medicine.lv skaitļos

Lietotāji online62
Aktīvie uzņēmumi12830
Nozares raksti1644
Ekspertu atbildes21477
Piena sastrēgums: Kāpēc tas rodas un kā to novērst? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Piena sastrēgums: Kāpēc tas rodas un kā to novērst?

Piena sastrēgums: Kāpēc tas rodas un kā to novērst?

Raksta autores: Margarita Puķīte, ginekoloģe, dzemdību speciāliste, Sabīne Fišere, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes 5. kursa studente

Pēc mazuļa piedzimšanas krūtis sāk izstrādāt pirmpienu, kas ir ar uzturvielām un antivielām bagāts šķidrums un aizsargā jaundzimušo no iespējas inficēties ar dažādām infekcijām. Trīs līdz piecu dienu laikā pēc dzemdībām krūšu dziedzeri sāk izstrādāt pienu, un šajā pārejas periodā var rasties piena sastrēgums. Tā ir normāla parādība, kas biežāk sastopama šajā pēcdzemdību laika periodā, taču tā var parādīties arī jebkurā brīdī, kad notiek kādas izmaiņas zīdīšanas rutīnā.

Kas tad īsti ir tā dēvētais piena drudzis?

Ja sievietes krūts audi tiek pārpildīti ar pienu, krūtis piebriest un kļūst sāpīgas. Tas notiek, kad piens krūts dziedzerī tiek saražots vairāk, nekā bērns spēj izēst un uzņemt. Vienlaikus ir vērojama ķermeņa temperatūras paaugstināšanās no 37,5 līdz 38,3 °C, kuru arī dēvē par piena drudzi. Tā kā drudzi var izraisīt arī krūts dziedzerī esoša infekcija, ko sauc par mastītu, un tas var būt arī citas slimības pazīme, ir jākonsultējas ar ārstu, lai pārliecinātos, ka ir noteikta pareiza diagnoze.

Biežākie simptomi

Autors: sapigas_krutis
Autors: sapigas_krutis
Banner 280x280

• Krūts dziedzera pietūkums;
• Krūts dziedzera jutīgums vai sāpes;
• Stingri vai cieti krūts dziedzeri;
• Siltuma sajūta krūts dziedzeru apvidū;
• Izlīdzinātas krūts dziedzeru areolas;
• Stingras krūts dziedzeru areolas;
• Jutīgums padušu limfmezglos;
• Viegls drudzis.

Pārmērīga piena produkcija

Dažreiz mātes piens var veidoties pārāk daudz, ko sauc arī par hiperlaktāciju. Parasti mātes piena daudzums ir atkarīgs no pieprasījuma. Bieži vien piens tiek ražots pārlieku daudz, ja netiek pienācīgi iztukšotas abas krūtis. Tas notiek, ja jaundzimušais lielākoties tiek barots ar vienu krūti. Tas var notikt arī gadījumā, ja mazulis pārmērīgi daudz zīda krūti, kas liek veidoties arvien vairāk pienam. Par daudz piena var veidoties arī gadījumos, kad ir paaugstināts prolaktīna līmenis – šis hormons atbild par piena ražošanu. Pārmērīgs piena daudzums īslaicīgi var veidoties arī tad, ja mazulis atsakās no krūts. Tas var notikt arī tad, ja mātei ir krūšu implanti, kas bloķē piena plūsmu. Šajā gadījumā bērna zīdīšana turpina stimulēt piena izstrādi, taču tas viss nenonāk pie mazuļa.

Biežākie gadījumi, kad tiek novērots piena sastrēgums

Autors: berns_ed
Autors: berns_ed

• Pirmajās dienās pēc bērniņa piedzimšanas;
• Pēkšņi pārtraucot zīdīšanu;
• Kad bērns pēkšņi sāk zīdīt mazāk nekā parasti. Tas var notikt, kad mazulis sāk ēst vai palielina cietās pārtikas daudzumu, viņš ir slims vai viņam ir slikta apetīte.

Paņēmieni, kā novērst piena sastrēguma rašanos

​• Baro bērnu bieži un pēc pieprasījuma (nevis pēc pulksteņa) jau kopš dzimšanas, pirmajās 24 stundās – vismaz astoņas līdz 12 reizes. Turpmāk jāpiedāvā bērnam krūts bieži, ideālā gadījumā ik pēc vienas līdz trim stundām visas dienas garumā. Jāļauj bērnam zīdīt tik ilgi, cik viņš to vēlas, vismaz 20 minūtes. Ja ir miegains bērns, tad nepieciešams viņu pamodināt, lai veiktu barošanu. Jāizvairās dot bērnam maisījumu starp zīdīšanas sesijām, jo, kad būs pienācis laiks krūts pienam, viņš ēdīs mazāk mātes piena. Ja nepieciešams, var arī izmantot krūts sūkni (vai rokas ekspresi), lai atsūktu nelielu daudzumu piena un mazinātu jebkādu iespējamo spiedienu vai diskomfortu. Tomēr jābūt piesardzīgam, lai neatsūknētu pārāk daudz piena vai arī netīšām neierosinātu ķermenim turpināt ražot vairāk piena nekā nepieciešams;
• Nevajadzētu mazulim piedāvāt citus šķidrumus, izņemot mātes pienu, ja vien tas nav vajadzīgs īpaša medicīniska iemesla dēļ;
• Nepieciešams mainīt zīdīšanas pozas, lai iztukšotu visas vietas krūts dziedzerī, kur atrodas piens. Jāzīda visu barošanas laiku tikai no vienas puses, lai pilnībā iztukšotu šo krūts daļu. Nākamo barošanu sāk pretējā pusē;
• Kamēr baro bērnu, ieteicams masēt krūts dziedzeri, lai mazinātu saspringumu un bērns saņemtu vairāk piena.

Ārstēšanas iespējas

Autors: 1
Autors: 1

• Izmantoj siltu kompresi uz krūts dziedzeriem vai mazgājies siltā dušā tieši pirms zīdīšanas. Siltums var palīdzēt mazināt sāpes un veicināt piena plūsmu (1. attēls). Tomēr nevajadzētu likt kompreses uz krūts dziedzeriem barošanas starplaikos, jo tas var veicināt tūsku;

Autors: 2
Autors: 2

• Lai mazinātu sāpes un pietūkumu, pēc katras zīdaiņa barošanas reizes uzliec krūtīm aukstu kompresi vai ledus paciņu. Šim nolūkam var izmantot arī kāpostu lapas – ievietot krūšturī, lai tās turētos (2. attēls).

Autors: piem_rots_kr_sturis
Autors: piem_rots_kr_sturis

• Lieto atbalstošu krūšturi, kas neļauj krūts dziedzeriem ievērojami kustēties (3. attēls).
• Lieto ārsta apstiprinātas pretsāpju zāles.

Komplikācijas, ko var izraisīt piena sastrēgums

Kaut arī piena sastrēgums parasti izzūd pats, gadījumos, kad tas netiek novērsts, tas var radīt problēmas gan māmiņai, gan mazulim. Daudzas sievietes sagaida, ka zīdīšana būs viegla, taču, saskaroties ar šo problēmu, sievietes sāk sev pārmest un jūtas apjukušas. Jāzina, ka tā nav sievietes vaina un ar šo problēmu var saskarties ikviena māmiņa. Piena sastrēgums var radīt ne tikai diskomfortu un zīdīšanas problēmas, bet arī saasiņojumus un mastītu. Mastīts ir viena no izplatītākajām iekaisīgām krūts slimībām, kuru izraisa mikrobu (stafilokoku, retāk streptokoku) iekļūšana krūts dziedzerī pa limfvadiem vai piena izvadkanāliem. Mastītu var izraisīt aizsprostoti piena kanāli, kad krūts dziedzeri ir pārāk pilni un krūtis netiek pareizi iztukšotas. Kad tas notiek, pēc iespējas drīzāk jākonsultējas ar savu ārstu, jo, ja mastītu neārstē, var rasties veselības problēmas.

Avots: www.arsts.lv

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Grūtniecības kalendārs

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Testa rezultāti: Pēdu krēms “Urea 20” sausu pēdu ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Gusto” piedāvāja testēt pēdu krēmu “Urea 20” sausai pēdu ādai.

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.