, kas viņam izdevies no ieplānotā mērķa, uzsverot centību un progresu, nevis sasniegumu vai prasmi ("šodien tu patstāvīgi izpildīji vairāk mājas darbu nekā vakar!"; "Es redzu, ka šodien tu centies rakstīt glīti!"). Prieks par apgūto prasmi, par uzzināto paaugstinās iekšējo motivāciju. Sasniegumi vienā jomā, piemēram, sportā, var palīdzēt ieinteresēties par citām jomām. Dažreiz var izmantot arī kādu ārējās motivācijas veidu (balvu), jo pēc padarīta darba taču saņemam algu. Mācoties var gadīties kļūdas un šķēršļi, kuri jāpārvar. Nevaram sagaidīt, ka kāds būs "meistars'' ar pirmo reizi. Jūs varat stāstīt dēlam par savu ikdienu, kā jūs turpināt mācīties kaut ko jaunu, kā pārvarat grūtības. Bērnam jāizjūt gandarījums par to, ka viņš dara, pēta, izzina un uzzina kaut ko jaunu.

Sāciet ar šo brīdi, ar to, kas zēnu interesē. Ejiet soli pa solim tuvāk priekam mācīties. Iemācieties kopā kaut ko jaunu. Pārrunājiet, kā jums tas izdevās, un izvirziet jaunu mērķi.

Lai mācīties ir interesanti!

Pediatrija / bērnu veselība

Kā novērst auss sāpes, ja tās parādās nakts vidū?
Labdien!

Reizēm naktīs pamostos no tā, ka sāp labā auss (pārsvarā guļu uz labajiem sāniem). Tas gadās reti, bet nu tomēr vēlētos zināt, kāpēc šādas sāpes var rasties un kā tās novērst? Sāpes ir iekšējas, nevis ārējas, un ir ļoti kaitinošas, pulsējošas, asas, nepatīkamas. Taču ikdienā ar ausīm nekādu problēmu nav.

Paldies!
Atbild:
Māra Kupča, "Loradent", SIA
Labdien!

Ausu sāpes pieņemts iedalīt 2 grupās.

1. grupa ir tā saucamās primārās ausu sāpes, kad to iemesls ir kāda auss slimība.

2. grupa ir sekundārās ausu sāpes, kad auss ir vesela, bet sāpes šajā rajonā izraisa kāda cita saslimšana. Lai noskaidrotu sekundāro ausu sāpju iemeslu, bieži vien ir nepieciešami dažādi papildu izmeklējumu un citu speciālistu konsultācijas.

Sākotnēji ir jāvēršas pie ausu, kakla un deguna ārsta, lai noskaidrotu, vai kādā no auss daļām nav atrodams iemesls aprakstītajai problēmai un, ja radušās aizdomas, ka Jūsu gadījumā varētu būt sekundārās ausu sāpes, sastādīt plānu turpmākai izmeklēšanai.

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Kā rīkoties, ja meitu regulāri abižo vecāks puika?
Labdien!

Mums ir šāda problēma: Meitai ir 6 gadi, un viņu pastāvīgi "terorizē" viens puika, kuram ir kādi 13 gadi - apvaino katru reizi, kad redz, sociālajos tīklos raksta rupjus komentārus, ir zadzis un apzināti bojājis mantas, draudējis. Puikas māte netiek ar viņu galā, skolotāji - vēl jo mazāk. Viņš aiztiek arī citus bērnus, kas ir vājāki.

Sakiet, lūdzu, kā šādā situācijā pareizāk rīkoties - gan meitai, gan mums, vecākiem? Ko darīt ar šo puiku, ja runāt ar viņa māti nav jēgas? Varbūt parunāt ar viņu pašu, bet kā to labāk izdarīt, lai viņam "pielec", ka tā darīt nedrīkst? Goda vārds, mums jau ir izveidojusies pret viņu agresija.

Paldies jau iepriekš!
Atbild:
Inita Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse
Labdien!

Domāju, ka šajā situācijā Jums aktīvi jārīkojas. Ja šī abižošana notiek skolā, tad tur klātesoši (un atbildīgi par drošu vidi) ir skolotāji, skolas direktors. Ļoti bīstama šī situācija ir, ja puikas māte netiek ar dēlu galā, kā Jūs rakstiet, citu bērnu vecāki klusē un neiesaistās. Tie ir apstākļi, kas ļauj tam visam zelt un plaukt. Un runa šeit nav par to, kurš vainīgs vai tml. Arī šim zēnam, saprotams, ir problēmas, un viņa mātei pietrūkst stingrības, varbūt atbalsta vai "aizmugures". Skolā palīdzēt var sociālais pedagogs, psihologs, bet, ja tas nepalīdz, tad jāvēršas policijā, un tad jau šai ģimenei pastiprinātu uzmanību pievērsīs arī sociālie darbinieki. Ja šobrīd zēnam nav nekādas autoritātes, kura varētu viņu apstādināt un kurā viņš ieklausītos, tad galvenais ir atrast kādu, kurš šo robežu tomēr var uzlikt. 

Arī Jūsu meitai ieteicams aiziet pie psihologa vai psihoterapeita, lai pārrunātu, kā viņa šajos brīžos jutās, kā mēģināja vai nemēģināja sevi aizstāvēt, vai viņai ir draugi, kas atbalsta, vai viņa ir redzējusi, kā dara pāri citiem bērniem. Bet 6 un 13 gadi ir liela atšķirība un varam iedomāties, cik grūti ir jel kā stāties tam pretī. Ja vecāki jūtas bezspēcīgi, tad arī bērnam rodas sajūta, ka viņu neviens neaizsargās. Svarīgi parādīt, ka meita ir svarīga, ka viņa nav šajā situācijā viena (kaut arī, protams, jūs nevarat būt klāt skolā) un ka viņai ir, pie kā vērsties pēc palīdzības un atbalsta. 

Psiholoģija

Cik ilgi jālieto CPAP terapijas maska miega apnojas ārstēšanai?
Labdien!

Man ir nozīmēts lietot CPAP terapijas masku miega apnojas ārstēšanai. Tagad esmu neizpratnē - vai šis aparāts tagad būs jālieto vienmēr? Vai tas palīdz izārstēties vai tikai noņem simptomus tā lietošanas laikā? Ko darīt, ja bieži esmu izbraukumos - varbūt varat ieteikt, kādu masku labāk izvēlēties, lai to būtu ērti lietot jebkurās situācijās, arī neesot mājās?

Paldies!
Atbild:
"Miega slimību centrs", "Miega slimību centrs", SIA
Labdien!

Paldies par jautājumu!

CPAP terapija tiek uzskatīta par terapiju visa mūža garumā. Un pareizi minējāt, ka CPAP terapija novērš tieši elpošanas pauzes. Katrs gadījums ir ļoti individuāls un iesakām jums griezties ar jautājumu par terapijas ilgumu pie jūsu miega speciālista. Kas attiecas uz ceļošanu, tad, ja ceļojat bieži, var pievērst uzmanību CPAP iekārtām, kuras ir paredzētas tieši lietošanai ceļojumos (piemēram, https://www.hipnos.lv/produkti/iekartas-celosanai). Kā arī gribam atgādināt, ka, lai CPAP terapija būtu efektīva, CPAP iekārta ir jāizmanto vismaz 70% no visa gulēšanas laika.

Ar cieņu,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Ko darīt, lai uz pēdām vairs neveidotos cietā āda?
Labdien!

Man ir tāda problēma, ka pēc pedikīra (mājas apstākļos), noņemot sacietējušo ādu no pēdām, lielā pirksta sāniem un mazā pirkstiņa apakšā (ar speciālo žileti + pēdu vīle + mīkstinošais krēms pēdām), šie sacietējumi pēc neilga laika veidojas pa jaunam, turklāt, kamēr tie veidojas, ir jūtamas sāpes staigājot. Kad cietās ādas kārta atjaunojas, sāpju vairs nav. Papēžu āda ir tik cieta, ka var uzsist ar nagu un tas būs dzirdams. Kad šī āda sāk ataugt, ir pat jūtama brīžiem tāda nepatīkama tirpoņa uz ādas.

Sakiet, lūdzu, kā šo var novērst? Ko darīt, lai cietā āda neveidotos vispār, un pēdas būtu mīkstas vienmēr?

Paldies!
Atbild:
Ilze Miziša, "Ilze Miziša", IK
Labdien!

Mājas apstākļos pēdu ādu vajadzētu apstrādāt tikai sausu ar speciālo pēdu vīli. Mīkstinošo kāju krēmu jālieto katru dienu. Apstrādājot ādu ar žileti jūs, visdrīzāk, noņemat par daudz, tādējādi traumējot veselo ādu, un ādas sacietējumi veidojas vēl vairāk. Sabiezējumi būtu jānoņem pakāpeniski. Rekomendēju vizīti pie podologa. Sabiezētā āda veidojas arī spiediena vietās, lai to novērstu, būtu nepieciešamas atslogojošas zolītes, šajā gadījumā nepieciešams vērsties pie tehniskā ortopēda.

Podoloģija / pēdu aprūpe

Kā šķaudīšanas aizturēšana kaitē ausu veselībai?
Labdien!

Esmu dzirdējusi, ka šķaudīšanas aizturēšana var kaitēt ausu veselībai. Vai tā tiešām ir taisnība un kāpēc?

Paldies!
Atbild:
Pāvels Naumovs, Naumova P. ārsta otorinolaringologa un homeopāta prakse
Labdien!

Šķaudīšana ar aizvērtu muti var traumēt vidusausi, jo, pakļaujoties fizikas likumiem, slēgtā vidē strauji izaug spiediens eistahijas trubiņā, kas savieno aizdeguni ar vidusauss dobumu. Faktiski notiek barotrauma.

Esiet veseli un šķaudiet skaļi, no visas sirds! :)

Ar cieņu,

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri

Nav ožas 2 gadus - vai tā ir anosmija?
Labdien!

Esmu tādā kā izmisumā! Mana problēma ir šāda: jau vairāk nekā 2 gadus man nav ožas. Esmu bijusi pie LORa, ir veikta magnētiskā rezonanse, datora tomogrāfija - nekāda vaina galvā netika atrasta. Tika veikti ožas testi un nekā. Pie tā arī viss apstājās. Internetā atradu, ka Amerikā ir veikti daudzi pētījumi par šo slimību, kas saucas "anosmija". Vai kāds Latvijā ar to ir saskāries un zina ko vairāk par ārstēšanu? Jo man tika ieteikts tikai trenēt ožu ar ēteriskajām eļļām.

Paldies!
Atbild:
Pāvels Naumovs, Naumova P. ārsta otorinolaringologa un homeopāta prakse
Labdien!

Ja ir izslēgta organiska galvas patoloģija, tad problēma var būt pašā ožas nervā (nervus olfactorius), kas ir jušanas nervs. Šis nervs sākas ar daudzām šķiedrām no deguna gļotādas mugurējās augšdaļas un vada impulsus, ko rada ožas kairinājums. Visbiežāk ožas receptorus skar gripas vīruss, kas bojā ožas šūniņas un ožas nerva struktūru, tādēļ nereti pēc slimošanas tā vairs nav tik laba kā iepriekš vai pat izzūd pilnībā. Labā ziņa ir tā, ka ožas receptori spēj atjaunoties, jo mainās ik pēc astoņām nedēļām, taču dažādu kaitīgu faktoru ietekmē ožas epitēlijs var tikt aizvietots ar parasto elpošanas ceļu epitēliju.

Jūsu gadījumā rekomendēju Jums homeopātiju, kas palīdz atjaunot šūnas funkciju.

Ar cieņu,

Elpceļu / plaušu saslimšanas