Zāļu tējas grūtniecības laikā
No vienas puses raugoties – kas gan būt vēl dabīgāks par zāļu tējām, vai nu pašu savāktām, vai aptiekās nopirktām! Tomēr jāatceras dažas, īpaši grūtniecības laikā svarīgas lietas:
• Katrai no mums organisms ir savādāks, un ar varu dzert kādu zāļu tēju, kas negaršo, nevajag. Kaut arī tējas aprakstā ir minētas brīnumu lietas un tieši tās vainas, ar kurām šobrīd cīnies. Organisms pats saka priekšā, kas tam ir vajadzīgs un ir jāieklausās. Ja smarža un/ vai garša izraisa nepatiku, tātad šobrīd šo tēju nevajag. Noderīgs padoms arī tēju vākšanas laikā – vāc tās tējas, kas tevi personīgi uzrunā, ja vīgrieze rada galvassāpes – to neņem, jo diez vai tad gūsi tās solīto nomierinošo efektu.
• Zāļu tējas nedrīkstētu dzert arī pārāk daudz, piemēram, aizstāt ar zāļu tējām visu dienā nepieciešamo šķidruma daudzumu. Kā arī nevienu tēju nevajag lietot ilgstoši, vislabāk ir zāļu tējas pamainīt. Ieteicamā deva 1 - 2 krūzītes dienā, 1 - 3 dienas pēc kārtas.
• Zāļu tējām viennozīmīgi dodama priekšroka salīdzinājumā ar kafiju, melno vai zaļo tēju, vai arī kādiem saldiem un gāzētiem dzērieniem.
• Zāļu tējas, lai gūtu no tām vajadzīgo efektu, ir jādzer tukšā dūšā no rītiem, vai vakaros pirms gulētiešanas.
• Nevajadzētu zāļu tēju dzeršanu apvienot kopā ar ēdienreizi. Ideālajā variantā dzeršanu un ēšanu būtu vienmēr jānodala vismaz ar pusstundas intervālu.
• Zāļu tējai jāļauj ievilkties, un nevajadzētu dzert karstu. Tēja jādzer silta.
Par biežāk lietotajām tējām grūtniecības laikā:
Kā pašu pirmo būtu jāmin aveņu tēju, sakarā ar kuru ir daudz neskaidrību. Jo ir atrodama gan informācija, ka aveņu tēju īpaši iesaka lietot grūtniecēm, gan arī dažās ārstniecības augu grāmatās īpaši izcelts, ka grūtniecēm jābūt uzmanīgām, jo aveņu tēja var ierosināt dzemdības. Tā kā aveņu tēja palīdz sagatavot un mīkstināt dzemdību ceļus, tad to tiešām iesaka sākt lietot tikai ar kādu 34. grūtniecības nedēļu, un sākt ar krūzīti dienā, bet ne vairāk par divām. Kādu reizi aveņu tēju var iekļaut arī ikdienas tēju klāstā grūtniecības sākumā, jo aveņu tēja palīdz arī pret nelabu dūšu, uzlabo smaganu veselības stāvokli, noņem muskuļu spriedzi, bet noteikti ne vairākas dienas pēc kārtas un daudz. Starpcitu, aveņu lapu tēju iesaka padzert arī lai uzlabotu auglību, tāpēc to var dzert arī plānojot bērniņu, bet vēlreiz uzsverot – nepārspīlējot.
Aveņu tēja kā tāda ir sviedrējoša, tā mazina temperatūru, to iesaka lietot pie muskuļu sāpēm, menstruāciju sāpēm, to lieto vielmaiņas uzlabošanai, kā arī hronisku aizcietējumu gadījumā.
Raskrēsliņu tēja arī tāpat kā aveņu tēja, palīdz sagatavoties dzemdībām, un vēlāk palīdz atkopties pēc dzemdībām, reizē stimulējot piena veidošanos. Arī šo tēju iesaka dzert pašās grūtniecības beigās, sākot ar 36. grūtniecības nedēļu, un turpināt ik pa laikam dzert visu bērna barošanas laiku. Raskrēsliņa tēja (tautā saukta arī par raspodiņu tēju) ir viena no tējām, kurai visu laiku būtu jābūt sievietes tēju plauktiņā.
No seniem laikiem jaunajām māmiņām iesaka dzert ķimeņu tēju, un vēl joprojām dzemdību namos to mēdz piedāvāt. Ķimeņu tēja ir nomierinoša, un stimulē piena veidošanos.
Kumelītes, ingvers, vāja piparmētru tēja, citronmelisa– grūtniecības sākumā var noderēt, lai mazinātu nelabumus. Arī jāatceras, ka nevajadzētu dzert nedēļām ilgi viena veida tēju, bet pamainīt, un ne vairāk par 1-2 krūzītēm dienā.
Mārsila tēju, gurķumētru var lietot visu grūtniecības laiku, pozitīvam garastāvoklim, arī pie elpceļu iekaisumiem. Vīgriezes, liepziedu, vilkābeles un baldriāna tēju var dzert vakaros, ja ir uztraukums, grūti iemigt.
Pērkot tējas aptiekā, vai vācot tās pašai, vienmēr izpēti informāciju, iztaujā farmaceitu, kam tieši tēja paredzēta un vai ir kādi brīdinājumi, kad šo tēju lietot nevajadzētu.
Jāatsakās no pelašķiem, raudenes, kliņģerītes. Tās pastiprina dzemdes savilkšanos un var radīt spontānā aborta draudus. Arī nātri īpaši neiesaka lietot grūtniecības laikā, lai arī tā satur dzelzi, un var noderēt nelielās devās anēmijas gadījumos. Tieši dzelzs satura dēļ to noteikti nevajag lietot, ja ir paaugstināts dzemdes tonuss.
Foto: Stock.XCHNG