Grūtniecības 40 nedēļas
Jo, ja rēķina, ka grūtniecība ilgst 9 mēnešus, un vienā mēnesī ir 4 nedēļas, tātad 9x4 = sanāktu, ka grūtniecībai būtu jābūt 36 nedēļas. Nevis 40! Jo tas taču ir par veselu mēnesi vairāk. Vai tad tiešām mūsdienās sievietes bērnu iznēsā desmit mēnešus, nevis deviņus? Ik pa laikam šādā matemātikā balstītu neizpratni sabiedrībā var dzirdēt.
Īstenībā tas ir viens un tas pats – 9 mēneši vai 40 nedēļas, tūlīt to tālāk redzēsim.
Pirmkārt, mēnesī parasti ir vairāk par 28 dienām, t.i., 4 pilnām nedēļām. Tātad, arī pēc vecās metodes rēķinātie mēneši noteikti ir vairāk kā 36 nedēļas. Ņemot talkā elementāru matemātiku un rēķinot, ka vienā mēnesī ir 30 dienas, sanāk, ka grūtniecība ilgst 270 dienas, un tas ir – pilnas 38 nedēļas un vēl dažas dienas...
Un otrkārt, grūtniecības laika mērīšana četrdesmit nedēļās sākas ar pirmo menstruāciju dienu. Respektīvi, par pirmo grūtniecības nedēļu, skatoties atpakaļ, uzksata to nedēļu, kurā tev vēl bija mēnešreizes! Nekādas grūtniecības vēl nemaz nav, un visticamāk arī nebūs turpmākās divas nedēļas, no kurām vienā sievietei ir menstruācijas, savukārt otru neuzskata par auglīgo nedēļu. Trešā grūtniecības nedēļa ir tā nedēļa, kad visticamāk notiek apaugļošana. Tātad – arī šajā 40 nedēļu ilgajā grūtniecībā faktiskā grūtniecība sanāk 38 nedēļas.
Lai arī mūsdienās runā par to, ka pubertāte sākas ievērojami ātrāk, mainās cilvēka dzīves vidējais ilgums, tomēr tik būtiska lieta kā cilvēka rašanās gadu tūkstošu gaitā nav mainījusies. Vienīgais, kas mainās – auglība. Diemžēl. Mūsdienu pasaule kļūst daudz piesārņotāka, un tāpat, kā mēs attiecamies pret to, tāpat to darām arī pret savu ķermeni, piesārņojot to un negatīvi ietekmējot viņa dabiskās funkcijas.
Ar mūsdienu izmeklēšanas metožu palīdzību bērna attīstībai var smalki izsekot, sākot no pirmajām līdz pēdējai nedēļai. Ikviens cilvēkbērns attīstās ļoti līdzīgi, tāpēc arī tu vari sekot līdzi grūtniecības kalendāram, lai uzzinātu, kādi procesi kurā nedēļā tavā puncī norisinās, ko mazais jau prot, kādi svarīgi orgāni attīstās. Arī visas pataloģiju izmeklēšanas sākums ir tikai un vienīgi konstatētās nobīdes augļa attīstībā, kas var liecināt par kādām nopietnākām problēmām.
Vēl grūtniecību mēdz iedalīt trīs trimestros:
1. Pirmais trimestris ilgst līdz 12/ 13 nedēļai, un tiek dēvēts par embrionālo attīstības posmu. Šis posms ir vissvarīgākais, jo embrijam pakāpeniski izveidojas visas dzīvībai svarīgās un nepieciešamās orgānu sistēmas. Pirmajā trimestrī jo īpaši ir svarīgi grūtniecei izvairīties no kaitīgām un toksiskām vielām (alkohola, smēķēšanas, narkotikām), kā arī uzņemt nepieciešamo devu folijskābes, jo tas viss var būtiski ietekmēt mazuļa smadzeņu attīstību.
2. Otrais trimestris ilgst līdz 27. nedēļai, un embriju nu medicīniski sauc par augli. Šajā periodā nobriest un sāk darboties ķermeņa sistēmas, mazulis sāk apjaust savu ķermeni, izmēģina, kā tas darbojas un aug lielāks.
3. Trešais trimestris ilgst no 27. nedēļas līdz piedzimšanai. Šajā trimestrī mazulis turpina augt, pašas pēdējās nobriest plaušas, un gan mazulis, gan viss tavs organisms gatavojas nozīmīgajam notikumam – piedzimšanai.
Foto: Stock.XCHNG