
3 biežākie iemesli svīšanai naktīs: Kad laiks doties pie speciālista?
Nakts svīšanai var būt dažādi cēloņi, sākot no medikamentu izraisītām blakusparādībām, līdz pat nopietnām veselības problēmām. Neregulārai svīšanai naktīs nevajadzētu būt par iemeslu bažām, tomēr, ja tas notiek bieži, ieteicams griezties pie sava ģimenes ārsta.

Kāpēc samazināt cukura daudzumu uzturā? Skaidro eksperti
Vai dzīve var būt salda arī bez papildu cukura uzņemšanas? Pacienti ikdienā uzdod farmaceitiem dažādus jautājumus arī par cukura kaitīgo ietekmi uz veselību.

Cukurs un saldinātāji: Ko lietot vai nelietot uzturā?
Brūnais cukurs ir veselīgāks nekā baltais – tas ir apgalvojums, ko reizi pa reizei var dzirdēt no cilvēkiem, kuri mēģina ieviest savā ikdienā veselīgu uzturu. Par cukura lietošanu, dažādiem cukura un saldinātāju veidiem, to ietekmi uz mums un mītiem, kas saistīti ar šo tēmu, stāsta uztura speciāliste un diabēta aprūpes māsa.

Kā tuvinieki var palīdzēt cilvēkam ar diagnozi – cukura diabēts? Stāsta speciālisti
Uzzinot par diagnozi – cukura diabēts, cilvēkam ir jāizprot savas emocijas un jāmācās pieņemt jaunus noteikumus ikdienas rutīnā. Nonākot šādā situācijā, ir patīkami būt saprastam un atbalstītam, it īpaši no tuvāko draugu un ģimenes puses. Par to, kā līdzcilvēki var palīdzēt cilvēkam ar cukura diabētu, stāsta speciālisti.

Ko likt svētku galdā, ja ģimenes loceklim vai ciemiņam ir cukura diabēts?
Tikko no krāsns izņemts cepetis, štovēti kāposti, cepti kartupeļi un mērce – tas ir ierasts ēdiens uz ģimenes svētku galda, kuram pēc mirkļa seko vēl saldais ēdiens, salāti, dažādas uzkodas un dzērieni. Taču, ja ģimenē kādam ir cukura diabēts, var rasties jautājumi – ko lai gatavo, kādus produktus izvēlēties? Vai jāatsakās no visiem kārumiem?

4 veselīga uztura pamatprincipi, kas jāievēro cilvēkiem ar cukura diabētu
Veselīgs, uzturvielām bagāts uzturs var palīdzēt sadzīvot ar cukura diabēta saslimšanu un nepieļaut slimības komplikāciju attīstību vai pat palīdzēt no cukura diabēta izvairīties vispār. Cukura diabēts var skart ikvienu cilvēku un ģimeni, tādēļ ikdienā ir svarīgi ievērot veselīga uztura pamatprincipus, kas noderēs ne tikai diabēta pacientiem, bet ikvienam, kam rūp sava veselība.

Ko svarīgi ņemt vērā pedagogiem un vecākiem, ja bērnam ir cukura diabēts? Skaidro speciāliste
Dusmu lēkmes, nervozitāte, dzeršana mācību stundas laikā, bieži labierīcību apmeklējumi, regulāri noguris vai vienmēr ēd? Katrs no šiem simptomiem var būt bērnam ar cukura diabētu. Par to, kas jāņem vērā pedagogiem un bērna vecākiem, stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas diabēta aprūpes māsa.

Diabēts – vai mūsdienu epidēmija?
Novembris visā pasaulē tiek atzīmēts kā Diabēta mēnesis, aicinot cilvēkus pievērst pastiprinātu uzmanību veselības izmeklējumiem, veikt regulāras glikozes līmeņa pārbaudes un piekopt fiziski aktīvu dzīvesveidu. Cukura diabēts ir viena no izplatītākajām hroniskajām slimībām arī Latvijā, jo vairāk nekā 5% jeb aptuveni 92 tūkstoši iedzīvotāju ir kāds no diabēta veidiem.

Kā diabēta pacientiem cīnīties ar sausu ādu? Iesaka farmaceite
Sausa un atopiska āda ir plaši izplatīta problēma gan Latvijā, gan visā pasaulē, sevišķi rudens un ziemas periodā. Iemesli var būt dažādi – dabiska ādas novecošana, darba vai apkārtējās vides faktori un medicīniska rakstura problēmas, īpaši diabēts. Pacienti atzīst – ar šo problēmu iemācās sadzīvot, un vēl nav nācies piedzīvot, ka to nevarētu risināt ar aptiekā pieejamo līdzekļu klāstu.

Kā līdzcilvēkiem atvieglot diabēta pacienta ikdienu?
Vasara – siltais un saulainais laiks, dārza svētki, ballītes un festivāli, kurus cilvēki steidz izbaudīt, kamēr vēl kokiem lapas nav sākušas iekrāsoties. Latvijas karstākais gadalaiks ir piepildīts ar dažādiem kārdinājumiem, kuriem cukura diabēta pacientiem diemžēl nereti ir grūtāk stāties pretī.