medicine.lv skaitļos

Lietotāji online362
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1618
Ekspertu atbildes21477
Pieredzes stāsts: Arī esot bērniņa gaidībās, nedrīkst aizmirst par fiziskām aktivitātēm : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Pieredzes stāsts: Arī esot bērniņa gaidībās, nedrīkst aizmirst par fiziskām aktivitātēm

Pieredzes stāsts: Arī esot bērniņa gaidībās, nedrīkst aizmirst par fiziskām aktivitātēm

Profesionālajiem sportistiem svarīgi ne vien uzturēt sevi labā fiziskajā formā, bet nostiprināt sevi arī psiholoģiski. Tomēr pienāk brīži, kas izmaina līdz šim ierasto dienas ritmu. Par to, kā mainījās ik dienas fiziskās aktivitātes, esot bērniņa gaidībās, un kā tam pielāgoties, pieredzē dalās latviešu vieglatlēte, soļotāja un garo distanču skrējēja Anita Siliņa-Kažemāka.

Grūtniecība pavisam noteikti izmaina ierasto treniņu plānu

Pirms es uzzināju, ka esmu bērniņa gaidībās, mana ikdiena nebija iedomājama bez sportiskām aktivitātēm. Trenējos ar simtprocentīgu atdevi, lai sasniegtu uzstādītos mērķus. Katru dienu aizvadīju treniņus, kuros skrēju un vingroju, taču pamazām jutu, ka ķermenis sāk izjust diskomfortu  – noguru ātrāk un bija nepieciešamas ilgākas miega stundas, lai atgūtu spēkus. Par to, ka mans ķermenis piedzīvo izmaiņas, liecināja arī paaugstinātais pulss slodzes laikā, arī līdz šim iemīļotie pārtikas produkti sāka negaršot…

Uzzinot priecīgos jaunumus, mans treniņu ritms mainījās, jo tāda skriešana, kādu to piekopu pirms tam, bija jāpārtrauc. Kopš grūtniecības sākuma esmu aizvadījusi tikai divus treniņus un tie bija savādāki nekā ierasts, ar krietni mazāku intensitāti. Vienu minūti skrēju, pēc tam minūti gāju, kopējais aktivitāšu laiks bija aptuveni pusstunda. Tā kā skriešana nodrošina triecienveida fizisko slodzi, rūpējoties par savu un bērniņa veselību, nācās attiekties no savām sportiskajām ambīcijām un iepriekš uzstādītajiem mērķiem, jo tāda slodze nav vēlama, īpaši grūtniecības pirmajos mēnešos. Parasti treniņu procesā organisms izmanto vērtīgas uzturvielas, lai justos labi slodzes laikā un ķermenis pēc tam spētu ātri atjaunoties, taču tagad šīs uzturvielas nepieciešams mazulim.

Māmiņas – palieciet aktīvas, tomēr izvērtējiet treniņu slodzi!

Pieņemot faktu, ka esmu bērniņa gaidībās, un trenēties kā līdz šim nebūs iespējams, sāku meklēt alternatīvas, jo nevēlējos, lai aktīvais dzīvesveids apsīktu pavisam. To ieteiktu arī citām topošajām māmiņām, jo aktivitātes, kas neprasa pārlielu lielu piepūli, ir nevis aizliegtas, bet pat ieteicamas. Tagad katru dienu raitā tempā cenšos iziet garā un mērķtiecīgā pastaigā, kuras garums parasti ir aptuveni četri līdz 15 kilometri. Manuprāt, svarīgi sekot līdzi laikapstākļiem un, vissvarīgākais, savām sajūtām, lai izvēlētā slodze būtu piemērota konkrētajai dienai. Neraugoties uz grūtniecību, esmu patiesi priecīga, ka šajā nozīmīgajā dzīves posmā, joprojām divas reizes nedēļā varu pasniegt fiziskos tiešsaistes treniņus saviem audzēkņiem, ar kuriem kopā vingroju. Slodzi, protams, gaidību laikā nācās samazināt, tomēr kopumā sanāk diezgan aktīva nedēļa, par ko esmu gandarīta!

Banner 280x280

Nevaru noliegt, ka ļoti ilgojos pēc augstākas intensitātes treniņiem, jo no skriešanas esmu atteikusies jau septiņus mēnešus. Bieži aizdomājos par to, ka varētu uzvilkt skriešanas apavus un doties skrējienā pa iemītajām takām. Taču šīs ilgas noteikti sniedz mierinājumu, jo tas nozīmē, ka pēc bērniņa laišanas pasaulē būs divtik liela motivācija atgriezties ierindā un sasniegt jaunas virsotnes! Ķermenis pieņēmis situāciju, ka šobrīd manas ikdienas fiziskās aktivitātes ir staigāšana un vingrošana, līdz ar to jūtos labi arī bez skriešanas. Neatkarīgi no tā, ka dzīvesveidam jābūt mierīgākam, cenšos savu ķermeni uzturēt pozitīvā tonusā, uzlādēt to ar endofrīniem, jo emocionālajam stāvoklim ir ļoti liela nozīme. Vērtējot šī brīža fizisko slodzi – minimāla priekš profesionālas sportistes, bet pietiekoši aktīva priekš grūtnieces.

Pašsajūta ir vissvarīgākā

Veicot fiziskās aktivitātes, uzmanīgi sekoju līdz savam slodzes monitoringam. Tas nozīmē, ka galvenokārt pievēršu vērību miera pulsam no rīta, pastaigu distances garumam, kā arī plusam aktīvās slodzes laikā. Jāsaka godīgi, iepriekš patiešām nesekoju līdz dienā noieto soļu skaitam, taču tagad tā ir mana jaunā misija – noiet ne mazāk par 10 000 soļiem katru dienu. Līdz ar šīm fiziskajām aktivitātēm, pievēršu uzmanību kopumā patērētajām kalorijām.

Lai ikdienā ērti sekotu līdz savām aktivitātēm, izmantoju viedpulksteni. Tas sniedz iespēju pārskatāmi un vienkārši piekļūt savam aktivitāšu kalendāram aplikācijā. Tā ļoti noder, jo motivācija turpināt kustēties un nepadoties bērniņa gaidību laikā ir nepieciešama. Negribas atstāt kādu "tukšo" dienu virtuālajā kalendārā. Pēc rakstura esmu punktuāla, un savu plānu vēlos aizpildīt simtprocentīgi.

Laimīgai māmiņai veselīgs mazulis

Grūtniecība katrai sievietei aizrit citādi, taču, gaidot bērniņu, organismam nepieciešama samazināta fiziskā aktivitāte, tomēr nedrīkst deviņus mēnešus "sēdēt dīvānā". Ikdienišķas pastaigas ir labs variants, lai nezaudētu tik ļoti nepieciešamās aktivitātes savā dienas ritmā. Sēdēt mājās, protams, ir vieglāk, taču tas noteikti nav veselīgāk. Zinu, ka 10 kilometru pastaiga svaigā gaisā nāk par labu gan man kā topošajai māmiņai, gan gaidāmajam mazulim. Pastaigas uzlabo ķermeņa vielmaiņu, labi ietekmē imūnsistēmu, kā arī dedzinās kalorijas.

Karantīnas laiks ir pārbaudījums mums visiem – arī es ārpus mājas dodos tikai pastaigās. Lai neaizmirstu par došanos svaigā gaisā, labs atgādinājums ir viedpulksteņa funkcija "Move" (kusties). Ja esi pārāk mazkustīgs un neaktīvs, tā ziņo par to, ka pienācis laiks izkustēties. Pašreizējā situācijā to ļoti novērtēju un vienmēr pasmaidu par šādu atgādinājumu savā pulkstenī.

Katru no mums motivē kaut kas cits, taču, lai cik primitīvi tas skanētu – nepieciešams uzstādīt sev mērķi un nepadoties, pirms tas nav sasniegts. Svarīgi neļauties slinkumam, bet izaicināt sevi un sajust patīkamo gandarījumu pēc fizisko aktivitāšu veikšanas. 

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Grūtniecības kalendārs

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...