Paaugstināts cukura līmenis: Cēloņi, simptomi, ārstēšana
Pastāvīgi paaugstināts cukura (glikozes) līmenis asinīs jeb hiperglikēmija var nodarīt bojājumus nervu šūnām, asinsvadiem un orgāniem, kā arī izraisīt citas nopietnas komplikācijas. Cilvēkiem ar 1. tipa cukura diabētu var attīstīties diabētiskā ketoacidoze, proti, vielas, ko sauc par ketoniem, organismā uzkrājas līdz bīstamam līmenim. 2. tipa cukura diabēta gadījumā ārkārtīgi augsts cukura līmenis asinīs var izraisīt potenciāli nāvējošu stāvokli, kurā ķermenis nespēj pārstrādāt cukuru.
Cēloņi
Hiperglikēmiju var izraisīt gluži parastas lietas. Labākais paņēmiens, kā noteikt, vai ir hiperglikēmija, ir cukura līmeņa pārbaude asinīs. Cukura līmenis asinīs var palielināties, ja tiek aizmirsta vai izlaista insulīna vai perorālās glikozes līmeni pazeminošo zāļu deva, kā arī gadījumā, kad ar uzturu tiek uzņemts pārāk daudz ogļhidrātu vai iedzerts par daudz saldināta dzēriena.
Cukura līmeņa paaugstināšanos tāpat var izraisīt infekcija, slimība, stress, mazkustīgums, kā arī smagu fizisku aktivitāšu veikšana, īpaši, ja cukura līmenis asinīs ir augsts un insulīna līmenis ir zems.
Simptomi
Agrīnie paaugstināta cukura līmeņa simptomi ir izteiktas slāpes, galvassāpes, koncentrēšanās problēmas, aizmiglota un neskaidra redze, bieža urinēšana, nogurums, vājums un svara zudums.
Pastāvīgi paaugstināts cukura līmenis asinīs var izraisīt ādas infekcijas, kavēt dažādu brūču dzīšanu, pasliktināt redzi un izpausties kā kuņģa un zarnu problēmas, piemēram, hronisks aizcietējums vai caureja, kā arī novest pie acu, asinsvadu vai nieru bojājumiem. Simptomi var būt arī nervu bojājumi, kas izpaužas kā sāpīga aukstuma sajūta vai nejutīgums pēdās, matu izkrišana uz apakšējām ekstremitātēm vai erektilā disfunkcija.
Ārstēšana
Ja tev ir cukura diabēts un pamani kādas no agrīnajām paaugstināta cukura līmeņa pazīmēm asinīs, pārbaudi to un sazinies ar ārstu. Konsultējies ar ārstu par to, kādiem ir jābūt taviem cukura līmeņa rādītājiem.
Tāpat ir ieteicams veikt dažādus papildu pasākumus, lai cukura līmeni normalizētu. Noteikti dzer vairāk ūdens – tas palīdz izvadīt lieko cukuru no asinīm caur urīnu, kā arī palīdz izvairīties no dehidratācijas.
Vingro vairāk. Fiziskās aktivitātes var palīdzēt samazināt cukura līmeni asinīs, tomēr ņem arī vērā, ka noteiktos apstākļos tās var veicināt cukura līmeņa paaugstināšanos. Jautā savam ārstam, kādi vingrinājumi tev ir vispiemērotākie. Uzmanību: ja tev ir 1. tipa cukura diabēts un cukura līmenis asinīs ir augsts, jāpārbauda, vai urīnā nav ketonu. Ja tie ir novērojami, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm nedrīkst! Gadījumā, ja tev ir 2. tipa cukura diabēts un cukura līmenis asinīs ir paaugstināts, pārliecinies, ka urīnā nav ketonu un ka uzņem pietiekami daudz ūdens. Sadarbībā ar ārstu attiecīgi pielāgo fizisko slodzi.
Maini savus ēšanas paradumus! Iespējams, ka ir vērts tikties ar dietologu, lai pārrunātu, cik daudz ēst un ko labāk lietot uzturā.