7 fakti, kas jāzina par grūtniecību pēc 35 gadu vecuma
Statistika liecina, ka vidējais dzemdēšanas vecums Eiropā turpina palielināties. Arvien vairāk sieviešu izvēlas laist pasaulē pirmo bērniņu arī pēc 35 gadu vecuma – šajā laikā sieviete nereti ir izveidojusi stabilu karjeru un jūtas morāli nobriedusi grūtniecībai. Tomēr, plānojot mazuli pēc 35, topošajai māmiņai jāpārzina iespējamās komplikācijas un jāievēro papildu piesardzība.
Sieviete piedzimst ar noteiktu skaitu olšūnu, un to daudzums ik gadu samazinās, turklāt vecākās olšūnas apaugļot ir grūtāk. Pētījumi liecina, ka sievietes fertilitāte ap 35 gadu vecumu samazinās, un šo procesu papildina dažādas hormonālās izmaiņas, kas var radīt sarežģījumus mazuļa attīstībā un iznēsāšanā. Neskatoties uz to, ka sieviete joprojām var kļūt par māti, grūtniecību nepieciešams rūpīgi uzraudzīt un kontrolēt. Pateicoties medicīnas tehnoloģijām un kvalitatīvai medicīniskai aprūpei, novērst iespējamos riskus un plānot grūtniecības norisi kļuvis ievērojami vieglāk.
Grūtniecības diabēts un augsts asinsspiediens
Sievietēm, kuru pirmā grūtniecība iestājusies pēc 35 gadu vecuma, ir lielāks risks saskarties ar dažādām komplikācijām, īpaši asinsspiediena paaugstināšanos un grūtniecības jeb gestācijas diabētu.
Aizkuņģa dziedzeris ražo insulīnu – dabisku vielu, kas samazina cukura līmeni asinīs. Grūtniecības laikā hormoni daļu insulīna neitralizē, tādējādi šūnām to nepieciešams ražot lielākā daudzumā. Ja tas nenotiek, rodas cukura vielmaiņas traucējumi, cukura līmenis paaugstinās, un attīstās diabēts. Vairumā gadījumu topošās māmiņas pašsajūta ir laba, tāpēc vienīgais veids, kā noteikt saslimšanu, ir cukura slodzes tests – asins analīze, kas ļauj noteikt cukura daudzumu asinīs. Grūtniecības diabētu nepieciešams ārstēt, pretējā gadījumā palielinās priekšlaicīgu dzemdību risks un mazulim pēc dzimšanas var rasties dažādas veselības problēmas. Pētījumi liecina, ka sievietes pēc 35 gadu vecuma šī saslimšana piemeklē divas līdz trīs reizes biežāk nekā jaunākas grūtnieces.
Tāpat atklāts, ka grūtniecēm pēc 35 gadiem divreiz biežāk novērojams paaugstināts asinsspiediens. Tas saistāms ar to, ka ķermenis nespēj tikt galā ar papildu slodzi, ko rada grūtniecība. Novērst hipertensiju iespējams, uzņemot sabalansētu uzturu un ieviešot korekcijas dzīvesveidā.
Veselīgs uzturs – vēl nozīmīgāks
Sabalansēta un veselīga ēdienkarte grūtniecības laikā ir īpaši nozīmīga, taču sievietēm pēc 35 gadu vecuma uzturam būtu jāpievērš papildu uzmanība. Vielmaiņai kļūstot lēnākai, palielinās iespēja ievērojami pieņemties svarā, savukārt liekie kilogrami var veicināt dažādus sarežģījumus grūtniecības periodā un dzemdībās. Topošajai māmiņai jāpārliecinās, ka uzturā iekļauts pietiekams daudzums kvalitatīvu olbaltumvielu, kalcija, svaigu augļu un dārzeņu, liesas gaļas un pilngraudu, savukārt sāļi un saldi našķi jāēd ar mēru.
Lielāks ģenētisko pataloģiju risks
Jo vecāka ir grūtniece, jo lielāks ir dažādu ģenētisko pataloģiju risks. Sievietēm pēc 35 gadu vecuma ieteicams veikt dažādas pārbaudes, ar kuru palīdzību iespējams noteikt hromosomu defektus, tādējādi pārplānojot grūtniecības norisi vai atsevišķos gadījumos veicot tās pārtraukšanu pēc vecāku vēlēšanās.
Paaugstināts spontānā aborta risks
Grūtniecēm pēc 35 gadu vecuma ir aptuveni par 20% augstāks risks piedzīvot spontāno abortu nekā jaunākām sievietēm, turklāt ar katru sievietes gadu šī iespējamība nedaudz palielinās. Lai novērstu aborta risku un parūpēties par sevi un gaidāmo mazuli, ir ārkārtīgi būtiski pastāvīgi konsultēties ar ārstu, precīzi ievērot viņa norādes, kā arī veikt korekcijas ēdienkartē, fizisko aktivitāšu daudzumā un dzīvesveidā.
Palielinās iespējamība, ka gaidāmi dvīņi
Statistika liecina, ka sievietēm pēc 35 gadu vecuma ir lielāka iespēja dzemdēt dvīnīšus. Tas saistāms ar hormonālām izmaiņām un paaugstinātu olnīcu darbību. Lielāka iespēja dzemdēt dvīņus tāpat ir sievietēm, kas lieto medikamentus neauglības ārstēšanai – tie spēj veicināt vairāku olšūnu vienlaicīgu nobriešanu.
Ķeizargrieziens tiek veikts biežāk
Tā kā sievietēm pēc 35 ir lielāks dažādu komplikāciju risks, mediķi aptuveni divreiz biežāk izšķiras veikt ķeizargriezienu nekā ļaut mātei dzemdēt mazuli pašai. Tāpat ķeizargrieziens tiek veikts, ja dzemdības ieilgst – tādējādi bērniņam tiek mazināts ilgās dzimšanas radītais stress.
Krasas garastāvokļa maiņas
Sasniedzot 35 gadu vecumu, sievietes mazuļa gaidīšanas laikā piedzīvo daudz intensīvākas hormonālās svārstības, kā rezultātā grūtniecībai raksturīgās garastāvokļa maiņas un emocionalitāte novērojama pastiprināti.