Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi
Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem vairāk nekā 25% pieaugušo cieš no ar vielmaiņu saistītas aknu taukainās slimības, pat neapzinoties to. Turklāt aknas ilgu laiku var strādāt uz izsīkuma robežas bez izteiktiem simptomiem, un problēmas kļūst pamanāmas tikai tad, kad tās jau ir attīstījušās.
Pievienojiet tam nogurumu, smaguma sajūtu pēc ēdienreizēm, taukainas pārtikas nepanesību un aizkaitināmību, un kļūst skaidrs – pat ja ārēji izskatāties vesels, jūsu aknām var būt grūti.
Ja vēlaties samazināt ikdienas slodzi šim svarīgajam orgānam un palīdzēt tam veikt savas funkcijas, sāciet ar vienkāršiem soļiem. Šajā rakstā pastāstīsim, kādi ieradumi un produkti patiešām veicina aknu veselību.
Kas ikdienā pārslogo aknas?
Mūsdienu dzīvesveids ir nopietns pārbaudījums aknām. Pastāvīga pārtikas lietošana, kas satur augstu cukura, tauku un piedevu saturu, mazkustīgums un liekais svars palielina ar vielmaiņu saistītas aknu taukainās slimības attīstības risku, kas bieži noris bez simptomiem. Turklāt hronisks stress, piesārņota vide un pašārstēšanās palielina slodzi uz aknām, samazinot to spēju veikt detoksikāciju.
Kā saprast, ka aknas ir pārslogotas?
Aknas ir orgāns ar unikālu spēju pašatjaunoties, un agrīnās traucējumu stadijās to funkcija ilgstoši var kompensēties. Tomēr pie ilgstošas slodzes kādā brīdī parādās raksturīgi signāli.
Viens no pirmajiem simptomiem var būt hronisks nogurums: samazinoties aknu spējai attīrīt asinis no toksīniem, pasliktinās vispārējā pašsajūta, parādās vājums, zūd koncentrēšanās spējas.
Arī gremošanas sistēma reaģē: var rasties smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās, apetītes zudums vai taukainas pārtikas nepanesība.
Žults izvades un bilirubīna apmaiņas traucējumi ietekmē ādu: parādās nieze, kairinājums, smagākos gadījumos – ādas un acu dzeltens tonis.
Bieži pasliktinās arī matu un nagu stāvoklis – tas saistīts ar olbaltumvielu un tauku apmaiņas traucējumiem.
Ja pamanāt sev vienu vai vairākus no šiem simptomiem, īpaši kombinācijā, ir svarīgi nekavējoties vērsties pie ārsta. Tikai laboratoriska diagnostika un izmeklējumi var precīzi novērtēt aknu stāvokli un novērst iespējamos sarežģījumus.
Ieradumi, kas ikdienā atbalsta aknas
Aknām nepieciešama ne tikai ārstēšana problēmu gadījumā, bet arī ikdienas atbalsts. Daži vienkārši ieradumi var būtiski uzlabot to stāvokli un samazināt slodzi.
Dienas sākšana ar glāzi silta ūdens – tas nav tikai modes rituāls, bet efektīvs veids, kā atbalstīt vielmaiņu. Rīta uzņemtais šķidrums aktivizē gremošanu, veicina vielmaiņas atkritumu izvadīšanu un maigi stimulē aknu un žultspūšļa darbību.
Regulāras fiziskās aktivitātes, īpaši mērena aerobā slodze (piemēram, pastaigas, peldēšana, dejošana), palīdz samazināt viscerālo tauku līmeni – vienu no galvenajiem nealkoholiskās taukainās aknu slimības attīstības riska faktoriem.
Ne mazāk svarīgs ir kvalitatīvs nakts miegs. Miega laikā aktivizējas atjaunošanās procesi, tostarp aknu šūnās. Hronisks miega trūkums un cirkadiāno ritmu traucējumi var izjaukt vielmaiņu, izraisīt insulīna rezistenci un iekaisumu. Viens no vienkāršākajiem, bet efektīvākajiem miega uzlabošanas paņēmieniem ir metode "3–2–1":
- 3 stundas pirms miega – vairs neēst,
- 2 stundas pirms – nedzert daudz šķidruma,
- 1 stundu pirms – izslēgt ekrānus.

Autors: Publicitātes foto
Produkti – palīgi aknu darbībā
Uzturam ir būtiska loma aknu veselības uzturēšanā, īpaši, ja regulāri tiek lietoti produkti ar detoksikācijas un žults izdales īpašībām.
Krustziežu dzimtas dārzeņi, piemēram, brokoļi un ziedkāposti, satur glikozinolātus – savienojumus, kas aktivizē detoksikācijas fermentus aknās. Bietes un burkāni ir bagāti ar betaīnu un karotinoīdiem, kas atbalsta šūnu atjaunošanos un aizsargā aknas no oksidatīvā stresa.
No tradicionālajiem augiem, kas pazīstami ar labvēlīgu ietekmi uz aknām, īpaši izceļami artišoks, mārdadzis, cigoriņš un kukurūzas zīds – tie stimulē žults veidošanos un izvadīšanu, uzlabo gremošanu un aizsargā aknu šūnas no toksīniem.
Šie augi tiek izmantoti arī dabīgos kompleksos, piemēram, Coral Artichoke no Coral Club. Produkts apvieno artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktus – augus ar pierādītu efektivitāti aknu veselībai. Artišoks veicina žults veidošanos un samazina tauku līmeni aknās, uzlabojot gremošanu. Mārdadzis satur silimarīnu – dabīgu antioksidantu, kas aizsargā aknu šūnas, mazina iekaisumu un var normalizēt ALAT un ASAT rādītājus hronisku traucējumu gadījumā.
Pētījumi liecina, ka silimarīns ir efektīvs arī nealkoholiskās taukainās aknu slimības gadījumā – tas samazina tauku uzkrāšanos, iekaisumu un fibrozi, kā arī var pozitīvi ietekmēt cukura un holesterīna līmeni asinīs. Šādu kompleksu iekļaušana uzturā – īpaši pie neregulāras ēšanas, medikamentu lietošanas vai paaugstinātas uztura slodzes – var kļūt par saprātīgu atbalstu aknu darbībai.
Lietošana: pa 1 kapsulai 2 reizes dienā ēdienreizes laikā. Ieteicams pieaugušajiem 30 dienu kursa ietvaros.
Produktu var iegādāties: https://lv.coral.club/shop/coral-artichoke.html
Koraļļu klubs veikals, SIA
+371 67389200
lv.coral.club
Miera iela 97, Rīga
Dzirnavu iela 37, Rīga
https://www.facebook.com/CoralClubLatvia
https://www.instagram.com/coralclub__latvia/
https://lv.coral.club/news/smi/