Grūtnieču nelabums

Ārsti vēl joprojām mūsdienās nav vienojušies, kas īsti izraisa šo nelabumu, bet viena no vispopulārākajām versijām ir – hormoni. Iestājoties grūtniecībai tie mainās, aktivizējas, un mēs pie šādām pārmaiņām nespējam tik ātri pielāgoties, tāpēc šoks var izpausties kā nelabums.
Pozitīvā ziņa, ja tu arī esi to pulkā, kurām metas šķērmi teju no visa, - ar bērniņu viss ir kārtībā, lai cik daudz tu vemtu, TIKAI galvenais dzert kaut pa malciņam, bet šķidrumu, lai izvairītos no dehidrācijas.
Negatīvā ziņa – ar nelabumu būs jāmācās sadzīvot. Tas parasti iesākas ap 6-8 grūtniecības nedēļu, un var ilgt līdz 12-14 nedeļai. Nelabuma jeb toksikozes intensitāte ir ļoti individuāla un to nekādi nevar paredzēt, jo pat tad, ja tev vienā grūtniecībā ir bijis nelabi, otrā var nebūt, un otrādi.
Lai negatīvā ziņa taptu mazliet gaišāka, tālāk sekos padomi, kā justies labāk grūtniecības pirmajā trimestrī, ja tas pēc sajūtām nav īpaši rožains. Lai arī tie pilnībā nepalīdz, tomēr labāk paliek un var pasmaidīt. Jāatceras arī, ka katrai no mums ir jāatrod sava recepte, un praksē iespējams atklāsiet kādu pavisam citu (varbūt pat pilnīgi neticamu, traku) metodi, kas uzlabos jūsu pašsajūtu kaut par miligramu.
1. Nelabums visbiežāk izpaužas saistībā ar ēdienu un dažādām smakām/ aromātiem.
Saproti, kas tevī izraisa nelabumu, un pēc iespējas centies izvairīties no tā. Ja tas ir kāds ēdiens, piemēram, kotletes, sarunā ar ģimeni, ka šajā laikā lai tās cep pagalmā, ja ir iespēja. Ja tās ir smaržas, kāda sadzīves ķīmija, izvairies no tām – 2 - 8 nedēļas taču nav pārāk ilgs laiks, lai mazliet izmainītu ieradumus. Atbalstoša otra puse – vislabākais, kas var būt, lai mazinātu kaut daļu no nelabuma.
2. Vēl nelabums visbiežāk ir no rītiem un straujas celšanās dēļ.
Tāpēc, ja vien ir iespēja, uzliec modinātāju par pusstundu agrāk, un celies lēnām. Pie gultas vari turēt kādus krekerus, baranciņas vai kādu citu uzkodu, ko pirms celšanās no gultas uzēst, arī tas var palīdzēt novērst nelabumu.
3. Nepārēdies, tev nu nav jāēd par diviem.
Daudz labāk būtu, ja tu ēstu mazākas porcijas, un biežāk, kā arī nepieļaut izsalkuma sajūtu, tā šajā laikā ļoti ātri spēj izsaukt nelabumu, ja netiek apmierināta.
4. Netīri no rītiem zobus tukšā dūšā.
Vienkārši nedari to. Pat vismaigākā zobu pasta var izsaukt nelabumu.
5. Ingvers.
Tautā sen slavēts kā viens no labākajiem ieročiem cīņā pret nelabumu, var lietot arī grūtniecības laikā. Aptiekā ir pieejamas tabletes, vari gatavot tēju – gabaliņu ingvera sakapājot, pievienojot citrona šķēli un aplejot ar karstu ūdeni. Vari kā konfektes pamēģināt uzēst ingvera sukādes.
6. Citrons un citrusaugļi vispār.
Viegls citronūdens parasta ūdens vietā var uzlabot pašsajūtu, vai kāda apelsīna, greipfrūta apēšana. Neizmēģināsi, neuzzināsi – palīdz vai ne.
7. Izvairies no taukainiem un trekniem ēdieniem.
Pat tad, ja tev šķiet, ka organisms brēktin brēc pēc kā trekna, nekādā ziņā neēd to daudz. Pēc tam būs grūti, jo tāds ēdiens noslogo gremošanas sistēmu un radīs smaguma sajūtu.
8. Vēdini telpas un pēc iespējas mazāk uzturies sasmakušās telpās.
Ej ārā pastaigāties, svaigs gaiss nāk par labu.
9. Nodarbošanās.
Lai arī izklausās neticami, ja to iesaka laikā, kad to vien gribas kā ieritināties zem segas un nekustēties, tomēr – ja būsi pārbaudījusi, ka nelabi ir vienalga vai guli, vai kaut ko dari – vislabākā izvēle ir – darīt! Mierīgi, lēnām, bet kaut ko darīt. Tas attiecas arī uz ciemošanos, ja ir ieplānots, bet pašsajūta nav īpaši laba, plānus tomēr neatcel – cita vide liks gan saņemties, gan arī palīdzēs tik daudz nedomāt par savām sajūtām.
10. Olbaltumvielām bagāts ēdiens normalizē cukura līmeni asinīs, kas arī var būt viens no iemesliem, kāpēc moka nelaba dūša.
11. Vēl B vitamīna trūkums var pastiprināt nelabumu, tāpēc ēd zaļos dārzeņus, un noteikti veicot analīzes, konsultējies ar savu ārstu.
12. Ja lieto grūtnieču vitamīnus, un no tiem ir nelabi, mēģini tos dzert vakarā pirms gulētiešanas. Ja izvemsi tos, nebūs diži jēgas tāpat no rītiem dzert, bet vakarā pirms miega iespējams nebūs tik slikti.
Foto: Reuters/ Scanpix