Vai ar cilmes šūnu palīdzību var izārstēt epilepsiju?
Labdien!

Vai ar cilmes šūnu palīdzību var izārstēt epilepsiju? Ja var, tad vai to var izdarīt Latvijā? Un vai ar šīm šūnām var ārstēt gan bērnu, no kura ir šūnas iegūtas, gan vecāku? Un vai audu pietiktu abiem?

Paldies!
Atbild:
Inese Bolmane, "Cilmes šūnu banka", SIA
Labdien!

Paldies par jautājumu! Mezenhimālās cilmes šūnas eksperimentālajās terapijas metodēs 70% gadījumu tiek pielietotas tieši dažādu neiroloģisku bojājumu ārstēšanā. Epilepsija bieži ir viena daļa simptomu no pamatslimības. Parasti ārstēšanu uzsāk pēc iespējas agrāk, jau bērnībā, ja saglabātas nabassaites audu šūnas. Latvijā netiek pielietotas cilmes šūnas, kas iegūtas no jaundzimušā, taču Polijā ir vairākas klīnikas, kas veic ārstēšanu.

Vairāk www.nabassaite.lv

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Kāpēc var būt paaugstināta jutība intīmajā zonā?
Labdien!

Jau vairākas naktis nevaru gulēt, jo sajūtas intīmajā zonā rada trauksmi. Nemāku paskaidrot to sajūtu, bet klitora vieta ir tāda jutīga, gribas saspiest kājas, lai nebūtu tās sajūtas. Kā lai mazina šo sajūtu?

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Šādas izpausmes var būt vulvas iekaisumam. Neklātienē nevar noteikt, kas izraisa problemu, tādēļ jādodas pie ginekologa. Nevalkājiet ciešu, sintētisku apakšveļu. Apmazgājieties tikai ar aptiekā iegādātiem intīmās higiēnas līdzekļiem.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Vai cervicīts tiek ārstēts pareizi?
Labdien!

Man ir 25 gadi. Janvārī tika veikts dzemdes kakla skrīnings, rezultāts bija usc - ar a2 - cervicīts. Tika paņemta analīze uz cilvēka papilomas vīrusu, kas izrādījās negatīva. Cervicītu ārstēju ar "Polygynax" 12 dienas, un tagad 6 mēneši jālieto "Papilocare" vaginālais gēls.

Jautājums - vai ārstēšana rit pareizi? Jo lasīju ārzemju lapās, ka pie cervicīta arī nosūta uz kolposkopiju un veic detalizētāku apskati. Izlēmu arī vakcinēties pret cilvēka papilomas vīrusu, bet tagad rodas šaubas, jo forumos apspriež neauglības risku. Tāpēc vēlos noskaidrot vēl kāda speciālista viedokli.

Paldies!
Atbild:
Maija Broša, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
Labdien!

Jā, ārstēšana ir atbilstoša pasaules medicīnas vadlīnijām. Forumos apspriežamajiem jautājumiem nav komentāru.

Ginekoloģija / sievietes veselība / dzemdības

Ko darīt, lai atbrīvotos no šiem simptomiem?
Labdien!

Šķiet, ka drīz noguršu no slimību meklēšanas, bet jau ilgāku laiku jūtos nogurusi, varētu visu laiku gulēt, spiež krūtīs ,grūti elpot, sāp vēders, dedzina kuņģi, uz vakaru vēders piepūties. Naktī bieži tirpst rokas un pamostos sasvīdusi. Pa dienu, padomājot, ka kaut kas nav labi, rokas uzreiz ir mitras.

Usg vēderam ir viss kārtībā, vairogdziedzera usg arī normā. Ir bijusi muguras diska trūce, bet vingrojot tagad ir ok.

Izlasot kādu rakstu par slimību, šķiet tā būs manējā. Visādas domas galvā. Esmu runājusi ar neirologu. Pašai šķiet, ka cenšos dzīvot ar pozitīvismu, bet kaut kā nepalīdz. Ko darīt?

Paldies!
Atbild:
Dace Simsone, "Klīnika Dzintari", SIA
Labdien!

Minētie simptomi liecina par somatoveģetatīvās sistēmas problēmām. Būtu jāmeklē palīdzība pie psihoterapeita, psihiatra, jo varētu būt grūti tikt galā vienai pašai, tādēļ palīdzība pie speciālistiem būtu noderīga.

Psihoterapija / psihiatrija

Kā cīnīties ar pastiprinātu svīšanu?
Labdien!

Mani nomāc pastiprināta svīšana, sviedri tek pat lāsītēm. Neviens dezodarants nepalīdz. No "Maxim" un "Driclor" iekaist paduses. Svīšana nekad nenotiek mājās, bet gan skolā un sabiedriskās vietās. Vairogdziedzeris ir pārbaudīts, pie vainas nav arī cukura diabēts. Svars normas robežās, vecums 21. Ikdienā nodarbojos ar sportu. Esmu izmisusi, jo tas traucē man ikdienas dzīvē. Pie kāda speciālista vērsties un kā ar to cīnīties?

Paldies!

Ar cieņu,
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Svīšanas iemesli var būt dažādi. Svīst var uz nervu pamata, no elpošanas ceļu iekaisumiem, no sirds un asinsvadu sistēmas problēmām, vairogdziedzera, kā arī nav izslēgtas citas veselības problēmas. Ejiet pie ģimenes ārsta un izrunājiet esošo situāciju.

Ar cieņu,

Endokrinoloģija / diabēts

Tirpst zods, kakls, apakšlūpa - pie kāda ārsta doties?
Labdien!

Par ko tas varētu liecināt, ka jau vairākas dienas mazliet, bet nepārejoši tirpst zods, kakla augšdaļa (priekšpusē) un apakšlūpa?

Sajūta, it kā būtu bijusi anestēzija pie zobārsta, kas tikpat kā jau izgājusi, taču ne pilnībā. Pie zobārsta neesmu bijusi, tāpēc ar to tas nav saistīts. Vai jāiet pie neirologa?

Izlasīju, ka tā ir pazīme, ka tuvojas infarkts, tādēļ esmu satraukusies. Varbūt jāiet pie kardiologa?

Pie ģimenes ārstes pieraksts iespējams tikai vairāk nekā pēc 2 nedēļām.

Šīs problēmas sākās pēc liela stresa, pārdzīvojumi bija nedēļām ilgi. Man ir 33 gadi.

Paldies!
Atbild:
Veselības salons 888, "Veselības salons 888"
Labdien!

Ieteicama vizīte pie neirologa, bet uz nervu pamata šādas sūdzības arī var parādīties.

Ar cieņu,

Neiroloģija / nervu sistēmas saslimšanas

Vai tiešām šie simtomi liecina par uzmanības deficīta sindromu bērnam, un kā pareizi rīkoties?
Labdien!

Situācija tāda... Manam piecgadniekam nesen neirologs noteica diagnozi - uzmanības deficīta sindroms, taču nezinu, cik daudz taisnības ir ārstam, jo viņš īsti neieklausījās tajā, ko stāstīju par to, kā bērns uzvedas. Tagad jālieto "Espriko" 2 mēnešus pa 4 kapsulām dienā + nomierinošs sīrups. Mēnesi lietojam, pieturamies ikdienā pie audzināšanas noteikumiem, ko ģimenes ārsts ieteica, bet progress pagaidām principā nav.

Gribu saprast, vai ir vēl kāds veids, kā pārliecināties, vai diagnozi noteica pareizi? Jo varbūt es no bērna prasu par daudz vai arī pie dzīves situācijas viņš nespēj/negrib pierast?!

Ir audžutēvs, ko sauc par tēti, un bioloģiskais tēvs, ko satiek reti. Ir māsa - pusotru gadu jauna. Bet problēmas ar uzvedību puikam ir jau no gada vecuma.

Viss sākās ar šķiršanos, puika attīstījās labi, sāka runāt, bet, kā izšķīros, pārstāja izrunāt pat vārdu "mamma", uz kādu pusgadu "apklusa". Atsāka runāt trīs gadu vecumā. Pa to laiku jau bija citas uzvedības problēmas, histērijas lēkmes līdz stadijai, kad apdraudēja savu veselību (zils, bez elpas, krita uz kāpnēm). Kad attapās no histērijas, neviens nesaprata, kāpēc tā sākās. Vēlāk arī atkārtojās tādas lēkmes, bet nedaudz vieglākos veidos. Psiho, met mantas (reizēm), kaujas (reizēm), nespēj koncentrēties, visu laiku ir nemierīgs, skaļi uzvedas, bakstās, knubinās ar pirkstiem, runā skaļi un daudz, nespēj vai negrib veikt vienkāršus uzdevumus, elementāras lietas pārvērš traģēdijā - piemēram, saģērbšanās mums ir karš. Grib visur būt pirmais, taču, kad pašam kas jāpaveic un nespēj tik ātri, kā citi, vai vispār nesaprot, kas jādara, tad sāk sevi noniecināt, raud, un sākas dusmu lēkmes - gan mājās, gan bērnudārzā. Arī ciemos daudz kas no šī visa izpaužas.

Pašai ir emocionāli grūti, bet vēlos palīdzēt mazajam, lai viņam un, nenoliegšu, - arī pašai, būtu ne tik mokoša ikdiena. Arī audžutēvs ļoti palīdz ar stingrāku balsi, kad nespēju vairs pati cīnīties. Esam vienoti, ļoti iesaistāmies arī bērnudārza ikdienā, jo saprotam, ka bērnudārza audzinātājām arī nav viegli. Ir labās dienas un ir arī ļoti sliktas dienas.

Patiesībā visu izstāstīt tā nevar, bet gribas dzirdēt vēl kādus padomus, kas nesaistās ar medikamentiem, un kur vēl doties, lai saprastu, vai tiešām dēliņam ir uzmanības deficīta sinroms!

Paldies jau iepriekš!
Atbild:
Inita Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse
Labdien!

Esat plaši raksturojusi situāciju savā ģimenē un jūtams, ka esat ļoti noraizējusies.

Ieteiktu Jums aiziet pie ārsta-psihoterapeita, kas strādā ar bērniem. Informāciju un ārstu kontaktus var atrast arstipsihoterapeiti.lv. Varu ieteikt, piemēram, dr. Silviju Lejnieci.

Kursi, semināri, mācību centri

Par ko varētu liecināt sirdsklauves, "viegla" galva, apjukums un sāpes ķermeņa augšdaļā?
Labdien!

Aptuveni 3 nedēļas atpakaļ sākās problēmas - sirdsklauves, viegla galva, apjukums un sāpes ķermeņa augšdaļā (sirds, krūtis, ribas, sāni). Sirdsklauves ir samazinājušās, viegla galva tāpat parādās 2-3 reizes dienā. Nakts miegs ir labs, bet tāpat ceļos 3-5 reizes augšā katru nakti. Katru nedēļu uz pāris stundām parādās paaugstināta temperatūra. Apguļoties uz sāna, abi sāni sāk sāpēt izteikti. Ir bijušas asas sāpes krūšu rajonā.

Sirds pārbaudes veiktas, uzrāda, ka viss ir kārtībā, tas pats arī ar asins analīzēm.

Par ko varētu liecināt šie neizskaidrojamie simptomi?

Paldies!
Atbild:
Marģers Funka, Funka M. ārsta osteorefleksoterapeita prakse
Labdien!

Varētu domāt par veģetatīvo distoniju.
Iesaku iegādāties homeopātisku līdzekli "Piecziedu formula" un to palietot. Noteikti dozētu ĀF, kā arī stiprināt kakla muskulatūru.

Ar cieņu,

Psihoterapija / psihiatrija

Kā tiek operēta acs cista?
Labdien!

Sakiet, lūdzu, kā tiek operēta acs cista? Vai operācija notiek pilnā narkozē?

Paldies!
Atbild:
Una Brūna, "Latvijas Amerikas Acu centrs", SIA
Labdien!

Plaksta cistas operācija notiek lokālā anestēzijā. Tā ir ambulatora operācija. Tas nozīmē, ka pēc operācijas nav jāuzturas stacionārā, bet uzreiz dodaties mājās. Iespējams, aci klās pārsējs, tādēļ nedrīkstat būt pie auto stūres.

Ar cieņu,

Acis, optika / acu veselība

Ja ir optimāls D vitamīna līmenis, vai to labāk uzņemt mazākās devās katru dienu vai lielāku devu reizi mēnesī?
Labdien!

Vēlos dzirdēt vēl kāda ārsta viedoki par D vitamīna "Boncel" drošumu. Uzturošā deva ir 1 ampula mēnesī. Ja man ir optimāls D vitamīna līmenis, vai labāk uzņemt mazākas devas katru dienu, vai lielāku devu vienu reizi mēnesī profilaksei? Vai lielāka deva nenodara kaitējumu organismam (aknām, nierēm utt.).

P.S. Zinu, ka "Boncel" ir recepšu zāles.

Paldeis!
Atbild:
Iveta Līce, Līces I. ģimenes ārsta prakse
Labdien!

Par D vitamīna lietošanas paņēmieniem joprojām domas dalās. No pieredzes varu teikt, ka nav kaut kādu stingri noteiktu pieņēmumu. Domāju, ka D vitamīna lietošanai jāpieiet individuāli. Protams, ka nozīmīga ir nieru funkcija, arī tas, kādas cilvēkam ir blakusslimības.

Ieteikums būtu lietot kādu no preparātiem divus mēnešus un tad veikt analīzes, pārbaudīt D3 vitamīna uzsūkšanos, aknu un nieru rādītājus un tad izdarīt secinājumus par iegūtajiem rezultātiem - mainīt D3 vitamīna preparātu vai nē.

Lai veicas!

Ārstu privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnikas, veselības centri