medicine.lv skaitļos

Lietotāji online306
Aktīvie uzņēmumi12827
Nozares raksti12156
Ekspertu atbildes21477
Pētījums: Alkohola un citu atkarību izraisošo vielu lietošana grūtniecības laikā : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pētījums: Alkohola un citu atkarību izraisošo vielu lietošana grūtniecības laikā

Pētījums: Alkohola un citu atkarību izraisošo vielu lietošana grūtniecības laikā
Freepik.com/ wirestock

Latvijā atkarību mazināšana ir viena no sabiedrības veselības politikas prioritātēm. Latvijā tiek īstenota arī mērķēta alkohola un narkotiku atkarību mazināšanas politika, taču grūtnieces kā īpaša mērķa grupa tajā nav. Kopš 2020. gada nav jaunu uz mātes un bērna veselību mērķētu politikas dokumentu. Pēc Veselības ministrijas pasūtījuma personu apvienības SIA “Projektu un kvalitātes vadība” un SIA “Aptauju centrs” pētnieku komanda no 2020. gada janvāra līdz  2023. gada augustam veica pētījumu par alkohola un citu atkarību izraisošo vielu lietošanu grūtniecības laikā.

Pētījuma mērķis bija noskaidrot smēķēšanas, alkohola, kā arī nelegālo atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatību grūtniecības laikā un šo paradumu asociētos faktorus Latvijā, lai plānotu un īstenotu nepieciešamo uz pierādījumiem balstītu profilakses pasākumu apjomu valsts mērogā.

Pētījuma uzdevumi:

  • veikt Latvijas politikas un tiesību aktu analīzi atkarību izraisošo vielu lietošanas grūtniecības laikā ierobežošanas jomā (tostarp klīniskās vadlīnijas, metodiskos ieteikumus, ja tādi ir);
  • noskaidrot alkohola lietošanas paradumus un modeļus grūtniecības laikā Latvijā;
  • noskaidrot smēķēšanas paradumus un modeļus grūtniecības laikā Latvijā;
  • noskaidrot nelegālo atkarību izraisošo vielu (īpaši marihuānas) lietošanas paradumus un modeļus grūtniecības laikā Latvijā;
  • noskaidrot faktorus, kas saistīti ar atkarību izraisošo vielu lietošanu grūtniecības laikā – grūtnieces raksturojošos sociāli demogrāfiskos un ekonomiskos faktorus, grūtniecības iznākumu raksturojošos, zināšanas un attieksmi raksturojošos, saskarsmi ar veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem raksturojošos faktorus;
  • veikt pieejamo statistikas datu analīzi atkarību izraisošo vielu lietošanas grūtniecības laikā jomā (tostarp salīdzinot pētījumā iegūtos rezultātus ar jaundzimušo reģistrā pieejamajiem datiem);
  • noskaidrot sieviešu, kuras ir lietojušas atkarību izraisošās vielas grūtniecības laikā, veselības aprūpes pieredzi, kā arī iemeslus un attieksmi pret vielu lietošanu grūtniecības laikā un viedokli par iespējamiem risinājumiem paraduma praktizēšanas mazināšanai;
  • noskaidrot ārstniecības personu un jomas ekspertu attieksmi pret atkarību izraisošo vielu lietošanas grūtniecības laikā jautājumiem, kā arī viedokli par iespējamiem risinājumiem;
  • balstoties uz pētījuma rezultātiem, izstrādāt priekšlikumus atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatības ierobežošanas pasākumiem Latvijā.

Pētījuma mērķgrupas:

  • pilngadīgas sievietes (18 gadi un vecākas), kuras atrodas stacionārā pēcdzemdību periodā neatkarīgi no dzemdību iznākuma;
  • sievietes, kurām ir smēķēšanas, alkohola vai nelegālo atkarību izraisošo vielu lietošanas pieredze grūtniecības laikā;
  • ārstniecības personas, kuras piedalās grūtnieču un/vai dzemdētāju veselības aprūpē;
  • nozarē strādājošie eksperti no valsts, pašvaldību, privātā un nevalstiskā sektora.
Banner 280x280

Pētījumā tika izmantotas sekojošas pētījuma veikšanas metodes:

  • kvalitatīvā metode (padziļinātās intervijas);
  • kvantitatīvā metode (pašaizpildes anketēšanas metode).

Pētījuma rezultāti

Smēķēšana

Ceturtā daļa aptaujāto sieviešu (25%) pēdējā gada laikā ir izsmēķējušas vismaz vienu cigareti. Grūtniecības laikā smēķēšanu atzinušas 10% pētījuma dalībnieču. 61% aptaujāto smēķējošo sieviešu atzīmē, ka kāds viņām grūtniecības laikā ieteicis paradumu atmest un tikai 15% apgalvo, ka tas nav darīts.

Alkohola lietošana

Pirmajā grūtniecības trimestrī 14% aptaujāto sieviešu lietojušas alkoholu, īpatsvaram samazinoties līdz 6% otrajā trimestrī un 8% trešajā trimestrī. Pusei sieviešu (50%), kuras grūtniecības laikā lietojušas alkoholu, neviens nav ieteicis lietošanu pārtraukt.

Narkotisko vielu lietošana

Narkotisko vai psihotropo vielu lietošana grūtniecības laikā sieviešu vidū ir zema. Pēdējā gada laikā tās lietojušas 28% aptaujāto sieviešu, bet grūtniecības laikā šo vielu lietošanu atzinušas vien 10 no 3761 respondentēm. No sievietēm, kuras grūtniecības laikā lietoja narkotiskās vielas, divas atzīst, ka ar viņām par šo jautājumu kāds ir runājis, bet puse atzīst, ka neviens to nav darījis.

Atkarības vielu lietošanas pārtraukšana

9% iepriekš smēķējušo sieviešu atzīst, ka nav mēģinājušas pārtraukt smēķēt vai lietot kādu citu tabakas izstrādājumu grūtniecības laikā. 44% sieviešu, kas smēķējušas trīs mēnešu periodā pirms grūtniecības iestāšanās, to atmetušas. Otrajā trimestrī smēķēšanu pārtraukušas 26% smēķējošo sieviešu. Pēdējā trimestrī smēķēšanu atmetušo respondentu īpatsvars ir neliels – vien 4%.

Pētījums tika realizēts Veselības ministrijas īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi" ietvaros (Nr.9.2.4.1./16/I/001).

Autors: www.esparveselibu.lv
=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Grūtniecības kalendārs

Nedēļas tēma

LIVEO complex – papildu šķiedrvielas ātrākai iedarbībai 

LIVEO complex – papildu šķiedrvielas ātrākai iedarbībai 

Cilvēka zarnu trakts ir sarežģīta ekosistēma, kurā mīt plašs klāsts mikroorganismu. Starp tiem īpašu lomu spēlē labās baktērijas – tās ne tikai iesaistās gremošanas procesos, bet arī piedalās imūnsistēmas veidošanā un atbalsta visa organisma labsajūtu.

Aktuālie piedāvājumi

21. gadsimta tendence: hronisks nogurums un nervu sistēmas pārslodze – ko ar to darīt? 

21. gadsimta tendence: hronisks nogurums un nervu sistēmas pārslodze – ko ar to darīt? 

Ja vēlaties to stiprināt, paaugstināt izturību pret stresu un atgūt iekšējās stabilitātes sajūtu, sāciet ar vienkāršiem, bet efektīviem soļiem. Šajā rakstā pastāstīsim, kādi ieradumi, uzturvielas un pieejas palīdz tikt galā ar spriedzi un atjaunot spēkus. 

Pētījumi apstiprina: ilgstoši ignorēts pat neliels dzirdes zudums palielina demences risku

Pētījumi apstiprina: ilgstoši ignorēts pat neliels dzirdes zudums palielina demences risku

Mūsdienās dzirdes problēmas skar arvien plašāku sabiedrības daļu – ne tikai seniorus, bet arī pusmūža cilvēkus un pat jauniešus. Vision Express dzirdes centri piedāvā Labas dzirdes abonementu – moderna pieeja, kas ļauj saņemt kvalitatīvus dzirdes aparātus un pilnu atbalsta pakalpojumu klāstu par pieejamu ikmēneša maksu.

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Riņķa ziede – dabas līdzeklis ādas kopšanai, dziedēšanai un veselības stiprināšanai

Riņķa ziede – dabas līdzeklis ādas kopšanai, dziedēšanai un veselības stiprināšanai

Katrā mājas aptieciņā jābūt šai ziedei, kas nosaukta tās radītāja Edgara Riņķa vārdā. Tās sastāvā ir tikai dabiskas, Latvijā iegūtas izejvielas, kas apvienotas padara ziedi par vērtīgu dabisku līdzekli dažādu ādas un veselības problēmu ārstēšanai.

Testa rezultāti: Kas ir SEIDIFERTY?

Testa rezultāti: Kas ir SEIDIFERTY?

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA Green Pharma piedāvāja testēt SEIDIFERTY – uztura bagātinātāju vīriešiem, kas veicina normālu auglību, reprodukciju un spermatoģenēzi.  

Tonējošā un dabiska iedeguma eļļa sejai un ķermenim

Tonējošā un dabiska iedeguma eļļa sejai un ķermenim

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt tonējošu un dabiska iedeguma eļļu sejai un ķermenim ar burkānu un smiltsērkšķu eļļām.

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO complex – papildu šķiedrvielas ātrākai iedarbībai

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO complex – papildu šķiedrvielas ātrākai iedarbībai

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA “SAGITUS” piedāvāja testam pavisam jaunu produktu vēdera labsajūtai – LIVEO complex. 

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Inta Dinsberga un Dr. Dina Aldiņa: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Inta Dinsberga un Dr. Dina Aldiņa: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Slodzes jeb stresa urīna nesaturēšana un maksts atslābums – kāpēc veidojas šīs problēmas, un kā tās atrisināt? Dinsbergas klīnikas vadītāja Dr. Inta Dinsberga un Dr. Dina Aldiņa atbild uz šiem jautājumiem.

Siguldas Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Siguldas Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Desmit gadu laikā Siguldas Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs kļuvis par vietu, kur modernākās tehnoloģijas satiekas ar cilvēcīgu rūpi par pacientu. Šeit pieejama CyberKnife® M6 sistēma – mūsdienu tehnoloģiju robots audzēju ārstēšanai.