Pētījums: Gadalaiks, kurā piedzimst bērns, var ietekmēt pēcdzemdību depresijas rašanās risku
Bostonas slimnīcas pētnieki atklājuši, ka pēcdzemdību depresijas rašanās risku var ietekmēt gadalaiks, kurā bērniņš piedzimst – vasara un rudens rada lielāko risku. Pētnieki arī konstatēja, ka sievietēm, kuras dzemdē bez anestēzijas, kā arī sievietēm ar augstu ķermeņa masas indeksu, var būt palielināts pēcdzemdību depresijas risks.
Pētījuma vadītājs, profesors Džī Žū tic, ka šie rezultāti palīdzēs sievietēm samazināt negatīvās emocijas pēc bērniņa piedzimšanas.
Pēcdzemdību depresija ir izteikta trauksme, skumjas un nogurums, kas rodas pēc dzemdībām. Ja to neārstē, šādas izjūtas var būtiski ietekmēt mātes garīgo un fizisko veselību. Tas var arī apgrūtināt veidot saikni ar savu mazuli un rūpēties par to. Smagos gadījumos sievietei var rasties pašnāvnieciskas domas. Diemžēl šī kaite ir bieži izplatīta.
Ir grūti noteikt vienu galveno cēloni, taču riska faktori ir stress, garīgi traucējumi, priekšlaicīgas dzemdības, kā arī grūtniecības vai dzemdību komplikācijas.
Dzemdības ziemā un pavasarī var mazināt pēcdzemdību depresijas risku
Zinātnieku komanda nonāca pie secinājumiem, analizējot 20 169 sieviešu datus, kas dzemdējušas laika posmā no 2015. gada jūnija līdz 2017. gada augustam. 817 no tām sirga ar pēcdzemdību depresiju.
Pētnieki pamanīja interesantu tendenci. Atklājās, ka depresijas rašanās risks bija zemāks sievietēm, kas dzemdēja pavasarī vai ziemā, salīdzinot ar rudens un vasaras laikā dzemdējušām sievietēm.
Tas skaidrojams ar to, ka sliktāki laikapstākļi liek vairāk uzturēties iekštelpās un pavadīt laiku ar savu bērnu mājās, kas jaunajām māmiņām ir ērtāk un patīkamāk.
Citi riska faktori – anestēzija un ķermeņa masas indekss
Pētījumā papildus atklāts, ka dzemdības, kas norisinājušās bez anestēzijas, palielina depresijas rašanās risku lielo dzemdību sāpju dēļ.
Palielināts risks ir arī jaunajām māmiņām ar augstu ķermeņa masas indeksu, jo šīm sievietēm biežāk rodas pēcdzemdību komplikācijas.