Diabētiskā ketoacidoze: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Diabētiskā ketoacidoze ir diabēta nopietna komplikācija, ko izraisa zems insulīna līmenis asinīs. Šis stāvoklis attīstās, kad ķermenis nespēj saražot pietiekami daudz insulīna. Insulīns, savukārt, palīdz cukuram (glikozei) – kas ir galvenais enerģijas avots muskuļiem un citiem audiem – iekļūt šūnās. Ketoacidozes risks pastāv gadījumā, ja cukura līmenis asinīs ir ļoti augsts un vielas, ko sauc par ketoniem, organismā uzkrājas līdz bīstamam līmenim.
Simptomi
Diabētiskā ketoacidoze (DKA) ir nopietna 1. tipa cukura diabēta un, krietni retāk, 2. tipa diabēta komplikācija. Diabētiskās ketoacidozes pazīmes un simptomi izpaužas strauji, dažreiz pat 24 stundu periodā. Dažkārt simptomi var norādīt uz cukura diabētu. Tās var būt pārmērīgas slāpes, bieža urinēšana, slikta dūša un vemšana, sāpes vēderā, vājums vai nogurums, elpas trūkums, apjukums.
Specifiskas diabētiskās ketoacidozes pazīmes ir augsts cukura līmenis asinīs (hiperglikēmija) un augsts ketonu līmenis urīnā.
Cēloņi
Cukurs ir galvenais enerģijas avots šūnām, kas veido muskuļus un citus audus, savukārt insulīns palīdz cukuram iekļūt šūnās. Gadījumā, kad insulīns nav pietiekamā daudzumā, ķermenis nespēj pareizi izmantot cukuru enerģijas iegūšanai. Tas atbrīvo hormonus, kas enerģijas iegūšanas vajadzībām sadala taukus un veido skābes, kas zināmas kā ketoni. Šie liekie ketoni vispirms uzkrājas asinīs un tālāk nokļūst arī urīnā.
Diabētisko ketoacidozi var izraisīt:
Slimība. Infekcijas vai citas slimības dēļ ķermenis var ražot vairāk noteiktu hormonu, piemēram, adrenalīnu vai kortizolu. Šie hormoni neitralizē insulīna iedarbību – dažreiz izraisot diabētisko ketoacidozi. Bieži šīs slimības ierosinātāji ir arī pneimonija un urīnceļu infekcijas.
Ar insulīna terapiju saistītas problēmas. Neievērota insulīna terapija, kavēta vai nepietiekama tā deva (proti, asinīs ir pārāk maz insulīna), var izraisīt diabētisko ketoacidozi.
Citi iespējamie diabētiskās ketoacidozes ierosinātāji ir fiziska vai emocionāla trauma, sirdstrieka, alkohola vai narkotiku lietošana, kā arī atsevišķi medikamenti, piemēram, kortikosteroīdi un daži diurētiskie līdzekļi.
Profilakse
Tu vari daudz darīt lietas labā, lai novērstu diabētisko ketoacidozi un citas diabēta komplikācijas.
Uzraugi savas veselības stāvokli. Iekļauj ikdienā veselīgu uzturu un fiziskās aktivitātes, kā arī lieto perorālos diabēta medikamentus vai insulīnu, kā norādīts. Rūpīgi seko līdzi cukura līmenim asinīs, kuru nepieciešams pārbaudīt un reģistrēt vismaz trīs līdz četras reizes dienā – biežāk, ja slimo vai esi stresa stāvoklī.
Insulīna devas pielāgošana pēc nepieciešamības. Konsultējies ar savu ārstu par to, kā pielāgot insulīna devu attiecībā pret cukura līmeni asinīs, pret uzturu, pret to, cik aktīvs esi, kā arī attiecībā pret citiem faktoriem. Ja cukura līmenis asinīs palielinās, ievēro cukura diabēta ārstēšanas noteikto plānu, lai atgrieztu cukura līmeni tā mērķa diapazonā.
Pārbaudi arī ketonu līmeni. Kad esi slims vai stresa stāvoklī, pārbaudi, vai urīnā nav paaugstināts ketonu līmenis, izmantojot bezrecepšu urīna ketonu testa komplektu. Ja ketonu līmenis ir vidējs vai augsts, nekavējoties sazinies ar savu ārstu vai meklējiet neatliekamo medicīnisko palīdzību.